Sunne vigselbok 1669-1760

Gunnar Almqvist avskrivet efter Arne Linnarud (143 A4 sidor)

 

Innehållsförteckning

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1669  1

1670  1

1671  2

1672  3

1673  4

1674  5

1675  6

1676  7

1677  7

1678  9

1679  9

1680  11

1681  12

1682  13

1683  15

1684  16

1685  17

1686  18

1687  19

1688  20

1689  21

1690  23

1691  24

1692  26

1693  27

1694  28

1695  29

1696  30

1697  31

1698  33

1699  33

1700  35

1701  36

1702  37

1703  38

1704  40

1705  41

1706  42

1707  43

1708  45

1709  46

1710  47

1711  48

1712  49

1713  50

1714  53

1715  53

1716  55

1717  57

1718  59

1719  61

1720  62

1721  63

1722  65

1723  66

1724  66

1725  68

1726  69

1727  70

1728  72

1729  73

1730  74

1731  76

1732  78

1733  79

1734  81

1735  83

1736  85

1737  87

1738  88

1739  90

1740  92

1741  94

1742  95

1743  97

1744  100

1745  102

1746  104

1747  106

1748  108

1749  110

1750  112

1751  114

1752  115

1753  116

1754  117

1755  119

1756  121

1757  122

1758  123

1759  124

1760  126

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

1669

691226                Olof Örjansson                                  N. Västerrottna

                            Kerstin Sonesdotter                           S. Arneby

 

                            Olof Bryngelsson                               N. Borgeby

                            Maria Rechartsdotter                         Ransjön

 

691228                Bengt Persson                                   Gårdsjö

                            Gertrud Månsdotter                           Berga

1670

700101                Pål Pålsson                                        Hastersby

                            Karin Larsdotter                                S. Borgeby

 

700605                Olof Persson                                     Bråsstorp

                            Margeta Olofsdotter                          Ed

 

                            Jon Olofsson                                     Hökerud

                            Ingegerd Svensdotter                         Hökerud

 

700612                Håkan Jonsson                                  Stavik

                            Anna Johansdotter                             Skäggeberg

 

                            Erik Jonsson                                      Ed

                            Dordi Jönsdotter                               Ed

 

700619                Markus Olofsson                               Ivarsbjörke

                            Karin Jönsdotter                                Ulvsby

 

                            Ivar Nilsson                                       Ivarsbjörke

                            Elisabet Bengtsdotter                         Örbäck

 

                            Nils Johansson                                  Ulvsby

                            Marit Elofsdotter                               N. Bråne

 

                            Olof Eriksson                                    Esbjörke

                            Kerstin Nilsdotter                              Västmyr

 

                            Nils Håkansson                                 Gunnerud

                            Marit Elofsdotter                               N. Bråne

 

700624                Klemet Persson                                 V. Näs

                            Gertrud Olofsdotter                           V. Näs

 

                            Måns Larsson                                   Toneby

                            Karin Persdotter                                Hälleberg

 

                            Hans Nilsson                                     S. Borgeby

                            Marit Persdotter                                Askersby

 

                            Henrik Jonsson                                  Bergskog

                            Kerstin Olofsdotter                            S. Borgeby

 

701106                Mats Larsson                                    Sälsjön

                            Margareta Mårtensdotter                   Långenäs

 

                            Mats Jakobsson                                N. Ängen

                            Annika Henriksdotter                        Höjden

 

701228                Nils Persson                                      Ulvsby

                            Gertrud Knutsdotter                          Kymstad

1671

710101                Jöns NN korpral                               Tjustersby

                            Karin Olofsdotter                              Berga

 

                            Elof Bryngelsson                                Spelnästorp

                            Ingegerd Elofsdotter                          Röberg

 

710106                Per Svensson                                    Munkebacka

                            Marit Matsdotter                               Ingersby

 

710108                Per Bengtsson löjtnant                       Åleby

                            Margeta Johansdotter                        Skinnargården

 

                            Erik Nilsson                                      Knutserud

                            Kerstin Johansdotter                          Skinnargården

 

710212                Sven Ivarsson                                    Öjervik

                            Sigrid Larsdotter                               Spelnästorp

 

710604                Per Jönsson                                       Svartserud

                            Ingeborg Bryntesdotter                      Högen

 

                            Bryngel Bryntesson                            Högen

                            Britta Jönsdotter                                Svartserud

 

                            Bengt Bengtsson                                N. Borgeby

                            Britta Olofsdotter                              Gjutaregården

 

710618                Nils Månsson                                    S. Såneby

                            Britta Bengtsdotter                            Gersbyn

 

710624                Jon Olofsson                                     Gårdsjö

                            Dordi Bengtsdotter                            Askerud

 

710625                Arvid Persson                                   Gettjärn

                            Karin Jonsdotter                                Tjustersby

 

                            Olof Larsson                                     Esbjörke

                            Kerstin Persdotter                             Hägerud

 

                            Nils Jonsson                                      Hån

                            Gertrud Nilsdotter                             Svineberg

 

710608                Nils Månsson                                    Uddheden

                            Ingegerd Elofsdotter                          N. Bråne

 

710702                Olof Konradsson                               Närke

                            Malin Eriksdotter                               Katterud

 

711105                Jakon Jonsson                                   Bergskog

                            Karin Elofsdotter                               Hälleberg

 

                            Nils Nilsson                                       V. Ingersby

                            Dordi Olofsdotter                              Gårdsjö

 

711126                Nils Olofsson                                    S. Arneby

                            Marit Nilsdotter                                 S. Arneby

 

711226                Per Månsson bagge                           Tjustersby

                            Malin Johansdotter ?                         -----

1672

720101                Knut Persson                                    Tomthult

                            Ingeborg Eriksdotter                          Hedåsen

 

720527                Anders Andersson                             Torsby

                            Ingeborg Jönsdotter                           Torsby

 

                            Lars Ulriksson                                   Skymnäs (Älvd.)

                            Britta Håkansdotter                           Gjutaregården

 

720616                Mats Svensson                                  Rottneros

                            Kerstin Månsdotter                           S. Såneby

 

                            Anders Andersson                             Maggeby

                            Kerstin Nilsdotter                              Ed

 

                            Per Nilsson                                       Tosseberg

                            Karin Olofsdotter                              Tosseberg

 

                            Nils Svenssson                                  Skinnerud

                            Marit Persdotter                                Åna

 

                            Håkan Håkansson                             Ingeborgjorden

                            Marit Olofsdotter                              Ingeborgjorden

 

720609                Olof Simonsson                                 Folkesgården

                            Kerstin Engelbrektsdtr                       Årås

 

720614                Bengt Olofsson                                  S. Borgeby

                            Kerstin Ragvaldsdotter                      Trötvik

 

720619                Per Jonsson                                       Tjustersby

                            ----- Månsdotter                               Ås (Ämtervik)

 

720623                Knut Månsson                                   S. Västerrottna

                            Marit Persdotter                                S. Västerrottna

 

                            Jöns Jönsson                                     By

                            Malin Toresdotter                              Askerud

 

                            Hans Olofsson                                   By

                            Karin Persdotter                                By

 

                            Lars Persson                                     Ivarsbjörke

                            Elin Knutsdotter                                Ivarsbjörke

 

720624                Bonde Jönsson                                  Spelnäs

                            Ingeborg Jonsdotter                           Ulvsby

 

                            Erik Nilsson                                      S. Arneby

                            Marit Månsdotter                              Torp

 

                            Lars Nilsson                                      Svineberg

                            Karin Olofsdotter                              Strandvik

 

                            Nils Nilsson                                       Svineberg

                            Ingeborg Tolsdotter                           Ingeborgjorden           

 

                            Per Bryngelsson                                Ed

                            Karin Larsdotter                                N. Västerrottna

 

721103                Nils Larsson med träbenet

                            Kerstin Eriksdotter                            S. Arneby

 

721228                Lorentz Jansson                                 Askersby

                            Kerstin Svensdotter                           Åmberg

 

                            Olof Pålsson                                      Hastersby

                            Sigrid Jonsdotter                               Aplungstorp (VÄ)

 

7212--                 Jon Ivarsson                                      Östanbjörke

                            Karin Nilsdotter                                Skogsberg

1673

730101                Jöns Månsson                                   Svenstorp

                            Karin Svensdotter                             Rottneros

 

                            Nils Nilsson                                       Toneby

                            Annika Månsdotter                            Svenstorp

 

730331                Jöns Knutsson                                   Kymstad

                            Ingegerd Hansdotter                          Önsby

 

730406                Johan Olofsson                                  Torsby

                            Abbelona Bengtsdotter                      Askerud

 

730608                Jon Nilsson                                       Ed

                            Sara Bengtsdotter                              Gersbyn

 

                            Per Jönsson                                       Spelnäs

                            Britta Ivarsdotter                               Ivarsbjörke

 

730615                Arvid Månsson                                  Hastersby

                            Rangella Larsdotter                           N. Västerrottna

 

                            Elof Persson                                      Spelnäs

                            Marit Eriksdotter                               Åmberg

 

                            Halsten Jönsson                                 By

                            Karin Abrahamsdotter                       Ås

 

730624                Per Björsson                                     Gettjärn

                            Ingeborg Andersdotter                      Slobyn

 

                            Jon Elofsson                                      Granbäck

                            Ingegerd Månsdotter                         Gettjärn

 

                            Olof Nilsson                                      Ivarsbjörke

                            Gertrud Esbjörnsdotter                      Esbjörke

 

                            Nils Persson                                      Björserud

                            Karin Jönsdotter                                Huseby

 

731228                Olof Botolfsson                                 N. Såneby

                            Ingegerd Larsdotter                           N. Såneby

 

                            Nils Jönsson                                      Spelnäs

                            Britta Elofsdotter                               N. Bråne

 

                            Anders Staffansson Moleck

                            Karin Pålsdotter                                Borrsjön

1674

740101                Lars Eriksson                                    Skinnarsbacka

                            Sigrid Eriksdotter                              Vänviken

 

740608                Knut Matsson                                   Rådom

                            Ingeborg Svensdotter                        Askerud

 

                            Lars Bryngelsson                               Hån

                            Karin Olofsdotter                              Ed

 

                            Lars Jonsson                                     N. Arneby

                            Marit Hansdotter                               Gunnerud

 

740614                Torsten Ivarsson                                Ivarsbjörke

                            Britta Persdotter                                Spelnäs

 

                            Måns Gullbrandsson                          Högberg

                            Karin Knutsdotter                             Ivarsbjörke

 

                            Måns Nilsson                                    Bonäs

                            Gertrud Nilsdotter                             Ivarsbjörke

 

                            Olof Nilsson                                      Ivarsbjörke

                            Britta Knutsdotter                              Björke torp

 

740617                Per Matsson                                      Gettjärn

                            Karin Andersdotter                           N. Granbäckstorp

 

                            Nils Persson                                      Vänviken

                            Kerstin Persdotter                             Granbäck

 

740610                Knut Eriksson skomakare

                            Margeta Nilsdotter                            S. Västerrottna

 

740608                Erik Finnsson                                    Lilltorp

                            Guli Månsdotter                                Årnäs

 

                            Lars Eriksson                                    Gettjärn

                            Sara Olofsdotter                                Ed

 

740621                Pål Olofsson                                      Hastersby

                            Marit Larsdotter                                Stensjön

 

                            Mickel Jonsson                                 Mårbacka

                            Karin Esbjörnsdotter                         Gjutaregården

 

                            Brynte Jonsson                                  Mårbacka

                            Marit Olofsdotter                              Ivarsbjörke

 

                            Nils Jönsson                                      Huseby

                            Karin Björnsdotter                            Ivarsbjörke

 

                            Olof Persson                                     Gårdsjö

                            Malin Bengtsdotter                            Mellby

 

                            Börje Bengtsson                                Askerud

                            Annika Persdotter                             Gårdsjö

 

                            Hans Svensson                                  Bäck

                            Marit Björsdotter                              Ivarsbjörke

 

                            Börje Andersson                               Bäck

                            Karin Ivarsdotter                               Östanbjörke

 

741226                Per Eriksson                                      Tjustersby

                            Karin Larsdotter                                Ängen

 

                            Jöns Persson                                     Gullsby

                            Ingegerd Olofsdotter                         Tjustersby

 

                            Anders Svensson                               Askerud

                            Gertrud Persdotter                            Ulvsby

 

741227                Elof Tolsson                                      Ingeborgjorden

                            Marit Finnsdotter                               Lilltorp

 

741228                Per Halvardsson                                Askersby

                            Karin Nilsdotter                                Stavik

1675

750103                Nils Persson                                      Västansjö

                            Sigrid Månsdotter                              Årnäs

 

750624                Olof Halvardsson                              Skäggeberg

                            Karin Eriksdotter                               Västansjö

 

                            Lars Halvardsson                              Skäggeberg

                            Ingegerd Persdotter                           Backetorp

 

                            Markus Bengtsson                             Västanå (F)

                            Ingeborg Larsdotter                           Bräckan

 

750912                Erik Jonae (Frykman)

                            Margeta Persdotter                           Östanås

 

                            Bengt                                                Mellby

                            Ingeborg Bengtsdotter

 

751226                Hans Hansson                                   Hedåsen

                            Ingeborg Eriksdotter                          Tjustersby

 

                            Elof Olofsson                                    Hälserud

                            Kerstin Persdotter                             Hälserud

1676

760102                Halvard Bondesson                           Mellby

                            Karin Johansdotter                            S. Borgeby

 

760521                Jon Olofsson                                     S. Granbäckstorp

                            Kerstin Andersdotter                         N. Granbäckstorp

 

                            Sven Olofsson                                   Bråsstorp

                            Karin Eriksdotter                               Åmberg

 

760611                Arvid Larsson                                   Spelnäs

                            Ingeborg Elofsdotter                          Backetorp

 

                            Erik Månsson                                    Bråsstorp

                            Anna Olofsdotter                               Årås

 

                            Sven Olofsson                                   Årås

                            Elin Jönsdotter                                   Granbäck

 

                            Nils Jonsson                                      N. Näs

                            Ingeborg Tolsdotter                           Ingeborgjorden

 

760624                Nils Hansson                                     Pålsby

                            Sigrid Jonsdotter                               Askersby

 

                            Ingemar Klemetsson                          Åleby

                            Ingeborg Persdotter                           Gårdsjö

 

                            Johan Grelsson                                  Bogen

                            -----  Staffansdotter                          Sälsjön

 

761029                Nils Eriksson                                     Ivarsbjörke

                            Annika Gabrielsdotter                        Ivarsbjörke

 

761105                Olof Larsson                                     N. Västerrottna

                            Sigrid Persdotter                               Berg

 

761228                Jon Larsson                                       S. Borgeby

                            Kerstin Jönsdotter                             Esbjörke

 

761231                Lars Persson                                     N. Arneby

                            Ingeborg Eriksdotter                          Hälleberg

1677

770604                Jon Olofsson                                     N. Borgeby

                            Britta Nilsdotter                                 N. Borgeby

 

770610                Arvid Andersson                               Åmberg

                            Ingeborg Nilsdotter                           Åmberg

 

770617                Sven Jönsson                                    Ulvsby

                            Marit Bryntesdotter                           Högen

 

770619                Jon Persson                                       Gunnerud

                            Britta Bengtsdotter                            Gersbyn

 

770708                Daniel Nilsson                                   Älvdalen

                            Britta Bengtsdotter                            Gunnarsby

 

770624                Per Nilsson                                       S. Västerrottna

                            -----  Jonsdotter                                Sillegården

 

                            Jon Olofsson                                     Hökerud

                            Kerstin Nilsdotter                              S. Västerrottna

 

                            Halvard Persson                                Gräsmarken

                            Ingeborg Bengtsdotter                       Trötvik

 

                            Jöns Jönsson                                     N. Forsnäs

                            Ingeborg Elofsdotter                          Spelnäs

 

7704--                 Nils Persson                                      Aplungstorp

                            Karin Eriksdotter                               Gettjärn

 

770827                Sven Sonesson                                  Tjustersby

                            Karin Danielsdotter                           Arnstorp

771101                Erik Svensson                                   Getnäs

                            Marit Johansdotter                            Uddheden

 

                            Björn Månsson                                  S. Arneby

                            Kerstin Sonesdotter                           N. Västerrottna

 

                            Mats Olofsson                                   Timbonäs

                            Karin Eskilsdotter                              Timbonäs

 

                            Per Persson                                       Torsby

                            Ingeborg Olofsdotter

 

                            Kristoffer Persson                             N. Arneby torp

                            Margareta Svensdotter                      Tjustersby

 

7711--                 Sven Persson                                    Gårdsjö

                            Marit Olofsdotter                              Väshärad

 

                            (båda döda och strukna)

771203                Olof Jonsson                                     Torsby

                            Ingeborg Elofsdotter                          Röberg

 

771226                Gudmund Jonsson                             Åmberg

                            Kerstin Andersdotter                         Åmberg

 

                            Olof Eriksson                                    Tjustersby

                            Karin Persdotter                                Tjustersby

1678

780602                Lars Jonsson                                     N. Arneby

                            Britta Olofsdotter                              Gjutaregården

 

                            Bryngel Jonsson                                Hökerud

                            Marit Svensdotter                              Hökerud

 

                            Erik Halvardsson                               Maggeby

                            Marit Persdotter                                Maggeby

 

780609                Lars Jonsson                                     Viken

                            Marit Eriksdotter                               Ulvsby

 

780616                Olof Göransson                                 By

                            Gertrud Jönsdotter                            By

 

                            Erik Olofsson                                    V. Nä

                            Annika Olofsdotter                            Ivarsbjörke

 

780623                Jon Bryntesson                                  Högen

                            Ingegerd Jönsdotter                           Ulvsby

 

780624                Sven Hansson                                   Gunnerud

                            Marit Hansdotter                               Gunnerud

 

781103                Per Bondesson                                  Ed

                            Karin Olofsdotter                              Hån

 

781110                Håkan Nilsson                                   N. Arneby

                            Marit Ivarsdotter                               Östanbjörke

 

781226                David Larsson                                   S. Borgeby

                            Karin Matsdotter                               Bråsstorp

 

                            Nils Persson                                      Hägerud

                            Sigrid Nilsdotter                                Karsbol

 

                            Nils Persson                                      Gullsby

                            Annika Nilsdotter

 

                            Erik Persson                                      Hägerud

                            Marit Nilsdotter                                 Karsbol

 

                            Lars Johansson                                  S. Borgeby

                            Kerstin Toresdotter                           Östanbjörke

 

                            Elias Johansson                                 S. Västerrottnaskogen

                            Britta Svensdotter                              Getnäs

1679

790101                Gustaf Carel mönsterskrivare

                            Margareta Danielsdotter                   

 

                            Hans Larsson                                    Gunnerud

                            Kerstin Hansdotter                            Önsby

 

                            Anders Andersson                             Högen

                            Sigrid Jonsdotter                               Torsby

 

790105                Jöns Persson                                     Ulvsby

                            Elin Persdotter                                   Yjustersby

 

                            Kristoffer Eriksson                            Hedåsen

                            Ingrid Persdotter                               Tjustersby

 

790323                Jon Olofsson                                     Gjutaregården

                            Margeta Olofsdotter                          Dalarna

 

790603                Bonde Bondesson                             Mellby

                            Karin Jönsdotter                                Spelnäs

 

790615                Per Eriksson                                      Spelnäs

                            Dordi Persdotter                               Tosseberg

 

                            Olof Olofsson                                    Ingeborgjorden

                            Sara Nilsdotter                                  Tosseberg

 

790622                Hans Persson                                    Hälleberg

                            Marit Olofsdotter                              Åmberg

 

                            Olof Engelbrektsson                          Årås

                            Karin Jonsdotter                                Bråsstorp

 

                            Gustaf Svensson                                Ribbenäs

                            Karin Engelbrektsdotter                     Årås

 

                            Lars Engelbrektsson                          Årås

                            Karin Svensdotter                             Ribbenäs

 

790624                Per Andersson                                  Maggeby

                            Marit Matsdotter                               Gettjärn

 

                            Sven Persson                                    Gunnerud

                            Karin Herliksdotter                            Ingeby

 

                            Håkan Jonsson                                  Solberg

                            Britta Matsdotter                               Gettjärn

 

790713                Per Persson                                       Skrötingerud

                            Karin Eriksdotter                               Ed

 

                            Erik Eriksson                                     Ed

                            Karin Toresdotter                              Östanbjörke

 

                            Jöns Bengtsson                                  Mellby

                            Lucia Eriksdotter                               Ed

 

791226                Nils Larsson

                            Karin Olofsdotter                              Backetorp

 

                            Nils Nilsson                                       Ivarsbjörke

                            Marit Arvidsdotter                             Hägerud

1680

800210                Kasper Larsson furir                         

                            Sara Olofsdotter                                Berga

 

800328                Anders Knutsson                               Fjäll (Brunskog)

                            Ingeborg Andersdotter                      Getnäs

 

                            Anders Andersson                             Maggeby

                            Britta Persdotter                                Ransäter

 

800531                Lars Persson                                     Råmyren

                            Marit Jönsdotter                                Trötvik

 

                            Ingemar Ingemarsson                         Råmyren

                            Abbelona Jonsdotter                         N. Arneby

 

800606                Per Bryntesson                                  Ås

                            Britta Månsdotter                              Berga

 

800620                Anders Matsson                                Hökerud

                            Kerstin Svensdotter                           Hökerud

 

                            Jon Larsson                                       Esbjörke

                            Elin Olofsdotter                                 Askersby

 

                            Håkan Svensson                                Munkebacka

                            Dordi Matsdotter                              Ö. Ingersby

 

                            Jöns Elofsson                                    Röberg

                            Kerstin Svensdotter                           Skinnerud

 

                            Örjan Jonsson                                   Sandviken

                            Britta Matsdotter                               Hedåsen (Hedås ?)

 

                            Jöns Jönsson                                     Trötvik

                            Kerstin Olofsdotter                            Hökerud

 

                            Lars Nilsson                                      Fagerstad

                            Elin Elofsdotter                                  Ingeborgjorden

 

                            Erik Svensson                                   Skinnerud

                            Sigrid Elofsdotter                               Ingeborgjorden

 

                            Nils Persson                                      Granbäck

                            -----  Andersdotter                           N. Västerrottna

 

                            Jöns Elofsson                                    N. Bråne

                            Britta Månsdotter                              Uddheden

 

800624                Arvid Jonsson                                   N. Näs

                            Britta Andersdotter                            Bryggegården

 

800627                Per Eriksson                                      Esbjörke

                            Kerstin Larsdotter                             Skogsberg

 

                            Bertil Olofsson                                  Lövåsen

                            Karin Persdotter finska

 

                            Olof Henriksson                                Öjervik

                            Ingegerd Nilsdotter                            Öjervik

 

801030                Simon Nilsson                                   Önsby

                            Elin Hansdotter                                  Önsby

 

801101                Bryngel Larsson                                S. Forsnäs

                            Karin Bondesdotter                           Ed

 

801226                Jöns Larsson                                     S. Borgeby

                            Annika Persdotter                             Gullsby

 

                            Per Nilsson                                       S. Åmberg

                            Sigrid Persdotter                               Maggeby

 

                            Jöns Eriksson                                    Tjustersby

                            Britta Eriksdotter                               Torsby

1681

810522                Jon Larsson                                       Tjustersby

                            Elin Månsdotter                                 Tjustersby

 

810525                Botolf Olofsson                                 Spelnäs

                            Ingeborg Persdotter                           Spelnäs

 

810612                Per Olofsson                                     Ivarsbjörke

                            Anna Halvardsdotter                         Askersby

 

                            Olof Bengtsson                                  Gersbyn

                            Britta Jonsdotter                                Askersby

 

                            Jon Nilsson                                       S. Borgeby

                            Kerstin Halvardsdotter                      Askersby

 

                            Erik Larsson                                      By

                            Elin Bryntesdotter                              Högen

 

                            Erik Bryntesson                                 By

                            Marit Jönsdotter                                Högen

 

810624                Nils Olofsson                                    Ås

                            Karin Elofsdotter                               S. Såneby (el. Backetorp)

 

                            Olof Larsson                                     Gunnerud

                            Gertrud Persdotter                            Hälserud

 

                            Jöns Jonsson                                     Spelnäs

                            Karin Johansdotter                            Bjälverud

 

                            Bryngel Larsson                                S. Forsnäs

                            Karin Bondesdotter                           Ed

 

                            (strukna)

                            Per Nilsson                                       Åmberg

                            Sigrid Persdotter                               Maggeby

                            Nils Torbjörnsson                              Bäckebråten

                            Ingrid Johansdotter                            Bjälverud

 

                            Lars Bengtsson                                  Strand

                            Ingeborg Persdotter                           Ivarsbjörke

 

                            Jöns Andersson                                 Strandvik

                            Kerstin Andersdotter                         Bäck

 

810822                Anders Bengtsson trädgårdsmästare

                            Katarina Svensdotter                         Vitteby

 

                            Erik Bryntesson                                 By

                            Marit Jönsdotter                                Högen

 

811226                Jöns Johansson                                  S. Borgeby

                            Karin Hansdotter                               Pålsby

 

                            Per Halvardsson                                Askersby

                            Ingeborg Hansdotter                          Pålsby

 

                            Erik Olofsson                                    Gjutaregården

                            Kerstin Larsdotter                             S. Borgeby

 

                            Hans Elofsson                                   Hälleberg

                            Britta Eriksdotter                               Tjustersby

 

811228                Per Eriksson                                      Västansjö

                            Marit Nilsdotter                                 V. Ingersby

 

                            Lars Abrahamsson                            Ås (S)

                            Gertrud Persdotter                            Svenserud

1682

820226                Ingemar Bondesson                           Ed

                            Ingeborg Svensdotter                        Ingersby

 

                            Jon Israelsson                                    Dalarna

                            Ingeborg Matsdotter                          Hälleberg

 

820312                Olof Håkansson                                Vänviken

                            Karin Larsdotter                                Skinnarsbacks

 

                            Bengt Larsson                                   Skinnarsbacka

                            Ingrid Håkansdotter                           Skinnarsbacka

 

820417                Per Persson                                       Årnäs

                            Kerstin Olofsdotter                            Vitteby

 

                            Mats Halvardsson                             Stenserud

                            Britta Björnsdotter                             Holmby

 

                            Ragvald Torbjörnsson                       Portnär

                            Ingeborg Pålsdotter                           Svineberg

 

820618                Johan Jönsson                                   Spelnäs

                            Kerstin Hansdotter                            Spelnäs

 

                            Nils Larsson                                      Boseby

                            Karin Eriksdotter                               Åmberg

 

820624                Arvid Nilsson                                    Västmyr

                            Marit Jönsdotter                                By

 

                            Sven Bryntesson                                Ås

                            Abbelona Pålsdotter                          Gunnarsby

 

                            Anders Bryntesson                            Ås

                            Kerstin Persdotter                             Hälserud

 

                            Per Ivarsson                                      Spelnäs

                            Kerstin Eriksdotter                            S. Västerrottna

 

                            Jöns Persson                                     Bräckan

                            Marit Halvardsdotter                         S. Västerrottna

 

                            Nils Persson                                      S. Västerrottna

                            -----   Persdotter                               Granbäck

 

820625                Nils Nilsson                                       Holmby

                            Anna Eriksdotter                               Spelnäs

 

                            Bryngel Nilsson                                 Gårdsjö

                            Karin Eriksdotter                               Tjustersby

 

                            Per Nilsson                                       Ivarsbjörke

                            Gertrud Toresdotter                          Östanbjörke

 

                            Per Nilsson                                       Öjervik

                            Britta Nilsdotter                                 S. Arneby

 

                            Botolf Olofsson                                 N. Såneby

                            Ingeborg Nilsdotter                           Holmby

 

820629                Ivar Månsson                                    Skäggeberg

                            Ingeborg Larsdotter                           V. Ingersby

 

821105                Nils Nilsson                                       Björserud

                            Britta Svensdotter                              N. Såneby

 

                            Lars Olofsson                                    Årås

                            Ingeborg Eriksdotter                          Gräsmarken

 

821123                Jon Gullbrandsson                             Brårud

                            Marit Andersdotter                            Gunnerud (ÖÄ)

 

821126                Sven Håkansson                                Gunnerud

                            Karin Halvardsdotter                         Råby

 

821129                Elof Persson                                      Tomthult

                            Ingeborg Esbjörnsdotter                    Gjutaregården

 

821226                Jon Andersson                                  Högen

                            Sigrid Eriksdotter                              By

 

                            Lars Eriksson                                    Stensjön

                            Sigrid Nilsdotter                                V. Ingersby

 

821228                Nils Persson                                      Bråsstorp

                            Karin Eriksdotter                               Fasterud

1683

830528                Johan Hansson                                  Önsby

                            Annika Jonsdotter                             N. Arneby

 

830617                Lars Larsson                                     Svartserud

                            MaritOlofsdotter                               Spelnäs

 

                            Nils Jonsson                                      S. Borgeby

                            Margareta Olofsdotter                       Gullsby

 

                            Bengt Bondesson                              Ö. Ingersby

                            Elin Jonsdotter                                   S. Borgeby

 

                            Olof Eriksson                                    Ivarsbjörke

                            Elin Andersdotter                              Östanbjörke

 

830624                Elof Svensson                                    Getnäs

                            Karin Sonesdotter                             S. Såneby

 

                            Nils Larsson                                      Björserud

                            Karin Olofsdotter                              Gjutaregården

 

                            Bengt Bryngelsson                             Hån

                            Gertrud Jonsdotter                            S. Såneby

 

                            Per Jönsson                                       By

                            Kerstin Olofsdotter                            Västmyr

 

                            Olof Bengtsson                                  Skäggeberg

                            Maria Larsdotter                               By

 

                            Erik Jonsson                                      S. Såneby

                            Ingeborg Matsdotter                          Gettjärn

 

                            Ivar Elofsson                                     S. Såneby

                            Ingegerd Elofsdotter                          Getnäs

 

                            Bengt Pålsson                                    Svineberg

                            Britta Persdotter                                By

 

830819                Erik Frykman kyrkoherde                  Väshärad

                            Sara Månsdotter Hasselbom              Prästgården

 

831130                Olof Persson                                     Gjutaregården

                            Ingeborg Håkansdotter                      Gjutaregården

 

831226                Jon Larsson                                       By

                            Karin Persdotter                                Tjustersby

 

831230                Olof Eriksson                                    Esbjörke

                            Ingeborg Månsdotter                         Bösseviken

 

                            Halvard Larsson                                Skrötingerud

                            Marit Olofsdotter                              Hensgård

1684

840101                Lars Larsson                                     S. Borgeby

                            Britta Persdotter                                Bråsstorp

 

                            Nils Larsson                                      Hedåsen

                            Britta Olofsdotter                              Gårdsjö

 

840406                Lars Andersson                                 Ingeborgjorden

                            Dordi Håkansdotter                           Ingeborgjorden

 

840420                Bengt Eriksson                                  Ivarsbjörke

                            Ingeborg Knutsdotter                        Björke torp

 

840519                Jon Persson                                       Trötvik

                            Marit Pålsdotter                                Svineberg

 

                            Börje Svensson                                 Tjustersby

                            Karin Eriksdotter                               Tjustersby

 

840527                Arvid Nilsson rustmäst.                      Karsbol

                            Kerstin Persdotter                             Klockaregården

 

840608                Jöns Persson                                     Vänviken

                            Kerstin Larsdotter                             N. Västerrottna

 

                            Håkan Svensson                                Boberg

                            Kerstin Svensdotter                           Hökerud

 

                            Jon Nilsson                                       Granbäck

                            Dordi Nilsdotter                                Gunnerud

 

                            Örjan Bengtsson                                N. Västerrottna

                            Elin Svensdotter                                Boberg

 

                            Jon Larsson                                       N. Västerrottna

                            Karin Nilsdotter                                N. Västerrottna

 

                            Jon Svensson                                    Ingersby

                            Marit Matsdotter                               Gettjärn

 

                            Arvid Jonsson                                   Sandviken

                            Karin Sonesdotter                             V. Näs

 

840610                Kristoffer Andersson                         Bryggegården

                            Marit Jonsdotter                                Spelnäs

 

                            Olof Matsson                                    Hälleberg

                            Kerstin Bryngelsdotter                       Ed

 

                            Jöns Olofsson                                    Västmyr

                            Marit Persdotter                                By

 

                            Nils Nilsson                                       Ed

                            Karin Matsdotter                               Hälleberg

 

                            Bonde Eriksson                                 Ed

                            Karin Svensdotter                             S. Såneby

 

                            Lars Nilsson                                      Västansjö

                            Kerstin Svensdotter                           Skinnerud

 

                            Lars Svensson                                   S. Såneby

                            Karin Jonsdotter                                Skäggeberg

 

                            Elof Persson                                      Tosseberg

                            Marit Elofsdotter                               Spelnäs

 

                            Bonde Jonsson                                  Skäggeberg

                            Karin Bengtsdotter                            Gersbyn

 

                            Anders Nilsson                                  Västansjö

                            Marit Halvardsdotter                         Skäggeberg

 

840727                Olof Finnsson                                    Lilltorp

                            Karin Andersdotter                           Tonerud

 

840916                Kristoffer Månsson svepare

                            Britta Svensdotter                              Gårdsjö

 

8410--                 Göran Göransson                              Slobyn

                            Maria Staffansdotter                          Sälsjön

 

841101                Bonde Nilsson                                   S. Borgeby

                            Karin Persdotter                                Västmyr

 

841102                Olof Bryngelsson                               Hensgård

                            Karin Månsdotter                              S. Såneby

 

841104                Lars Persson ("är död")                     By

                            Karin Björnsdotter                            Huseby

1685

850621                Arvid Persson                                   Torsby

                            Kerstin Persdotter                             Torsby

 

850624                Lars Eriksson                                    Västansjö

                            Britta Elofsdotter                               V. Ingersby

 

                            Erik Larsson                                      V. Ingersby

                            Gertrud Eriksdotter                           Västansjö

 

                            Olof Jonsson                                     S. Såneby

                            Karin Andersdotter                           S. Såneby

 

                            Anders Persson                                 Skrötingerud

                            Britta Eriksdotter                               Hälleberg

 

851025                Johan Mårtensson                             Stavnäs

                            Annika Danielsdotter                         Jangshöjden

 

851101                Lars Gabrielsson                               Ivarsbjörke

                            Karin Persdotter                                By

 

851108                Per Olofsson                                     S. Arneby

                            Kerstin Olofsdotter                            Hälleberg

 

851226                Börje Bengtsson                                N. Borgeby

                            Annika Nilsdotter                              Gullsby

 

851227                Hans Jonsson                                    Angersby torp

                            Annika Eriksdotter                            Katterud

 

                            Nils Göransson                                  By

                            Karin Persdotter                                Torsby

 

851228                Per Månsson                                     Gunnerudstorp (ÖÄ)

                            Marit Ivarsdotter                               By torp

1686

860101                Lars Larsson                                     Ivarsbjörke

                            Kerstin Olofsdotter                            Hökerud

 

                            Erik Jönsson                                      Spelnäs

                            Sara Nilsdotter                                  Tosseberg

 

860520                Jöns Månsson Flinta soldat                Askerud

                            Karin Arvidsdotter                            Hägerud

 

860524                Nils Olofsson                                    S. Arneby

                            Margareta Larsdotter                        V. Ingersby

 

                            Jon Nilsson                                       Holmby

                            Ingeborg Larsdotter                           Skäggeberg

 

                            Olof Björsson                                    Holmby

                            Kerstin Eriksdotter                            Åmberg

 

                            Olof Kristoffersson                            Torp

                            Kerstin Nilsdotter                              Säter

 

                            Jöns Bryngelsson                               Spelnäs

                            Anna Eriksdotter                               Ulvsby

 

                            Sone Persson                                    S. Arneby

                            Karin Olofsdotter                              S. Arneby

 

860526                Björn Olofsson                                  Bråsstorp

                            Karin Olofsdotter                              Svineberg

 

860613                Olof Ingemarsson                              Råmyren

                            Britta Toresdotter                              Östanbjörke

 

                            Per Nilsson                                       Karsbol

                            Gertrud Nilsdotter                             Tomthult

 

                            Olof Toresson                                   Östanbjörke

                            Britta Eriksdotter                               Ivarsbjörke

 

                            Sven Engelbrektsson                         Årås

                            Marit Svensdotter                              Ribbenäs

 

860624                Elof Persson                                      Ulvsby

                            Sigrid Elofsdotter                               Ingeborgjorden

 

                            Per Hansson                                      Pålsby

                            Ingeborg Persdotter                           Torsby

 

                            Nils Andersson                                  Åna

                            Karin Nilsdotter                                Högforsen

 

861028                Ivar                                                   Tomthult

                            Karin NN kulla

 

861101                Olof Henriksson skomakare

                            Marit Aronsdotter

 

861226                Olof Kristoffersson                            Rottneros torp

                            Kerstin Nilsdotter

 

                            Måns Knutsson                                 Hensgårdstorp

                            Britta Persdotter                                Stensjön

 

                            Jon Isaksson                                     Stavik

                            Ingeborg Börjesdotter                       Högen

 

                            Klemet Eriksson                                Hälleberg

                            Karin Jonsdotter                                Bråsstorp

 

                            Nils Persson finne                              Ängen

                            Annika Danielsdotter                         Borrsjön

1687

870101                Sven Hansson                                   Hastersby

                            Annika Olofsdotter                            Hastersby

 

870123                Per Olofsson                                     Stensjön

                            Gertrud Nilsdotter                             Hån

 

870307                Per Björsson                                     Rådom

                            Annika

 

870416                Nils Jonsson                                      Sandviken

                            Kerstin Svensdotter                           Hult

 

870330                Jöns Persson                                     S. Västerrottna

                            Ingeborg Håkansdotter                      S. Västerrottna

 

870617                Erik Matsson                                     Gettjärn

                            Marit Månsdotter                              Gettjärn

 

                            Erik Håkansson                                 Skäggeberg

                            Sara Johansdotter                              Skäggeberg

 

                            Olof Persson                                     Vänviken

                            Kerstin Larsdotter                             Skinnarsbacka

 

870622                Nils Johansson                                  S. Borgeby

                            Kerstin Håkansdotter                        S. Borgeby

 

870710                Johan Holmdalius

                            Elisabet Månsdotter Lagerlöf jungfru

 

871113                Per Nilsson                                       Gunnerud

                            Kerstin Persdotter                             Vänviken

 

871120                Jon Bryntesson                                  Ås

                            Marit Johansdotter                            Svartserud

 

871221                Lars Bondesson                                Västansjö

                            Maria Richartsdotter                          N. Borgeby

 

871226                Erik Jonsson                                      Mårbacka

                            Sigrid Bengtsdotter                            Askersby

 

                            Hans Sonesson                                  S. Borgeby

                            Ingegerd Olofsdotter                         Askersby

 

                            Olof Olofsson                                    Arneby torp

                            Kerstin Persdotter                             Torsby

 

                            Börje Nilsson                                    Skogsberg

                            Marit Andersdotter                            Östanbjörke

 

                            Mats Israelsson                                 Arnstorp

                            Annika Pålsdotter                              Lövåsen

1688

880101                Elof Olofsson                                    Åna

                            Ingeborg Engelbrektsdtr                    Åna

 

880307                Per Johansson                                   N. Såneby

                            Ingeborg Nilsdotter                           Skogsberg

 

880531                Henrik Johansson Brun förare

                            Karin Persdotter                                Klockaregården

 

880606                Nils Persson                                      By

                            Kerstin Larsdotter                             Hensgård

 

880710                Arvid Jonsson                                   Sandviken

                            Karin Nilsdotter                                N. Västerrottna

 

                            Björn Bengtsson                                N. Västerrottna

                            Ingeborg Svensdotter                        Boberg

 

                            Lars Svensson                                   Hult

                            Marit Jonsdotter                                Berg

 

                            Anders Larsson                                 N. Västerrottna

                            Karin Johansdotter                            Berg

 

880708                Elof Månsson                                    Gettjärn

                            Gertrud Eriksdotter                           Skrötingerud

 

880821                Olof Frykman                                   

                            Ellika Bengtsdtr Ullberg                     Gunnarsby

 

880822                Olof Jonsson                                     N. Arneby

                            Marit Ivarsdotter                               N. Arneby

 

881021                Erik Larsson                                      Skinnarsbacka

                            Kerstin Persdotter                             Hälserud

 

                            Erik Bryntesson                                 Ås

                            Marit Pålsdotter                                Gunnarsby

 

                            Per Persson                                       Spelnäs

                            Gertrud Bengtsdotter                         Skäggeberg

 

881104                Erik Jonsson                                      Ed

                            Marit Andersdotter                            Maggeby

 

                            Per Håkansson                                  Skymnäs

                            Marit Svensdotter                              Tjustersby

 

                            Erik Björsson                                    S. Arneby

                            Karin Larsdotter                                S. Arneby

 

                            Erik Svensson                                   Tjustersby

                            Ingeborg Elofsdotter                          Hälleberg

 

                            Nils Svensson                                    S. Såneby

                            Marit Jonsdotter                                Ed

 

                            Jon Bengtsson                                   N. Arneby

                            Marit Jonsdotter                                N. Arneby

 

881111                Nils Engelbrektsson                           Ingeborgjorden

                            Ingegerd Engelbrektsdtr                     Röberg

 

881223                Bengt Persson                                   Gårdsjö

                            Elin Jönsdotter                                   Högen

 

                            Lars Olofsson                                    Gjutaregården

                            Ingeborg Persdotter                           Hägerud

 

                            Olof Nilsson                                      V. Ingersby

                            Sigrid Nilsdotter                                Västansjö

 

                            Jöns Bengtsson                                  Örbäck

                            Kerstin Hansdotter                            S. Borgeby

 

                            Håkan Larsson                                  Boseby

                            Karin Persdotter                                Högforsen

1689

890101                Olof Halvardsson                              Västansjö

                            Karin Persdotter                                Hälserud

 

890106                Nils Persson                                      Ivarsbjörke

                            Marit Johansdotter                            Altjärn

 

890212                Gustaf Aldrin mönsterskrivare

                            Lena Brandt jungfru

 

890317                Nils Persson                                      Åleby (Ålvdalen)

                            Annika Nilsdotter                              Karsbol

 

890401                Per Bryntesson                                  Ås

                            Kerstin Olofsdotter                            Bråsstorp

 

                            Ivar Bryntesson                                 Ås

                            Anna Eriksdotter                               Mårbacka

 

890403                Nils Persson                                      Råmyren

                            Elisabet Jonsdotter                            S. Borgeby

 

890414                Anders Andersson                             Arnstorp

                            Karin Israelsdotter                             Arnstorp

 

890526                Nils Larsson                                      Svenserud

                            Sara Hansdotter                                Berga

 

890520                Anders Torbjörnsson                         Bäckebråten

                            Ingeborg Olofsdotter                         N. Västerrottna

 

                            Sven Björsson                                   N. Västerrottna

                            Britta Matsdotter                               Sandviken

 

890604                Anders Svensson                               Viken

                            Marit Jönsdotter                                Hälserud

 

                            Måns Matsson                                  Hedås (G)

                            Karin Svensdotter                             Viken

 

890616                Håkan Jonsson                                  Skäggeberg

                            Kerstin Bryngelsdotter                       Stavik

 

890623                Anders Arnesson                               Male

                            Elin Jakobsdotter

 

890624                Lars Larsson                                     -----

                            Gertrud Olofsdotter                           -----

 

                            Knut Börjesson                                 -----

                            Annika Kristoffersdotter                    -----

 

890707                Jöns Arvidsson                                  V. Näs

                            Karin Gabrielsdotter                          Ivarsbjörke

 

                            Olof Jonsson                                     Hälserud

                            Karin Jönsdotter                                Årås

 

890714                Jakob Bergenhem

                            Ingeborg Werner                               Gunnarsby

 

890728                Sven Vigelius kyrkoherde

                            Sara Iser jungfru                                Prästgården

 

891101                Per Engelbrektsson                            Röberg

                            Ingeborg Mickelsdotter                     Ingeborgjorden

 

                            Olof Engelbrektsson                          Röberg

                            Ingeborg Mickelsdotter                     Röberg

 

                            Nils Larsson                                      S. Borgeby

                            Kerstin Persdotter                             Gjutaregården

 

                            Olof Nilsson                                      Högforsen

                            Maria Månsdotter                             Berga

 

891226                Anders Eskilsson                               N. Borgeby

                            Kerstin Nilsdotter                              N. Borgeby

 

                            Bryngel Halvardsson                          Askersby

                            Karin Bondesdotter                           Tonerud

 

                            Per Persson                                       Högforsen

                            Marit Elofsdotter                               Ingeborgjorden

 

                            Lars Håkansson                                Gjutaregården

                            Sigrid Persdotter                               Gjutaregården

 

                            Olof Persson                                     Toneby

                            Anna Persdotter                                Stensjön

 

                            Lars Örjansson

                            Karin Staffansdotter                          Sälsjön

 

                            Henrik Persson

                            Karin Matsdotter                               Sälsjön

 

                            Olof Olofsson                                    Hälleberg

                            Kerstin Nilsdotter                              Gårdsjö

 

                            Olof Nilsson                                      Västansjö

                            Karin Håkansdotter                           Skäggeberg

 

                            Lars Nilsson                                      Gjutaregården

                            Ingeborg Larsdotter                           Esbjörke

 

                            Lars Olofsson                                    Gunnerud

                            Dordi Persdotter                               Hägerud

1690

900101                Elof Persson                                      Spelnäs

                            Gertrud Eriksdotter                           Västansjö

 

900302                Nils Sonesson                                   Ås (Ämtervik)

                            Kerstin Nilsdotter                              Gårdsjö

 

900609                Erik Jonsson                                      Backa (L)

                            Ingeborg Olofsdotter                         Vitteby

 

900611                Jon Persson                                       Tjustersby

                            Karin Olofsdotter                              Katterud

 

900615                Olof Börjesson                                  Högen

                            Sigrid Nilsdotter                                Åmberg

 

                            Måns Olofsson                                  Fölsvik (ÖÄ)

                            Ingeborg Olofsdotter                         Skäggeberg

 

                            Johan Eriksson                                  Ulvsby

                            Anna Persdotter                                Vänviken

 

900622                Sven Hansson                                   Toneby

                            Anna Svensdotter                              S. Såneby

 

                            Sven Arnesson                                  Male

                            Kerstin Eriksdotter                            Berga (VÄ)

 

                            Halvard Halvardsson                         S. Västerrottna

                            Britta Hansdotter                               Toneby

 

900929                Magnus Eskilsson                              N. Borgeby

                            Anna Larsdotter                                Åleby

 

901026                Henrik Henriksson                             Näsberget (Älvdalen)

                            Maria Israelsdotter                            Arnstorp

 

901102                Lars Simonsson                                 Västanå (G)

                            Marit Börjesdotter                             Högen

 

                            Nils Nilsson                                       Ingeborgjorden

                            Kerstin Nilsdotter                              Ingeborgjorden

 

901226                Olof Svensson                                   N. Såneby

                            Marit Olofsdotter                              Kolaretorpet

 

                            Nils Persson                                      Skymnäs

                            Britta Svensdotter                              Tjustersby

 

                            Lars Toresson                                   Östanbjörke

                            Britta Botolfsdotter                            Spelnäs

1691

910101                Sven Bryngelsson                              Ed

                            Kerstin Olofsdotter                            Skrötingerud

 

                            Klemet Matsson                                Hälleberg

                            Karin Eskilsdotter                              Berg

 

910106                Erik Svensson                                   Getnäs

                            Kerstin Svensdotter                           S. Åmberg

 

910322                Nils Larsson                                      Maggeby

                            Karin Eriksdotter                               Skrötingerud

 

910601                Sven Olofsson                                   S. Arneby

                            Margareta Jönsdotter                        Svenstorp

 

910603                Per Håkansson                                  Gjutaregården

                            Elin Andersdotter                              Torsby

 

                            Per Persson                                       Torsby

                            Marit Nilsdotter                                 Backa

 

910613                Håkan Persson                                  Råmyren

                            Marit Olofsdotter                              Uddheden

 

910621                Erik Olofsson                                    Vitteby

                            Karin Jonsdotter                                Bråsstorp

 

                            Per Månsson                                     S. Såneby

                            Marit Jönsdotter                                Gettjärn

 

910624                Per Sonesson                                    Svineberg

                            Ingegerd Pålsdotter                           Svineberg

 

910628                Johan Jonsson                                   Berg

                            Kerstin Jonsdotter                             Sandviken

 

                            Bengt Persson                                   Holmby

                            Abbelona Persdotter                         S. Västerrottna

 

910712                Gabriel Larsson                                 Ivarsbjörke

                            Ingeborg Jönsdotter                           Ulvsby

 

911018                Olof Nilsson                                      Säljebacka

                            Sigrid Månsdotter                              Västansjö

 

                            Anders Amndsson                             Skärningsberg

                            Marit Arvidsdotter                             Tonerud

 

911028                Jöns Eriksson                                    Spelnäs

                            Ingegerd Jönsdotter                           Ulvsby

 

911226                Halvard Larsson                                Bäck

                            Karin Persdotter                                Tjustersby

 

                            Måns Gullbrandsson                          Brårud

                            Marit Johansdotter                            Ulvsby

 

                            Johan Nilsson                                    Ulvsby

                            Marit Eriksdotter                               Torlabråten

 

                            Per Larsson                                       Västegård

                            Ingeborg Israelsdotter                        Ö. Ingersby

 

                            Per Knutsson                                    Tomthult

                            Kerstin Nilsdotter                              Karsbol

 

                            Måns Jonsson                                   Bråsstorp

                            Kerstin Björsdotter                            Årnäs

 

911227                Nils Hansson                                     Hastersby

                            Ingeborg Börjesdotter                       Säter

 

                            Nils Olofsson                                    Askerud

                            Karin Eriksdotter                               N. Borgeby

1692

920101                Ivar                                                   S. Västerrottna

                            Karin Persdotter                                S. Västerrottna

 

920228                Mats Jonsson                                    Berga

                            Marit Bengtsdotter                            Berga

 

920328                Olof Bondesson                                Ed

                            Anna Nilsdotter                                 Västansjö

 

920614                Måns Jonsson                                   Bårgården

                            Britta Nilsdotter                                 Gersbyn

 

920619                Anders Andersson                             Bryggegården

                            Marit Larsdotter                                Sundstorp

 

                            Jon Larsson                                       Maggeby

                            Marit Eriksdotter                               Ed

 

                            Sven Bondesson                                Tonerud

                            Kerstin Persdotter                             Torsby

 

                            Hans Eriksson                                   Ulvsby

                            Britta Eriksdotter                               Spelnäs

 

                            Jon Eriksson                                      Maggeby

                            Karin Persdotter                                Maggeby

 

                            Per Bondesson                                  Tonerud

                            Ingegerd Persdotter                           Torsby

 

920624                Per Börjesson                                   Sätterstad

                            Kerstin Larsdotter                             Sätterstad

 

921226                Erik Nilsson                                      Karsbol

                            Kerstin Eriksdotter                            Dalarna

 

921230                Jöns Persson                                     Gjutaregården

                            Kerstin Larsdotter                             S. Borgeby

 

                            Bengt Larsson                                   S. Borgeby

                            Karin Persdotter                                Gjutaregården

 

                            Per Bengtsson                                   Askerud

                            Karin Sonesdotter                             Svineberg

 

                            Jon Olofsson                                     Bråsstorp

                            Britta Olofsdotter                              Bråsstorp

1693

930101                Bengt                                                Skinnarsbacka

                            Gertrud Jonsdotter                            Skäggeberg

 

                            Jon Israelsson                                    Hälleberg

                            Karin ED                                          Hälleberg

 

                            Jöns Jonsson                                     N. Näs

                            Britta Torstensdotter                          Ulvsby

 

                            Olof Jonsson                                     Skäggeberg

                            Karin Eriksdotter                               Ed

 

                            Knut Eriksson                                   Ulvsby

                            Kerstin Håkansdotter                        Ulvsby

 

                            Lars Persson                                     Tjustersby

                            Marit Nilsdotter                                 Ulvsby

 

                            Bengt Olofsson                                  Bjälverud

                            Marit Jonsdotter                                Spelnäs

 

930528                Olof Finnsson                                    Tonerud

                            Margeta Bondesdotter                       Tonerud

 

                            Arvid Persson                                   Smedstad (St. Kil)

                            Marit Olofsdotter                              Hån

 

                            Eskil Hansson                                    Toneby

                            Marit Bengtsdotter                            N. Västerrottna

 

930705                Håkan Andersson                              Gunnerud

                            Guli Olofsdotter                                 Ås

 

                            Mats Bengtsson                                 Strand

                            Britta Israelsdotter                             Spelnästorp

 

                            Per Larsson                                       Esbjörke

                            Britta Nilsdotter                                 Tomthult

 

930608                Johan Larsson                                   Hökerud

                            Lucia Larsdotter                                Skinnarsbacka

 

930616                Jöns Elofsson                                    N. Bråne

                            Karin Torstensdotter                         Ulvsby

 

                            Jon Nilsson                                       Ingeborgjorden

                            Marit Håkansdotter                           Ingeborgjorden

 

                            Johan Pålsson                                    Boseby

                            Karin Nilsdotter                                Ingeborgjorden

 

931022                Arvid Hansson                                  Hos----

                            Gertrud Björnsdotter                         S. Arneby

 

                            Olof Andersson                                 Gunnsjögården (F)

                            Lucia Klemetsdotter                          Tosseberg

 

931203                Gullbrand Jonsson                             Brårud

                            Sara Eskilsdotter                               Brårud

 

931226                Per Halvardsson                                (Tosseberg)

                            Abbelona Pålsdotter                          Gunnarsby

 

                            Nils Olofsson                                    Ingeborgjorden

                            Karin Eriksdotter                               Spelnäs

 

                            Jon Jonsson                                       Askersby

                            Karin Jonsdotter                                Ed

 

                            Hans Hansson                                   Hedåsen

                            Kerstin Hnasotter                              Hedåsen

 

                            Israel Olofsson                                  Bråten

                            Annika Börjesdotter                          Högen

 

                            Henrik Tomasson                              Humsjön

                            Sara Örjansdotter                              Sälsjön

 

                            Per Bryngelsson                                Torsby

                            Karin Larsdotter                                Tjustersby

 

                            Anders Persson                                 Skrötingerud

                            Britta Månsdotter                              Gettjärn

 

                            Lars Sonesson                                   V. Näs

                            Karin Johansdotter                            Svartserud

1694

940204                Lars Andersson                                 Älgsjön

                            Gertrud Larsdotter                            Arnstorp

 

940520                Håkan Toresson                                Östanbjörke

                            Britta Nilsdotter                                 Backa

 

940617                Olof Månsson                                   Toneby

                            Kerstin Nilsdotter                              Gersbyn

 

940621                Per Nilsson                                       Hälserud

                            Britta Halvardsdotter                         Skäggeberg

 

                            Jon Persson                                       By

                            Karin Bryngelsdotter                         Hökerud

 

940622                Erik Persson                                      Skrötingerud

                            Karin Persdotter                                Åsbacken (Gylleby)

 

941007                Daniel Olofsson                                 Lövåsen

                            Annika Larsdotter                             Ragvaldstjärn

 

941104                Elof Persson                                      Vänviken

                            Karin Jönsdotter                                N. Västerrottna

 

                            Olof Staffansson                                Ribbenäs

                            Karin Svensdotter                             Viken

 

941111                Olof Persson                                     Skinnerud

                            Karin Gunnarsdotter                          Lilltorp

 

941226                Lars Håkansson                                Gjutaregården

                            Ingeborg ED                                     N. Borgeby

 

                            Ivar Bengtsson                                  Gersbyn

                            Marit Jonsdotter                                Skäggeberg

 

                            Anders Börjesson                              Högen

                            Beata Bengtsdotter                            Gersbyn

 

                            Eskil Eriksson                                    Långejanstorp

                            Marit Matsdotter                               Långejanstorp

 

                            Johan ES                                           Tosseberg

                            Ingeborg Pålsdotter                           Gunnarsby

 

                            Gudmund Olofsson                            Ingeborgjorden

                            Kerstin Jonsdotter                             Röberg

 

                            Olof Persson                                     Gårdsjö

                            Maria Larsdotter                               Tjustersby

 

941228                Erik Persson                                      Maggeby

                            Karin Nilsdotter                                Backetorp

 

941230                Nils Halvardsson                               Skrötingerud

                            Sara Bryngelsdotter                           Skarped

 

                            Lars Jonsson                                     Bråsstorp

                            Karin Håkansdotter                           S. Borgeby

 

                            Erik Olofsson                                    Hälleberg

                            Marit Nilsdotter                                 Ulvsby

 

                            Olof Bondesson                                Västansjö

                            Marit Elofsdotter                               V. Ingersby

 

                            Bonde ES                                         Tjustersby

                            Sara Persdotter                                 Tjustersby

 

                            Nils Nilsson                                       Bergslagen

                            Kerstin Ingemarsdotter                      Gullsby

1695

950101                Johan                                                S. Borgeby

                            Karin Andersdotter                           Gårdsjö

 

                            Bryngel Pålsson                                 Boseby

                            Marit Nilsdotter                                 Åna

 

950106                Erik Nilsson                                      Högforsen

                            Gertrud Månsdotter                           Berga

 

                            Per Bengtsson                                   Berga

                            Britta Eriksdotter                               Östanbjörke

 

950531                Erik Eriksson                                     S. Arneby

                            Kerstin Matsdotter                            Vitteby

 

950609                Olof Johansson                                  Svartserud

                            Dordi Svensdotter                             Ribbenäs

 

950616                Nils Ivarsson                                     By

                            Gertrud Månsdotter                           Gunnerudstorp

 

951101                Olof Börjesson                                  Åmberg

                            Gertrud Håkansdotter                        Skäggeberg

 

                            Erik Halvardsson                               Höjden

                            Kerstin Nilsdotter                              S. Åmberg

 

(950616)              Jon Persson                                       Sandviken

                            Karin Klemetsdotter                          V. Näs

 

951226                Sone                                                 Säter

                            Sigrid Jönsdotter                               Torsby

 

                            Sven Håkansson                                Skäggeberg

                            Kerstin ED                                        Holmby

 

                            Lars Olofsson                                    S. Arneby

                            Sigrid Bondesdotter                           Tonerud

 

                            Håkan Håkansson                             Gjutaregården

                            Gertrud Jonsdotter                            N. Borgeby

 

                            Elof Larsson                                      Björserud

                            Ingeborg Andersdotter                      Östanbjörke

 

                            Per Pålsson                                       Hån

                            Marit                                                 Hån

 

951228                Olof Kristoffersson                            Rottneros torp

                            Ingeborg Svensdotter                        Västmyr

 

                            Sven Larsson                                    Bäck

                            Gertrud Nilsdotter                             Björserud

1696

960403                Per Bengtsson                                   Skäggeberg

                            Ingeborg Nilsdotter                           S. Såneby

 

960426                Nils Bengtsson (Ränerbengtsson)

                            Annika Andersdotter                         Kolaretorpet

 

960519                Mats Eriksson                                   Ivarsbjörke

                            Anna Eriksdotter finska

 

960526                Bengt Olofsson Vigelius

                            Maria Persdotter                               Klockaregården

 

960621                Olof Persson                                     By

                            Karin Månsdotter                              Bösseviken

 

                            Nils Olofsson                                    Skrötingerud

                            Karin Bryngelsdotter                         Spelnäs

961228                Sven Bengtsson                                 Strand

                            Ingeborg Nilsdotter                           Pålsby

1697

970101                Mats Israelsson                                 Arnstorp

                            Annika Andersdotter

 

                            Erik Jonsson                                      Bråsstorp

                            Karin Eriksdotter                               Bråsstorp

 

                            Sven Hansson                                   Stensjön

                            Ingeborg Olofsdotter                         Hastersby

 

                            Jakob Sigfidsson                               Trehörningen

                            Gertrud ED                                       Åmberg

 

                            Erik Nilsson                                      Västansjö

                            Karin Elofsdotter                               V. Ingersby

 

                            (Karin död i barnsäng)

                            Olof Persson                                     Ed

                            Elin Andersdotter                              Maggeby

 

                            Per Svensson                                    Ribbenäs

                            Ingeborg Johansdotter                       Svartserud

 

                            Börje Svensson                                 Tjustersby

                            Ingegerd Ingemarsdotter                    Åleby

 

                            Nils Jonsson                                      Högen

                            Ingeborg Jonsdotter                           Angersby torp

 

                            Sven Eriksson                                   Getnäs

                            Ingeborg Arvidsdotter                       Hastersby

 

                            Erik Månsson                                    Tosseberg

                            Kerstin Nilsdotter                              Bryggegården

 

970405                Jon Svensson                                    Torsby

                            Ingeborg Nilsdotter                           Gersbyn

 

                            Per Engelbrektsson                            Dalarna

                            Karin ED                                          Fasterud

 

970613                Halvard Halvardsson                         S. Västerrottna

                            Gertrud Persdotter                            Hälserud

 

                            Sven Månsson                                   Boberg

                            Marit Arvidsdotter                             Gettjärn

 

970711                Sven Frykner

                            Katarina Lagerlöf j-fru                       Östanås

 

970713                Petter Rudén                                     Rudstorp (St. Kil)

                            Abbelona Håkansdr Werner jf           Gunnarsby

 

970720                Johan Nilsson                                    Stavik

                            Dordi Matsdotter                              Ö. Ingersby

 

970822                Erik Matsson                                     S. Västerrottnaskogen

                            Gertrud Halvardsdotter                      S. Västerrottna

 

971028                Sven Larsson                                    Trötvik

                            Ingeborg Nilsdotter                           S. Arneby

 

971030                Erik Larsson                                      Hälserud

                            Marit Nilsdotter                                 Gunnerud

 

971101                Anders Svensson                               Askerud

                            Ingeborg Persdotter                           Gjutaregården

 

                            Anders Olofsson                               Gjutaregården

                            Ingeborg Botolfsdotter                       Spelnäs

 

                            Hans ES                                            Hälserud

                            Marit Larsdotter                                Gunnerud

 

                            Mickel Klemetsson                            Tosseberg

                            Marit Persdotter                                Tosseberg

 

971226                Nils Jonsson                                      Ed

                            Marit Andersdotter                            Ed

 

                            Sven Persson                                    By

                            Marit Jonsdotter                                By

 

                            Mats Israelsson                                 Ö. Ingersby

                            Margareta Håkansdotter                    S. Borgeby

 

                            Per ES                                              V. Ingersby

                            Kerstin Persdotter                             Askersby

 

                            Per Nilsson                                       Ivarsbjörke

                            Annika Månsdotter                            S. Åmberg

 

                            Per Halvardsson                                Gunnarsby

                            Guli Bryntesdotter                             Ås

 

                            Jöns Olofsson                                    Esbjörke

                            Kerstin Nilsdotter                              Huseby

 

971228                Måns Nilsson                                    S. Såneby

                            Britta Olofsdotter                              Vitteby

 

                            Henrik Andersson                             Slobyn

                            Karin Matsdotter                               S. Västerrottna

1698

980527                Per Nilsson                                       Skinnarsbacka

                            Karin Persdotter                                Backetorp

 

                            Mats Persson                                    Munkebol

                            Annika Jonsdotter                             Önsby

 

                            Jon Svensson                                    Bogerud

                            Marit Jönsdotter                                Hälserud

 

980710                Sven Andersson                                Bryggegården

                            Kerstin Larsdotter                             Sundstorp

 

980904                Lars Pålsson                                      Granbäckstorp

                            Elin Knutsdotter                                Tomthult

 

981016                Sven Gös                                          Rottneros torp

                            Britta Amundsdotter                          Skärningsberg (St. Kil)

 

981030                Per Persson                                       Tosseberg

                            Kerstin Engelbrektsdtr                       Ingeborgjorden

 

981101                Anders Olofsson                               Kolaretorpet

                            Karin Larsdotter                                Ed

 

981226                Johan Jonsson Smålänning

                            Karin Jönsdotter hustru                      Ivarsbjörke

 

                            Jon Larsson                                       Maggeby

                            Marit Halstensdotter                          By

 

                            Jöns Bengtsson                                  S. Borgeby

                            Ingeborg Jonsdotter                           Bråsstorp

 

                            Börje Bengtsson                                N. Borgeby

                            Gertrud Andersdotter                        Esbjörke

 

                            Olof Persson                                     By

                            Ingeborg Engelbrektsdr                     Röberg

 

                            Olof Gunnarsson                               Lilltorp

                            Kerstin Olofsdotter                            Tosseberg

 

                            Israel Larsson                                    Arnstorp

                            Kerstin Ivarsdotter                            Ivarsbjörke

 

                            Olof Bengtsson                                  Srand

                            Marit Hansdotter                               S. Borgeby

 

                            Erik Persson                                      Torsby

                            Kerstin Andersdotter                         Torsby

1699

9903??                 Elof Johansson                                  Svartserud

                            Marit Mickelsdotter                           Gjutaregården

 

990319                Jon Gudmundsson                             Bogerud

                            Ingeborg Olofsdotter                         Skäggeberg

 

990328                Lennart Svensson                              Karsbol

                            Kerstin Persdotter                             Karsbol

 

990531                Erik Larsson                                      Hälserud

                            Kerstin ED

 

                            Bengt Olofsson                                  Gunnerud

                            Sigrid Olofsdotter                              Vänviken

 

                            Jon Gudmundsson                             Bogerud

                            Britta Olofsdotter                              Skäggeberg

 

990615                Olof Knutsson                                   Tomthuly

                            Ingegerd Larsdotter                           Sätterstad

 

                            Petter Olofsson                                 Lövåsen

                            Karin Larsdotter                                Ivarsbjörke

 

                            Per Jonsson                                       Gårdsjö

                            Kerstin Eriksdotter                            Hägerud

 

                            Nils Arnesson                                    Male

                            Anna Persdotter                                Toneby

 

990910                Nils Jonsson                                      Gullsby

                            Marit Persdotter                                Backetorp

 

991027                Jon Jonsson                                       Näs

                            Britta Månsdotter                              Bjälverud

 

                            Erik Engelbrektsson                           Ingeborgjorden

                            Ingeborg Jonsdotter                           Röberg

 

991105                Olof Håkansson                                Ingeborgjorden

                            Annika Nilsdotter                              N. Åna

 

                            Olof Olofsson                                    N. Åna

                            Karin Nilsdotter                                S. Åna

 

991226                Segol Olofsson hammarsmed

                            Kerstin Andersdotter                         S. Forsnäs

 

                            Lars Larsson                                     S. Borgeby

                            Karin Jonsdotter                                Tjustersby

 

                            Måns Jönsson                                   Svenstorp

                            Kerstin Elofsdotter                            Spelnäs

 

                            Sven Olofsson                                   Esbjörke

                            Marit Persdotter                                Västmyr

 

                            Erik Botolfsson                                  Gjutaregården

                            Sigrid Andersdotter                           Högen

 

                            Erik Nilsson                                      Västansjö

                            Sigrid Pålsdotter                                Svineberg

 

                            Hans Larsson                                    Gunnerud

                            Ingegerd Andersdotter                       Svartserud

1700

000527                Mats Eriksson                                   Gunnarsby

                            Kerstin Jonsdotter                             S. Granbäckstorp

 

                            Nils Jönsson                                      Askerud

                            Karin Persdotter                                Ivarsbjörke

 

                            Halvard Olofsson                              S. Arneby

                            Margeta Eriksdotter                          S. Arneby

 

000603                Börje Olofsson                                  Gunnerud

                            Karin Olofsdotter                              Vänviken

 

                            Lars Olofsson                                    N. Såneby

                            Valborg Nilsdotter                             Toneby

 

001101                Olof Halstensson                               By

                            Karin Nilsdotter                                Ulvsby

 

                            Nils Isaksson                                     Stavik

                            Maria Olofsdotter                              Kolaretorpet

 

                            Olof Persson                                     Toneby

                            Marit Svensdotter                              Askerud

 

001226                Olof Arvidsson                                  Hastersby

                            Karin Persdotter                                Nyeds sn

 

                            Erik Bondesson                                 Tonerud

                            Karin Olofsotter                                S. Arneby

 

                            Jöns Nilsson                                      Spelnäs

                            Ingeborg Bondesdotter                      Tonerud

 

                            Jon Hansson                                      Bäck

                            Elin Olofsdotter                                 Esbjörke

 

                            Nils Olofsson                                    Hälleberg

                            Marit Eriksdotter                               Ulvsby

 

                            Jöns Håkansson                                Esbjörke

                            Anna ED                                           Gunnarsby

 

                            Erik Nilsson                                      Östanbjörke

                            Karin Jonsdotter                                Östanbjörke

 

                            Erik Kristoffersson                            Hedåsen

                            Karin Börjesdotter                            Högen

 

001228                Jöns Eriksson                                    Spelnäs

                            Kerstin Jönsdotter                             Gullsby

1701

010101                Sven Matsson                                   Getnäs

                            Marit Persdotter                                Spelnäs

 

                            Elof Matsson                                     Getnäs

                            Kerstin Persdotter                             Spelnäs

 

                            Eskil Persson                                     S. Västerrottna

                            Ingeborg Jönsdotter                           Kymstad

 

                            Olof Eriksson                                    Åsen (Ämtervik)

                            Marit Persdotter                                Toneby

 

010610                Per Mickelsson                                 Humsjön

                            Karin Persdotter                                Stensjön

 

                            Jon Olofsson                                     Torsby

                            Rangella Nilsdotter                            Gjutaregården

 

                            Per Nilsson                                       Gjutaregården

                            Britta Johansdotter                            Svartserud

 

                            Erik Nilsson                                      Bryggegården

                            Ingeborg Elofsdotter                          Röberg

 

                            Jordan Jonsson                                  N. Näs

                            Marit Torstensdotter                          Ulvsby

 

010820                Sven Larsson                                    Torsby

                            Elin Eriksdotter                                  Tjustersby

 

011101                Olof Hansson                                    By

                            Ellika Sonesdotter                             Svineberg

 

011110                Per Håkansson                                  Ingeborgjorden

                            Ingegerd Jonsdotter                           Ingeborgjorden

 

011108                Sven Skagerberg länsman

                            Maria Nyqvist

 

                            Mickel Klemetsson                            Tosseberg

                            Ingeborg Larsdotter                           Bjälverud

 

011226                Sven Olofsson                                   Bråten

                            Dordi Nilsdotter                                Gårdsjö

 

                            Per Håkansson                                  Torsby

                            Karin Larsdotter                                Barge ?

 

                            Erik Olofsson                                    By

                            Anna Jönsdotter                                Spelnäs

 

                            Per Bondesson                                  Västansjö

                            Marit Larsdotter                                V. Ingersby

 

                            Olof Nilsson                                      Säter

                            Ingeborg Hansdotter                          Hedåsen

 

                            Erik Nilsson                                      Högforsen

                            Kerstin Nilsdotter                              Ingeborgjorden

 

                            Nils Nilsson                                       Åna

                            Annika Olofsdotter                            Åna

 

                            Benard Ingemarsson                          Överbyn

                            Kerstin Börjesdotter                          Häger  ?

 

                            Hans Ivarsson                                   Holmby

                            Marit Elofsdotter                               Ulvsby

 

                            Bengt Bryngelsson                             Hån

                            Ingeborg Svensdotter                        Lilltorp

 

                            Olof Elofsson                                    Åna

                            Kerstin Simonsdotter                         Västanå

 

                            Börje Persson soldat                         Östanås

                            Elin Persdotter                                   Maggeby

 

                            Olof Giliusson                                    Mellby

                            Sigrid Månsdotter                              Angersby torp

1702

020520                Anders Bergius

                            Sara Persdotter Frykner

 

020528                Lars Pålsson                                      Boseby

                            Sigrid Olofsdotter änka                      Tosseberg

 

020622                Jöns Halvardsson                              Högberg

                            Ingeborg Ivarsdotter                          S. Såneby

 

021012                Per Månsson                                     Gettjärn

                            Britta Matsdotter                               Vitteby

 

                            Per Jönsson                                       Gettjärn

                            Kerstin Halvardsdotter                      Högberg

 

021017                Erik Nilsson                                      S. Åmberg

                            Kerstin Ivarsdotter                            Skäggeberg

 

021026                Lars Andersson Nyqvist                    Skarpeds bruk

                            Kerstin Persdotter                             Skarpeds bruk

 

021226                Johan Larsson                                   Åleby

                            Ingeborg Botolfsdotter                       N. Såneby

 

                            Bengt Nilsson                                    Spelnäs

                            Dordi Israelsdotter                            Spelnästorp

 

                            Bryngel Jonsson                                S. Borgeby

                            Britta ED                                           Maggeby

 

                            Jöns Eriksson                                    Ulvsby

                            Karin Persdotter                                Högen

 

                            Olof Nilsson                                      Åna

                            Ellika Bryngelsdotter                          Högen

 

                            Anders Svensson                               Ribbenäs

                            Annika Persdotter                             Svartserud

 

                            Nils Jonsson                                      Högen

                            Karin Bryngelsdotter                         Högen

 

                            Nils Hansson                                     Toneby

                            Ingeborg Eriksdotter                          Skrötingerud

 

                            Nils Larsson                                      Berga

                            Marit ED                                           S. Såneby

 

                            Per Jönsson                                       Askerud

                            Britta Olofsdotter                              N. Såneby

 

                            Nils Olofsson                                    Skrötingerud

                            Kerstin Elofsdotter

 

021228                Jöns Persson                                     Gullsby

                            Karin Nilsdotter                                Gårdsjö

 

                            Jöns Eriksson                                    Åmberg

                            Ingegerd Jonsdotter                           Gårdsjö

 

                            Måns Persson                                   Tjustersby

                            Karin Olofsdotter                              Tjustersby

1703

030101                Johan Persson

                            Märta Jonsdotter                               Holmby

 

                            Nils Engelbrektsson                           Ingeborgjorden

                            Lisken Nilsdotter                               Åna

 

                            Lars Olofsson                                    Esbjörke

                            Karin Hansdotter                               Bäck

 

                            Hans Persson                                    Högen

                            Gertrud Halvardsdotter                      Hån

 

                            Per Matsson                                      Getnäs

                            Karin Jonsdotter                                Uddheden

 

030202                Benard Ingemarsson soldat                Överbyn

                            Karin Larsdotter                                Bäck

 

030301                Elof Olofsson                                    Torsby

                            Ingegerd Nilsdotter                            Gjutaregården

 

030330                Nils Svensson                                    Gårdsjö

                            Ingegerd Eriksdotter                          Maggeby

 

030405                Ivar Halvardsson                               Gunnerud

                            Karin Nilsdotter                                Gunnerud

 

030518                Jon Olofsson                                     Vitteby

                            Kerstin Björnsdotter                          Bråsstorp

 

030531                Per Olofsson                                     Gunnerud

                            Marit Svensdotter                              Hökerud

 

                            Erik Matsson                                     Getnäs

                            Elin Eriksdotter                                  Getnäs

 

030621                Håkan Pålsson                                  Svineberg

                            Karin Jonsdotter                                Brårud

 

                            Jöns Persson                                     Svartserud

                            Kerstin Persdotter                             By

 

                            Johan Nilsson                                    Bryggegården

                            Kerstin Svensdotter                           Ulvsby

 

                            Bengt Persson                                   Spelnäs

                            -------                                              ------

 

030705                Klemet Persson                                 Tosseberg

                            Gertrud Olofsdotter                           Björke torp

 

030927                Jonas Persson                                   Oleby bruk

                            Barbro Eriksdotter                            N. Arneby

 

031122                Mats Larsson                                    N. Arneby

                            Margeta Nilsdotter                            Toneby

 

031212                Anders Pålsson                                 Hån

                            Marit Nilsdotter                                 Ulvsby

 

031227                Kristoffer Nilsson                              Gårdsjö

                            Karin Jonsdotter                                Gårdsjö

 

                            Bengt Jonsson                                   Gårdsjö

                            Anna Lorentzdotter                           Åmberg

 

                            Erik Larsson                                      N. Arneby

                            Ingegerd Nilsdotter                            Ulvsby

 

                            Lars Olofsson                                    Lövåsen

                            Elin Ivarsdotter                                  Ivarsbjörke

 

                            Jon Nilsson                                       Gunnerud

                            Elin Svensdotter                                Gunnerud

 

                            Nils Nilsson                                       Gunnerud

                            Karin Jonsdotter                                S. Borgeby

 

                            Nils Larsson                                      Säljebacka

                            Karin Persdotter                                Gårdsjö

 

                            Per Svensson                                    Gårdsjö

                            Karin Larsdotter

 

                            Nils Torstensson                                Ivarsbjörke

                            Kerstin Larsdotter                             Backetorp

 

                            Lars Eriksson                                    Gunnarsby

                            Abbelona ED                                    Årås

 

031228                Erik Svensson                                   Älvdalen

                            Katarina Jönsdotter                           Tjustersby

 

                            Anders Jonsson                                 N. Västerrottna

                            Karin Olofsdotter                              Tosseberg

 

                            Per Ivarsson                                      By

                            Ingeborg Johansdotter                       Svartserud

 

                            Mats Klemetsson                              Tosseberg

                            Kerstin Nilsdotter                              Boseby

 

                            Nils Nilsson                                       Ingeborgjorden

                            Sigrid Olofsdotter                              Tosseberg

 

                            Olof Gustafsson                                 Ribbenäs

                            Britta Pålsdotter                                Folkesgården

 

                            Olof Olofsson                                    Bråsstorp

                            Anna ED                                           Årås

 

                            Olof Olofsson                                    Tosseberg

                            Dordi Persdotter                               Högforsen

 

                            Sven Gunnarsson                               Lilltorp

                            Britta Olofsdotter                              Tosseberg

1704

040306                Jon Persson                                       Askersby

                            Anna Larsdotter                                Ed

 

040529                Jöns Bondesson                                Mellby

                            Karin Bryngelsdotter                         Viken

 

040605                Jöns Månsson                                   Svenstorp

                            Karin Björnsdotter                            Huseby

 

                            Olof Jönsson                                     Vänviken

                            Marit Nilsdotter                                 S. Västerrottna

 

                            Pål Pålsson                                        Arnstorp

                            Karin Mickelsdotter                          Arnstorp

 

040617                Lars Pålsson                                      Skinnargården

                            Maria Jonsdotter                               Brårud

 

                            Håkan Bryngelsson                            Viken

                            Gunilla Andersdotter                          Bryggegården

 

                            Nils Hansson                                     By

                            Karin Bryntesdotter                           By

 

                            Bengt Jönsson                                   N. Bråne

                            Annika Halstensdotter                       By

 

041030                Jonas Olofsson                                  Skarpeds bruk

                            Margeta Persdotter                           Skarpeds bruk

 

041101                Johan Eriksson                                  Getnäs

                            Karin Persdotter                                V. Näs

 

041113                Per Olofsson                                     Björke torp

                            Ingeborg Arvidsdotter                       Spelnäs

 

                            Sven Persson                                    Åmberg

                            Britta Jönsdotter                                Spelnäs

 

                            E. Knutsson                                      S. Västerrottna

                            Marit Persdotter                                S. Västerrottna

 

                            Lars Mårtensson                               Lövåsen

                            Sigrid Klemetsdotter                          Tosseberg

1705

050416                Mickel Pålsson                                  Arnstorp

                            Britta Larsdotter                                Arnstorp

 

050603                Sven Larsson                                    N. Borgeby

                            Karin Nilsdotter                                N. Borgeby

 

050623                Per Andersson                                  Askerud

                            Karin Jönsdotter                                Askerud

 

                            Jon Eriksson                                      By

                            Karin Bengtsdotter                            Svineberg

 

051101                Hans Månsson                                  Önsby

                            Sigrid Bengtsdotter                            Skinnarsbacka

 

                            Sven Halvardsson                              Bäck

                            Marit Ivarsdotter                               Ivarsbjörke

 

051119                Olof Gunnarsson                               Råmyren

                            Kerstin Nilsdotter                              Backetorp

 

051226                Lars Jonsson                                     Röberg

                            Kerstin Månsdotter                           Toneby

 

                            Jöns Eriksson                                    Skrötingerud

                            Ingeborg Jönsdotter                           Toneby

 

                            Jöns Pålsson                                      Toneby

                            Kerstin Olofsdotter                            Gjutaregården

 

                            Erik Nilsson                                      Ingeborgjorden

                            Ingegerd Håkansdotter                      Ingeborgjorden

 

                            Håkan Hansson                                 Hedåsen

                            Karin Nilsdotter                                Säter

 

                            Lars Bengtsson                                  Hensgård

                            Karin Olofsdotter                              Hastersby

 

                            Nils Olofsson                                    Tosseberg

                            Britta Nilsdotter                                 Ingeborgjorden

 

                            Jöns Jönsson                                     Årås

                            Karin Olofsdotter                              Bråsstorp

 

                            Jon Månsson                                     Tjustersby

                            Britta Jonsdotter                                Tjustersby

 

                            Per Håkansson                                  Östanbjörke

                            Karin Nilsdotter                                Tomthult

 

051228                Daniel Börjesson                               N. Borgeby

                            Margareta Nilsdotter                         Åmberg

 

                            Per Olofsson                                     N. Såneby

                            Kerstin Andersdotter                         Östanbjörke

 

                            Johan Olofsson                                  Kåltorpet

                            Marit Bryngelsdotter                          Stavik

1706

060415                Simon Nilsson                                   S. Såneby

                            Anna Eriksdotter                               Ed

 

060506                Nils Olofsson                                    Åmberg

                            Karin Andersdotter                           Åmberg

 

060513                Johan Persson                                   Korterud

                            Annika Persdotter                             Askersby

 

 

                            (troligen lucka)

 

061228                Sven Börjesson dräng                        Askerud

                            Ingeborg Andersdotter                      Askerud

 

                            Nils Olofsson dräng                           Ulvsby

                            Karin Eriksdotter                               Ulvsby

 

                            Nils Gunnarsson dräng                       Lilltorp

                            Marit Bengtsdotter                            Hån

 

                            Erik Arvidsson dräng                         Hån

                            Elin Larsdotter piga                           Hån

 

                            Bengt Arvidsson dräng                      Spelnäs

                            Gunilla Persdotter piga                       Spelnäs

 

                            Sven Larsson dräng                           Ivarsbjörke

                            Karin Jönsdotter piga                        Spelnäs

 

                            Jöns Olofsson dräng                          Esbjörke

                            Karin Persdotter piga                        Visterud

 

1706

1706 15/4            Simon Nilsson                                   S. Såneby

                            Anna Eriksdotter                               Ed

 

1706 6/5              Nils Olofsson                                    Åmberg

                            Karin Andersdotter                           Åmberg

 

1706 13/5            Johan Persson                                   Korterud

                            Annika Persdotter                             Askersby

 

1706 28/12          Sven Börjesson dräng                        Askerud

                            Ingeborg Andersdotter piga               Askerud

 

1706 28/12          Nils Olofsson dräng                           Ulvsby

                            Karin Eriksdotter                               Ulvsby

 

1706 28/12          Nils Gunnarsson dräng                       Lilltorp

                            Marit Bengtsdotter                            Hån

 

1706 28/12          Erik Arvidsson dräng                         Hån

                            Elin Larsdotter piga                           Hån

 

1706 28/12          Bengt Arvidsson dräng                      Spelnäs

                            Gunilla Persdotter piga                       Spelnäs

 

1706 28/12          Sven Larsson dräng                           Ivarsbjörke

                            Karin Jönsdotter piga                        Spelnäs

 

1706 28/12          Jöns Olofsson dräng                          Esbjörke

                            Karin Persdotter piga                        Visterud

1707

1707 15/4            Olof Bengtsson                                  Borgeby

                            Marit Nilsdotter                                 Hägerud

 

1707 21/4            Per Torbjörnsson                              Bäckebråten

                            Gertrud Andersdotter                        Strandvik

 

1707 28/4            Gösta Larsson                                   Långåsen (Älvdalen)

                            Karin Larsdotter                                Arnstorp

 

1707 5/5              Nils Gunnarsson                                Portnär

                            Britta Nilsdotter                                 Årås

 

1707 3/6              Håkan Bryngelsson                            Viken

                            Margareta Elofsdotter                        Skrötingerud

 

1707 5/6              Anders Nilsson                                  Bryggegården

                            Kerstin Nilsdotter                              Aplung

 

1707 5/6              Olof Nilsson                                      Ingeborgjorden

                            Karin Nilsdotter                                Åna

 

1707 16/6            Jon Andersson                                  Skinnarsbacka

                            Gertrud Jonsdotter                            Skinnarsbacka

 

1707 23/6            Per Eriksson                                      Spelnäs

                            Ingeborg Elofsdotter                          Spelnäs

 

1707 25/7            Bonde Jonsson                                  Skäggeberg

                            Ingeborg Svensdotter                        Ed

 

1707 29/9            Gudmund Halvardsson                      S. Borgeby

                            Kerstin Johansdotter                          Rådom

 

1707 13/10          Johan Eliasson                                   Ivarsbjörke

                            Maria Svensdotter                             Ivarsbjörke

 

1707 10/11          Sven Nilsson                                     Gjutaregården

                            Kerstin Olofsdotter                            N. Borgeby

 

1707 10/11          Olof Olofsson                                    N. Borgeby

                            Marit Nilsdotter                                 Gjutaregården

 

1707 26/12          Per Knutsson                                    Tomthult

                            Annika Arvidsdotter                          Karsbol

 

1707 26/12          Måns Börjesson                                Borgeby

                            Marit Persdotter                                Edde (N. Borgeby)

 

1707 26/12          Per Persson                                       Bråsstorp

                            Karin Eriksdotter                               Årnäs

 

1707 26/12          Sven Björsson                                   Årnäs

                            Kerstin Bryngelsdotter                       Hökerud

 

1707 26/12          Anders Göstasson                             Ribbenäs

                            Britta Håkansdotter                           Boberg

 

1707 26/12          Per Olofsson                                     By

                            Marit Jönsdotter                                Spelnäs

 

1707 26/12          Anders Persson                                 Gårdsjö

                            Karin Olofsdotter                              Gårdsjö

 

1707 26/12          Lars Eriksson                                    Gjutaregården

                            Karin Elofsdotter                               Gjutaregården

 

1707 28/12          Sven Matsson                                   Spelnäs

                            Anna Eriksdotter                               Spelnäs

 

1707 28/12          Per Hansson                                      Hälleberg

                            Abbelona Bryngelsdotter                   Viken

1708

1708 26/1            Per Larsson                                       Forsnäs bruk

                            Ingeborg Johansdotter                       Spelnäs

 

1708 26/4            Nils Jonsson rustmästare                    Gunnerud

                            Kerstin Jönsdotter piga                      Gettjärn

 

1708 27/5            Ivar Halvardsson                               Gunnerud

                            Kerstin Torbjörnsdotter                     Bäckebråten

 

1708 24/6            Johan Jönsson                                   Mellby

                            Abbelona Andersdotter                     Prästhamna (St. Kil)

 

1708 30/8            Måns Jonsson                                   Tjustersby

                            Ingeborg Larsdotter                           Bråsstorp

 

1708 13/9            Erik Persson                                      Forsnäs bruk

                            Ellika Jönsdotter                                Rottneholms bruk

 

1708 8/11            Olof Jönsson                                     Askerud

                            Kerstin Månsdotter                           Bonäs

 

1708 8/11            Erland Olofsson                                 Arvidstorp

                            Karin Svensdotter                             Gårdsjö

 

1708 15/11          Johan Bengtsson                                Forsnäs bruk

                            Kerstin Halvardsdotter                      Forsnäs bruk

 

1708 27/12          Lars Jonsson                                     N. Borgeby

                            Karin Olofsdotter                              Esbjörke

 

1708 27/12          Lars Eriksson                                    Spelnäs

                            Kerstin Larsdotter                             Backetorp

 

1708 27/12          Måns Nilsson                                    Backa

                            Margareta Eriksdotter                       Borgeby

 

1708 27/12          Mats Eriksson                                   Borgeby

                            Kerstin Nilsdotter                              Backa (Bake)

 

1708 27/12          Erik Persson                                      Skrötingerud

                            Ingeborg Persdotter                           V. Ingersby

 

1708 27/12          Mats Nilsson                                     Gårdsjö

                            Ingeborg Nilsdotter                           Gårdsjö

 

1708 27/12          Adam Nilsson                                   Berga

                            Anna Ingemarsdotter                         Gunnerud

 

1708 27/12          Erik Gunnarsson                                Lilltorp

                            Karin Olofsdotter                              Ivarsbjörke

 

1708 27/12          Jon Eriksson                                      Årnäs

                            Marit Persdotter                                Bråsstorp

 

1708 27/12          Olof Hansson                                    By

                            Kerstin Bengtsdotter                          Askerud

 

1708 27/12          Mickel Mårtensson                            Gunnarsby

                            Karin Kristoffersdotter                      Torsby

1709

1709 7/2              Sven Håkansson                                Skinnargården

                            Ingeborg Lorentzdotter                      S. Åmberg

 

1709 26/2            Nils Jonsson                                      Högen

                            Dordi Persdotter                               Hägerud

 

1709 7/3              Hans Sonesson                                  Askersby

                            Karin Börjesdotter                            Gunnerudstorp

 

1709 22/6            Jörgen Eriksson                                 Gylleby

                            Katarina Matsdotter                          Vitteby

 

1709 22/6            Olof Eriksson                                    Ed ("Eede")

                            Kerstin Bryngelsdotter                       Toneby             

 

1709 22/6            Olof Arvidsson                                  Gettjärn

                            Ingeborg Jönsdotter                           S. Borgeby

 

1709 7/9              Jon Persson                                       Tjustersby

                            Karin Larsdotter                                Ivarsbjörke

 

1709 21/9            Lars Jönsson                                     S. Borgeby

                            Britta Månsdotter                              Prästgården

 

1709 1/11            Lars Larsson                                     Gylleby

                            Ellika Eriksdotter                               Gylleby

 

1709 1/11            Erik Persson                                      Bolåsen

                            Karin Jonasdotter                              S. Borgeby

 

1709 1/11            Olof Svensson                                   Askersby

                            Karin Persdotter                                Askersby

 

1709 21/11          Nils Olofsson                                    Askerud

                            Kerstin Olofsdotter                            Gjutaregården

 

1709 26/12          Erik Bondesson                                 Ed

                            Kerstin Olofsdotter                            Hån

 

1709 26/12          Sven Persson                                    Åmberg

                            Ellika Olofsdotter                              Holmby (S.Å.)

 

1709 26/12          Ivar Torstensson                                Ivarsbjörke

                            Marit Jönsdotter                                Askerud

 

1709 26/12          Elof Håkansson                                 Ingeborgjorden

                            Kerstin Larsdotter                             Röberg

 

1709 28/12          Anders Gudmundsson                       Askersby

                            Ingegerd Jonsdotter                           Gårdsjö

 

1709 28/12          Mats Nilsson                                     Gunnerud

                            Lisken Jonsdotter                              Trötvik

 

1709 28/12          Olof Jonsson                                     Borrsjön

                            Ellika Mickelsdotter                           Arnstorp

 

1709 28/12          Nils Börjesson                                   Skogsberg

                            Britta Olofsdotter                              N. Borgeby

 

1709 28/12          Sven Eriksson                                   Skrötingerud

                            Gertrud Staffansdotter                       Tonerud

1710

1710 9/1              Jöns Jönsson                                     Bäck

                            Annika Matsdotter                            Bäck

 

1710 9/2              Olof Larsson                                     Ivarsbjörke

                            Marit Eriksdotter                               Backa (Bake)

 

1710 18/2            Erik Persson                                      Mången

                            Britta Bondesdotter                           Mellby

 

1710 22/5            Anders Persson ålderman                  Björserud

                            Karin Olofsdotter                              Tjustersby

 

1710 30/5            Per Jönsson                                       Spelnäs

                            Ingeborg Israelsdotter                        Spelnästorp

 

1710 16/10          Anders Ingemarsson                          Gunnerud

                            Kerstin Svensdotter                           Svineberg

 

1710 30/10          Anders Håkansson                            Ulvsby

                            Katarina Bengtsdotter                        Gylleby

 

1710 1/11            Gösta Andersson                               Spelnäs

                            Karin Elofsdotter                               Spelnäs

 

1710 13/11          Olof Börjesson                                  N. Borgeby

                            Ingeborg Botolfsdotter                       N. Såneby

 

1710 13/11          Jöns Jönsson                                     Askerud

                            Kerstin Larsdotter                             Ivarsbjörke

 

1710 20/11          Jon Eriksson                                      N. Borgeby

                            Ingegerd Pålsdotter                           Svineberg

 

1710 20/11          Mats Larsson                                    Arnstorp

                            Gertrud Mickelsdotter                       Arnstorp

 

1710 27/11          Olof Larsson                                     Västansjö

                            Britta Jönsdotter                                Ed

 

1710 27/11          Jöns Jonsson                                     Ed

                            Karin Larsdotter                                Västansjö

 

1710 27/11          Måns Göstasson                                Ed

                            Marit Nilsdotter                                 Holmby

 

1710 26/12          Torsten Svensson                              Bråsstorp

                            Britta Björsdotter                              Årnäs

 

1710 26/12          Per Svensson                                    Bråsstorp

                            Marit Björsdotter                              Årnäs

 

1710 26/12          Jon Engelbrektsson                            Hälleberg

                            Ingeborg Olofsdotter                         Hälleberg

 

1710 26/12          Måns Nilsson                                    Toneby

                            Marit Håkansdotter                           Östanbjörke

 

1710 28/12          Olof Botolfsson                                 Spelnäs

                            Kerstin Eriksdotter                            Gjutaregården

 

1710 28/12          Nils Larsson                                      Huseby

                            Kerstin Persdotter                             Sätterstad

 

1710 28/12          Jöns Eriksson                                    Toneby

                            Karin Olofsdotter                              Gjutaregården

 

1710 28/12          Sven Olofsson                                   Säter

                            Ingeborg Nilsdotter                           Säter

 

1710 28/12          Olof Andersson                                 Hälserud

                            Britta Bryngelsdotter                          Säljebacka

1711

1711 29/1            Jöns Persson                                     Högen

                            Annika Nilsdotter                              Gunnerud

 

1711 5/2              Per Eriksson                                      S. Såneby

                            Kerstin Eriksdotter                            S. Arneby

 

1711 5/2              Per Bondesson                                  Västmyr

                            Ingegerd Olofsdotter                         S. Arneby

 

1711 18/6            Lars Andersson                                 Esbjörke

                            Marit Hansdotter                               Ivarsbjörke

 

1711 25/6            Lars Bryngelsson                               Toneby

                            Marit Ivarsdotter                               S. Såneby

 

1711 17/9            Anders Svensson                               Yngshyttan

                            Marit Matsdotter                               Långejanstorp

 

1711 8/10            Jöns Olofsson                                    Gårdsjö bruk

                            Maria Hansdotter                              Gårdsjö bruk

 

1711 5/11            Håkan Börjesson                               Askerud

                            Ingrid Olofsdotter                              Esbjörke

 

1711 26/12          Olof Olofsson                                    N. Arneby

                            Ingegerd Eriksdotter                          Gunnarsby

 

1711 26/12          Jöns Botolfsson                                 Spelnäs

                            Maria -----                                       Arvidstorp

 

1711 26/12          Mats Olofsson                                   Mårbacka

                            Ingeborg Bondesdotter                      Mellby

 

1711 26/12          Anders Nilssom                                 S. Arneby

                            Kerstin Andersdotter                         Västansjö

 

1711 26/12          Erik Olofsson                                    Tosseberg

                            Kerstin Olofsdotter                            Högforsen

 

1711 26/12          Johan Persson                                   N. Såneby

                            Kerstin Johansdotter                          Gunnerud

 

1711 28/12          Elof Hansson                                     Tjustersby

                            Sigrid Persdotter                               Pålsby

 

1711 28/12          Sven Kristoffersson                           Torsby

                            Ingegerd Nilsdotter                            Gjutaregården

 

1711 28/12          Anders Henriksson                            Lövåsen

                            Ingegerd Andersdotter                       Askerud

 

1711 28/12          Sven Persson                                    Åmberg

                            Elin Halvardsdotter                            Folkegården (S.Å.)

1712

1712 9/3              Jöns Olofsson                                    Ingeborgjorden

                            Sigrid Klemetsdotter                          Lövåsen (L)

 

1712 16/3            Kristoffer Pålsson                              Lövåsen

                            Britta Persdotter                                Skogsberg

 

1712 6/4              Jöns Larsson                                     Maggeby

                            Karin Jonsdotter                                Borgeby

 

1712 6/4              Per Olofsson                                     Östanbjörke

                            Karin Hansdotter                               Hedåsen

 

1712 6/4              Johan Jakobsson                               Gunnerud

                            Marit Nilsdotter                                 Gunnerud

 

1712 21/4            Elof Johansson                                  Svartserud

                            Britta Bondesdotter                           Tonerud

 

1712 22/6            Nils Eriksson                                     Ingeborgjorden

                            Ingeborg Nilsdotter                           Ingeborgjorden

 

1712 19/7            Johan Persson                                   Tjustersby

                            Lisken Nilsdotteur                             Toneby

 

1712 17/8            Sven Nilsson                                     N. Såneby

                            Kerstin Andersdotter                         N. Såneby

 

1712 7/9              Olof Persson                                     Åleby

                            Britta Persdotter                                Askersby

 

1712 30/9            Gösta Andersson                               N. Såneby

                            Britta Nilsdotter                                 Vitteby

 

1712 3/11            Erik Persson                                      Spelnäs

                            Ingeborg Eriksdotter                          By

 

1712 3/11            Per Larsson                                       Backetorp

                            Kerstin Olofsdotter                            Skinnarsbacka

 

1712 3/11            Lars Olofsson                                    Arneby torp

                            Britta Jönsdotter                                Svenstorp

 

1712 30/11          Anders Jönsson                                 Forsnäs bruk

                            Karin Hansdotter                               Rottneros torp

 

1712 14/12          Olof Halvardsson                              Hån

                            Kerstin Persdotter                             V. Ingersby

 

1712 28/12          Jöns Bengtsson                                  S. Borgeby

                            Karin Hansdotter                               S. Borgeby

 

1712 28/12          Håkan Olofsson                                N. Såneby

                            Gertrud Larsdotter                            Östanbjörke

 

1712 28/12          Brynte Halstensson                            By

                            Gertrud Andersdotter                        Hälserud

 

1712 28/12          Anders Persson                                 Spelnäs

                            Marit Arvidsdotter                             Spelnäs

 

1712 28/12          Per Johansson                                   V. Berga

                            Marit Olofsdotter                              Tosseberg

 

1712 28/12          Erik Knutsson                                   Tomthult

                            Karin Persdotter                                Karsbol

1713

1713 1/1              Erik Nilsson                                      Säter

                            Marit Jönsdotter                                Tjustersby

 

1713 1/1              Erik Börjesson                                  Tjustersby

                            Britta Olofsdotter                              Tjustersby

 

1713 1/1              Per Persson                                       Ålkärrsrud

                            Dordi Olofsdotter                              Gårdsjö

 

1713 1/1              Hans Hansson                                   Hedåsen

                            Anna Larsdotter                                Lövåsen

 

1713 1/1              Anders Eriksson                                Maggeby

                            Karin Eriksdotter                               Maggeby

 

1713 1/1              Jon Håkansson                                  Solberg

                            Karin Halvardsdotter                         Västerrottna

 

1713 1/1              Halvard Persson                                Skogsberg

                            Sigrid Håkansdotter                           Ulvsby

 

1713 6/1              Lars Jönsson                                     Vänviken

                            Karin Jönsdotter                                Granbäckstorp

 

1713 24/2            Jonas Otterberg dragon

                            Maria Aldrin                                      Åleby

 

1713 6/4              Sven Persson                                    Munkebol

                            Kerstin Eriksdotter                            Åsbacken (Häljeby)

 

1713 8/4              Per Nilsson                                       Karsbol

                            Sigrid Arvidsdotter                            Maggeby

 

1713 8/4              Per Bondesson                                  Ed

                            Kerstin Göstasdotter                         Ed

 

1713 17/4            Johan Eriksson                                  Åsbacken (Häljeby)

                            Lisken Kaspersdotter                        Angersby

 

1713 26/4            Jöns Nilsson                                      Tosseberg

                            Kerstin Arvidsdotter                          Tosseberg

 

1713 9/6              Leonard Herweg brukspatron

                            Gunilla Klercker jungfru

 

1713 24/6            Olof Olofsson                                    Bråten (Ämtervik)

                            Kerstin Larsdotter                             Skinnarsbacka

 

1713 24/6            Nils Larsson                                      Sätterstad

                            Kerstin Olofsdotter                            Esbjörke

 

1713 24/6            Olof Jonsson                                     N. Borgeby

                            Annika Jönsdotter                             Askerud

 

1713 21/9            Jonas Bengtsson                                Råda (Älvdalen)

                            Kerstin Eriksdotter                            Arneby

 

1713 1/10            Erik Söderling mönsterskrivare

                            Lisken Nilsdotter Björn                     Brårud

 

1713 11/10          Olof Kristoffersson                            Torsby

                            Kerstin Jonsdotter                             Gjutaregården

 

1713 11/10          Elof Larsson                                      Tosseberg

                            Kerstin Olofsdotter                            Ingeborgjorden

 

1713 18/10          Halvard Larsson                                Backetorp

                            Karin Andersdotter                           Maggeby

 

1713 1/11            Nils Persson                                      Högen

                            Britta Olofsdotter                              Skäggeberg

 

1713 1/11            Per Håkansson                                  Högforsen

                            Ingegerd Persdotter                           Tosseberg

 

1713 1/11            Jöns Larsson                                     Bråsstorp

                            Dordi Israelsdotter                            Spelnästorp

 

1713 1/11            Lars Nilsson                                      Bräckan

                            Kerstin Håkansdotter                        S. Västerrottna

 

1713 1/11            Sven Knutsson                                  Askerud

                            Sigrid Nilsdotter                                V. Ingersby

 

1713 6/12            Lars Nilsson                                      Gjutaregården

                            Malin Olofsdotter                              Gårdsjö

 

1713 6/12            Lorentz Jönsson                                Åmberg

                            Ingeborg Nilsdotter                           Gårdsjö

 

1713 13/12          Sven Nilsson                                     Säter

                            Kerstin Månsdotter                           Ivarsbjörke

 

1713 27/12          Jöns Bryngelsson                               Högen

                            Ingeborg Nilsdotter                           Boseby

 

1713 27/12          Per Nilsson                                       Tosseberg

                            Marit Nilsdotter                                 Boseby

 

1713 27/12          Nils Persson                                      Pålsby

                            Britta Halvatdsdotter                         Bäck

 

1713 27/12          Lars Persson                                     Tjustersby

                            Anna Jönsdotter                                Torsby

 

1713 27/12          Håkan Olofsson                                Östanbjörke

                            Kerstin Nilsdotter                              Ingeborgjorden

 

1713 27/12          Per Gudmundsson                             Askersby

                            Kerstin Knutsdotter                           Säter

 

1713 27/12          Erik Eriksson                                     S. Arneby

                            Britta Bengtsdotter                            Skäggeberg

 

1713 28/12          Per Nilsson                                       Hälserud

                            Ellika Halvardsdotter                         Rottneros

 

1713 28/12          Nils Olofsson                                    Skrötingerud

                            Kerstin Larsdotter                             Bråsstorp

 

1713 28/12          Nils Bryngelsson                                Smedsby

                            Ingeborg Persdotter                           Skrötingerud

 

1713 28/12          Per Jonsson                                       Grava

                            Britta Ingemarsdotter                         Västerrottna

1714

1714 24/1            Hans Jonsson                                    Bäck

                            Maria Eriksdotter                              Bäck

 

1714 7/2              Per Nilsson                                       Gårdsjö

                            Maria Larsdotter                               Askersby

 

1714 7/2              Jöns Markusson                                Bräckan

                            Kerstin Halvardsdotter                      Gettjärn

 

1714 23/4            Olof Johansson                                  Hån

                            Annika Börjesdotter                          Bråten

 

1714 19/5            Ivar Svensson                                    Årås

                            Gertrud Eriksdotter                           Ed

 

1714 23/5            Elof Nilsson                                       Vitteby

                            Britta Bondesdotter                           Mellby

 

1714 24/6            Per Bengtsson                                   Svineberg

                            Gertrud Arvidsdotter                         Svineberg

 

1714 24/6            Per Larsson                                       Ivarsbjörke

                            Ingegerd Nilsdotter                            Gjutaregården

 

1714 16/11          Jonas Hauman                                   Åleby

                            Helena Brandt                                   Åleby

 

1714 28/12          Jöns Svensson                                   Ulvsby

                            Karin Halstensdotter                          By

 

1714 28/12          Olof Nilsson                                      Bryggegården

                            Kerstin Eriksdotter                            Tosseberg

 

1714 28/12          Bryngel Jönsson                                Spelnäs

                            Marit Olofsdotter                              By

 

1714 28/12          Lars Persson                                     Högen

                            Kerstin Arvidsdotter                          Näs

 

1714 28/12          Jon Persson                                       Bråsstorp

                            Marit Eriksdotter                               Årnäs

 

1714 28/12          Jon Olofsson                                     Bråsstorp

                            Kerstin Matsdotter                            Bråsstorp

 

1714 28/12          Erik Eriksson                                     Ed

                            Kerstin Eriksson (!)                           Skäggeberg

1715

1715 1/1              Måns Nilsson                                    Gersbyn

                            Elin Larsdotter                                   Hån

 

1715 1/1              Per Eriksson                                      By

                            Britta Botolfsdotter                            Såneby

 

1715 1/1              Sven Persson                                    Skogsberg

                            Karin Persdotter                                Hedåsen

 

1715 1/1              Erik Persson                                      Torsby

                            Britta Persdotter                                Bråsstorp

 

1715 18/4            Per Jönsson                                       Röberg

                            Ingegerd Börjesdotter                        Tjustersby

 

1715 12/6            Ingemar Bondesson                           Ed

                            Ingegerd Jonsdotter                           Askersby

 

1715 2/8              Sven Håkansson                                Boberg

                            Ingegerd Ivarsdotter                          S. Såneby

 

1715 2/8              Nils Olofsson                                    S. Västerrottna

                            Marit Larsdotter                                Stensjön

 

1715 2/8              Lars Andersson                                 Årås

                            Anna Håkansdotter                           Skäggeberg

 

1715 29/9            Jakob Eriksson                                  Ivarsbjörke

                            Maria Knutsdotter                             Askerud

 

1715 16/10          Niklas Hasselbom

                            Sigrid Melander jungfru                     Prästgården

 

1715 16/10          Erik Halvardsson                               S. Åmberg

                            Karin Persdotter                                Prästgården

 

1715 16/10          Pål Persson                                       Rådom

                            Britta Johansdotter                            Rådom

 

1715 16/10          Lars Markusson                                Bräckan

                            Anna Olofsdotter                               Gårdsjö

 

1715 16/10          Johan Ingemarsson                            Rådom

                            Marit Jonsdotter                                Rådom

 

1715 16/10          Anders Hansson                                Hedåsen

                            Gertrud Olofsdotter piga                    Östanbjörke

 

1715 30/10          Jon Persson                                       Årås

                            Britta Persdotter                                Tjustersby

 

1715 20/11          Lars Olofsson                                    Brårud

                            Marit Nilsdotter                                 Åmberg

 

1715 20/11          Nils Halvardsson                               Skrötingerud

                            Kerstin Persdotter                             Hån

 

1715 20/11          Olof Pavesson (?)                              Viken

                            Karin Bryngelsdotter                         Bogerud

 

1715 11/12          Jon Larsson                                       Stensjön

                            Karin Olofsdotter                              S. Västerrottna

 

1715 26/12          Jonas Damgren                                  Öjervik

                            Märta Bergenhem                              Öjervik

 

1715 28/12          Olof Bondesson                                Ed

                            Marit Jonsdotter                                Ås

 

1715 28/12          Anders Andersson                             Maggeby

                            Kerstin Eriksdotter                            Maggeby

 

1715 28/12          Måns Matsson                                  Vitteby

                            Elin Bengtsdotter                               Ingersby

 

1715 28/12          Per Andersson                                  Hälserud

                            Ingeborg Persdotter                           Svartserud

 

1715 28/12          Per Bryngelsson                                Gårdsjö

                            Marit Persdotter                                Munkebol

 

1715 28/12          Per Eriksson                                      Tosseberg

                            Ingegerd Olofsdotter                         Röberg

 

1715 28/12          Jon Larsson                                       Toneby

                            Karin Olofsdotter                              Tonerud

 

1715 30/12          Sven Persson                                    S. Arneby

                            Marit Bryngelsdotter                          Toneby

 

1715 30/12          Per Jonsson                                       Stävarby

                            Karin Börjesdotter                            Borgeby

 

1715 30/12          Per Svensson                                    Gunnarsby

                            Marit Jonsdotter                                Granbäckstorp

 

1715 30/12          Per Olofsson                                     Gullsby

                            Kerstin Jönsdotter                             S. Borgeby

 

1715 30/12          Måns Matsson                                  Ransby

                            Karin Arvidsdotter                            Maggeby

1716

1716 10/2            Arvid Nilsson                                    Hägerud

                            Katarina Andersdotter                       Rottneholm

 

1716 8/4              Nils Jönsson                                      Åna

                            Kerstin Hansdotter                            Spelnäs

 

1716 8/4              Per Jönsson                                       Tjustersby

                            Kerstin Persdotter                             Karsbol

 

1716 21/5            Sven Hansson                                   Toneby

                            Karin Persdotter                                Såneby

 

1716 17/6            Ingemar Olofsson                              Råmyren

                            Marit Nilsdotter                                 Ås

 

1716 17/6            Elof Nilsson                                       Ås

                            Gertrud Olofsdotter                           Råmyren

 

1716 26/8            Sven Knutsson                                  Säter

                            Britta Svensdotter                              Askersby

 

1716 26/8            Erik Elofsson                                     Skinnerud

                            Karin Johansdotter                            Ulvsby

 

1716 26/8            Sven Hansson                                   Bäck

                            Karin Jonsdotter                                Esbjörke

 

1716 28/10          Jakob Olofsson                                 Välsätter

                            Kerstin Bryngelsdotter                       Viken

 

1716 1/11            Per Hansson                                      Hedåsen

                            Karin Börjesdotter                            Skogsberg

 

1716 18/11          Nils Persson

                            Marit Mickelsdotter                           Björke bruk

 

1716 21/12          Erik Fernbom

                            Stina Lilja                                          Rottne

 

1716 26/12          Jöns Arvidsson                                  Näs

                            Kerstin Eriksdotter                            Ed

 

1716 26/12          Gösta Nilsson                                    Gersbyn

                            Ingeborg Larsdotter                           Näs

 

1716 26/12          Brynte Eriksson                                 Ås

                            Anna Larsdotter                                Backetorp

 

1716 26/12          Erik Larsson                                      Ed

                            Kerstin Arvidsdotter                          Spelnäs

 

1716 26/12          Elof Nilsson                                       Spelnäs

                            Gertrud Olofsdotter                           Esbjörke

 

1716 26/12          Lars Jonsson                                     Esbjörke

                            Lisken Jonsdotter                              Esbjörke

 

1716 26/12          Nils Persson                                      Ivarsbjörke

                            Britta Bengtsdotter                            Ivarsbjörke

 

1716 26/12          Elof Eriksson                                     Ingeborgjorden

                            Ingeborg Engelbrektsdr änka             Röberg

 

1716 26/12          Pål Pålsson                                        Toneby

                            Marit Olofsdotter                              Såneby

 

1716 26/12          Torsten Eriksson                               Årnäs

                            Britta Eriksdotter                               Bråsstorp

 

1716 26/12          Per Olofsson                                     Skinnerud

                            Britta Larsdotter                                Björkebyn

 

1716 26/12          Petter Pålsson soldat                         Lövåsen

                            Karin Knutsdotter                             Tomthult

 

1716 26/12          Erik Larsson                                      Hälserud

                            Marit Eriksdotter                               Långejanstorp

1717

1717 1/1              Lars Persson                                     Ransjön

                            Kerstin Larsdotter                             Gunnerud

 

1717 10/3            Johan Bergman furir                           Bergskog

                            Sigrid Frisman jungfru                        Persby

 

1717 31/3            Jöns Olofsson                                    Mårbacka

                            Karin Bondesdotter                           Mellby

 

1717 22/4            Per Olofsson soldat                           Bråsstorp

                            Kerstin Svensdotter                           Bråsstorp

 

1717 22/4            Hans Hansson                                   Hedåsen

                            Gertrud Nilsdotter                             Hägerud

 

1717 23/4            Nils Björn bokhållare                         Brårud

                            Elisabet Fernell madam                      Rottneros

 

1717 26/5            Johan Åhlqvist förare

                            Kerstin Johansdotter piga                  Ö. Ingersby

 

1717 30/5            Håkan Olofsson                                Vänviken

                            Britta Larsdotter                                S. Viken

 

1717 2/6              Lars Göstasson                                 Ribbenäs

                            Marit Persdotter                                By

 

1717 2/6              Jon Nilsson                                       Ingeborgjorden

                            Karin Olofsdotter                              Tosseberg

 

1717 24/6            Per Svensson dräng                           Torsby

                            Elin Bengtsdotter                               Svineberg

 

1717 24/6            Jon Jonsson dräng                             Skäggeberg

                            Gertrud Håkansdotter piga                Backa

 

1717 24/6            Olof Olofsson änkling                        N. Arneby

                            Karin Olofsdotter piga                       Torsby

 

1717 24/6            Hans Persson änkling                         Högen

                            Margeta Eriksdotter änka                  Viken

 

1717 22/9            Nils Olofsson dräng                           Esbjörke

                            Ingeborg Nilsdotter piga                    Gjutaregården

 

1717 6/10            Bengt Jonsson dräng                          Askersby

                            Karin Jonsdotter piga                        S. Granbäckstorp

 

1717 13/10          Israel Andersson                               Arnstorp

                            Annika Botolfsdotter                         N. Såneby

 

1717 3/11            Jon Eriksson dräng                            Berga (VÄ)

                            Kerstin Svensdotter piga                    Pålsby

 

1717 6/11            Abraham Nilsson pipare

                            Kristina Folker jungfru                       Svineberg

 

1717 10/11          Anders Arvidsson                              Maggeby

                            Britta Eriksdotter änka                       Borgeby

 

1717 10/11          Erik Arvidsson                                  Maggeby

                            Marit Jonsdotter piga                         S. Borgeby

 

1717 10/11          Anders Eriksson dräng

                            Marit Arvidsdotter piga                     Maggeby

 

1717 10/11          Erik Elofsson soldat                           Skinnerud

                            Marit Larsdotter piga                         Gunnerud

 

1717 10/11          Olof Månsson soldat                         Önsby

                            Ingeborg Svensdotter piga                 Gunnerud

 

1717 17/11          Halvard Strömstedt förare                 S. Borgeby

                            Kristina Bergman jungfru                              Bergskog

 

1717 22/11          Petter Johansson Pihl

                            Anna Pettersdotter Kjörling

 

1717 1/12            Johan Eriksson änkling                       Ulvsby

                            Anna Persdotter piga                         Ed

 

1717 1/12            Måns Johansson                                Ulvsby

                            Marit Eriksdotter piga                        Ulvsby

 

1717 1/12            Olof Persson dräng                            Högen

                            Karin Persdotter                                Ed

 

1717 22/12          Hans Nilsson dräng                           Norge

                            Karin Nilsdotter kvinnsperson            N. Såneby

 

1717 26/12          Per Håkansson dräng                        Ingersby

                            Kerstin Olofsdotter piga                    Råmyren

 

1717 26/12          Måns Andersson dräng                      Högen

                            Marit Jonsdotter piga                         Spelnäs

 

1717 26/12          Jöns Larsson dräng                            Strand

                            Karin Hansdotter piga                       S. Borgeby

 

1717 26/12          Bengt Nilsson dräng                          Ingeborgjorden

                            Britta Eriksdotter piga                        Ingeborgjorden

 

1717 26/12          Hans Månsson soldat                        Önsby

                            Abbelona Bryngelsdr änka                 Viken

 

1717 26/12          Erik Matsson dräng                           Vitteby

                            Kerstin Svensdotter piga                    Toneby

 

1717 26/12          Måns Bryngelsson dräng                    Toneby

                            Britta Larsdotter piga                         S. Såneby

 

1717 26/12          Håkan Håkansson soldat                   N. Borgeby

                            Kerstin Larsdotter piga                      Ivarsbjörke

 

1717 26/12          Sven Larsson dräng                           Skinnerud

                            Karin Bengtsdotter piga                     Skinnerud

 

1717 26/12          Sven Eriksson änkling                        Skinnerud

                            Elin Olofsdotter piga                          Högforsen

 

1717 26/12          Sven Halvardsson dräng                    Bäck

                            Marit Börjesdotter piga                     Askerud

 

1717 26/12          Jöns Klemetsson dräng                      Tosseberg

                            Maria Eriksdotter piga                       By

 

1717 26/12          Olof Nilsson änkling                          Ingeborgjorden

                            Annika Månsdotter änka                   Ivarsbjörke

 

1717 28/12          Jon Månsson dräng                           Skäggeberg

                            Kerstin Eriksdotter piga                     Ås

 

1717 28/12          Sven Olofsson dräng                         Torsby

                            Karin Jonsdotter piga                        Tjustersby

 

1717 28/12          Sven Ingemarsson                             Tjustersby

                            Britta Jonsdotter änka                        Tjustersby

 

1717 28/12          Elof Nilsson änkling                           Rottneros torp

                            Kerstin Persdotter piga                      Askersby

 

1717 28/12          Mats Håkansson dräng                      Ingersby

                            Kerstin Bryngelsdotter piga                Askersby

 

1717 28/12          Bengt Jönsson                                   Mellby

                            Ingeborg Jonsdotter piga                   Munkebol

1718

1718 19/1            Elof Hansson änkling                         Tjustersby

                            Ingegerd Halvardsdotter piga             Bäck

 

1718 26/1            Kristoffer Andersson dräng                Persby

                            Marit Jönsdotter piga                         Mellby

 

1718 23/2            Jon Gudmundsson änkling                  Skäggeberg

                            Ingeborg Olofsdotter änka                 Backetorp

 

1718 23/2            Sven Olofsson dräng                         Gårdsjö

                            Annika Svensdotter piga                    Gårdsjö

 

1718 24/2            Jon Larsson soldat                             Toneby

                            Marit Håkansdotter                           Toneby

 

1718 30/3            Anders Nilsson soldat                        Ulvsby

                            Ingeborg Lorentzdotter änka              S. Åmberg

 

1718 14/4            Olof Olofsson dräng                          Skäggeberg

                            Gertrud Månsdotter piga                   Skäggeberg

 

1718 13/6            Erik Bryngelsson Boman                    Askersby

                            Maria Kaspersdotter jungfru              Angersby

 

1718 22/6            Bengt Persson dräng                          Svineberg

                            Ingegerd Jönsdotter piga                    Torsby

 

1718 22/6            Nils Jönsson dräng                            Torsby

                            Ingegerd Larsdotter piga                    Gjutaregården

 

1718 24/6            Jon Olofsson änkling                          Bråsstorp

                            Kerstin Olofsdotter änka                   Bråsstorp

 

1718 13/7            Kristoffer Pålsson änkling                  Lövåsen

                            Britta Botolfsdotter hustru                  N. Såneby

 

1718 19/10          Magnus Månsson dräng                     Prästgården

                            Maria Nilsdotter piga                         Vävaretorpet

 

1718 2/11            Lars Jönsson dräng                            Askerud

                            Kerstin Hansdotter piga                     Ivarsbjörke

 

1718 9/11            Brynte Andersson dräng                    Hälserud

                            Anna Johansdotter änka                    Gunnerud

 

1718 16/11          Lars Eriksson dräng                           Årås

                            Ingegerd Matsdotter piga                   Gunnarsby

 

1718 23/11          Anders Svensson dräng                     Årås

                            Britta Olofsdotter piga                       Skäggeberg

 

1718 23//11         Elof Persson                                      Ed

                            Kerstin Eriksdotter                            S. Såneby

 

1718 26//12         Lars Persson änkling                          Högen

                            Marit Nilsdotter piga                         By

 

1718 26/12          Gudmund Jönsson dräng                    Torsby

                            Gertrud jonsdotter piga                      Gjutaregården

 

1718 26/12          Per Olofsson dräng                            S. Såneby

                            Annika Bryngelsdotter piga                Toneby

 

1718 26/12          Johan Nilsson dräng                          Holmby

                            Kerstin Larsdotter piga                      N. Åmberg

 

1718 26/12          Hans Johansson soldat                       Önsby

                            Marit Persdotter änka                        S. Åmberg

 

1718 26/12          Per Sonesson dräng                           S. Arneby

                            Kerstin Bondesdotter piga                 Tonerud

 

1718 26/12          Nils Johansson dräng                         Ulvsby

                            Kerstin Jönsdotter piga                      Bräckan

 

1718 28/12          Sven Larsson dräng                           Bråsstorp

                            Kerstin Matsdotter piga                     Ingersby

 

1718 28/12          Daniel Månsson mästersven

                            Kerstin Svensdotter piga                    Forsnäs bruk

1719

1719 1/1              Erik Svensson dräng                          Askersby

                            Kerstin Jonsdotter piga                      Askersby

 

1719 1/1              Per Jönsson soldat                             Gullsby

                            Gertrud Nilsdotter piga                      Gårdsjö

 

1719 1/1              Bryngel Pålsson änkling                     Boseby

                            Ingeborg Jonsdotter änka                  Tosseberg

 

1719 4/1              Olof Håkansson dräng                       Boberg

                            Kerstin Nilsdotter piga                       Högberg

 

1719 4/1              Lars Nilsson dräng                            Högberg

                            Ingegerd Ivarsdotter änka                  S. Såneby

 

1719 4/1              Håkan Svensson änkling                    Boberg

                            Karin Halvardsdotter piga                  Högberg

 

1719 6/1              Olof Bondesson änkling                     Ed

                            Anna Larsdotter änka                        Ed

 

1719 18/1            Erik Svensson änkling                        Bråsstorp

                            Karin Månsdotter piga                       Bråsstorp

 

1719 15/2            Anders Hansson änkl. soldat              Östanbjörke

                            Kerstin Larsdotter piga                      Östanbjörke

 

1719 21/6            Olof Torstensson dräng                     Ivarsbjörke

                            Karin Persdotter piga                        Askerud

 

1719 24/6            Lars Nilsson dräng                            Kringeråsen

                            Marit Jonsdotter piga                         N. Åna

 

1719 24/6            Mats Matsson dräng                          Stenserud

                            Karin Svensdotter piga                      Holmby

 

1719 14/7            Lars Selberg vicekorpral

                            Maria Larsdotter Lund piga               Öjervik

 

1719 20/9            Måns Olofsson                                  Toneby

                            Karin Elofsdotter                               Skrötingerud

 

1719 1/11            Per Nilsson dräng                              By

                            Gertrud Andersdotter änka                Gunnerud

 

1719 1/11            Nils Olofsson dräng                           Västansjö

                            Kerstin Jonsdotter piga                      Stavik

 

1719 1/11            Gösta Israelsson dräng                      Arnstorp

                            Annika Danielsdotter piga                  Lövåsen

 

1719 8/11            Lars Persson                                     Korterud

                            Kerstin Bengtsdotter                          Gårdsjö

 

1719 22/11          Mats Ingevaldsson soldat                   Årås

                            Kerstin Olofsdotter piga                    Årås

 

1719 27/12          Karl Nilsson dräng                            Gylleby

                            Katarina Bengtsdotter änka               Gylleby

 

1719 27/12          Per Persson dräng                             Hägerud

                            Elin Larsdotter piga                           Ivarsbjörke

 

1719 27/12          Per Bengtsson dräng                          Skinnerud

                            Karin Israelsdotter piga                     Spelnästorp

 

1719 28/12          Jon Eriksson dräng                            S. Åmberg

                            Karin Eriksdotter piga                       S. Åmberg

 

1719 28/12          Anders Persson dräng                       Tjustersby

                            Elin Persdotter piga                           Torsby

 

1719 28/12          Lars Olofsson dräng                          Skinnarsbacka

                            Karin Larsdotter piga                        Backetorp

 

1719 28/12          Per Andersson dräng                         S. Åmberg

                            Gertrud Ingemarsdotter piga              Gunnerud

 

1719 28/12          Nils Jonsson änkling                          Näs

                            Elin Bengtsdotter änka                       Torsby

 

1719 28/12          Lars Larsson dräng                            Gjutaregården

                            Ingeborg Persdotter piga                   Torsby

 

1719 28/12          Olof Larsson dräng                            Östanbjörke

                            Annika Olofsdotter                            Arneby torp

 

1719 28/12          Jon Jonsson dräng                             Granbäckstorp

                            Ingeborg Eriksdotter piga                  Högen

 

1719 28/12          Måns Matsson soldat                        Ransby

                            Marit Nilsdotter piga                         Gårdsjö

1720

1720 24/1            Erik Larsson dräng                            Årås

                            Britta Larsdotter piga                         Årås

 

1720 24/1            Sven Larsson dräng                           Årås

                            Abbelona Larsdotter piga                  Årås

 

1720 13/3            Olof Nilsson dräng                            S. Arneby

                            Ingeborg Eriksdotter änka                 Toneby

 

1720 18/4            Erik Hansson dräng                           Ulvsby

                            Kerstin Jönsdotter piga                      Näs

 

1720 20/4            Jon Månsson änkling                         Skäggeberg

                            Kerstin Eriksdotter änka                    Maggeby

 

1720 21/6            Magnus Forsman handelsman            Karlstad

                            Sara Vigelia jungfru                           Klockaregården

 

1720 4/8              Olof Olofsson soldat                          Ennarbol (Älvdalen)

                            Ingeborg Nilsdotter änka                   Gunnarsbyskogen

 

1720 16/10          Sven Jonsson dräng                           Ed

                            Marit Olofsdotter piga                       Västansjö

 

1720 13/11          Lars Persson dräng                            Askersby

                            Ingeborg Nilsdotter änka                   Gårdsjö

 

1720 20/11          Jöns Jonsson dräng                            Ås

                            Marit Olofsdotter piga                       Esbjörke

 

1720 27/11          Bengt Eriksson änkling                       Örbäck

                            Marit Persdotter piga                         Askersby

 

1720 26/12          Anders Jonsson dräng                       Ulvsby

                            Maria Arvidsdotter piga                     Näs

 

1720 26/12          Olof Olofsson dräng                          Skinnarsbacka

                            Britta Bondesdotter piga                    Skäggeberg

 

1720 26/12          Lars Bengtsson dräng                        Skinnarsbacka

                            Elin Olofsdotter piga                          Ivarsbjörke

 

1720 26/12          Erik Svensson dräng                          Årås (står Ås)

                            Britta Pålsdotter änka                        Ribbenäs

 

1720 26/12          Johan Persson dräng                          Tjustersby

                            Marit Bondesdotter piga                    Tjustersby

 

1720 26/12          Olof Olofsson dräng                          Torsby

                            Kerstin Börjesdotter piga                   Skogsberg

 

1720 26/12          Arvid Månsson dräng                        Säljebacka

                            Karin Andersdotter piga                    Male

 

1720 26/12          Jöns Botolfsson änkling                      Bråten

                            Marit Bondesdotter piga                    Ed

 

1720 26/12          Per Eriksson dräng                            Gjutaregården

                            Ingegerd Håkansdotter piga               N. Borgeby

 

1720 28/12          Nils Eriksson dräng                           Gjutaregården

                            Marit Nilsdotter piga                         Gårdsjö

1721

1721 6/1              Erik Eriksson dräng                           Hedåsen

                            Annika Nilsdotter piga                       Gårdsjö

 

1721 6/1              Anders Jakobsson dräng                   Gårdsjö

                            Ingeborg Bryngelsdotter                    Gårdsjö

 

1721 5/2              Johan Andersson dräng                     Rottneros torp

                            Karin Håkansdotter änka                   Rottneros torp

 

1721 24/2            Örjan Svensson dräng                       Hedås

                            Britta Jönsdotter piga                         Tjustersby

 

1721 19/3            Jöns Eriksson änkling                         Ulvsby

                            Britta Bengtsdotter änka                    Högen

 

1721 26/3            Olof Persson änkling                          Toneby

                            Karin Persdotter piga                        S. Arneby

 

1721 28/3            Jonas Fernblad skräddare

                            Stina Folker änka                              Svineberg

 

1721 10/4            Erik Månsson änkling                        Ås (Ämtervik)

                            Marit Jonsdotter änka                        Gunnarsby

 

1721 29/5            Nils Hansson trädgårdsm.                  Rottneros torp

                            Annika Persdotter                             Fågelviks sn

 

1721 11/6            Lars Ivarsson dräng                           Ransbytorp

                            Sigrid Olofsdotter änka                      Tosseberg

 

1721 20/8            Måns Andersson dräng                      Kisterud

                            Ingegerd Börjesdotter piga                Skogsberg

 

1721 27/8            Olof Hansson dräng                           Ivarsbjörke

                            Marit Ivarsdotter änka                       Bäck

 

1721 15/10          Ernst Larsson                                    Askersby

                            Gertrud Jonsdotter                            Munkebol

 

1721 26/12          Per Eriksson änkling                          Skrötingerud

                            Maria Ingemarsdotter piga                 Toneby

 

1721 26/12          Anders Olofsson dräng                      N. Såneby

                            Kerstin Eriksdotter piga                     N. Borgeby

 

1721 26/12          Håkan Larsson                                  Gjutaregården

                            Britta Eriksdotter piga                        Tomthult

 

1721 26/12          Per Jonsson dräng                             N. Arneby

                            Gertrud Eriksdotter piga                    Gjutaregården

 

1721 26/12          Olof Larsson dräng                            Lövåsen

                            Annika Pålsdotter piga                       Arnstorp

 

1721 26/12          Per Bryngelsson dräng                       Askersby

                            Kerstin Nilsdotter piga                       Svenserud

 

1721 26/12          Lars Jonsson                                     Esbjörke

                            Marit Nilsdotter piga                         Ivarsbjörke

 

1721 26/12          Olof Eriksson dräng                           Vålön

                            Gertrud Persdotter piga                     Bråsstorp

 

1721 26/12          Erik Svensson änkling                        Tjustersby

                            Maria Ingemarsdotter piga                 Tjustersby

 

1721 26/12          Jon Gudmundsson dräng                    Askersby

                            Karin Nilsdotter piga                         S. Borgeby

 

1721 28/12          Olof Eriksson dräng                           Grunnemo

                            Kerstin Persdotter änka                     Svartserud

 

1721 28/12          Johan Persson dräng                          Berga

                            Marit Larsdotter piga                         S. Såneby

 

1721 28/12          Nils Persson dräng                            Torsby

                            Gertrud Olofsdotter piga                    Säter

 

1721 28/12          Pål Persson soldat                             Åsen (VÄ)

                            Lisken Svensdotter piga                     Stensjön

1722

1722 ??/1             Per Persson                                       Tomthult

                             ?        ?                                            Gjutaregården

 

                            Måns Persson soldat                         ------resby

                            Britta Larsdotter                                (skada)

 

                            Hans Johansson soldat                       Önsby

                            Annika Persdotter                             Askersby

 

1722 21/1            Lars Halvardsson soldat                    N. Ängen

                            Kerstin Matsdotter                            Toneby

 

1722 11/2            Måns Svensson dräng                        Svenstorp

                            Karin Nilsdotter                                S. Arneby

 

1722 25/2            Nils Nilsson dräng                             Holmby

                            Margareta Eriksdotter änka               Backa

 

1722 ??/5             Halvard Larsson (soldat ?)                 As--------

                            (skada)                                             Gunnarsby

 

1722 17/6            Per Nilsson dräng                              Gårdsjö

                            (skada)                                             Gjutaregården

 

                            Nils Jonsson dräng

                            Gertrud Nilsdotter                             Gårdsjö

 

1722 21/6            skomakare                                        S. Arneby

                            Kerstin ???? änka                             

 

1722 24/6            Nils Persson ? dräng                          Svineberg

                            Kerstin Larsdotter piga                     

 

                            Jon Larsson dräng                             Brårud

                            ?        ?        piga                               Åmberg

 

1722 2/9              Per Persson dräng                             Skogsberg

                            Karin Larsdotter piga                        Huseby

 

1722 7/10            Nils Skagerberg mönsterskr.              Björserud

                            Elsa Krus jungfru                               Kolsnäs

 

1722 10/10          Per Elofsson gardeskarl                     Skinnerud

                            Sigrid Eriksdotter änka                      Gunnerud

 

                            (Lucka)

1723

1723 26/12          Nils Hansson dräng                           Svenserud

                            Gertrud Jonsdotter piga                     Torsby

 

                            Nils Andersson soldat                        N. Borgeby

                            Kerstin Eriksdotter                            Tomthult

 

                            Måns Jönsson                                   Näs

                            Marit Hansdotter piga                        Ulvsby

 

                            Bengt Jönsson dräng                          Hägerud

                            Ingeborg Bengtsdotter piga                Hån

 

                            Nils Olofsson                                    Västansjö

                            Marit Persdotter piga                         Ingersby

 

                            Per Persson                                       Arnstorp

                            Anna Magnusdotter                           N. Borgeby

 

                            Olof Svensson dräng                         Toneby

                            Kerstin Nilsdotter piga                       Fasterud

 

                            Per Jönsson dräng                             Esbjörke

                            Kerstin Larsdotter piga                      Gjutaregården

1724

1724 1/1              Olof Olofsson änkling                        Skäggeberg

                            Kerstin Ivarsdotter änka                    Skäggeberg

 

                            Olof Jönsson dräng                            S. Borgeby

                            Karin Persdotter piga                        Prästgårdsskogen

 

                            Olof Gudmundsson dräng                  Askersby

                            Kerstin Persdotter piga                      Gårdsjö

 

                            Bengt Persson dräng                          Torsby

                            Dordi Bengtsdotter                            Ingersby

 

1724 12/1            Magnus Nilsson dräng                       Gersbyn

                            Marit Olofsdotter piga                       Gersbyn

 

                            Jöns Nilsson dräng                            Gersbyn

                            Britta Bondesdotter piga                    Skäggeberg

 

1724 2/2              Sven Eriksson                                   Gunnarsby

                            Annika Svensdotter                           Hagen (Ullerud)

 

1724 9/2              Per Olofsson                                     Högforsen

                            Britta Ingemarsdotter                         Gunnerud

 

1724 22/3            Lars Larsson dräng                            Årås

                            Marit Halvardsdotter piga                  S. Västerrottna

 

1724 26/4            Jon Persson dräng                             By

                            Marit Jönsdotter änka                        Högen

 

1724 27/5            Erik Nilsson dräng                             Boseby

                            Karin Elofsdotter piga                        Röberg

 

                            Jon Olofsson änkling                          Forsnäs bruk

                            Sigrid Jönsdotter änka                       Toneby

 

1724 7/6              Nils Halvardsson dräng                      S. Västerrottna

                            Marit Olofsdotter piga                       S. Västerrottna

 

                            Elof Håkansson dräng                        Ås (Ämtervik)

                            Karin Jonsdotter piga                        Bäck

 

1724 21/6            Olof Nilsson dräng                            Ås

                            Karin Jonsdotter piga                        Ås

 

1724 5/7              Nils Olofsson soldat                          Ås (Ämtervik)

                            Kerstin Persdotter änka                     Skrötingerud

 

1724 27/9            Bengt Månsson hammarsmed            Mölnbacka bruk

                            Britta Eriksdotter piga                        Ivarsbjörke

 

1724 28/12          Lars Nilsson dräng                            Ivarsbjörke

                            Ingeborg Olofsdotter piga                  Esbjörke

 

                            Olof Larsson soldat                           Ed

                            Britta Larsdotter piga                         Ulvsby

 

                            Olof Andersson dräng                       Gjutaregården

                            Britta Larsdotter piga                         Ulvsby

 

                            Nils Jonsson dräng                            Hälleberg

                            Anna Arvidsdotter piga                      Hån

 

                            Lars Persson dräng                            Hån

                            Gertrud Bondesdotter piga                Skäggeberg

 

                            Olof Botolfsson änkling                      Gjutaregården

                            Ingegerd Persdotter                           Tjustersby

 

                            Per Larsson änkling                           Gjutaregården

                            Britta Andersdotter piga                    N. Borgeby

 

                            Per Eriksson dräng                            Maggeby

                            Marit Jonsdotter piga                         Maggeby

 

                            Per Jönsson dräng                             S. Borgeby

                            Ingeborg Matsdotter piga                  Ingersby

 

1724 14/3            Erik Halvardsson änkling                   Maggeby

                            Lisken Jönsdotter piga                       Äsketan (Tveta) ?

 

1724 31/5            Nils Andersson dräng                        Västansjö

                            Marit Ivarsdotter änka                       Toneby

1725

1725 1/1              Jon Månsson dräng                           Bråsstorp

                            Anna Jonasdotter piga                       Bråsstorp

 

                            Erik Klemetsson dräng                      Bråsstorp

                            Marit Andersdotter piga                    Bråsstorp

 

                            Sven Johansson dräng                       Tosseberg

                            Karin Olofsdotter piga                       Lilltorp

 

                            Johan Bengtsson dräng                                 Skinnerud

                            Britta Andersdotter piga                    Bryggegården

 

                            Olof Olofsson dräng                          Röberg

                            Maria Andersdotter                           Bryggegården

 

                            Lars Jonsson dräng                            N. Arneby

                            Kerstin Olofsdotter piga                    N. Arneby

 

                            Olof Olofsson dräng                          By

                            Britta Bengtsdotter piga                     Högen

 

1725 2/2              Olof Månsson dräng                          Skäggeberg

                            Anna Olofsdotter piga                       Råmyren

 

1725 24/2            Arvid Svensson dräng                        Torsby

                            Kerstin Larsdotter änka                     Svineberg

 

1725 18/7              ?            ?

                              ?            ?

 

1725 25/7              ?            ?

                              ?            ?

 

1725 8/8              Per Jönsson dräng

                            Britta Larsdotter piga                         Ingeborgjorden

 

1725 31/10          Mats Matsson                                   -------berg

                            Karin Pålsdotter piga                         Arnstorp

 

1725 28/11          Nils Persson dräng                            Hån

                            Britta Eriksdotter piga                        Gunnarsby

 

1725 28/12          Hans Svensson dräng                        Toneby

                            Karin Eriksdotter änka                      S. Åmberg

 

                            Håkan Nilsson dräng                         S. Borgeby

                            Kerstin Bengtsdotter piga                  S. Borgeby

 

                            Erik Olofsson dräng                           Tonerud

                            Sigrid Olofsdotter änka                      Tosseberg

 

                            Gunnar Olofsson dräng                      Lilltorp

                            Elin Bengtsdotter piga                        Hån

 

                            Erik Mickelsson dräng                       Tosseberg

                            Ingeborg Olofsdotter piga                  N. Åna

 

                            Gunnar Olofsson dräng                      Skinnerud

                            Elin Persdotter piga                           Bäckebråten

 

                            Olof Johansson dräng                        Boseby

                            Kerstin Olofsdotter piga                    Hälserud

 

                            Anders Olofsson dräng                      Östanbjörke