Sunne födelsebok 1680-1750

Gunnar Almqvist avskrivet efter Linnarud (176 A4 sidor)

 

Innehållsförteckning

1680  2

1681  2

1682  4

1683  6

1684  8

1685  11

1686  14

1687  16

1688  18

1689  24

1690  33

1691  41

1692  49

1693  56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1707  56

1708  58

1709  60

1710  61

1711  63

1712  65

1713  68

1714  71

1715  74

1716  76

1717  78

1718  79

1719  82

1720  85

1721  88

1722  91

1723  94

1724  97

1725  101

1726  103

1727  107

1728  109

1729  112

1730  115

1731  118

1732  122

1733  125

1734  128

1735  131

1736  133

1737  135

1738  138

1739  142

1740  145

1741  148

1742  150

1743  152

1744  154

1745  157

1746  160

1747  163

1748  166

1749  169

1750  172

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Från dopbok fram till 1690 25/8

1680                                                

1680 9/555          Bråsstorp                                 Johan Larsson

1680 16/5            Tjustersby                                Måns Jonsson

1680 23/5            Ribbenäs                                 Olof Gustafsson

1680 13/5            Munkebacka                           Marit Persdotter

1680 11/6            S. Åmberg                               Anders Lorentzson

1680 24/6            S. Borgeby                              Margareta Hansdotter

1680 -----            Ås                                           Gertrud Persdotter

1680 -----            Gunnerud                                 Margareta Hansdotter

1680 -----            Högen                                     Britta Jonsdotter

1680 -----            Portnär                                    Torbjörn Ragvaldsson

1680 1/7              Skinnargården                          Per Andersson

1680 28/7            Ed                                           Anders Eriksson

1680 1/8              Gersbyn                                   Elisabet Jonsdotter

1680 -----            Öjervik                                    Karin Olofsdotter

1680 7/8              S. Åmberg                               ------  Lorentz barn

1680 -----            N. Åmberg                              ------  Olofs barn

1680 -----            Askersby                                         ------  Pers barn

1680 22/8            Tjustersby                                Karin Olofsdotter

1680 -----            Hägerud                                  Kerstin Eriksdotter

1680 24/8            Hälserud                                  Elof Elofsson

1680 5/9              Berga                                      Elisabet Kaspersdotter

1680 21/9            Östanbjörke                            Per Håkansson

1680 26/9            Ed                                           Olof Eriksson

1680 -----            Bråsstorp                                 Jon Olofsson

1680 -----            Åleby                                      Gunilla Andersdotter

1680 -----            N. Såneby                               Kerstin Olofsdotter   (död)

1680 -----            N. Västerrottna                        Karin Björsdotter

1680 -----            Hägerud                                  Jöns Nilsson

1680 -----            Maggeby                                 Marit Andersdotter

1680 -----            Svartserud                               Ingeborg Persdotter

1680 23/11          Toneby                                    Måns Nilsson

1680 -----            Bryggegården                          Maria Andersdotter

1680 -----            Torsby                                     Elof Olofsson

1680 28/11          Gjutaregården                          Kerstin Jonsdotter

1680 -----            Getnäs                                     Marit Andersdotter

1680 -----            Trötvik                                    Per Halvardsson

1680 12/12          Askerud                                  Sven Börjesson

1680 -----            S. Borgeby                              Britta Larsdotter

1680 26/12          Skrötingerud                            Jöns Eriksson

1680 -----            Öjervik                                    Ingegerd Jonsdotter

1680 -----            Bråsstorp                                 Per Svensson

1680 -----            Ivarsbjörke                              Marit Ivarsdotter

1681

1681 4/1              Östanbjörke                            Kerstin Andersdotter

1681 16/1            Hån                                         Bryngel Olofsson

1681 -----            Askerud                                  Ingegerd Johansdotter

1681 -----            Ingeborgjorden                        Britta Nilsdotter

1681 23/1            Skäggeberg                             Lars Ivarsson

1681 30/1            Vitteby                                    Erik Matsson

1681 2/2              Backetorp                               Ingeborg Larsdotter

1681 12/2            Björserud                                Karin Mickelsdotter

1681 -----            Esbjörke                                  Elin Olofsdotter

1681 21/2            Ed                                           Simon Jonsson

1681 -----            Gunnerud                                 Marit Svensdotter

1681 24/2            Sandviken                                Johan Persson

1681 19/3            By                                           Nils Hansson

1681 27/3            Gårdsjö                                   Karin Olofsdotter

1681 -----            Årnäs                                      Marit Eriksdotter

1681 -----            Årås                                        Abbelona Eriksdotter

        (tvill.)                                                                    Anna Eriksdotter

1681 -----            Spelnäs                                    Olof Nilsson

1681 3/4              Esbjörke                                  Per Persson

1681 4/4              By                                           Annika Halstensdotter

1681 -----            Högen                                     Jöns Bryngelsson

1681 -----            Esbjörke                                  Kerstin Jonsdotter

1681 7/4              N. Arneby                               Marit Larsdotter

1681 -----            Ulvsby                                     Jöns Nilsson

1681 -----            Åmberg                                   Sven Persson

1681 12/4            Tonerud                                   Britta Bondesdotter

1681 -----            Åna                                         Arvid Eriksson

1681 1/5              Önsby                                     Hans Månsson

1681 8/5              Askerud                                  Olof Bengtsson

1681 15/5            N. Borgeby                             Mats Eriksson

1681 -----            Spelnäs                                    Karin Arvidsdotter

1681 21/5            Karsbol                                   Olof Nilsson

1681 22/5            Ingeborgjorden                        Erik Nilsson

1681 -----            Gjutaregården                          Kerstin Nilsdotter

1681 5/6              Ingersby                                  Nils Håkansson

1681 10/6            Gettjärn                                   Olof Jönsson

1681 -----            Hökerud                                  Annika Andersdotter

1681 22/6            Skrötingerud                            Erik Persson

1681 -----            Hälserud                                  Jöns Halvardsson

1681 -----            S. Borgeby                              Halvard Larsson

1681 30/6            Bryggegården                          Petter Nilsson

1681 10/7            Gårdsjö                                   Nils Svensson

1681 -----            Bråsstorp                                 Karin Olofsdotter

1681 20/7            Rottneros torp                         Johan Andersson

1681 -----            Ed                                           Kerstin Larsdotter

1681 1/8              Ås                                           Olof Ingemarsson

1681 -----            Skinnargården                          Barbro Eriksdotter

1681 -----            Torsby                                     Anders Larsson

1681 28/8            Torsby                                     Nils Jönsson

1681 4/9              Toneby                                    Jöns Pålsson

1681 -----            Ivarsbjörke                              Anders Nilsson

1681 11/9            Spelnäs                                    Erik Elofsson

1681 21/9            Brårud                                     Maria Jonsdotter

1681 28/9            S. Såneby                                Britta Nilsdotter

1681 2/10            Björserud                                Maria Nilsdotter

1681 9/10            Gårdsjö                                   Per Larsson

1681 16/10          Spelnäs                                    Marit (en huskarls dotter)

1681 27/11          Ulvsby                                     Ellika Torstensdotter

1681 -----            S. Borgeby                              Lars Jönsson

1681 -----            Hälleberg                                 Olof Hansson

1681 -----            Stenserud                                Halvard Larsson

1681 18/12          S. Arneby                                Måns Andersson

1681 -----            Gunnarsby                               Håkan Eriksson

1681 -----            Ingeborgjorden                        Olof Håkansson

1681 26/12          Åmberg                                   Annika Nilsdotter

1681 13/11          Tjustersby                                Lars Persson

1681 -----            Bäckebråten                            Elin Nilsdotter

1681 1/1              Tosseberg                                Nils Olofsson

1681 ----             Hedåsen                                  Karin Nilsdotter (död)

1681 -----            Svartserud                               Johan Persson

1682

1682 8/1              By                                           Per Olofsson

1682 16/1            Bäck                                       Britta Halvardsdotter

1682 28/1            S. Forsnäs                               Kerstin Bryngelsdotter

1682 -----            V. Näs                                    Ingemar Jonsson

1682 5/2              Tjustersby                                Elof Jönsson

1682 -----            S. Västerrottna                        Jon Persson

1682 19/2            Ulvsby                                     Per Jonsson

1682 -----            Berg                                        Elin Olofsdotter

1682 -----            Tjustersby                                Karin Svensdotter

1682 -----            Spelnäs                                    Marit Botolfsdotter

1682 -----            Bäck                                       Olof Hansson

1682 -----            Toneby                                    Lars Larsson

1682 24/2            Mellby                                     Jöns Bondesson

1682 5/3              Pålsby                                     Karin Nilsdotter

1682 -----            Hedåsen                                  Ingeborg Hansdotter

1682 12/3            Tosseberg                                Karin Persdotter

1682 25/3            Munkebacka                           Håkan Persson

1682 26/3            Ed                                           Anders Ingemarsson

1682 2/4              Spelnäs                                    Kerstin Persdotter

1682 -----            Hån                                         Kerstin Halvardsdotter

1682 -----            Svartserud                               Jöns Johansson

1682 -----            Arnebytorp                              Karin Kristoffersdotter

1682 -----            Tjustersby                                Lars Persson

1682 -----            Årås                                        Jöns Jönsson

1682 -----            S. Arneby                                Anders Nilsson

1682 9/4              Högen                                     Lars Eriksson

1682 -----            Ivarsbjörke                              Jöns Matsson

1682 17/4            Persby                                     Maria Kristoffersdotter

1682 -----            Karsbol                                   Ingeborg Andersdotter

1682 -----            Björketorp                               Kerstin Olofsdotter

1682 23/4            Sätern                                      Johan Jansson

                                                                            (bössesmedens)

1682 -----            Bråsstorp                                 Måns Davidsson

1682 -----            Vitteby                                    Per Persson

1682 30/4            Ås                                           Marit Nilsdotter

1682 7/5              Bergskog                                 Lorentz Gustaf

                                                                            Petter Bärens son

1682 14/5            Maggeby                                 Anders Andersson

1682 -----            S. Arneby                                Karin Olofsdotter

1682 -----            Bäck                                       Marit Jönsdotter

1682 -----            Ivarsbjörke                              Britta Torstensdotter

1682 21/5            Spelnäs                                    Anna Jönsdotter

1682 -----            Ribbenäs                                 Anders Gustafsson

1682 28/5            Gunnerud                                 Hans Nilsson

1682 -----            Hälserud                                  Lars Olofsson

1682 4/6              Berg                                        Kerstin Olofsdotter

1682 -----            N. Bråne                                 Kerstin Jönsdotter

1682 5/6              Tjustersby                                Sven Jönsson (fältväbelns son)

1682 -----            Ås                                           Britta Persdotter

1682 -----            N. Borgeby                             Britta Olofsdotter

1682 -----            Ulvsby                                     Håkan Nilsson

1682 11/6            By                                           Jon Eriksson

1682 -----            Hån                                         Anna Persdotter

1682 16/6            N. Borgeby                             Karin Börjesdotter

1682 2/7              Spelnästorp                             Britta Israelsdotter

1682 14/7            Askerud                                  Karin Jönsdotter

1682 16/7            Ed                                           Olof Larsson

1682 -----            Tomthult                                  Per Knutsson

1682 23/7            Hägerud                                  Ingegerd Nilsdotter

1682 3/7              Bråsstorp                                 Måns Håkansson

1682 -----            Askerud                                  Per Andersson

1682 -----            Årås                                        Marit Larsdotter

1682 15/8            Stenserud                                Karin Matsdotter

1682 3/9              Vitteby                                    Sara Andersdotter

                                                                            (trädgårdsmästarens dotter)

1682 -----            Bräckan                                   Lars Markusson

1682 -----            Uddheden                                Jöns Eriksson

1682 10/9            Årås                                        Erik Svensson

1682 17/9            Berga                                      Petter Kaspersson

1682 ----             N. Arneby                               Erik Larsson

1682 1/10            Toneby                                    Lars Månsson

1682 -----            S. Västerrottna                        Marit Nilsdotter

1682 8/10            Skinnargården                          Johan Andersson

1682 15/10          Ulvsby                                     Karin Larsdotter

1682 ------          Hägerud                                  Per Eriksson

1682 5/11            Tjustersby                                Elof Hansson

1682 23/11          Gjutaregården                          Karin Eriksdotter

1682 ------          Årås                                        Kerstin Gunnarsdotter

1682 ------          Röberg                                    Karin Jönsdotter

1682 ------          Askerud                                  Mats Knutsson

1682 30/11          Klockaregården                       Magnus Persson

1682 10/12          Ivarsbjörke                              Olof Larsson

1682 -----            Hälleberg                                 Olof Jonsson

1682 3/12            N. Borgeby                             Maria Mauritzdotter

1682 17/12          Säter                                       Erik Nilsson

1682 21/12          V. Ingersby                              Ingeborg Persdotter

1682 26/12          Skogsberg                               Kerstin Persdotter

1682 -----            Kolaretorpet                            Magnus Olofsson

1682 27/12          Gylleby                                    Jonas Pettersson Gyllenspets

1682 1/1              Västansjö                                Gertrud Olofsdotter

1682 -----            Brårud                                     Lars Jonsson

1682 -/10             Skinnerud                                ------ Eriks barn

1683

1683 8/1              Askersby                                 Karin Persdotter

1683 14/1            S. Borgeby                              Sven Jonsson

1683                    Tjustersby                                Britta Jansdotter

1683 21/1            Gårdsjö                                   Per Olofsson

1683                    Hälleberg                                 Jon Hansson

1683 25/1            Holmby                                   Marit Nilsdotter

1683 28/1            Backa                                      Måns Nilsson

1683                    Askerud                                  Nils Börjesson

1683 2/2              Torsby                                     Karin Olofsdotter

1683                    N. Borgeby                             Olof Eriksson  (död)

1683 4/2              Mellby                                     Dordi Jönsdotter

1683                    Stensjön                                  Margareta Larsdotter

1683 11/2            Ed                                           Olof Eriksson

1683 18/2            Änga                                       Olof Karlsson

1683 24/2            Årnäs                                      Torsten Eriksson

1683 25/2            S. Borgeby                              Nils Jönsson

1683 11/3            Skinnarsbacka                         Karin Bengtsdotter

1683                    Toneby                                    Erik Nilsson

1683 18/3            Gullsby                                    Per Jönsson

1683                    Åmberg                                   Lars Lorentzson

1683                    N. Åmberg                              Marit Olofsdotter

1683                    Sälsjön                                    Lars Henriksson

1683 25/3            Skäggeberg                             Kerstin Ivarsdotter

1683                    Spelnäs                                    Elof Arvidsson

01683                  Gårdsjö                                   Britta Jonsdotter

1683                    Arvidstorp                               Kerstin Olofsdotter

                                                                            (har stått Ingegerd, är struket)

1683                    Björserud                                Sven Nilsson

1683                    Holmby                                   Sven Månsson

1683 1/4              Gunnarsby                               Per Svensson

1683                    Huseby                                    Olof Nilsson

1683                    Ulvsby                                     Per Nilsson  (död)

1683 8/4              Sälsjön                                    Karin Henriksdotter

1683 9/4              Gårdsjö                                   Per Bryngelsson

1683                    Ingersby                                  Mats Håkansson

1683                    Backetorp                               Kerstin Larsdotter

1683                    Bråsstorp                                 Ingeborg Larsdotter

1683 26/3            Vänviken                                 Karin Olofsdotter

                                       (tvill.)                            Sigrid Olofsdotter

1683 22/4            Gårdsjö                                   Per Persson

1683 27/4            Hälserud                                  Kerstin Andersdotter

1683 1/5              N. Såneby                               Ingeborg Botolfsdotter

1683 29/4            N. Västerrottna                        Ingeborg Nilsdotter

1683 11/5            Bergskog                                 Anna Sofia Pettersdotter

                                                                            (Petter Bärens dotter)

1683 6/5              Toneby                                    Erik Nilsson

1683                    N. Näs                                    Britta Arvidsdotter

1683 13/5            S. Västerrottna skog                Jöns Matsson

1683 20/5            Ås                                           Jon Ingemarsson

1683 28/5            Bråsstorp                                 Karin Svensdotter

1683 3/6              Östanbjörke                            Ingeborg Håkansdotter

1683 17/6            Hälsjötorp                               Erik Bertiksson

1683 24/6            Boseby                                    Elin Nilsdotter

1683 8/7              Åmberg                                   Britta Gudmundsdotter

1683 22/7            Rottneros                                 Johan Eriksson (guldsmedens)

1683 19/8            S. Arneby                                Kerstin Eriksdotter

1683                    Sannäs                                     Olof Eriksson

1683 2/9              Gunnarsby                               Ingegerd Eriksdotter

1683                    Toneby                                    Marit Hansdotter

1683 9/9              Rottneros torp                         Erik Kristoffersson

1683 30/9            Bäck                                       Karin Jonsdotter

1683 14/10          Gjutaregården                          Marit Nilsdotter

1683                    N. Såneby                               Håkan Olofsson

1683 21/10          Gettjärn                                   Johan Arvidsson

1683                    Gjutaregården                          Marit Nilsdotter

1683 28/10          N. Borgeby                             Kerstin Svensdotter

1683                    Esbjörke                                  Ingegerd Jonsdotter

1683                    Torsby                                     Gudmund Jonsson

1683 4/11            Spelnäs                                    Erik Elofsson

1683 11/11          Pålsby                                     Gunilla Nilsdotter

1683 18/11          Spelnäs                                    Ingeborg Johansdotter

1683                    Rottneros torp                         Marit Andersdotter

1683 2/12            Bräckan                                   Karin Jönsdotter

1683                    Bråsstorp                                 Karin Olofsdotter

1683                    Ingersby                                  Per Bengtsson

1683                    Toneby                                    Olof Pålsson

1683                    Spelnäs                                    Elof Nilsson

1683 9/12            Esbjörke                                  Kerstin Olofsdotter

1683                    V. Näs                                    Kerstin Jonsdotter

1683 16/12          Åmberg                                   Margareta Persdotter

1683 23/12          Askersby                                 Nils Larsson

1683 26/12          Ingeborgjorden                        Kerstin Nilsdotter

1683 30/12          Skogsberg                               Lars Persson

1683                    Åmberg                                   Olof Larsson

1683                    Gjutaregården                          Kerstin Olofsdotter

1683 1/1              Ulvsby                                     Sigrid Håkansdotter

1683                    By                                           Karin Hansdotter

1684

1684 13/1            Skäggeberg                             Ingeborg Håkansdotter

1684                    S. Forsnäs                               Lars Bryngelsson

1684                    Stenserud                                Johan Larsson

1684 20/1            Sandviken                                Marit Persdotter

10684                  Hälleberg                                 Måns Gustafsson

1684                    Vitteby                                    Katarina Andersdotter  (död)

                                                                            (trädgårdsmästarens)

1684                    Spelnäs                                    Karin Jönsdotter

1684                    Ivarsbjörke                              Gertrud Persdotter

1684                    Vitteby                                    Måns Matsson

1684 27/2            Maggeby                                 Anders Eriksson

1684 2/2              Gunnerud                                 Lars Hansson

1684                    Årnäs                                      Britta Björnsdotter

1684                    Persby                                     Jonas Kristoffersson

                                                                            (fänrikens son)

1684 3/2              S. Såneby                                Nåns Nilsson

1684                    Ivarsbjörke                              Erik Torstensson

1684                    Tjustersby                                Erik Svensson

1684                    Åleby                                      Maria Ingemarsdotter

1684 10/2            N. Såneby                               Britta Olofsdotter

1684 17/2            Högen                                     Britta Eriksdotter

1684 25/2            Tjustersby                                Gertrud Jonsdotter

1684 2/3              N. Arneby                               Mats Larsson

1684                    Bolåsen                                   Daniel Eriksson  (död)

1684                    Ås                                           Kerstin Persdotter

1684 14/3            By                                           Brynte Halstensson

1684                    Bäck                                       Karin Halvardsdotter  (död)

                                                                            (båda hennes föräldrar stå på båren)

1684                    Gjutaregården                          Karin Jonsdotter

1684                    S. Arneby                                Nils Nilsson

1684 16/3            N. Västerrottna                        -----  Pers son

1684                    Sälsjön                                    -----  Jakobs son

1684 21/3            Kolaretorpet                            Mats Olofsson

1684 23/3            Tjustersby                                Johan Persson

1684                    S. Västerrottna                        Guli Jonsdotter

1684 31/3            Svineberg                                Kerstin Bengtsdotter  (död)

1684                    Önsby                                     Hans Johansson

1684                    Ivarsbjörke                              Sven Nilsson

1684 6/4              Arvidstorp                               Erland Olofsson

1684                    Munkebacka                           Dordi Persdotter

1684 11/4            Lilltorp                                     Marit Gunnarsdotter

1684 13/4            Altjärn                                     Erik Eskilsson

1684                    Backetorp                               Marit Nilsdotter

1684                    Ulvsby                                     Elof Nilsson

01684 20/4          S. Såneby                                Marit Eriksdotter

1684                    S. Arneby                                Kerstin Olofsdotter

1684 27/4            Gullsby                                    Lisken Nilsdotter

1684                    Ed                                           Nils Ingemarsson

1684                    Hån                                         Elin Bengtsdotter

1684                    Askersby   (uä)                        Ingeborg Persdotter

                                                                            (Föräldrar Per Halvardsson och

                                                                            Anna Andersdotter ib, se domb. 84vt 14)

16084 4/5            Bäck                                       Karin Hansdotter

1684 6/5              S. Borgeby                              Lars Larsson

1684 8/5              Ed                                           Jöns Jonsson

1684 11/5            Säter                                       Per Nilsson

1684                    Västerrottna skog  Karin Halvardsdotter

1684                    Västansjö                                Karin Nilsdotter

1684 19/5            Skäggeberg                             Britta Olofsdotter

1684 15/6            Ivarsbjörke                              Nils Persson

1684                    Hedåsen                                  Karin Nilsdotter

1684 20/6            Spelnästorp                             Jon Anders son (en huskarl från Dal)

1684 22/6            Stensjön                                  Marit Larsdotter

1684 7/7              Hedåsen                                  Britta Kristoffersdotter

1684                    Östanbjörke                            Bengt Jansson

1684                    Björserud                                Karin Nilsdotter

1684 25/7            Gunnerud                                 Kerstin Svensdotter

1684 27/7            Arnstorp                                  Marit Mickelsdotter

1684                    Svartserud                               Ingegerd Johansdotter

1684 8/8              Hedåsen                                  Karin Hansdotter

1684 10/8            Maggeby                                 Britta Eriksdotter

1684 24/8            Ulvsby                                     Marit Nilsdotter

1684                    Bråsstorp                                 Jon Persson

1684 31/8            Ulvsby                                     Johan Larsson

1684                    Ingeborgjorden                        ?     Lars barn

1684                    Getnäs                                     ?     Eriks barn

1684 14/9            Gårdsjö                                   Gertrud Nilsdotter

1684                    Gunnerud                                 Annika Nilsdotter

1684                    Gettjärn                                   Malin Nilsdotter

1684                    Skinnarsbacka                         Sigrid Bengtsdotter

1684                    S. Borgeby                              Karin Jönsdotter

1684 21/9            Björketorp                               Elin Olofsdotter

1684                    Tjustersby                                Kerstin Jonsdotter

1684                    Stenserud                                Halvard Matsson

1684 28/9            Östanbjörke                            Britta Andersdotter

1684 26/11          Bryggegården                          Anders Nilsson

1684                    Högen                                     Brynte Bryngelsson

1684 1/11            Östanbjörke                            Erik Olofsson

1684 9/11            Högen                                     Lars Persson

1684                    V. Ingersby                              Ellika Persdotter

1684 10/11          Hälleberg                                 Kerstin Jonsdotter  (död)

1684                    Spelnästorp                             Karin Israelsdotter

1684                    S. Arneby                                Ingrid Andersdotter

1684 23/11          Gjutaregården                          Lars Eriksson

1684                    Gjutaregården                          Olof Eriksson

1684 30/11          Karsbol                                   Kerstin Andersdotter

1684                    ---------                                  Karin ----------

1684 7/12            N. Såneby                               Nils Nilsson

1684                    Årås                                        Håkan Larsson

1684                    Sannäs                                     Sven Eriksson

1684                    Hån                                         Kerstin Olofsdotter

1684                    Askerud                                  Marit Jönsdotter

1684                    Askerud                                  Håkan Johansson

1684 14/12          Askersby                                 Britta Persdotter

1684 26/12          Skinnargården                          Johan Eriksson

1684                    Årås                                        Ivar Svensson

1685

1685 1/1              Ivarsbjörke                              Britta Kaspersdotter

1685                    By                                           Ingeborg Eriksdotter

1685                    Esbjörke                                  Johan Olofsson

1685                    Röberg                                    Jöns Larsson

1685 4/1              Hälserud                                  Brynte Olofsson

1685                    Mellby                                     Ingeborg Bondesdotter

1685 11/1            Ivarsbjörke                              Ingeborg Larsdotter  (död)

1685                    S. Såneby                                Kerstin Olofsdotter

1695                    Årås                                        Kerstin Eriksdotter

1685 18/1            Arnebytorp                              Lars Kristoffersson

1685                    Rottneros torp                         Lars Olofsson

1685                    Hälleberg                                 Ingeborg Olofsdotter

1685 1/2              Skrötingerud                            Karin Olofsdotter

1685 8/2              Spelnäs                                    Katarina Hansdotter

1685                    S. Borgeby                              Karin Jönsdotter

1685                    Tonerud                                   Gertrud Staffansdotter

1685                    Tjustersby                                Per Jönsson

1685 15/2            Skinnargården                          Jon Andersson

1685                    Holmby                                   Per Nilsson

1685                    Hån                                         Lars Persson

1685 22/2            Ed                                           Gertrud Eriksdotter

1685                    Skäggeberg                             Måns Ivarsson

1685                    Tomthult                                  Ingeborg Knutsdotter

1685                    Ås                                           Ingemar Ingemarsson

1685 1/3              N. Borgeby                             Karl Olofsson  (död)

1685 15/3            Ivarsbjörke                              Anna Bengtsdotter

1685                    Spelnäs                                    Jöns Botolfsson

1685                    S. Borgeby                              Karin Jonsdotter

1685                    Västansjö                                Ingeborg Olofsdotter

1685 22/3            Spelnäs                                    Ingeborg Elofsdotter

1685 25/3            Bråsstorp                                 Jon Svensson

1685                    Ed                                           Erik Bondesson

1685                    N. Borgeby                             Margeta Eriksdotter

1685 29/3            Bolåsen                                   Maria Eriksdotter

                                                                            (se även begr.-bok s. 265)

1685                    Tjustersby                                Ingegerd Persdotter

1685 4/4              Munkebacka                           Ingeborg Jonsdotter

1685 7/4              Toneby                                    Jon Larsson

1685 12/4            Bäck                                       Olof Jönsson

1685                    Ivarsbjörke                              Karin Ivarsdotter

1685 19/4            Ingeborgjorden                        Marit Nilsdotter

                            Västansjö                                Kerstin Andersdotter

1685 20/4            Hälsjötorp                               Annika Bertilsdotter

1685 26/4            Toneby                                    Lars Månsson

1685 1/5              Gjutaregården                          Per Eriksson

1585 3/5              V. Näs                                    Ingegerd Klemetsdotter

1685                    Sätern                                      Karin Johansdotter (bössesmedens)

1685 10/5            Årås                                        Per Jönsson

1685                    Skogsberg                               Britta Persdotter

1685                    Gjutaregården                          Kerstin Eriksdotter

1685 22/5            Spelnäs                                    Karin Persdotter

1685 28/5            Karsbol                                   Annika Arvidsdotter

1685 8/6              S. Såneby                                Olof Larsson

1685 21/6            Vänviken                                 Olof Jönsson

1685 28/6            Gunnerud                                 Ingeborg Jonsdotter

1685 12/6            Mörkerud                                Per Andersson          (trumslagarens)

1685                    Trötvik                                    Jon Halvardsson

1685                    Hökerud                                  Olof Andersson

1685 12/7            N. Åmberg                              Anna Olofsdotter

1685 20/4            Gunnarsby                               Maria Johansdotter Folker (länsman)

1685 26/7            Tjustersby                                Erik Hansson

1685                    Brårud                                     Kerstin Jonsdotter

1685                    Svineberg                                Karin Bengtsdotter

1685                    Karsbol                                   Karin Nilsdotter

1685 2/8              Sandviken                                Jon Persson

1685 14/8            Hån                                         Olof Halvardsson

1685 16/8            Skäggeberg                             Britta Bondesdotter

1685 30/8            Huseby                                    Nils Larsson

1685                    Getnäs                                     Ingeborg Andersdotter

1685                    Ivarsbjörke                              Karin Persdotter

1685 11/9            Prästgården                             Magnus Johansson Iser (prostens)

1685 13/9            Hälleberg                                 Kerstin Persdotter (Per Olssons)

1685 20/9            Spelnäs                                    Marit Arvidsdotter

1685                    Backetorp                               Per Larsson

1685 11/10          By torp                                    Lars Olofsson

1685                    N. Västerrottna                        Ingeborg Örjansdotter

1685                    Bråsstorp                                 Kerstin Olofsdotter

1685 8/11            Gylleby                                    Gunilla Pettersdotter Gyllenspets

1685                    Gullsby                                    Olof Nilsson

1685                    Ingeborgjorden                        Elof Håkansson

1685 1/11            Sandviken                                Jon Arvidsson

1685 22/11          S. Såneby                                Elin Eriksdotter

1685                    Önsby                                     Olof Månsson

1685 29/11          Vänviken                                 Håkan Olofsson

1685 6/12            Askerud                                  Karin Bengtsdotter

1685 13/12          Askerud                                  Håkan Börjesson

1685                    Önsby                                     Jon Johansson

1685 20/12          Ingersby                                  Jöns Bengtsson

1685                    Rottneros torp                         Britta Larsdotter

1685 26/12          Årås                                        Erik Larsson

1685                    Hälleberg                                 Marit Jonsdotter

1685                    Tjustersby                                Maria Jansdotter

1685                    Gårdsjö                                   Karin Bryngelsdotter

1686

1686 1/1              S. Såneby                                Ingeborg Ivarsdotter

1686                    Högen                                     Britta Jonsdotter  (död)

1686 6/1              Bråsstorp                                 Olof Olofsson

1686 10/1            Torsby                                     Jöns Jönsson

1686                    Askerud                                  Kristoffer Knutsson

1686 17/1            Askersby                                 Per Håkansson

1686 24/1            Näs                                         Jöns Arvidsson

1686                    Säter                                       Karin Nilsdotter

1686 31/1            Bryggegården                          Johan Kristoffersson

1686 7/2              Hälleberg                                 Marit Hansdotter

1686 24/2            Mellby                                     Marit Jönsdotter

1686                    Gunnarsby                               Marit Eriksdotter  (död)

1686 28/2            Bergskog                                 Lars Andersson

1686                    Esbjörke                                  Olof Jonsson

1686 7/3              Ed                                           Britta Larsdotter

1686                    Ribbenäs                                 Lars Gustafsson

1686                    Torsby                                     Jöns Olofsson

1686                    Åmberg                                   Ingeborg Lorentzdotter

1686                    Ivarsbjörke                              Nils Persson

1686 14/3            Tjustersby                                Katarina Jönsdotter (fältväbelns)

1686                    Hedåsen                                  Lars Nilsson

1686                    Holmby                                   Gertrud Månsdotter

1686 26/3            Ivarsbjörke                              Olof Persson

1686                    Östanbjörke                            Per Olofsson

1686 28/3            Gjutaregården                          Ingegerd Olofsdotter

1686 4/4              Svartserud                               Ingeborg Persdotter

1686                    S. Västerrottna skog   Johan Matsson

1686 5/4              Ås                                           Elof Nilsson

1686 11/4            Bråsstorp                                 Sven Larsson

1686                    Årnäs                                      Johan Eriksson

1686 25/4            N. Borgeby                             Ingeborg Svensdotter  (död)

1686 9/5              S. Forsnäs                               Magnus Bryngelsson

1686                    Tjustersby                                Karl Börjesson

1686 16/5            Årås                                        Lars Larsson

1686                    Västansjö                                ?      Lars barn

1686 6/6              S. Såneby                                Nils Olofsson

1686                    Hälserud                                  Brynte Andersson

1686 13/6            Tosseberg                                Karin Eriksdotter

1686 3/7              Gårdsjö                                   Annika Olofsdotter

1686 11/7            Persby                                     Jakob Kristoffersson

1686                    Ivarsbjörke                              Olof Torstensson

1686 18/7            Toneby                                    Lars Månsson

1686                    Hägerud                                  Arvid Nilsson

1696 25/7            Bräckan                                   Håkan Jönsson

1686                    Tjustersby                                Ingeborg Jonsdotter

1686 8/8              Gullsby                                    ;Marit Jönsdotter

1686 9/8              Rottneros                                 Anna Kristina Uggla

                                                                            (Gustaf Ugglas dotter)

1686 15/8            Östanbjörke                            Karin Håkansdotter

1686                    Boseby                                    Kerstin Nilsdotter

1686 24/8            By                                           Marit Hansdotter

1686 29/8            Torsby                                     Gertrud Arvidsdotter

1686 5/9              Rottneros                                 Maria Andersdotter

1686                    N. Borgeby                             Olof Olofsson

1686 12/9            Bäck                                       Sven Hansson

1686 19/9            Gjutaregården                          Sven Nilsson

1686                    N. Västerrottna                        Nils Jonsson

1686                    Stensjön                                  Karin Larsdotter

1686                    Ås                                           Marit Persdotter

1686 26/9            Toneby                                    Jon Larsson

1686 3/10            Västansjö                                Lars Eriksson

1686                    Hägerud                                  Kerstin Jönsdotter

1686 19/10          Maggeby                                 Marit Arvidsdotter

1686 17/10          Ulvsby                                     Anders Nilsson

1686 24/10          Askersby                                 Olof Larsson

1686                    Maggeby                                 Karin Andersdotter

1686 2/11            Hedåsen                                  Håkan Hansson

1686 7/11            Åmberg                                   Anders Persson

1686                    Högen                                     Maria Eriksdotter

1686 14/11          Svineberg                                Håkan Johansson Folker (länsmannens)

1686                    N. Såneby                               Olof Botolfsson

1686 21/11          Toneby                                    Pål Pålsson

1686                    Skrötingerud                            Per Persson

1686                    N. Arneby                               Per Nilsson

1686                    Gersbyn                                   Sara Nilsdotter

1686 28/11          Säter                                       Sven Olofsson

1686                    Gjutaregården                          Ingegerd Elofsdotter

1686 12/12          Tjustersby                                Britta Persdotter

1686                    Ingeborgjorden                        Ingeborg Nilsdotter

1686 19/12          Toneby                                    Britta Nilsdotter

1686 21/12          Tjustersby                                Britta Jönsdotter

1686 1/1              Åna                                         Jon Eriksson

1686                    S. Borgeby                              Rangella Jonsdotter

1686                    Askersby                                 Kerstin Persdotter

1686                    Ed                                           Olof Bondesson

1687

1687 6/1              Ivarsbjörke                              Lars Larsson

1687 9/1              Råmyren                                  Ingemar Olofsson

1687                    Gullsby                                    Margareta Nilsdotter

1687 16/1            S. Arneby                                Ingrid Olofsdotter

1687 23/1            Ingeborgjorden                        Jöns Nilsson

1687 30/1            Pålsby                                     Sigrid Persdotter

1687                    S. Såneby                                Elof Nilsson

1687                    V. Näs                                    Karin Jansdotter

1687 2/2              Arvidstorp                               Karin Olofsdotter

1687 6/2              Bråsstorp                                 Kerstin Svensdotter

1687                    Hån                                         Bryngel Bengtsson

1687                    Röberg                                    Kerstin Larsdotter

1687                    Esbjörke                                  Kerstin Olofsdotter

1687 27/2            Vitteby                                    Bengt Andersson

1687                    Ås                                           Anna Ingemarsdotter

1687                    Holmby                                   -------  Olofs barn

1687                    Ed                                           Karin Gustafsdotter

1687 6/3              Bråsstorp                                 Sven Björsson

1687                    Ribbenäs                                 Karin Jonsdotter

1687 13/3            Gunnerud                                 Nils Jonsson

1687 19/3            Bäck                                       Ingegerd Halvardsdotter

1687 20/3            Årnäs                                      Ingeborg Björnsdotter

1687 22/3            N. Såneby                               Karin Nilsdotter

1687                    Gunnarsby                               Britta Eriksdotter

1687                    S. Arneby                                Karin Eriksdotter

1687                    Rottneros                                 Ingeborg Svensdotter

                                                                            (trädgårdsmästarens dotter)

1687 28/3            Askersby                                 Olof Svensson

1687                    Björserud                                Per Nilsson

1687 30/3            Gårdsjö                                   Ingeborg Nilsdotter

1687 10/4            Spelnäs                                    Gunilla Persdotter

1687 15/4            Holmby                                   Olof Nilsson

1687 18/4            Skäggeberg                             Jon Jonsson

1687                    Gårdsjö                                   Lars Nilsson

1687                    Arnstorp                                  Karin Mickelsdotter

1687 24/4            Skäggeberg                             Gertrud Olofsdotter

1687                    Askerud                                  Jöns Jönsson

1687 1/5              Bråsstorp                                 Marit Persdotter

1687                    Åna                                         Anders Nilsson

1687                    Vitteby                                    Karin Matsdotter

1687                    Angersby                                 Barbro Andersdotter

1687                    Esbjörke                                  Karin Olofsdotter

1687 5/5              Karsbol                                   Gabriel Arvidsson (rustmästarens)

1687 16/5            Sandviken                                Jon Nilsson

1687                    Vänviken                                 Ingegerd Olofsdotter

1687 22/5            Vänviken                                 Lars Jönsson

1687 5/6              S. Såneby                                Måns Olofsson  (död)

1687                    Mellby                                     Britta Bondesdotter

1687 12/6            Ulvsby                                     Johan Håkansson

1687                    S. Västerrottna                        Håkan Jönsson

1687                    Backa                                      Kerstin Nilsdotter

1687 26/6            Backa                                      Britta Nilsdotter

1687 29/6            Gunnerud                                 Ellika Svensdotter

1687                    Svartserud                               Kerstin Johansdotter

1687 2/7              Hån                                         Bryngel Olofsson

1687 3/7              S. Arneby                                Britta Persdotter

1687 31/7            Maggeby                                 Halvard Eriksson

1687                    Torsby                                     Ingeborg Kristoffersdotter

1687 14/8            Östanbjörke                            Jöns Olofsson  (död)

1687                    Ribbenäs                                 Elof Svensson

1687 28/8            Munkebacka                           Erik Jonsson

1687                    Backetorp                               Per Jonsson

1687 18/9            Bäck                                       Jöns Jönsson

1687                    Skogsberg                               ?     Pers barn

1687 21/9            S. Borgeby                              Kerstin Jönsdotter

1687 25/9            Årås                                        Anders Larsson

1687                    V. Ingersby                              Olof Eriksson

1687                    V. Ingersby                              Marit Persdotter

1687 2/10            N. Borgeby                             Gertrud Mauritzdotter

1687                    Huseby                                    Karin Larsdotter

1687                    Boberg                                    Bengt Örjansson

1687 16/10          Ed                                           Erik Eriksson

1687                    Tomthult                                  Elin Knutsdotter

1687                    V. Näs                                    Karin Klemetsdotter

1687 23/10          Esbjörke                                  Elin Jansdotter

1687 28/10          Angersbytorp                           Magnus Andersson

1687 6/11            Ivarsbjörke                              Erik Bengtsson

1687                    Sandgärde                               Ingeborg Jönsdotter

1687 13/11          Ingersby                                  Dordi Bengtsdotter

1687 21/11          Spelnäs                                    Anders Nilsson  (död)

1687 27/11          Ivarsbjörke                              Gabriel Kaspersson

1687                    Ingeborgjorden                        Nils Eriksson

1687                    Ed                                           Karin Nilsdotter

1687 4/12            S. Borgeby                              Nils Jonsson

1687                    N. Åmberg                              Kerstin Olofsdotter

1687 11/12          Skäggeberg                             Jon Håkansson

1687 18/12          Skäggeberg                             Anders Bondesson

1687                    Karsbol                                   Karin Andersdotter

1687 21/12          Västansjö                                Per Andersson

1687 26/12          Tjustersby                                Per Jonsson

1687                    S. Såneby                                Britta Larsdotter

1687                    Säter                                       Per Nilsson

1687                    By                                           Anders Eriksson

1687                    Rådom                                    Karin Persdotter

1687                    S. Västerrottna                        Karin Nilsdotter

1687                    Berg                                        Kerstin Olofsdotter

1687                    Bolåsen                                   Karin Eriksdotter

1688

1688 6/1              N. Arneby                               Karin Larsdotter

1688                    Svineberg                                Olof Bengtsson

1688                    S. Såneby                                Per Eriksson

1688                    Tosseberg                                Jöns Eriksson

1688 8/1              Hån                                         Jon Persson

1688 15/1            Gjutaregården                          Karin Olofsdotter

1699                    Stensjön                                  Erik Larsson

1688 22/1            Tjustersby                                Anders Persson

1688                    N. Borgeby                             Jöns Larsson

1688                    Gjutaregården                          Ingeborg Eriksdotter

1688                    Skäggeberg                             Sara Eriksdotter  (död)

                                        (tvill.)                           Kerstin Eriksdotter  (död)

1688 5/2              Getnäs                                     Elof Eriksson

1688                    Hälleberg                                 Karin Olofsdotter

1688                    Sannäs                                     Olof Eriksson

1688 12/2            Bäck                                       Sven Hansson

1688                    Gunnerud                                 Ingeborg Svensdotter

1688                    Västansjö                                Gabriel Olofsson

                                     (tvill.)                              Maria Olofsdotter

1688 19/2            Där öst i Säter                         Erik Johansson

1688                    Östanbjörke                            Ingeborg Olofsdotter

1688                    Rottneros torp                         Ingeborg Olofsdotter

1688 25/2            Tosseberg                                Olof Eriksson

1688 26/2            Svartserud                               Margareta Jönsdotter

1688                    Ivarsbjörke                              Kerstin Persdotter

1688                    Hån                                         Karin Persdotter

1688 9/3              Berga    (uä)                            Jon Persson (Föräld: Per Björsson och

                                                                            Margareta Olsdotter, se domb. 88vt 25)

1688 11/3            S. Forsnäs                               Marit Bryngelsdotter

1688                    Ingersby                                  Jon Håkansson

1688                    S. Borgeby                              Per Larsson

1688                    Bäckebråten                            Ingegerd Nilsdotter

1688                    Tosseberg                                dotter  (Erik Perssons)

1688 18/3            N. Borgeby                             Jöns Svensson

1688                    Gettjärn                                   Karin Jönsdotter

1688                    Högen                                     Jöns Persson

 

                        Ort                                Barn                                  Faddrar

1688 25/3        Önsby                            Annika Johansdr                 Erik Jonsson i Gunnarsby

                                                                                                        Bryngel i Hökerud

                                                                                                        jfru Lena i Skinnargården

                                                                                                        hustru Ingeborg i Önsby

1688                Årås                               Anders Svensson                Erik Månsson i Årås

                                                                                                        Lars Engelbrektsson

                                                                                                        h Ingeborg i Ribbenäs

                                                                                                        h Karin ibidem

1688 1/4          Bäck                              Per Hansson                       Lars Svensson i Bäck

                                                              (Hans JS:s son)                   Lars Larsson i Sätterstad

                        0                                                                              mor i Östanås

                                                                                                        h Kerstin andersdr i Bäck

1688                Årås                               Lars Eriksson                      Jöns Engelbrektsson i Årås

                                                              (Erik MS:s son)                   Sone i S. Arneby

                                                              0                                         h Ingegerd i Årnäs

                                                                                                        h Ingeborg i Årås

1688 3/4          N. Såneby   (uä)             Sven Pålsson                      

                                                              fFader Pål Esping i Esbjörke

                                                               Moder Kerstin Svensdotter,

                                                               se domb. 88vt 26)

1688 8/4          Backetorp                      Olof Larsson                       Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        Nils Jonsson i Gersbyn

                                                                                                        Olof Jönsson i Skäggeberg

                                                                                                        h Karin Olofsdr i Backetorp

                                                                                                        h Sigrid Persdr i Backetorp

1688 12/4        Bråsstorp                       Kerstin Persdotter               Björ Månsson i Årnäs

                                                                                                        Erik Månsson i Årås

                                                                                                        h Guli i Bråsstorp

                                                                                                        h Karin ibidem

1688 16/4        Persby                           Kristiern Kristof.                 löjtn. Petter Gyllenspets

                                                                    fersson                          löjtn. Jonas Brant

                                                                                                        fänriken Bengt Gyllensparre

                                                                                                        mönsterskr. Gustaf Aldrin

                                                                                                        jfru Kerstin Roman

                                                                                                        h Margareta Werner

1688                Hälleberg                       Kerstin Jonsdotter               Elof i V. Ingersby

                                                                                                        Bryngel i S. Forsnäs

                                                                                                        h Kerstin Larsdr i Tonerud

                                                                                                        h Kerstin Bryng-dr, Hälleberg

1688 18/4        Hastersby                       Margareta Svensdr              Erik Nilsson i S. Arneby

                                                              (Sven Hanssons d.)             Arvid i Hastersby

                                                                                                        h Karin i Male

                                                                                                        h Elin Pålsdotter i Toneby

1688                Toneby                          Karin Kristoffersdr              Hans i Toneby

                                                              (död)                                  Per Arnesson i Male

                                                                                                        h Karin Persdotter i Toneby

                                                                                                        h Kerstin Olofsdr i S. Arneby

1688 22/4        Hedåsen                         Olof Nilsson                        Nils Persson i Gjutaregården

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

                                                                                                        h Anna i Hedåsen

1688                Ed                                  Karin Persdotter                 Erik Olofsson i Ed

                                                                                                        RErik Jonsson i Ed

                                                                                                        h Ingegerd i Ed

                                                                                                        h Ingeborg i Ed

1688 29/4        Askerud                         Kerstin Börjesdr                 Gustaf Bengtsson i Gersbyn

                                                                                                        Pål i Gunnarsby

                                                                                                        Anders i Esbjörke

                                                                                                        h Ellika i Gunnarsby

                                                                                                        h Ingeborg i Askerud

1688 13/5        Gettjärn                          Olof Arvidsson                    Mats Olofsson i Gettjärn

                                                                                                        Per Andersson ibidem

                                                                                                        h Kerstin Olofsdr i Gettjärn

                                                                                                        Marit Matsdotter ibidem

1688                Ivarsbjörke                    Marit Larsdotter                  Gabriel i Ivarsbjörke

                                                                                                        Hans ibidem

                                                                                                        h Britta Knutsdr i Björketorp

                                                                                                        h Ingeborg Knutsdr i Björke

1688 27/5        Tjustersby                      Johan Hansson                    Fältväbeln i Tjustersby

                                                                                                        Jon Larsson ibidem

                                                                                                        h Karin Olofsdr i Tjustersby

                                                                                                        h Karin i Backa

1688                Toneby                          Sven Nilsson                       Måns i Toneby

                                                                                                        Bonde i Tonerud

                                                                                                        h Karin Svensdr i Svenstorp

                                                                                                        h Marit i S. Arneby

1688 10/7        Hån                                Lars Olofsson                     Nils Persson i Västansjö

                                                                                                        Per Bondesson i Hån

                                                                                                        Bondes hustru i Tonerud

                                                                                                        Bengts hustru i Hån

1688 17/7        Askerud                         Kerstin Johansdr                 Erik i Esbjörke

                                                                                                        Jöns i Askerud

                                                                                                        h Margareta i Gunnarsby

                                                                                                        h Annika i Askerud

1688 5/8          Åmberg                          Jon Gudmundsson               Korpralen Nils Brun

                                                                                                        korp. Nils Joh-son, S.Borgeby

                                                                                                        h Dordi i Åmberg

                                                                                                        Sigrid Persdotter ibidem

1688                Sandviken                      Ingeborg Persdotter            Olof Jönsson i Skäggeberg

                                                                                                        Arvid Jonss. i N.Västerrottna

                                                                                                        h Ingeborg i Sandviken

                                                                                                        h Ingegerd i Hult

1688 12/8        Hälleberg                       Olof Andersson                   Elof i V. Ingersby

                                                                                                        Bonde i Tonerud

                                                                                                        h Kerstin i Hälleberg

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

1688 9/9          Rådom                           Kerstin Jansdotter               Olof Börjesson i Högen

                                                                                                        Anders Börjesson i Högen

                                                                                                         jungfru Sara Iser

                                                                                                        h Sigrid i Angersbytorp

1688                Bräckan                         Kerstin Jönsdotter               Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        Olof Persson i N.Västerrottna

                                                                                                        Kerstin i Hökerud

                                                                                                        Markus hustru i Bräckan

1688                Torsby                           Anna Jönsdotter                  Lars Olofsson i Torsby

                                                                                                        Kristoffer Persson i Torsby

                                                                                                        h Elin i Torsby

                                                                                                        h Britta i Gjutaregården

1688 ?/9          Ivarsbjörke                    Ingeborg Ivarsdr                 Gabriel i Ivarsbjörke

                                                                                                        Olof Nilsson i torpet

                                                                                                        h Karin Jönsdr i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

1688 16/9        Spelnäs                          Johan Jönsson                     Botolf i Spelnäs

                                                                                                        h Marit i Bryggegården

                                                                                                        h Ingeborg i Spelnäs

1688                Torsby                           Per Olofsson                       Per Persson i Torsby

                                                                                                        Anders i Karsbol

                                                                                                        h Elin i Torsby

                                                                                                        h Margeta i Torsby

1688 14/9        Gylleby                          Katarina Gyllenspets  Bengt Gyllensparre

                                                              (Petter Gyllenspets              löjtn. Jonas Brant, Skinnargdn

                                                               dotter)                               löjtn. Olof Persson i Berga

                                                                                                        fältv. Jöns JS i Tjustersby

                                                                                                        mor Ellika i Prästgården

                                                                                                        mor Margeta i Östanås

                                                                                                        mor Ellika i Gunnarsby

1688 7/10        Torsby                           Ingegerd Arvidsdr               Lars Olofsson i Torsby

                                                                                                        Olof Jonsson ibidem

                                                                                                        h Karin Olofsdr i Tjustersby

                                                                                                        Margeta Kristoffersdr, Torsby

1688                Östanbjörke                   Erik Olofsson                      Anders i Östanbjörke

                                                                                                        Lars Larsson i Sätterstad

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

                                                                                                        h Elin i Östanbjörke

1688                Skogsberg                      Nils Börjesson                    Lars Svensson i Bäck

                                                                                                        Nils Sonesson i Säter

                                                                                                        h Kerstin i Säter

                                                                                                        h Marit i Östanbjörke

1688                S. Arneby                      Ingegerd Olofsd                  Erik Björsson och

                                                                                                        Per Olofsson i S. Arneby

                                                                                                        h Ingrid och

                                                                                                        h Margeta i S. Arneby

1688                N. Arneby                      Lars Olofsson                     Pål i Gunnarsby

                                                                                                        h Karin i Huseby

                                                                                                        h Karin i N. Arneby

1688 14/10      Toneby                          Marit Månsdotter                Bryngel i S. Forsnäs

                                                                                                        Erik i Skrötingerud

                                                                                                        h Sigrid i Toneby

                                                                                                        h Margeta i S. Arneby

1688 21/10      Hedåsen                         Marit Hansdotter                 Kristoffer i Hedåsen

                                                                   (död)                             Per Nilsson i Tomthult

                                                                                                        h Ingeborg i Hedåsen

                                                                                                        h Britta Nilses i Gjutaregdn

1688 28/10      Ivarsbjörke                    Jöns Persson                       Sone i Svineberg

                                                                                                        Olof i Björketorp

                                                                                                        h Elisabet i Ivarsbjörke

                                                                                                        Per OS:s hustru Anna ibidem

1688                Ingeborgjorden               Ingegerd Larsdotter             Nils Tolsson i Tosseberg

                                                                                                        Erik Elofsson i Ingeborgjdn

                                                                                                        h Sigrid i Tosseberg

                                                                                                        h Ingeborg i Ingeborgjorden

1688 29/10      Ås                                  Brynte Eriksson                   Sone i Svineberg

                                                                                                        Sven i Gunnarsby

                                                                                                        mor Ellika i Gunnarsby

                                                                                                        h Britta i Svineberg

1688 4/11        Östanås                          Margareta Johansdr            Herr Gustaf Uggla

                                                              (Johan Holmdahls                herr Petter Gyllenspets

                                                               dotter)                               länsmannen Johan Folker

                                                                                                        mor Ellika i Prästgården

                                                                                                        h Märta i Persby

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

1688 18/11      Bäck                              Ingeborg Halvards-             Hans i Bäck

                                                              dotter                                  Per Persson i Torsby

                                                                                                        h Kerstin i Säter

                                                                                                        h Annika i Bäck

1688 1/12        Viken                             Marit Larsdotter                  Sven i Viken

                                                                                                        Anders ibidem

                                                                                                        jungfru Lena Brant

                                                                                                        h Karin i Viken

1688                N. Såneby                      Johan Persson                     Botolf i N. Såneby

                                                                                                        Börje i Skogsberg

                                                                                                        h Malin i Askerud

                                                                                                        h Ingegerd på äsen

1688 9/12        N. Borgeby                    Kerstin Eriksdotter              Fältv. Jöns i Tjustersby

                                                                                                        korp. Nils JS i Gunnerud

                                                                                                        h Karin Olofsdr i Tjustersby

                                                                                                        h Britta Olofsdr i N. Borgeby

1688                Getnäs                           Ingegerd Eriksdr                 Per Andersson i Gettjärn

                                                                                                        Håkan Erikkson i Gettjärn

                                                                                                        h Kerstin Olofsdr i Gettjärn

                                                                                                        h Kerstin Svensdr i Getnäs

1688 16/12      Näs                                Bengt Arvidsson                  Kristoffer i Bryggegården

                                                                                                        Jöns i Näs

                                                                                                        jungfru Lena i Skinnargården

                                                                                                        h Ingeborg i Ingeborgjorden

1688                Skrötingerud                  Per Andersson                    Klaus i Rosenberg

                                                                                                        Lennart i Västansjö

                                                                                                        h Karin i Skrötingerud

                                                                                                        h Kerstin i Hälleberg

1688                By                                  Gunilla Hansdotter               Pål i Gunnarsby

                                                                                                        Nils Persson i By

                                                                                                        h Elin i By

                                                                                                        h Britta i Svineberg

1688 23/12      Karsbol                          Nils Nilsson                        Rustmästaren Arvid i Karsbol

                                                                                                        Nils Jönsson i Tomthult

                                                                                                        h Margeta i Klckaregården

                                                                                                        h Gertrud i Tomthult

1688                Pålsby                            Karin Persdotter                 Jöns Larsson i Sandgärde

                                                                                                        jungfru Katarina Lagerlöf

                                                                                                        h Karin i S. Borgeby

1688                Svartserud                      Brynte Persson                    Bryngel och

                                                                                                        Per i Högen

                                                                                                        h Ingeborg

                                                                                                        Marit Johansdr i Svartserud

1688                Askersby                       Olof Hansson                      Jon Larsson i Esbjörke

                                                                                                        Gudmund Olofsson, Askersby

                                                                                                        h Karin i Örbäck

                                                                                                        h Marit i Askersby

1688 26/12      Askerud                         Lars Knutsson                     Anders i Askerud

                                                                                                        Per Bengtsson

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

                                                                                                        h Malin i Askerud

1688                Årås                               Abbelona Larsdr                 Gustaf i Ribbenäs

                                                                                                        Lars Olofsson i Årås

                                                                                                        h Ingeborg i Ribbenäs

                                                                                                        h Anna i Årås

1688 30/12      Karsbol                          Margeta Arvidsdr                Fältv. Jöns JS i Tjustersby

                                                                                                        länsman Johan Folker

                                                                                                        föraren Henrik Brun

                                                                                                        mor Ellika i Gunnarsby

                                                                                                        h Karin i Bergskog

1688                Hån                                Marit Bengtsdotter

 

1689

 

1689 6/1          Gårdsjö                          Per Nilsson                         Jan Olofsson i Gårdsjö

                                                                                                        Per Svensson ibidem

                                                                                                        h Gertrud och

                                                                                                        h Gunilla i Gårdsjö

1689                Skinnarsbacka                Kerstin Bengtsdr                 Nils Larsson i Backetorp

                                                                                                        Lars Halvardsson ibidem

                                                                                                        h Kerstin i Hökerud

                                                                                                        h Karin i Vänviken

1689 13/1        Arnebytorp                    Lars Olofsson                     Sone i Svineberg och sonen

                                                                                                        Per Sonesson i Svineberg

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        Karin Persdr i N. Arneby

1689                Pålsby                            Karin Persdotter                 Hans i Pålsby

                                                                                                        Johan bösseman

                                                                                                        mor Margeta i Östanås

                                                                                                        h Britta i Sandgärdet

1689                Hägerud                         Bengt Jönsson                     Erik i Esbjörke

                                                                                                        Anders i Esbjörke

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Karin i Björserud

1689                S. Såneby                      Margeta Ivarsdr                  Lars i Backetorp

                                                                                                        Nils Jönsson i Gersbyn

                                                                                                        h Gyri i S. Såneby

                                                                                                        h Karin ibidem

1689                Skinnargården                Margeta Eriksdr                  Anders i Skinnargården

                                                                                                        Bengt i Mellby

                                                                                                        h Annika i Önsby

1689 20/1        Rådom                           Gabriel Persson                   Nils i Gårdsjö

                                                                                                        Erik i Gunnarsby

                                                                                                        jungfru Sara Iser

                                                                                                        h Ingeborg i Rådom

1689                Askersby                       Maria Larsdotter                 Mäster Siwert och

                                                                                                        mr Lars Eriksson i Åmberg

                                                                                                        h Märta i Persby

                                                                                                        h Marit i Mårbacka

1689                By                                  Jöns Olofsson                     Per Olofsson i By

                                                                                                        Halsten ibidem

                                                                                                        mor Ellika i Gunnarsby

                                                                                                        h Elin i By

1689 25/1        S. Arneby                      Sven Persson                      Erik Nilsson i S. Arneby och

                                                                                                        Olof Nilsson

                                                                                                        h Ingrid och

                                                                                                        h Karin ibidem

1689 3/2          Skäggeberg                    Per Eriksson                       Olof Jönsson i Skäggeberg

                                                                                                        Jan Andersson

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        h Ingeborg i Skäggeberg

1689                Skinnarsbacka                Kerstin Olofsdr                   Nils Larsson i Backetorp

                                                                                                        Bengt i Skinnarsbacka

                                                                                                        h Kerstin i Hökerud

                                                                                                        h Karin i Vänviken

1689                Hult                                Karin Nilsdotter                  Lars Sonesson i Klockaregdn

                                                                                                        h Ingeborg i Sandviken

                                                                                                        h Britta ibidem

1689 17/2        Ås                                  Marit Nilsdotter                  Per i Ås

                                                                                                        Ingemar ibidem

                                                                                                        h Kerstin i Ås

                                                                                                        h Marit ibidem

1689                S. Arneby                      Marit Nilsdotter                  Nils i Toneby

                                                                                                        Sone i S. Arneby

                                                                                                        h Karin i Svenstorp

                                                                                                        h Margeta i S. Arneby

1689 24/2        S. Såneby                      Gustaf Nilsson                     Sven Olofsson i S. Såneby

                                                                                                        Olof Bryngelsson ibidem

                                                                                                        h Karin Elofsdotter och

                                                                                                        h Karin Larses ibidem

1689                Hälserud                        Per Andersson                    Per i Ås

                                                                                                        Olof i Hälserud

                                                                                                        h Elin i Svineberg

                                                                                                        Annika i Önsby

1689                Ed                                  Gertrud Eriksdotter             Erik Jonsson i Ed och

                                                                                                        Sven Bryngelsson

                                                                                                        h Karin i Skrötingerud

                                                                                                        h Sara i Ed

1689 3/3          Ulvsby                           Olof Jonsson                       Per Olofsson i By

                                                                                                        Erik Hansson i Ulvsby

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Anna i Holmby

1689                Ribbenäs                        Karin Gustafsdr                   Bryngel i S. Forsnäs

                                                                                                        Lars Engelbrektsson i Årås

                                                                                                        h Ingeborg i Ribbenäs

                                                                                                        h Marit i Ribbenäs

01689              Hägerud                         Gertrud Nilsdotter               Erik i Esbjörke

                                                                                                        Gabriel i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

                                                                                                        h Marit i Hägerud

1689 10/3        Hälserud                        Nils Olofsson                      Per Björsson i Gunnerud

                                                                                                        Sone i Svineberg

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Ingegerd i Backetorp

1689                Bråsstorp                       Erik Klemetsson                  David i Bråsstorp

                                                                                                        Olof Persson ibidem

                                                                                                        h Guli i Bråsstorp

                                                                                                        h Karin ibidem

1689                Askersby                       Sigrid Persdotter                 Jon Olofsson i Gårdsjö

                                                                                                        Bryngel i Askersby

                                                                                                        h Marit i S. Borgeby

                                                                                                        Hans´ hustru i S. Borgeby

1689 17/3        Björketorp                     Ingeborg Olofsdr                 Per Nilsson i Ivarsbjörke

                                                                                                        Lars Gabrielsson ibidem

                                                                                                        h Elin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Lisbeta ibidem

1689                S. Västerrottna               Kerstin Nilsdotter                Jöns Persson i S. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Karin i S. Västerrottna

1689 24/3        By                                  Karin Halstensdr                 Per Olofsson i By

                                                                                                        Olof Göransson ibidem

                                                                                                        mor Ellika i Gunnarsby

                                                                                                        h Elin i By

1689                N. Västerrottna              Jon Andersson                    Jon i N. Västerrottna

                                                                                                        Arvid ibidem

                                                                                                        h Gertrud i N. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin i Berg

1689                N. Västerrottna              Karin Björnsdr                    Anders Jonsson ibidem

                                                                                                        Arvid i Hastersby

                                                                                                        h Kerstin i N. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin i Boberg

1689                Gjutaregården                Kerstin Eriksdotter              Lars Olofsson i Gjutaregården

                                                                                                        Lars i Sandgärde

                                                                                                        h Ingeborg i Gjutaregården

                                                                                                        h Ingeborg Elofsdr ibidem

1689 29/3        Esbjörke                        Gertrud Olofsdr                  Fänriken i Persby

                                                                                                        länsmannen Johan Folker

                                                                                                        h Margeta i N. Såneby

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

1689 1/4          N. Såneby                      Per Nilsson                         Olof Jönsson i Huseby

                                                                                                        h Karin i Huseby

                                                                                                        h Ingegerd i N. Såneby

1689 14/4        Spelnäs                          Bryngel Jönsson                  Lars Bengtsson i Spelnäs

                                                                                                        Per Jönsson ibidem

                                                                                                        h Ingeborg i Spelnäs

                                                                                                        h Ingeborg Botolfsdotter

1689                Ed                                  Kerstin Larsdotter               Bonde Olofsson i Ed

                                                                                                        Bryngel i Forsnäs

                                                                                                        h Ingegerd i Ed

                                                                                                        h Karin ibidem

1689 19/4        Bergskog                       Johan Henriksson                Herr Olof Frykman

                                                                                                        löjtnanten Jonas Brant

                                                                                                        fänr. Bengt Gyllensparre

                                                                                                        korpral Nils Brun

                                                                                                        mor Margeta i Östanås

                                                                                                        h Kerstin Brun i Åmberg

1689 21/4        Skrötingerud                  Johan Elofsson                    Jöns i Svenstorp

                                                                                                        Halvard i Skrötingerud

                                                                                                        h Kerstin Persdr i Hälleberg

                                                                                                        h Margeta i Skrötingerud

1689                Ingeborgjorden               Olof Nilsson                        Nils Larsson i Boseby

                                                                                                        Erik ES i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Ingeborg i Tosseberg

                                                                                                        h Karin i Ingeborgjorden

1689                Lilltorp                           Elin Gunnarsdotter               Nils Jönsson i Åna

                                                                                                        Elof i Skinnerud

                                                                                                        h Marit i Åna

                                                                                                        h Ingrid i Bäckebråten

1689                Tosseberg                      Ingegerd Persdr                  Erik Jönsson i Tosseberg

                                                                                                        Elof Persson ibidem

                                                                                                        h Sigrid i Tosseberg

                                                                                                        h Dordi ibidem

1689 26/4        Vänviken                        Erik Jönsson                       Olof i Vänviken

                                                                                                        Nils Persson i Granbäck

                                                                                                        h Kerstin i Hökerud

                                                                                                        h Marit i Viken

1689                Sälsjön                           Valborg Persdotter              Olof i Lövåsen

                                                                                                        Erik Burk

                                                                                                        h Margeta vid Sälsjön

                                                                                                        h Marit Persdotter

1689                Tosseberg                      Per Elofsson                        Nils Jönsson i Åna

                                                                                                        Per Nilsson i Tosseberg

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Dordi i Tosseberg

1689 4/5          Ivarsbjörke                    Per Larsson                        Fältväbel Kasper Larsson

                                                                                                        Olof Nilsson

                                                                                                        h Sara och

                                                                                                        h Elin i Ivarsbjörke

1689                Mellby                           Bengt Jönsson                     Per i Skrötingerud

                                                                                                        Erik Eriksson i Ed

                                                                                                        h Lena i Angersby

                                                                                                        Olofs hustru i Arvidstorp

1689                Rottneros                       Katarina Mickelsdr             Nils Jansson i Gersbyn

                                                                                                        Erik gullsmed i Rottnerostorp

                                                                                                        jfru Märta Jonsdr i Rottneros       

                                                                                                        h Karin i Ed

1689                Skinnerud                       Erik Elofsson                       Per Olofsson i By

                                                                                                        Elof i Spelnäs

                                                                                                        Eriks hustru i Åna

1689                Tjustersby                      Ingegerd Börjesdr               Olof Eriksson och

                                                                                                        Bonde Eriksson i Tjustersby

                                                                                                        Per Jonssons hustru ibidem

                                                                                                        Jons hustru i Torsby

1689                N. Västerrottna              Måns Persson                     Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        Nils Persson i Granbäck

                                                                                                        h Gertrud i N. Västerrottna

                                                                                                        h Karin ibidem

                        (lucka, nio nummer saknas)

1689                Boberg                           Olof Håkansson                  Bryngel i Hökerud

                                                                                                        Jöns i Bräckan

                                                                                                        h Anna i Bräckan

                                                                                                        Elin i Boberg

1689 12/5        Gårdsjö                          Kerstin Svensdr                  Bryngel i Gårdsjö

                                                                                                        Bengt Larsson i S. Borgeby

                                                                                                        h Gertrud i Gårdsjö

                                                                                                        h Ingeborg i Rådom

1689 22/5        Gjutaregården                Karin Nilsdotter                  Erik Botolfsson och

                                                                                                        Erik Olofsson i Gjutaregården

                                                                                                        h Gertrud och

                                                                                                        h Ingeborg i Gjutaregården

1689 26/5        Tjustersby                      Britta Jönsdotter                  Gustaf Uggla

                                                                                                        löjtn. Jonas Brant

                                                                                                        fänrik Bengt Gyllensparre

                                                                                                        mor Sara Hasselbom

                                                                                                        mor Margeta i Östanås

1689 14/6        Bäck                              Karin Hansdotter                Bengt i Mellby

                                                                                                        Anders trumslagare

                                                                                                        h Malin i Katterud

                                                                                                        h Kerstin i Bäck

1689                Skrötingerud                  Marit Olofsdotter                Måns i Toneby

                                                                                                        Jon i Hälleberg

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Gertrud i Skrötingerud

1689 15/6        Ås                                  Anders Ingemarsson  Bengt Tolsson och

                                                                                                        Nils Persson i Råmyren

                                                                                                        Håkan i Ås

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Marit i Ås

1689 23/6        Tjustersby                      Lars Jonsson                       Per Eriksson i Tjustersby

                                                                                                        Jon Larsson ibidem

                                                                                                        h Elin i Svineberg

                                                                                                        h Britta i Tjustersby

1689 7/7          S. Västerrottna               Jöns Persson                       Ivar Persson i S. Västerrottna

                                                                                                        Eskil Hansson i Toneby

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Karin i S. Västerrottna

1689                Gunnerud                       Karin Svensdotter               Nils Jonsson och

                                                                                                        Hans Larsson i Gunnerud

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Marit i Gunnerud

1689 12/7        Västansjö                       Anders Olofsson                 Lars Eriksson i Västansjö

                                                                                                        Olof Jönsson i Skäggeberg

                                                                                                        h Kerstin i V. Ingersby

                                                                                                        h Marit i Västansjö

1689 21/7        Rottneros torp                Anders Andersson              Erik guldsmed och

                                                                                                        Olof Hål

                                                                                                        jungfru Märta i Rottneros

1689 9/8          Bråsstorp                       Lars Larsson                       Bengt i Trötvik

                                                                                                        Björn i Bråsstorp

                                                                                                        h Guli i Bråsstorp

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1689 28/7        Gjutaregården                Nils Eriksson                       Håkan i Gjutaregården

                                                                                                        h Gertrud ibidem

1689                Arnstorp                        Gertrud Mickelsdr               Bössesmeden och

                                                                                                        Mats i Arnstorp

                                                                                                        h Annika i Lövåsen

1689 11/8        Gårdsjö                          Ingeborg Bryngelsdr  Olof Eriksson i Tjustersby

                                                                                                        Lars Andersson i Gårdsjö

                                                                                                        h Dordi i Gårdsjö

                                                                                                        h Gertrud i Gårdsjö

1689 18/8        Högen                            Ingeborg Bryngelsdr  Per Bryntesson i Högen

                                                                                                        Nils Ivarsson i By torp

                                                                                                        h Ingeborg i Ulvsby

                                                                                                        h Elin i By

1689                Årås                               Måns Larsson                     Lars Engelbrektsson i Årås

                                                                                                        Sven Olofsson ibidem

                                                                                                        h Ingegerd i Årnäs

                                                                                                        h Anna i Årås

1689 1/9          Toneby                          Per Nilsson                         Erik Nilsson i S. Arneby

                                                                                                        Per Bondesson i Tonerud

                                                                                                        h Sigrid i Toneby

                                                                                                        h Karin i Toneby

1689                Male                              Sven Andersson                  Ivar i S. Såneby

                                                                                                        Sven Arnesson i Male

                                                                                                        h Britta i S. Såneby

                                                                                                        h Marit i Berga (VÄ)

1689 8/9          Hälleberg                       Britta Hansdotter                 Erik Olofsson i Vitteby

                                                                                                        Per Olofsson i S. Arneby

                                                                                                        h Kerstin i Hälleberg

                                                                                                        h Kerstin Olofsdr i Hälleberg

1689                Munkebacka                  Sven Persson                      Bengt i Vitteby

                                                                                                        Ingemar i Ed

                                                                                                        h Märta i Persby

                                                                                                        h Marit i Munkebacka

1689                Ingeborgjorden               Jon Nilsson                         Per Olofsson i Röberg

                                                                                                        Anders OS Ingeborgjorden

                                                                                                        h Britta i Näs

                                                                                                        h Karin i Ingeborgjorden

1689 15/9        Gårdsjö                          Malin Olofsdotter                Jon Olofsson och

                                                                                                        Nils Persson i Gårdsjö

                                                                                                        mor Sara Iser i Prästgården

                                                                                                        h Gertrud i Gårdsjö

1689                Gårdsjö                          Per Nilsson                         Bryngel i Gårdsjö

                                                                                                        Jon Persson i Tjustersby

                                                                                                        h Marit i Gårdsjö

                                                                                                        h Dordi i Ingersby

1689                Spelnäs                          Ivar Persson                        Erik Persson i Spelnäs

                                                                                                        Olof Bengtsson i Skäggeberg

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Anna i Spelnäs

1689 22/9        Sälsjön                           Britta Matsdotter                 Henrik vid Sälsjön

                                                                                                        Bonde i Tonerud

                                                                                                        h Margeta och

                                                                                                        h Marit ibidem

1689 13/9        Högforsen                      Per Håkansson                    Jon i Näs

                                                                                                        Nils i Boseby

                                                                                                        h Britta i Näs

                                                                                                        h Ingeborg i Lilltorp

1689                Skrötingerud                  Ingeborg Persdotter            Elof i V. Ingersby

                                                                                                        Per Bondesson i Tonerud

                                                                                                        h Karin i Toneby

                                                                                                        h Gertrud i Skrötingerud

1689 20/9        Gersbyn                         Anna Nilsdotter                   Per i Råmyren

                                                                                                        Nils Olofsson i Ås

                                                                                                        h Britta i Skäggeberg

1689                Högen                            Britta Bengtsdotter              Per Bryntesson i Högen och

                                                                                                        Olof Jonsson

                                                                                                        h Britta i Högen

                                                                                                        h Marit ibidem

1689 27/10      Ingersby                         Karin Bengtsdotter              Bengt i Mellby

                                                                                                        Israel i Ö. Ingersby

                                                                                                        h Märta i Persby

                                                                                                        h Marit i Munkebacka

1689                Mörkerud                      Elin Nilsdotter                     Lars Johansson i Askersby

                                                                                                        h Dordi i Ingersby

                                                                                                        h Lucia i Mellby

1689 3/11        Högforsen                      Elin Olofsdotter                   -----

1689 10/11      Angersby                       Lars Gustafsson                  Löjtn. P. Gyllenspets

                                                                                                        fänr. Bengt Gyllensparre

                                                                                                        frun på Gylleby

                                                                                                        h Märta i Persby

1689                Hedåsen                         Marit Nilsdotter                  Kristoffer i Hedåsen

                                                                                                        -------

1689                Västansjö                       Karin Larsdotter                 Lennart ibidem

                                                                                                        Olof Halvardsson ibidem

                                                                                                        h Sigrid ibidem

1689                Boseby                          Marit Nilsdotter                  -------

1689                Gullhättan                       Sven Jönsson                      Bryngel i S. Forsnäs

1689                Skogsberg                      Sven Persson                      Sven Jönsson i N. Borgeby

1689                S. Borgeby                     Annika Larsdotter               Jan Nilsson i S. Borgeby

1689 17/11      -----                              Johan Johansson                 Öv-löjtn. Axel Sparre

                                                              (länsman Johan                    löjtn. Jonas Brant

                                                               Folkers son)                       mag. Johan Ullberg

                                                                                                        mag. Johan Welin

                                                                                                        mor Sara Iser i Prästgården

                                                                                                        mor i Östanås

                                                                                                        fältv:s h Karin i Tjustersby

1689 8/11        Tomthult                         Gertrud Persdotter              Erik i Hägerud

                                                                                                        Nils i Backa

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

                                                                                                        h Ingeborg i Tomthult

1689                Askersby                       Britta Svensdotter               Föraren Henrik Brun

                                                                                                        korp. Nils Joh-son, S.Borgeby

                                                                                                        h Marit i Mårbacka

                                                                                                        h Ingegerd i Askersby

1689 15/11      Gunnerud                       Marit Jansdotter                  Nils Jonsson i Gunnerud

                                                                                                        Per Nilsson i Skinnarsbacka

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Marit i Gunnerud

1689                S. Arneby                      Britta Persdotter                  Erik Nilsson i S. Arneby

                                                                                                        Sven Hansson i Toneby

                                                                                                        h Karin i Toneby

                                                                                                        h Margeta i Arneby

1689 26/12      Ivarsbjörke                    Per Bengtsson                     Korpralen Markus

                        0                                                                              Lars Gabrielsson

                                                                                                        h Sara Olofsdr i Ivarsbjörke

1689 24/12      Bryggegården                 Olof Nilsson                        Jan Jansson i Spelnäs

                                                                                                        Kristoffer i Bryggegården

                                                                                                        h Marit i Bryggegården

                                                                                                        h Britta i N. Näs

1689 1/1          Bäck                              Ingeborg Nilsdr                   Lars Persson i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Ingeborg i Bäck

                                                                                                        Annika i Bäck

1689                S. Såneby                      Ingeborg Olofsdr                 Sven i S. Såneby

                                                                                                        Olof Bryngelsson ibidem

                                                                                                        h Karin i S. Såneby

1689                Askerud                         Annika Jönsdotter               Olof och

                                                                                                        Börje i Askerud

                                                                                                        h Karin i By

                                                                                                        h Gertrud ibidem

1690

1690 5/1          Östanbjörke                   Erik Olofsson                      Bengt i Ivarsbjörke

                                                                                                        Per Toresson i Östanbjörke

                                                                                                        h Britta i Östanbjörke

                                                                                                        h Marit i Skogsberg

1690 6/1          Spelnäs                          Gunilla Arvidsdr                  Per Jönsson i Spelnäs

                                                                                                        Kristoffer i Bryggegården

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Karin i Spelnäs

1690 12/1        Rottneros                       Mattias Andersson              Sven Andersson Kilström

                                                                                                        mr Erik guldsmed

                                                                                                        frun på Rottneros

                                                                                                        h Gertrud i S. Arneby

1690                Gårdsjö                          Karin Nilsdotter                  Nils Nilsson och

                                                                                                        Sven Nilsson i Gårdsjö

                                                                                                        h Gertrud i Gårdsjö

                                                                                                        h Gunilla ibidem

1690 19/1        Torsby                           Olof Kristoffersson              Lars Olofsson och

                                                                                                        Anders Andersson i Torsby

                                                                                                        h Elin och

                                                                                                        h Ingeborg i Torsby

1690                Hån                                Jon Persson                        ---------              

1690                Önsby                            Jon Månsson                       ---------

1690                S. Arneby                      Abbelona Sonesdotter  ---------

1690 25/1        Altjärn                            Kerstin Persdotter               Nils Nilsson i Gårdsjö

1690                Ed                                  Sven Bondesson                 Jöns i Mellby

1690 26/1        Tjustersby                      Lars Jönsson                       Jonas och

                                                                                                        Per Jonsson och

                                                                                                        h Karin i Tjustersby

1690                Skäggeberg                    Anna Håkansdotter             Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

1690                Bråsstorp                       Karin Björsdotter                ---------

1690                Björserud                       Lars Nilsson                        ---------

1690 2/2          Rådom                           Johan Jonsson                     Per Björsson i Rådom

                                                                                                        Per Arnesson i Male

                                                                                                        mor Sara Iser i Prästgården

                                                                                                        h Marit i Mårbacka

1690                Hedåsen                         Hans Hansson                     Kristoffer i Hedåsen

1690                Stenserud                       Jöns Matsson                      Nils Nilsson i Holmby

                                                                                                        Olof ibidem

                                                                                                        h Gertrud i V. Näs

1690 9/2          Bolåsen                          Ellika Eriksdotter                 Jonas i Tjustersby

                                                                                                        mor Sara Iser

1690                Säter                              Sven Nilsson                       Erik i Hägerud

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

1690 16/2        Gullsby                           Per Nilsson                         ---------

1690 20/2        S. Borgeby                     Ingegerd Jönsdotter             Nils Johansson ibidem

1690 23/2        N. Arneby                      Marit Nilsdotter                  Halsten i By

                                                                                                        h Gertrud i By

1690                Maggeby                        Erik Arvidsson                    ---------

1690 2/3          Backetorp                      Jan Olofsson                       Olof Bengtsson i Skäggeberg

                                                                                                        h Karin i Backetorp

1690                Toneby                          Marit Larsdotter                  Hans och

                                                              0                                         Pål i Toneby

                                                                                                        h Karin ibidem

1690 9/3          Tjustersby                      Karin Jansdotter                  Olof Eriksson i Tjustersby

                                                                                                        Erik Hansson i By

                                                                                                        fältv:s h Karin i Tjustersby

1690                Röberg                           Per Jönsson                        Erik Elofsson i Ingeborgjdn

                                                                                                        h Britta i N. Näs

1690 16/3        Skarped                         Ingegerd Bryngelsdr Hans i Toneby

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

1690                Gunnerud                       Kerstin Larsdotter               Jon Nilsson i Gunnerud

                                                                                                        h Karin i Backetorp

1690                Stensjön                         Jon Larsson                        Elof Larsson i V. Ingersby

                                 ( tvill.)                   Ingeborg Larsdotter            Erik Persson i Västansjö

                                                                                                        h Marit i Stensjön

                                                                                                        h Marit i V. Ingersby

1690 23/3        Viken                             Per Månsson                       Bryngel i Hökerud

                                                                                                        Bryngel i Viken

                                                                                                        h Kerstin i Hökerud

1690                Åmberg                          Lorentz Jönsson                  Olof i Holmby

                                                                                                        korpral Nils Brun

                                                                                                        h Kerstin i N. Åmberg

1690                Önsby                            Britta Eriksdotter                 Nils Mickelsson i Gunnerud

                                                                                                        h Annika i Önsby

1690                N. Västerrottna              Torbjörn Anderss.               Nils Persson ibidem

                                                                                                        h Kerstin i Sandviken

1690 25/3        Ås                                  Per Jonsson                        Sven i Gunnarsby

                                                                                                        Per i Bråsstorp

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Marit i Ås

1690 30/3        -----                              Anna Maria                         Löjtn. Petter Gyllenspets

                                                              (Kyrkoh. Sven                    Bengt Gyllensparre

                                                              Vigelii dotter)                      löjtn. Jonas Brant

                                                                                                        mor Ellika Hasselbom i                                                                 Prästgården

                                                                                                        fru Kerstin Pleningsköld

                                                                                                            på Gylleby

                                                                                                        mor i Östanås

1690                Svineberg                       Per Bengtsson                     Pål i Gunnarsby

                                                                                                        Lars i Huseby

                                                                                                        h Margeta Werner, Svineberg

                                                                                                        h Marit i N. Arneby

1690                Ribbenäs                        Olof Svensson                     Jöns i Årås

                                                                                                        Gustaf i Ribbenäs

                                                                                                        h Ingeborg i Ribbenäs

                                                                                                        h Karin i Årås

1690 6/4          Huseby                          Per Larsson                        Pål i Gunnarsby

                                    (död)                                                            Hans i By

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        h Marit i Ivarsbjörke

1690                By torp                          Per Eriksson                       Olof Göransson

                                                                                                        h Annika i By torp

1690                Spelnäs                          Sara Johansdotter               Jon och

                                                                                                        Jöns i Spelnäs

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

1690 13/4        Ingersby                         Elof Håkansson                   Bengt i Mellby

                                                                                                        Mats i Vitteby

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Elin i Ingersby

1690 19/4        Gårdsjö                          Ingeborg Nilsdotter             Gudmund Olofsson, Askersby

                                                                                                        jfr Katarina Lagerlöf, Östanå         s

1690 21/4        Bråsstorp                       Måns Svensson                   Per Bryntesson och

0                                                                                                      Björn i Bråsstorp

                                                                                                        h Guli och

                                                                                                        h Karin ibidem

1690 23/4        Mellby                           Halvard Bondesson             Bengt i Mellby

                                 (tvill.)                    Karin Bondesdotter             Olof i Katterud

                                                                                                        Per i Askersby

                                                                                                        Mats i Ingersby

                                                                                                        jungfru Sara i Persby

                                                                                                        h Lucia i Mellby

1690 1/5          Bråsstorp                       Britta Persdotter                  Sven Olofsson

                                                                                                        Lars Jonsson

                                                                                                        h Guli och

                                                                                                        h Karin i Bråsstorp

1690 4/5          Gunnarsby                      Per Eriksson                       Länsman Johan Folker

                                   (tvill.)                  Kerstin Eriksdotter              Johan i Högen

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

                                                                                                        h Karin i N. Borgeby

1690                Arvidstorp                      Mats Olofsson                    Bengt Gyllensparre

                                                                                                        mönsterskr. Gustaf Aldrin

                                                                                                        jungfru Sara Camén

                                                                                                        Lucia i Mellby

1690                Björserud                       Gabriel Eriksson                  Olof Eriksson i Östanbjörke

                                                                                                        Olof Nilsson i Björketorp

                                                                                                        h Britta i Östanbjörke

                                                                                                        h Karin i Björserud

1690 11/5        Tjustersby                      Maria Olofsdotter               Fältväbeln och

                                                                                                        Jon Larsson i Tjustersby

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Elin i Tjustersby

1690 25/5        N. Såneby                      Marit Eriksdotter                 Bonde i Ulvsby

                                                              (Erik Yrväders dtr)              Lars Nilsson i Gjutaregården

                                                                                                        h Kerstin i Esbjörke

                                                                                                        h Ingegerd i N. Såneby

1690 1/6          N. Såneby                      Britta Botolfsdr                   Jon Holm i Skäggeberg

                                                                                                        Erik i Bolåsen

                                                                                                        h Kerstin Persdr i N. Såneby

1690 8/6          Tosseberg                      Ingrid Eriksdotter                Olof Nilsson och

                                                                                                        Erik Månsson i Tosseberg

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Margareta i Tosseberg

1690 9/6          By                                  Marit Olofsdotter                Per Olofsson och

                                                                                                        Jan Persson i By

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Elin i By

1690 11/6        Högen                            Sven Persson                      Per Bryntesson i Högen

                                                                                                        Olof Göransson i By

                                                                                                        h Karin i By

                                                                                                        h Britta i Högen

1690 20/6        Västansjö                       Gertrud Andersdr                Erik Persson och

                                                                                                        Olof Nilsson i Västansjö

                                                                                                        h Sigrid i Västansjö

                                                                                                        h Britta ibidem

1690 13/7        Spelnäs                          Erik Persson                       Per Olofsson i By

                                                                                                        Jöns Eriksson i Spelnäs

                                                                                                        Botolfs och

                                                                                                        Arvids hustrur i Spelnäs

1690                S. Åmberg                     Karin Eriksdotter                Olof Börjesson och

                                                                                                        Anders Eriksson i Åmberg

                                                                                                        h Sigrid och

                                                                                                        h Maria i Åmberg

1690 18/7        Råmyren                        Gertrud Nilsdotter               Nils Jönsson i Gersbyn

                                                                                                        Olof i Råmyren

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Marit i Ås

1690 20/7        Sätterstad                       Nils Larsson                        Hans i Bäck

                                                                                                        Halvard i Bäck

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                         h Kerstin i Skogsberg

1690                Arnstorp                        Israel Mickelsson                Sven och

                                     (död)                                                           Jonas i Tjustersby

                                                                                                        h Annika i Lövåsen

                                                                                                        h Valborg i Arnstorp

1690 27/7        Gjutaregården                Per Elofsson                        Per Olofsson och

                                                                                                        Håkan i Gjutaregården

                                                                                                        h Britta och

                                                                                                        h Ingeborg i Gjutaregården

1690 3/8          N. Västerrottna              Lars Andersson                   Arvid i Hastersby

                                                                                                        Olof Persson i S. Västerrottna

                                                                                                        h Karin Nilses och

                                                                                                        h Karin Jans ibidem

1690                Svartserud                      Britta Persdotter                  Per Bryntesson i Högen

                                                                                                        Erik Larsson i By

                                                                                                        h Ingegerd i Svartserud

                                                                                                        h Britta i Högen

1690 10/8        Åmberg                          Johan Elofsson                    Fänrik Gyllensparre

                                                                                                        föraren Henrik Brun

                                                                                                        löjtnantskan i Skinnargården

                                                                                                        h Kerstin i Åmberg

1690                Bräckan                         Lars Jönsson                       Markus i Bräckan

                                                                                                        Jon Olofsson i S. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin i S. Västerrottna

1690                Råmyren                        Gertrud Olofsdotter             Olof Olofsson i Ås

                                                                                                        h Karin i Ed

Födelsebok

1690 25/8        Esbjörke                        Lars Andersson                   Erik och

                                                                                                        Olof i Esbjörke

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

                                                                                                        h Marit i Hägerud

1690 3/9          Sälsjön                           Maria Henriksdr                  Håkan Månsson och

                                                                                                        h Britta Halvardsdotter                              i Skäggeberg

1690 10/9        Skäggeberg                    Olof Bondesson                  Bengt i Skäggeberg

                                                                                                        Nils Jönsson i Gersbyn

                                                                                                        h Britta och

                                                                                                        h Kerstin i Skäggeberg

1690 10/9        Hälserud                        Johan Olofsson                   Sone i Svineberg

                                                                                                        Erik Larsson i Hälserud

                                                                                                        löjtnantskan i Skinnargården

                                                                                                        h Kerstin i Hälserud

1690 11/9        Tosseberg                      Kerstin Eriksdotter              Erik Persson i Spelnäs

                                                                                                        Klemet i Tosseberg

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Sara i Tosseberg

1690 8/9          Ivarsbjörke                    Karin Torstensdr                 Fältv. Kasper i Ivarsbjörke

                                                                                                        Gabriel ibidem

                                                                                                        h Elisabet och

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

1690 7/9          N. Arneby                      Ivar Olofsson                      Pål i Gunnarsby

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

                                                                                                        h Karin i N. Arneby

1690 11/9        Gjutaregården                Kerstin Larsdotter               Rustmästare Arvid i Karsbol

                                                                                                        Elof i Gjutaregården

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

                                                                                                        h Kerstin i Gjutaregården

1690 16/9        Ivarsbjörke                    Johan Kaspersson               Löjtn. Petter Gyllenspets

                                                                                                        Bengt Gyllensparre

                                                                                                        löjtnant Jonas Brant

                                                                                                        mor Sara Iser i Prästgården

                                                                                                        fältv:s h Karin i Tjustersby

1690 22/9        Hälleberg                       Per Jansson                         Bryngel i S. Forsnäs

                                                                                                        Anders i Hälleberg

                                                                                                        h Karin i Bråsstorp

                                                                                                        h Ingeborg i Hälleberg

1690 21/9        Västansjö                       Kerstin Olofsdotter             Erik Håkansson i Skäggeberg

                                                                                                        Lars Nilsson i Skinnerud

                                                                                                        h Gertrud i Västansjö

                                                                                                        h Marit ibidem

1690 23/9        S. Borgeby                     Halvard Jansson                  Lars Larsson i S. Borgeby

                                                                                                        föraren Henrik Brun

                                                                                                        h Marit i S. Borgeby

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1690 27/9        S. Borgeby                     Kerstin Nilsdotter                Löjtnant Jonas Brant

                                                                                                        Nils Jönsson i N. Åna

                                                                                                        mor Kerstin Iser

                                                                                                        h Karin i S. Borgeby

1690 1/10        Spelnäs                          Marit Elofsdotter                 Erik Persson i Spelnäs

                                                                                                        Torsten i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Anna i Spelnäs

1690 13/10      Bergskog                       Barbro Henriksdr                Löjtn. Petter Gyllenspets

                                                                                                        löjtnant Jonas Brant

                                                                                                        Sven Persson Frykner

                                                                                                        mor Sara Iser i Prästgården

                                                                                                        mor Ellika i Gunnarsby

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

1690 11/10      Skinnerud                       Erik Larsson                       Erik i Åna

                                                                                                        Bengt i Skinnerud

                                                                                                        h Ingeborg i Lilltorp

                                                                                                        h Sigrid i Skinnerud

1690 16/10      Åmberg                          Anders Persson                   Jan Andersson i Skäggeberg

                                                                                                        Olof Bengtsson ibidem

                                                                                                        h Dordi i Åmberg

                                                                                                        h Karin ibidem

1690 14/10      Hån                                Margeta Persdotter             Erik Olofsson i Ed

                                                                                                        Bryngel i Forsnäs

                                                                                                        h Ingegerd i Årnäs

                                                                                                        h Gertrud i Hån

1690 25/10      Askersby                       Maria Larsdotter                 Löjtn. Petter Gyllenspets

                                                                                                        herr Johan Holmdalius

                                                                                                        mönsterskr. Gustaf Aldrin

                                                                                                        mor Sara Iser

                                                                                                        Marit i Mårbacka

1690 14/10      Åmberg                          Erik Andersson                   Lars Eriksson i S. Åmberg

                                                                                                        Erik Nilsson i N. Åmberg

                                                                                                        h Sigrid i S. Åmberg

                                                                                                        h Karin ibidem

1690 26/10      Bråsstorp                       Per Olofsson                       David och

                                                                                                        Per Bryntesson i Bråsstorp

                                                                                                        h Guli och

                                                                                                        h Karin i Bråsstorp

1690 28/10      Munkebacka                  Kerstin Jansdotter               Bengt i Mellby

                                                                                                        Håkan i Ingersby

                                                                                                        jungfru Sara i Persby

                                                                                                        h Marit i Munkebacka

1690 4/11        Toneby                          Per Olofsson                       Pål i Toneby

                                                                                                        h Karin i Toneby

                                                                                                        h Ingegerd i S. Såneby

1690 7/11        Hökerud                        Kerstin Bryngelsdr              Erik i Gunnarsby

                                                                                                        Lars i Backetorp

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Ingrid i Skinnarsbacka

1690 6/11        Maggeby                        Nils Eriksson                       Anders i Maggeby

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

1690 5/11        Rottneros torp                Maria Mickelsdr                 Bengt i Gersbyn

                                                                                                        Anders i Rottneros

                                                                                                        h Gertrud i Gersbyn

                                                                                                        h Karin i Lilltorp

1690 8/11        Mörkerud                      Olof Nilsson                        Hans i Askersby

                                                                                                        Bengt i Mellby

                                                                                                        jungfru Sara i Persby

                                                                                                        h Britta i Munkebacka

1690 10/11      N. Borgeby                    Kerstin Olofsdotter             Erik Bryngelsson, N. Borgeby

                                                                                                        Gustaf i Gersbyn

                                                                                                        h Gertrud i Gersbyn

                                                                                                        h Annika i N. Borgeby

1690 15/11      N. Borgeby                    Erik Andersson                   Bengt i N. Borgeby

                                                                                                        Elof i Björserud

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Karin i Borgeby

1690 10/11      Västansjö                       Karin Olofsdotter                Anders i Västansjö

                                                                                                        h Sigrid i Västansjö

                                                                                                        h Britta i Västansjö

1690 14/11      Ås                                  Britta Eriksdotter                 Per Bryntesson i Bråsstorp

                                                                                                        Anders i Hälserud

                                                                                                        h Marit i Ås

                                                                                                        h Abbelona ibidem

1690 2/12        Vitteby torp                    Johan Bengtsson                 Löjtn. Petter Gyllenspets

                                                                                                        fänrik Bengt Gyllensparre

                                                                                                        Erik Nilsson i Åmberg

                                                                                                        frun på Gylleby

                                                                                                        h Kerstin Brun i Åmberg

1690 30/11      N. Borgeby                    Ingeborg Svensdr                Fältväbeln i Ivarsbjörke

                                                                                                        korpral Markus i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Karin i Huseby

1690 4/12        V. Näs                           Erik Larsson                       Bengt i V. Näs

                                                                                                        Erik i Sannäs

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Gertrud i V. Näs

1690 ----         Vänviken                        Jan Jönsson                         Olof Jönsson i Skäggeberg

                                                                                                        Bengt i Skinnarsbacka

                                                                                                        h Karin i Vänviken

1690 14/12      N. Arneby                      Karin Jansdotter                  Lars Jonsson i N. Arneby

                                                                                                        Erik i Gunnarsby

                                                                                                        h Annika i N. Borgeby

                                                                                                        h Marit i N. Arneby

1690 20/12      Skäggeberg                    Ingeborg Olofsdr                 Håkan Jönsson i Skäggeberg

                                                                  (från Dalarna)                  h Sara ibidem

1690 16/12      Arnstorp                        Tomas Matsson                  Lasse i Lövåsen

                                                                                                        Jöns i Bäck

                                                                                                        h Annika i Lövåsen

                                                                                                        h Karin i Arnstorp

1690 16/12      S. Såneby                      Måns Larsson                     Erik Olofsson i Ed

                                                                                                        Nils Månsson i S. Såneby

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Ingegerd ibidem

1690 -----       Rottneros                       Britta Lisken Gustafsdotter  ---------

   (dpt 22/5)                (struken)

1691

(Födelsebok)

1691 1/1          Skinnargården                Kerstin Andersdr                Olof Jönsson och

                                                                                                        Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        löjtnantskan i Skinnargården

1691 3/1          Rottneros                       Gustaf Andersson                Gustaf Uggla

                                                              Karl Andersson                   Karl Uggla

                                                                                                        Petter Gyllenspets

                                                                                                        fru Lisa Björnberg på

                                                                                                                         Hammersten (?)

                                                                                                        jfru Maria Fisk i Wåle

1691 1/1          S. Arneby                      Karin Eriksdotter                Arvid i Hastersby

                                                                                                        Sone i S. Arneby

                                                                                                        h Karin i Svenstorp

1691 4/1          Persby                           Sigrid Margeta                    Mäster Johan Ullberg

                                                              Kristoffersdotter                  mönsterskr. Gustaf Aldrin

                                                                                                        Sven Persson Frykner

                                                                                                        mor Maria Iser

                                                                                                        mor Kerstin Iser

                                                                                                        h Lena i Angersby

1691 20/1        Rådom                           Elisabet Persdr                    Olof i Arvidstorp

                                                                                                        Bryngel i Gårdsjö

                                                                                                        mor Kerstin Iser

                                                                                                        h Ingeborg i Rådom

1691 19/1        Skäggeberg                    Jon Månsson                       Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        Jon Andersson ibidem

                                                                                                        h Gertrud i Gersbyn

                                                                                                        h Sara i Skäggeberg

1691 21/1        Ivarsbjörke                    Elin Larsdotter                    Torsten i Ivarsbjörke

                                                                                                        Mats i Getnäs

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Britta i Björketorp

1691 -----       Backa                            Kerstin Nilsdotter                Jon Larsson och

                                                              (Soldatens i Backa)             Sven i Tjustersby

                                                                                                        h Karin i Backa

                                                                                                        h Margeta i Torsby

1691 31/1        Spelnäs                          Gertrud Larsdotter              Sven P. Frykner

                                                                                                        Lars Bengtsson i Spelnäs

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Anna i Spelnäs

1691 -----       Gullsby                           Britta Olofsdotter                Ingemar i Gullsby

                                                                                                        Jöns Larsson i S. Borgeby

                                                                                                        h Marit i S. Borgeby

                                                                                                        h Ingegerd i Gullsby

1691 4/2          Backetorp                      Halvard Larsson                  Nils Jönsson i Gersbyn

                                                                                                        Nils Jonsson i Gunnerud

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Marit i Hökerud

1691 10/2        By                                  Marit Nilsdotter                  Halsten Jönsson och

                                                                                                        Hans Olofsson i By

                                                                                                        h Margareta i Svineberg

                                                                                                        h Karin i By

1691 10/2        V. Ingersby                    Karin Persdotter                 Olof i Ingersby

                                                                                                        Lars i Stensjön

                                                                                                        Ingegerd i Västansjö

                                                                                                        h Britta ibidem

1691 -----       Karsbol                          Kerstin Andersdr                Knut i Tomthult

  (dpt 15/2)                                                                                       Nils Persson i Karsbol

                                                                                                        h Ingeborg i Torsby

                                                                                                        h Gertrud i Tomthult

1691 16/2        S. Borgeby                     Britta Larsdotter                  Olof Persson i Bråsstorp

                                                                                                        Jöns Larsson i S. Borgeby

                                                                                                        h Marit i S. Borgeby

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1691 18/2        S. Västerrottna               Dordi Nilsdotter                  ---------

1691 25/2        Hälleberg                       Kerstin Olofsdotter             Per Bryngelsson i Ed

                                                                                                        Sven Bryngelsson ibidem

                                                                                                        h Kerstin i Tonerud

                                                                                                        h Ingeborg i Hälleberg

1691 27/2        Ingeborgjorden               Sigrid Nilsdotter                  Olof Engelbrektsson i Röberg

                                                                                                        Jöns ibidem

                                                                                                        h Sigrid Olofsdr i Tosseberg

                                                                                                        h Karin i Boseby

1691 24/2        Ed                                  Dordi Jansdotter                 Nils Månsson i S. Såneby

                                                                                                        Ivar i Gersbyn

                                                                                                        h Karin i Ed

                                                                                                        h Marit ibidem

1691 -----       Sätern                            Maria Johansdotter             Korp. Nils Joh-n, S.Borgeby

  (dpt 8/3                                                                                          Bengt Larsson ibidem

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        h Gunilla i Gårdsjö

1691 2/3          Esbjörke                        Marit Olofsdotter                Fältväbel Kasper i Ivarsbjörke

                                                                                                        förare Henrik Brun

                                                                                                        h Margeta i Esbjörke

                                                                                                        h Marit i Hägerud

1601 6/3          Askersby                       Halvard Persson                  Per Hansson i Pålsby

                                                                                                        Jon Jonsson i Askersby

                                                                                                        h Katarina i Askersby

                                                                                                        h Karin ibidem

1691 1/3          Skrötingerud                  Britta Ekofsdotter                Elof Persson i Spelnäs

                                                                                                        Olof Persson i S. Såneby

                                                                                                        h0 Karin i Skrötingerud

1691 19/1        Sälsjön                           Sara Larsdotter                   Simon Andersson i N. Ängen

                                                                                                        A. A. i Bjurbäcken

                                                                                                        h Margeta i Sälsjön

1691 11/3        Uddheden                      Bengt Jansson                     Lars Persson i Trötvik

                                                                                                        Lars Simonss. i Ragvaldstjärn

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        h Karin Persdr i Uddheden

1691 14/3        S. Såneby                      Måns Olofsson                    Sven Olofsson i S. Såneby

                                                                                                        Erik Olofsson i Ed

                                                                                                        h Karin i S. Såneby

1691 14/3        Esbjörke                        Marit Jansdotter                  Olof Nilsson i Esbjörke

                                                                                                        Erik i Hägerud

                                                                                                        h Margeta i Esbjörke

                                                                                                        h Marit i Hägerud

1691 9/3          Höjden                           Måns Nilsson                      Per Nilsson i S. Västerrottna

                                                                                                        h Britta i S. Bråne

                                                                                                        h Karin i Höjden

1691 17/3        Male                              Karin Andersdotter             Per Arnesson i Male

                                                                                                        Sven Arnesson ibidem

                                                                                                        h Margeta i Hastersby

                                                                                                        h Marit i Berga

1691 24/3        Karsbol                          Nils Arvidsson                    Löjtn. Petter Gyllenspets

                                                                                                        Bengt Gyllensparre

                                                                                                        löjtn. Jonas Brant, Skinnargdn

                                                                                                        Sven Frykner

                                                                                                        mor Anna i Skinnargården

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

1691 24/3        S. Åmberg                     Karin Olofsdotter                Erik Halvardsson i Åmberg

                                                                                                        Anders Börjesson i Högen

                                                                                                        h Elin och

                                                                                                         h Karin i Åmberg

1691 10/3        Åna                                Olof Eriksson                      Nils Jönsson i Åna

                                                                                                        Per i Röberg

                                                                                                        h Elin i Högforsen

                                                                                                        h Ingeborg i Skinnerud

1691 -----       Röberg                           Kerstin Börjesdr                 Bryngel i Hökerud

                                                                                                        Per i Råmyren

                                                                                                        h Kerstin i Boberg

                                                                                                        h Marit i Bräckan

1691 1/4          Ingeborgjorden               Olof Jönsson                       Arvid i Näs

                                                                                                        Anders i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Ingeborg Nilsdotter

                                                                                                        h Ingeborg Tolsdr ibidem

1691 2/4          Spelnäs                          Jon Jönsson                        Nils Jönsson i Spelnäs

                                                                                                        h Ingeborg i Bryggegården

                                                                                                        h Marit ibidem

1691 30/3        Ås                                  Marit Ingemarsdr                h Marit Johansdotter i Ås

                                                                                                        h Marit Pålsdotter ibidem

1691 29/3        Årås                               Olof Larsson                       h Karin i Ribbenäs

                                                                                                        h Marit i Ribbenäs

1691 -----       S. Såneby                      Karl Nilsson                        Elof Svensson i S. Såneby

                                                                                                        h Gertrud i Gersbyn

                                                                                                        h Ingegerd i S. Såneby

1691 10/4        Gjutaregården                Håkan Olofsson                  Erik Botolfsson,Gjutaregården

                                                                                                        Hans i Hedåsen

                                                                                                        h Britta och

                                                                                                        h Sigrid i Gjutaregården

1691 13/4        Esbjörke                        Nils Olofsson                      Olof Eriksson ibidem och

                                                                                                        Jon Larsson

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Margeta i Esbjörke

1691 11/4        S. Borgeby                     Per Jönsson                        För. Henrik Brun, Bergskog

                                                                                                        korpral Nils i S. Borgeby

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Kerstin i S. Borgeby

1691 16/4        Bergskog                       Karin Eriksdotter                Hans i Pålsby

                                                                                                        Nils Larsson i S. Borgeby

                                                                                                        h Karin i Bergskog

                                                                                                        h Kerstin i S. Borgeby

1691 17/4        Ivarsbjörke                    Olof Persson                       Gabriel och

                                                                                                        Lars Persson och

                                                                                                        Olof Nilsson i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Ingeborg i Ivarsbjörke

1691 28/4        Hälserud                        Olof Andersson                   Löjtn. Olof Persson i Berga

                                                                                                        Bengt i Skinnarsbacka

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Karin i Viken

1691 -----       -----                              Helena                                Löjtnant Jonas Brant

                                                              (Kh Sven Vigelii                  löjtn. Olof Persson i Berga

                                                              dotter)                                Sven Persson Frykner

                                                                                                        fru Kristina Pleningsköld

                                                                                                                           på Gylleby

                                                                                                        h Sigrid i Småris

                                                                                                        mor Kerstin Iser

1691 22/5        Rottneros                       Britta Lisken Uggla              Fru Kerstin Pleningsköld på

                                                              (Gustaf Ugglas dr)                                       Gylleby

1691 -----       S. Sånebytorp                Britta Persdotter                  Lars Svensson i S. Såneby

  (dpt 1/6)                                                                                         Sven Arnesson i Male

1691 31/5        Tjustersby                      Johan Persson                     Erik Larsson i By

                                                                                                        Olof Eriksson i Tjustersby

                                                                                                        h Annika i Högen

                                                                                                        h Elin i Tjustersby

1691 6/6          Hälserud                        Per Eriksson                       Nils Jonsson i Gunnerud

                                                                                                        Anders i Hälserud

                                                                                                        h Gertrud i Hälserud

                                                                                                        h Dordi i Gunnerud

1691 25/3        Skinnerud                       Karin Bengtsdotter              Olof Elofsson och

                                                                                                        Klemet i Tosseberg

                                                                                                        h Karin i Åna

                                                                                                        h Ingeborg i Lilltorp

1691 11/6        S. Sånebytorp                Anna Svensdotter                Per Arnesson i Male

                                                                                                        h Karin i S. Såneby

1691 13/6        Toneby                          Kerstin Svensdotter             Pål i Toneby

                                                                                                        h Karin i Toneby

1691 11/6        Svenstorp                       Karin Svensdotter               Mats i Vitteby

                                                                                                        h Marit i S. Arneby

1691 11/6        V. Ingersby                    Marit Olofsdotter                Erik i Västansjö

                                                                                                        Olof ibidem

                                                                                                        h Marit i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Britta i Västansjö

1691 -----       S. Arneby                      Måns Eriksson                    Erik Nilsson i S. Arneby

                                                                                                        Sven i Sandviken

                                                                                                        fru Kerstin Pleningsköld på

                                                                                                                              Gylleby

                                                                                                        h Kerstin i S. Arneby

1691 -----       Holmby                          Johan Nilsson                      Björ i Holmby

                                                                                                        Botolf i N. Såneby

                                                                                                        h Ingeborg i Ulvsby

                                                                                                        h Karin i Åmberg

1691 -----       Sannäs                           Olof Eriksson                      Korpralen i Ivarsbjörke

                                                                                                        Eskil i S. Västerrottna

                                                                                                        h Gertrud i V. Näs

                                                                                                        h Ingegerd ibidem

1691 27/6        Skinnarsbacka                Marit Persdotter                  Bryngel i Hökerud

                                                                                                        Bengt i Skinnarsbacka

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Dordi i Gunnerud

1691 3/7          S. Västerrottna               Marit Halvardsdr                 Nils Persson i S. Västerrottna

                                       (död)                                                         Håkan Elofsson

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Ingeborg i S. Västerrottna

1691 -----       Hastersby                       Karin Svensdotter               Pål och

                                                                                                        Sven i Toneby

                                                                                                        h Marit i S. Arneby

                                                                                                        h Britta i Toneby

1691 9/7          S. Västerrottna               Marit Nilsdotter                  Bengt i Skäggeberg

                                                                                                        Markus i Bräckan

                                                                                                        h Kerstin i S. Västerrottna

                                                                                                        h Marit i Bräckan

1691 9/7          N. Borgeby                    Nils Magnusson                  Fältväbeln Kasper och

                                                                                                        korpral Markus i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Sara i Ivarsbjörke

                                                                                                        Marit i N. Borgeby

1691 13/7        Hägerud                         Ingegerd Jönsdotter             A. Larsson i Esbjörke

                                                                                                        Börje i Askerud

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

                                                                                                        h Marit i Hägerud

1691 31/7        Pålsby                            Nils Persson                        Korp. Nils i S. Borgeby

                                                                                                        Per Halvardsson i Askersby

                                                                                                        jungfru Sara Lagerlöf

                                                                                                        h Karin i S. Borgeby

1691 1/8          Ivarsbjörke                    Marit Hansdotter                 Fältväbel Kasper och

                                                                                                        korp. Markus i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Sara i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Annika i Bäck

1691 2/8          Spelnäs                          Marit Johansdotter              Jon Jonsson och

                                                                                                        Nils i Spelnäs

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Karin i Spelnäs

1691 6/8          Ingeborgjorden               Elof Eriksson                       Nils Engelbrektsson och

                                                                                                        Elof i Röberg

                                                                                                        h Ingeborg i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Karin i Röberg

1691 4/8          Hån                                Karin Persdotter                 Halvard i Hån

                                                                                                        Bonde i Tonerud

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Gertrud i Hån

1691 27/8        Ingeborgjorden               Elof Larsson                        Elof i Röberg

                                                                                                        Anders i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Ingeborg i Röberg

                                                                                                        h Ingeborg i Ingeborgjorden

1691 27/8        Berg                               Marit Olofsdotter                Olof Larsson i Berg

                                                                                                        Olof Persson i S. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin i S. Västerrottna

                                                                                                        h Gertrud ibidem

1691 26/8        Stensjön                         Gertrud Larsdotter              Sven Hansson i Toneby

                                                                                                        Jöns Månsson i Svenstorp

                                                                                                        h Marit i V. Ingersby

                                                                                                         h Sigrid ibidem

1691 2/8          Sandviken                      Kerstin Nilsdotter                Halvard i S. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin ibidem

                                                                                                        h Britta i Sandviken

1691 -----       Maggeby                        Olof Gudmundsson             Anders A.,

  (dpt 23/8)                                                                                       Erik A. i Maggeby och

                                                                                                        h Marit i Maggeby

1691 -----       Torsby                           Olof O.                               Erik O. i Torsby

                                                                                                        Anders ibidem

                                                                                                        h Margeta i Torsby

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1691 11/9        Gunnerud                       Anders Svensson                Hans och

                                                                                                        Sven P. i Gunnerud

                                                                                                        h Ingeborg i Hälserud

                                                                                                        h Dordi i Gunnerud

1691 15/9        S. Västerrottna               Nils Jonsson                        Ivar Halvardsson och

                                                                                                        Håkan i S. Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Karin i S. Västerrottna

1691 23/9        Skrötingerud                  Bryngel Svensson                Erik Jonsson och

                                                                                                        Per Bryngelsson i Ed

                                                                                                        h Karin i Skrötingerud

1691 21/9        Tosseberg                      Nils Eriksson                       O. Nilsson och

                                                                                                        h Abbelona i Tosseberg

1691 18/9        Högforsen                      Kerstin O.                           O. i Röberg och

                                                                                                        Mickel Engelbrektsson i

                                                                                                                  Ingeborgjorden

                                                                                                        h Ingeborg i Röberg

                                                                                                        h Karin i Högforsen

1691 20/9        Torsby                           Ingegerd Jönsdotter             O. Jonsson och

                                                                                                        Anders A. i Torsby

                                                                                                        h Margeta i Torsby

1691 -----       Angersbytorp                 Annika Johansdotter   -----

1691 -----       Askersby                       Lars Hansson                      Hans i S. Borgeby

                                                                                                        h Kerstin i Stavik

1691 -----       S. Västerrottna               Nils Olofsson                      Anders Janss., N.Västerrottna

                                                                                                        h Kerstin i S. Västerrottna

1691 8/10        Skinnarsbacka                Lars Olofsson                     Lars Larsson i Hökerud

                                                                                                        Johan Smålänning

                                                                                                        h Karin i Vänviken och

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1691 19/10      Råmyren                        Kerstin Olofsdotter             Jon A. i Skäggeberg

                                                                                                        Olof O. i Ås

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        h Elisabet i Råmyren

1691 1/11        Vitteby                           Karin Eriksdotter                Arvidus Jonae i Gylleby

                                                                                                        Mats i Vitteby

                                                                                                        jfr Maria ND i Sandbäcken

                                                                                                                   (Karlstads sn)

                                                                                                        h Dordi i Ö. Ingersby

1691 -----       Bäck                              Lars Bengtsson                   Lars Persson i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Margeta i Klockaregården

                                                                                                        h Annika i Bäck

1691 -----       Askerud                         Karin Börjesdotter              Korp. Markus i Ivarsbjörke

                                                                                                        h h Karin Jönsdotter ib

1691 -----       Bryggegården                 Jöns Kristoffersson              Nils och

                                                                                                        Anders i Bryggegården

                                                                                                        h Britta i Näs

                                                                                                        h Kerstin i Spelnäs

1691 -----       Hälserud                        Britta Olofsdotter                Korp. Håkan Andersson i Ås

                                                                                                        korp. Nils Jonsson, Gunnerud

                                                                                                        h Gertrud i Hälserud

                                                                                                        h Dordi i Gunnerud

1691 9/11        Arnstorp                        Elin Mickelsdotter               Daniel Olofsson i Lövåsen

                                                                                                        Israel Larsson i Arnstorp

                                                                                                        h Annika i Lövåsen

                                                                                                        h Annika i Arnstorp

1691 12/11      Tjustersby                      Britta Nilsdotter                  Håkan i Gjutaregården

                                                                                                        Hans i Tjustersby

                                                                                                        h Margeta i Torsby

                                                                                                        h Karin i Tjustersby

1691 23/11      N. Västerrottna              Marit Nilsdotter                  Jon Larsson och

                                                                                                        Björ Bengtsson i N.V.Rottna

                                                                                                        h Kerstin i S. Västerrottna

                                                                                                        h Marit i N. Västerrottna

1691 -----       Röberg                           Britta Larsdotter                  -----

                                                              (en dalkarl som var där inhyses)

1691 23/11      Gjutaregården                Ingegerd Larsdr                  Erik Botolfsson i Gjutaregdn

                                                                                                        Anders A. i Torsby

                                                                                                        h Britta i Gjutaregården

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

1691 12/12      S. Såneby                      Anders O.                           Erik Nilsson i S. Arneby

                                                                                                        Sone ibidem

                                                                                                        h Karin i Toneby

                                                                                                        h Margeta i Svenstorp

1691 -----       S. Arneby                      Per Persson                        Sone i S. Arneby och

                                                                                                        h Karin i Toneby

1691 -----       Högen                            Ellika Persdotter                  Johan i Högen och

                                                                                                        Bengt i Skäggeberg

                                                                                                        h Britta i Högen och

                                                                                                        h Elin i By

1691 25/12      N. Såneby                      Olof Nilsson                        Nils Gullbrandss., N.Borgeby

                                                                                                        Olof Botolfsson, N. Såneby

                                                                                                        h Karin i Huseby

                                                                                                        h Ingeborg i N. Såneby

1691 -----       N. Såneby                      Karin Olofsdotter                Olof Botolfsson, N. Såneby

                                                                                                        Lars Jonsson i N. Arneby

                                                                                                        h Ingeborg i N. Såneby

                                                                                                        h Karin i Björserud

1692

1692 4/1          Angersby                       Maria Gustafsdr                  Fänriken i Persby

                                                              (Gustaf Aldrins dr)              Johan Bryntesson i Högen

                                                                                                        Johan Brandt

                                                                                                        hustrun i Skinnargården

                                                                                                        h Märta i Persby

1692 -----       Skogsberg                      Karin Börjesdotter              Per i Skogsberg

                                                                                                        h Kerstin i Säter

1692 6/1          N. Västerrottna              Per Andersson                    Nils Persson i N. Västerrottna

                                                                                                        Nils Olofsson ibidem

                                                                                                        h Ingeborg i Sandviken

                                                                                                        h Karin i N. Västerrottna

1692 10/1        Årås                               Abbelona Larsdr                 Sven Olofsson i Bråsstorp

                                                                                                        Erik Månsson i Årås

                                                                                                        h Ingegerd i Årås

                                                                                                        h Margeta i Bråsstorp

1692 14/1        Ribbenäs                        Anders Svensson                Sven Björsson i Ribbenäs

                                                                                                        Erik Elofsson i Hälleberg

                                                                                                        h Karin i Ribbenäs

                                                                                                        h Karin i Årås

1692 23/1        S. Västerrottna               Jöns Ivarsson                      Jöns Håkansson

                                                                                                        Jöns Persson

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Elin i S. Västerrottna

1692 -----       Västansjö                       Lars Larsson                       Linnert och

                                                                                                        Olof Halvardsson i Västansjö

                                                                                                        h Britta i V. Ingersby

                                                                                                        h Marit i Västansjö

1692 -----       Ivarsbjörke                    Nils Ivarsson                       Fältväbeln Kasper och

                                                                                                        Torsten i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Karin i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

1692 4/2          Rådom                           Marit Jonsdotter                  Korp. Elof i Åmberg

                                                                                                        Erik Persson i Maggeby

                                                                                                        mor i Östanås

                                                                                                        h Annika i Rådom

1692 -----       Skogsberg                      Erik Persson                       Börje i Skogsberg och

                                                                                                        h Kerstin i Säter

1692 -----       Gårdsjö                          Annika Svensdotter             Sven Nilsson i Gårdsjö

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Elin i Gårdsjö

1692 -----       Skäggeberg                    Kerstin Eriksdotter              Bengt Persson och

  (dpt 14/2)                                                                                       Måns i Skäggeberg

                                                                                                        h Britta och

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1692 12/2        Björketorp                     Nils Olofsson                      Torsten och

                                                                                                        Per Nilsson i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Sara och

                                                                                                        h Elin i Ivarsbjörke

1692 3/3          Tjustersby                      Marit Jansdotter                  Olof Eriksson i Tjustersby

                                                                                                        Hans ibidem

                                                                                                        h Karin i Backa

                                                                                                        h Karin i Tjustersby

1692 3/3          Säter                              Ingeborg Nilsdotter             Måns i Brårud

                                                                                                        h Karin i Bergskog

                                                                                                        h Marit i Skogsberg

1692 6/3          Tjustersby                      Jon Hansson                       Magnus Lingman

                                                                                                        Jon Larsson i Tjustersby

                                                                                                        h Karin i Backa

                                                                                                        h Ingeborg i Tjustersby

1692 12/3        Ulvsby                           Nils Johansson                    Bonde och

                                                                                                        Johan Erikssson i Ulvsby

                                                                                                        h Elin i Ulvsby

                                                                                                        h Marit i Högen

1692 10/3        V. Näs                           Jon Jonsson                        Lars Engelbrektsson och

                                                                                                        Erik i Årås

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Ingegerd i V. Näs

1692 11/3        Ingeborgjorden               Elof Andersson                   Per Olofsson i By

                                                                                                        Jon i N. Näs

                                                                                                        h Ingeborg i Ingeborgjorden

1692 20/3        Bolåsen                          Katarina Eriksdr                  Erik Olofsson och

                                                                                                        Anders i Torsby

                                                                                                        h Karin i Tjustersby

                                                                                                        h Britta i Torsby

1692 26/3        Östanbjörke                   Gertrud Olofsdr                  Olof Toresson i Östanbjörke

                                                              (Olof Erikssons dr)              Mats Eriksson i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

                                                                                                        h Marit i Skogsberg

1692 24/3        Ås                                  Kerstin Eriksdotter              Per Nilsson i Hälserud

                                                                                                        Ivar i Mårbacka

                                                                                                        h Karin i Ås

                                                                                                        h Marit i Ås

1692 31/3        Bråsstorp                       Karin Persdotter                 Lars Olofsson och

                                                                                                        Erik Olofsson i Bråsstorp

                                                                                                        h Guli och

                                                                                                        h Karin i Bråsstorp

1692 31/3        Holmby                          Ingeborg Bengtsdr               Nils Olofsson i Holmby

                                                                                                        h Anna i Holmby

                                                                                                        h Kerstin ibidem

1692 2/4          Spelnäs                          Kerstin Arvidsdr                 Erik Persson i Spelnäs

                                                                                                        Nils Jönsson ibidem

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Dordi i Spelnäs

1692 29/3        Ed                                  Mats Larsson                      Per Bryngelsson i Ed

                                                                                                        Lennart i Västansjö

                                                                                                        h Margeta i Bråsstorp

                                                                                                        h Karin i Ed

1692 7/4          Boberg                           Marit Börjesdotter              Börje i N. Borgeby

                                                                                                        Ingemar i Ås

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

                                                                                                        h Marit i Bräckan

1692 5/4          Mellby                           Erik Jönsson                       Erik Eriksson i Ed

                                                                                                        Bonde Eriksson i Ed

                                                                                                        h Ingeborg i Ingersby

                                                                                                        h Karin i Mellby

1692 4/4          Östanbjörke                   Håkan Olofsson                  Olof Eriksson i Östanbjörke

                                                                                                        Nils Eriksson i Björserud

                                                                                                        h Kerstin i Karsbol

                                                                                                        h Britta i Östanbjörke

1692 12/4        N. Näs                           Kerstin Arvidsdr                 Torsten i Ulvsby

                                                                                                        Nils Jonsson i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Ingeborg i Bryggegården

                                                                                                        h Kerstin i Bryggegården

1692 10/4        Hälserud                        Gertrud Andersdr                Per Bryntesson i Bråsstorp

                                                                                                        Nils Sonesson i Säter

                                                                                                        h Gertrud i Hälserud

                                                                                                        h Kerstin i Hälserud

1692 21/4        Vitteby                           Katarina Bengtsdr               Sergeant Henrik Brun

                                                                                                        korpral Elof i Åmberg

                                                                                                        Erik Nilsson

                                                                                                        h Kerstin och

                                                                                                        h Ingrid i Åmberg

1692 17/4        Esbjörke                        Gertrud Olofsdotter             Jon Larsson i Esbjörke

                                                                                                        Gullbrand i Brårud

                                                                                                        h Gertrud i Esbjörke

                                                                                                        h Margeta ibidem

1692 -----       Getnäs                           Olof Eriksson                      Håkan i Gettjärn

                                                                                                        Mats i Getnäs

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Gertrud i Gettjärn

1692 1/5          Berga                             Britta Matsdotter                 Bengt Persson i Skäggeberg

                                                                                                        Olof Persson i Gårdsjö

                                                                                                        h Karin i Tjustersby

                                                                                                        h Maria i Skäggeberg

1692 -----       Lilltorp                           Marit Gunnarsdr                  Johan och

                                                                                                        Lars i Skinnerud

                                                                                                        h Marit i Åna

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

1692 14/5        Bråsstorp                       Karin Svensdotter               Per Bryntesson och

                                                                                                        Lars Jansson i Bråsstorp

                                                                                                        h Guli och

                                                                                                        h Karin i Bråsstorp

1692 15/5        -----                              Johan Johansson                 Gustaf Uggla

                                                              (mr Johan Ull-                     Simon von Kothen

                                                              bergs son)                           herr Nils Risell

                                                                                                        herr Johan Ågren

                                                                                                        Anders Bengtsson i Småris

                                                                                                        h Sigrid i Småris

                                                                                                        h Sara Iser i Prästgården

                                                                                                        h Ellika i Gunnarsby

1692 16/5        Ivarsbjörke                    Kerstin Persdotter               Korpral Markus

                                                                                                        Lars Gabrielsson

                                                                                                        h Elisabet och

                                                                                                        h Anna i Ivarsbjörke

1692 28/5        Ed                                  Arvid Olofsson                    Erik Persson i Västansjö

                                                                                                        h Kerstin i Hälleberg

                                                                                                        h Karin i S. Forsnäs

1692 27/5        Gjutaregården                Ingeborg Eriksdr                 Lars Olofsson i Gjutaregården

                                                                                                        Jöns i Gullsby

                                                                                                        h Britta i Gjutaregården

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

1692 3/6          Ingeborgjorden               Ingegerd Nilsdr                   Erik Elofsson

                                                                                                        Gudmund OS i Ingeborgjdn

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Karin i Ingeborgjorden

1692 1/6          S. Västerrottna               Kerstin Håkansdr                Halvard Halvardsson

                                                                                                        Olof Persson

                                                                                                        h Kerstin Eriksdotter och

                                                                                                        h Kerstin Nilsdr i S.V.Rottna

1692 4/6          Säter                              Karin Olofsdotter                Olof Toresson i Östanbjörke

                                                                                                        Lars Larsson i Sätterstad

                                                                                                        h Kerstin i Säter

                                                                                                        h Marit i Skogsberg

1692 9/6          Ed                                  Ingemar Olofsson                Erik Olofsson i Ed

                                                                                                        Per Bondesson

                                                                                                        h Sara och

                                                                                                        h Karin i Ed

1692 14/6        Ivarsbjörke                    Karin Larsdotter                 Fältväbeln Kasper och

                                                                                                        Torsten i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Elisabet och

                                                                                                        h Elin i Ivarsbjörke

1692 19/6        Ö. Ingersby                    Dordi Bengtsdr                   Israel och

                                                                                                        Mats i Ingersby

                                                                                                        h Dordi i Ingersby

                                                                                                        h Kerstin i Vitteby

1692 25/6        Björserud                       Gertrud Nilsdotter               Rustm. Arvid i Karsbol

                                                                                                        Bengt i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Britta i Östanbjörke

                                                                                                        h Ingeborg i N. Såneby

1692 27/6        Ivarsbjörke                    Britta Bengtsdotter              Lars Gabrielsson och

                                                                                                        Mats Eriksson i Ivarsbjörke

                                                                                                        h Elisabet och

                                                                                                        h Britta i Ivarsbjörke

1692 ??/6        Björserud                       Lars Nilsson                        Lars Svensson i Bäck

                                (död)                                                                Börje i Askerud

                                                                                                        h Ingeborg och

                                                                                                        h Margeta i Esbjörke

1692 5/7          S. Borgeby                     Per Nilsson                         Korp. Nils Joh-n i S.Borgeby

                                                                                                        Bengt Larsson ibidem

                                                                                                        h Marit och

                                                                                                        h Kerstin i S. Borgeby

1692 22/7        Bråsstorp                       Olof Larsson                       Olof Persson i Bråsstorp

                                                                                                        Sara Olofsdotter i Bråsstorp

1692 10/7        Torsby                           Bengt Persson                     Kristoffer och

                                                                                                        h Ingeborg i Torsby

1692 31/7        Arnebytorp                    Per Olofsson                       Bengt i Mellby

                                                                                                        Pål i Gunnarsby

                                                                                                        Bengts hustru i Svineberg

                                                                                                        Lars hustru i Sätterstad

1692 -----       Sälsjön                           Lars Henriksson                  Bonde i Tonerud

  (dpt 31/7)                                                                                       h Sara och

                                                                                                        Maria Larsdr i Skäggeberg

1692 13/8        Gullsby                           Per Olofsson                       Hans i Pålsby

                                                                                                        Jöns i Gullsby

                                                                                                        jungfru Sara i Östanås

                                                                                                        h Annika i Sandgärdet

1692 9/8          Hult                                Sven Persson                      Klemet i V. Näs

                                                                                                        Nils Larsson i Sandviken

                                                                                                        h Ingeborg i Sandviken

                                                                                                        h Marit i V. Näs

1692 21/8        Högen                            Brynte Persson                    Hans Olofsson och

                                                                                                        Olof Jönsson i By

                                                                                                        h Karin i By

                                                                                                        h Annika i Högen

1692 29/8        Boberg                           Britta Håkansdotter             Lars och

                                                                                                        Bryngel i Hökerud

                                                                                                        h Karin i Backetorp

                                                                                                        h Elin i Boberg

1692 29/8        Gårdsjö                          Kristoffer Olofsson              Jöns i Mellby

                                                                                                        Jon i Katterud

                                                                                                        mor i Östanås

                                                                                                        h Gertrud i Gårdsjö

1692 4/9          Berg                               Kerstin Johansdr                 Johan och

                                                                                                        Klemet i Berg

                                                                                                        h Karin i N. Västerrottna

                                                                                                        h Karin i Berg

1692 8/9          Hån                                Elin Bengtsdotter                 Olof i Hån

                                                                                                        Olof i Hälleberg

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Sigrid i Hån

1692 12/9        S. Sånebytorp                Maria Svensdotter               Olof i S. Såneby

                                                                                                        Per i Male

                                                                                                        h Margeta i Hastersby

                                                                                                        h Elin i Male

1692 15(9        Bergskog                       Kerstin Henriksdr                Löjtn. Gustaf von Kothen

                                                                                                        föraren Olof Skragge

                                                                                                        smeden Erik

                                                                                                        löjtnantskan i Åleby

1692 11/9        Säter                              Kerstin Knutsdotter             Nils Sonesson i Säter

                                                                                                        Lars Larsson i Sätterstad

                                                                                                        h Margeta i Svineberg

                                                                                                        h Karin i Säter

1692 21/9        Bråsstorp                       Karin Eriksdotter                Per Nilsson i Ivarsbjörke

                                                                                                        Erik Halvardsson i Åmberg

                                                                                                        h Dordi i Åmberg

                                                                                                        h Karin ibidem

1692 23/9        Råmyren                        Kerstin Nilsdotter                Erik Håkansson i Skäggeberg

                                                                                                        Bengt i Ingersby

                                                                                                        h Britta i Skäggeberg

                                                                                                        h Britta i Råmyren

1692 21/9        Ås                                  Olof Nilsson                        Korpral Håkan i Ås

                                                                                                        Halsten i By

                                                                                                        h Marit i Ås

                                                                                                        Eriks hustru Marit ibidem

1692 24/9        Bråsstorp                       Karin Eriksdotter                Björn Olofsson och

                                                                                                        Lars Jonsson i Bråsstorp

                                                                                                        h Karin och

                                                                                                        h Kerstin i Bråsstorp

1692 27/9        Askersby                       Halvard Svensson               Serg. Henrik Brun i Bergskog

                                                                                                        korp. Nils Joh-n i S.Borgeby

                                                                                                        h Lena i Angersby

                                                                                                        h Ingegerd i Askersby

1692 9/10        S. Åmberg                     Erik Jönsson                       Nils Eriksson och

                                                                                                        Erik Halvardsson i Åmberg

                                                                                                        h Kerstin i N. Åmberg

                                                                                                        h Karin i S. Åmberg

1692 17/10      Ed                                  Olof Jonsson                       Nils Jönsson i Ingersby

                                                                                                        Bryngel i S. Forsnäs

                                                                                                        h Karin i Ed

                                                                                                        h Marit ibidem

1692 20/10      på Holmen                     Måns Larsson                     Bonde i Ed

                                                                                                        Per Bryngelsson i Ed

                                                                                                        h Ingrid på Holmen

                                                                                                        h Annika i S. Arneby

1692 21/10      Toneby                          Lars Svensson                     Olof Jansson i Ed

                                                                                                        h Karin i Toneby

1692 22/10      Boseby                          Ingeborg Nilsdotter             Jan i N. Näs

                                                                                                        Anders OS i Ingeborgjorden

                                                                                                        h Britta i N. Näs

                                                                                                        h Karin i Ingeborgjorden

1692 20/10      Katterud                        Lisken Jansdotter                Serg. Henrik Brun

                                                                                                        föraren Olof Skragge

                                                                                                        jfr Sara Lagerlöf i Östanås

                                                                                                        h Ingeborg i Pålsby

1692 27/10      Gårdsjö                          Gertrud Nilsdotter               Jöns i Mellby

                                                                                                        Sven Nilsson i Gårdsjö

                                                                                                        h Gertrud Nilses och

                                                                                                        h Gertrud Svens i Gårdsjö

1692 27/10      Stensjön                         Nils Larsson                        Per Eriksson i Västansjö

                                                                                                        h Britta i Stensjön

                                                                                                        h Britta i V. Ingersby

1692 21/10      Hedåsen                         Anders Hansson                  Kristoffer i Hedåsen

                                                                                                        Lars Nilsson i Gjutaregården

                                                                                                        h Britta och

                                                                                                        h Ingeborg ibidem

-----------------

1693

1693 15/1         S. Arneby                    Olof Sonesson           (STRUKET!)

 

           

Födelsebok läst från film

1707         

                         Barn               Ort                           Fader                            Moder

07 11/2       Nils                  Backa                       Håkan Toresson             Britta Nilsdotter

07 11/2       Nils                  Brårud                       Lars Pålsson                   Maria Jonsdotter

07 11/2       Sven                S. Arneby                  Halvard Olofsson            Margeta Eriksdotter

07 13/2       Ingeborg          Torsby                      Per Håkansson               Kerstin Larsdotter

07 14/2       Nils                  Gettjärn                     Håkan Eriksson              Maria Svensdotter

07 18/2       Marit               Esbjörke                   Jon Persson                    Karin Olofsdotter

07 18/2       Ingegerd          Ivarsbjörke                Per Jönsson                    Britta Olofsdotter

07 23/2       Per                  Bråsstorp                  Lars Jonsson                  Karin Håkansdotter

07 27/2       Gustaf              Toneby                      Olof Månsson                 Kerstin Nilsdotter

07 24/2       Karin               Gårdsjö                     Bengt Jonsson                Anna

07 28/2       Jon                  Getnäs                       Johan Eriksson              

07 1/3         Elin                  Boberg                      Johan Persson                Ingeborg

07 6/3         Per                  Spelnäs                     Mats Bengtsson              Britta

07 2/4         Ingeborg          By                             Per Ivarsson                   Ingeborg

07 3/4         Halvard            Långejanstorp            Eskil Eriksson                 Marit

07 9/4         Olof                 Skinnargården           Jöns Toresson                Ingeborg Pålsdotter

07 13/4       Marit               Vänviken                   Olof Jönsson                  Marit Nilsdotter

07 19/4       Erik                 S. Åmberg                 Erik Halvardsson            Karin

07 24/4       Britta               Skäggebg                  Jon Gudmundss.             Ingeborg

07 25/4       Nils                  Ingeborgjdn               Per Håkansson               Ingegerd

07 25/4       Anna                Ivarsbjörke                Nils Jönsson                   Karin Persdotter

07 15/5       Lars                 Gunnerud                  Lars Hansson                 Anna

07 6/6         Kerstin             Ulvsby                       Johan Eriksson               Marit

07 12/7       Karin               Maggeby                   Erik Persson                   Karin

07 19/7       Per                  Tjustersby                 Måns Persson                 Karin Olofsdotter

07 25/7       Marit               By                             Jon Eriksson                   Karin Bengtsdotter

07 26/7       Elin                  S. Arneby                  Erik Svensson                 Ingeborg

07 1/8         Olof                 Röberg                      Erik Nilsson                    Ingeborg

07 5/8         Per                  Östanbjörke              Lars Toresson                Britta

07 9/8         Johan               Forsnäs                     hammarsmed                  Kerstin Larsdotter

07 21/8       Sven                Östanås                     Magnus Öhman              Maria Frykia

07 23/8       Erik                 Gersbyn                    Simon Nilsson                Anna (Eriksdotter)

07 29/8       Johan               Bryggegården            Anders Andersson          Marit

07 23/8       Olof                 Skinnerud                  Bengt Nilsson                 Ingegerd

07 7/9         Nils                  Skäggeberg               Erik Nilsson                    Ingeborg

07 10/9       Erik                 Tjustersby                 Bonde Eriksson              Sara

07 11/9       Ingeborg          Hedåsen                    Erik Kristoffersson          Karin

07 12/9       Marit               Svartserud                 Elof Johansson                Marit

07 12/9       Jöns                 Huseby                      Jöns Nilsson                   Britta

07 12/9       Kerstin             Bråsstorp                  Lars Svensson                Karin

07 22/9       Sven                Ribbenäs                   Olof Gustafsson              Britta

07 12/10     Kerstin             S. Åmberg                 Måns Håkansson            Marit

07 11/10     Karin               Ivarsbjörke                Erik Ivarsson                  Kerstin

07 9/10       Sven                Ö. Ingersby               Mats Israelsson              Margareta

07 24/10     Olof                 Ingeborgjorden          Erik Engelbrektsson        Ingeborg

07 23/10     Ingegerd          Torsby                      Per Persson                    Marit

     tvill.        Kerstin

07 23/10     Johan               Önsby                       Hans Johansson              Karin

07 4/11       Karin               Säter                         Nils Olofsson                  Karin

07 5/11       Daniel              Persby                       Anders Månsson            Katarina

07 13/11     Jon                  Brårud                       Håkan Pålsson                Karin

07 12/11     Henrik             Lövåsen                    Daniel                             Annika

07 12/11     Marit               Arnstorp                    Pål                                 Karin

07 10/11     Karin               S. Borgeby                Lars Davidsson               Karin

07 22/11     Ingeborg          Torsby                      Erik Persson                   Kerstin

07 20/11     Jon                  Ulvsby                       Nils Olofsson                  Karin

07 26/11     Måns               Hastersby                  Lars Bengtsson               Karin

07 29/11     Ellika               Tomthult                    Erik Nilsson                    Ingeborg

     tvill.        Karin

07 24/11     Erik                 S. Borgeby                Jöns Eriksson                 Ingegerd

07 23/11     Olof                 Skäggeberg               Mats Larsson                 Marit

07 1/12       Margreta          Gylleby                      Nils Andersson               Britta

07 3/12       Kerstin             S.Västerrottna           Halvard Persson             Gulli

07 3/12       Halvard            S.Västerrottna           Bengt Håkansson            Kerstin

07 7/12       Marit               By                             Bengt Jönsson                Anna

07 6/12       Gertrud            Råmyren                    Nils Persson                   Elisabet

07 18/12     Per                  Hökerud                    Jon Persson                    Karin Bryngelsdotter

07 23/12     Lars                 Skäggeberg               Olof Bengtsson               Marit Larsdotter

07 26/12     Kerstin             Ingeborgjorden          Nils Olofsson                  Karin

07 26/12     Ingeborg          Röberg                      Olof Larsson                  Karin Jönsdotter

1708

08 2/1         Lars                 Ivarsbjörke                Sven Larsson                  Karin

08 2/1         -----                S. Såneby                  Bryngel Svensson ?         Kerstin

08 9/1         Marit               Gunnarsby                 Per Halvardsson             Gulli Bryntesdotter

08 16/1       Karin               Rottne bruk               Per Andersson                Marit

08 20/1       Nils                  Ivarsbjörke                Jöns Pålsson                   Anna Bengtsdotter

08 3/2         Lars                 Gjutaregården            Jöns Persson                  Kerstin Larsdotter

08 5/2         Karin               S. Såneby                  Olof Persson                  Kerstin

08 3/2         Sven                Ivarsbjörke                Per Olofsson                  Ingeborg

     tvill.        Elof

08 14/2       Olof                 Esbjörke                   Jöns Håkansson              Anna Eriksdotter

08 13/2       Per                  Hägerud                    Per Eriksson                   Gertrud Olofsdotter

08 13/2       Nils                  N. Borgeby               Sven Larsson                  Karin Nilsdotter

08 16/2       Sven                Ivarsbjörke                Lars Olofsson                 Karin Hansdotter

08 20/2       Britta               S. Åmberg                 Nils Olofsson                  Karin Andersdotter

08 21/2       Kerstin             Gårdsjö                     Per Olofsson                  Britta Larsdotter

08 16/2       Olof                 Gersbyn                    Olof Jonsson                  Marit Eriksdotter

08 22/2       Ingeborg          Hälleberg                   Olof Jonsson                  Marit Nilsdotter

08 27/2       Mats                Gjutaregården            Jon Persson                    Anna

08 7/3         Lars                 Sundstorp                  Sven Andersson             Kerstin Larsdotter

08 5/3         Marit               Hedåsen                    Håkan Hansson              Karin

08 13/3       Karin               Bäck                         Gudmund Halvardsson    Kerstin

08 14/3       Maria               Ivarsbjörke                Per Månsson h-smed      Katarina Svensdotter

08 17/3       Marit               Gunnarsby                 Mats Eriksson                Kerstin Jonsdotter

08 16/3       Olof                 Boseby                      Mats Klemetsson            Kerstin Nilsdotter

08 23/3       Erik                 By                             Olof Hansson                 Karin

08 22/3       Lars                 Ribbenäs                   Sven Engelbrektsson       Marit

08 23/3       Karin               Vänviken                   Bengt Olofsson               Sigrid Olofsdotter

08 4/4         Lisken              Björserud                  Sven Skagerberg l-man   Maria Nyqvist

08 2/4         Kerstin             Gjutaregården            Elof Nilsson                    Ingegerd

08 13/4       Sven                Hån                           Nils Gunnarsson             Marit

08 17/4       Per                  N. Arneby                 Erik Larsson                   Ingegerd Nilsdotter

08 15/4       Erik                 Holmby                     Sven Håkansson             Kerstin Eriksdotter

08 20/4       Per                  Klockaregården         Bengt Olofsson               Maria Persdotter

08 23/5       Jöns                 S. Åmberg                 Sven Persson                  Britta

08 29/5       Britta               Gjutaregården            Per Nilsson                     Britta

08 29/5       Kerstin             Hån                           Olof Johansson               Dordi

08 4/6         Bengt               Gårdsjö                     Kristoffer Nilsson           Karin Jonsdotter

08 3/6         Erik                 Bräckan                    Bengt Markusson           Anna Halvardsdotter

08 5/6         Kerstin             S. Arneby                  Erik Bondesson              Karin

08 12/6       Olof                 Rottneholms br.         Jon Olofsson                  Margreta

08 17/6       Karin               Tonerud                    Per Bondesson               Ingeborg Persdotter

08 26/6       -----                Askersby                   Hans Jonsson                 Ingegerd

08 19/6       Ellika               By                             Nils Persson                   Ingeborg

08 26/6       Karin               Forsnäs                     Per Larsson h-smed        Ingeborg Johansdotter

08 23/7       Karin               Torsby                      Sven Larsson                  Elin

08 24/7       Bryngel            Gunnerud                  Nils Jonsson rustmäst.     Kerstin Jönsdotter

08 27/7       Brynte              Svartserud                 Jöns Persson                  Kerstin Persdotter

08 26/7       Bengt               S. Åmberg                 Jöns Eriksson                 Ingegerd Jonsdotter

08 --/8        Britta               Årås                          Jöns Jonsson                  Karin

08 13/8       Bengt               Tomthult                    Olof Knutsson                Ingegerd Larsdotter

08 12/8       Per                  Backa                       Håkan Toresson             Britta Nilsdotter

08 12/8       Anders             Maggeby                   Nils Andersson               Kerstin

08 29/8       Karin               Bryggegården            Anders Nilsson               Kerstin Nilsdotter

08 29/8       Jöns                 S. Borgeby                Nils Larsson                   Kerstin Persdotter

08 28/8       Sven                Ribbenäs                   Anders Svensson            Anna

08 3/9         Per                  S. Sånebytorp           Nils Arnesson                 Anna

08 2/9         Per                  Hälleberg                   Bengt Börjesson             Gertrud

08 7/9         Johan               Ulvsby                       Lars Persson                  Marit

08 12/9       Per                  Västansjö                  Erik Nilsson                    Marit

08 12/9       Britta               Spelnäs                     Erik Olofsson                 Anna

08 6/9         Maria               Bäck                         Jon Hansson                   Elin

08 15/9       Karin               N. Såneby                 Per Olofsson                  Kerstin

08 22/9       Maria               Forsnäs                     Erik Eriksson                  Britta

08 20/9       Annika             Mörkerud                  Lars Olofsson                 Abbelona

08 26/9       Olof                 By                             Jon Eriksson                   Karin

08 2/10       Lars                 Gjutaregården            Lars Håkansson              Ingeborg

08 9/10       Per                  Åleby                        Sven Olofsson                Dordi

08 5/10       Karl                 Rottnerostorp            Olof Larsson                  Ingeborg

08 7/10       Ingegerd          Årnäs                        Lars Eriksson                 Abbelona

08 9/10       Karin               Gunnerud                  Nils Larsson                   Karin

08 17/10     Jon                  Bråsstorp                  Måns Jönsson                 Ingeborg

08 12/10     Anders             Viken                        Håkan Bryngelsson         Margeta

08 21/10     Arvid               Karsbol                     Per Knutsson                  Anna

08 21/10     Britta               Bäck                         Halvard Larsson             Karin

08 18/10     Petter               Brårud                       Nils Björn                       Britta

08 1/11       Karin               S. Borgeby                Bengt Larsson                Karin

08 4/11       Marit               N. Borgeby               Måns Börjesson             Marit

08 1/11       Jon                  Ås                             Jöns Jonsson                  Marit

08 12/11     Johan               Tjustersby                 Erik Svensson                 Katarina

08 10/11     Jon                  Hälserud                    Anders Bengtsson           Kerstin

08 25/11     Kerstin             Toneby                      Nils Hansson                  Ingeborg

08 24/11     Marit               Säter                         Knut Börjesson              Anna

08 25/11     Karin               Sätterstad                  Per Börjesson                 Kerstin

08 9/12       Olof                 Stentjärn                    Olof Persson                  Karin

08 11/12     Ellika               Tjustersby                 Kristoffer Ingemarsson    Marit Jonsdotter

08 11/12     Karin               By                             Per Olofsson                  Marit

1709

09 2/1         Kerstin             Askersby                   Per Nilsson                     Karin Bondesdotter

09 1/1         Jon                  Gersbyn                    Ivar Bengtsson                Marit

                   (Lucka; enligt numreringen saknas 29 barn)

09 3/9         Karin               Arnstorp                    Isak Larsson                   Kerstin

09 9/9         Kerstin             S. Borgeby                Olof Bengtsson               Margreta

09 10/9       Karin               Svenstorp                  Sven Olofsson                Margeta

09 23/9       Olof                 Ulvsby                       Knut Eriksson                 Kerstin

09 23/9       Per                  Hälserud                    Jon Svensson                  Marit

09 24/9       Per                  Hån                           Anders Pålsson               Marit

09 1/10       Jöns                 Hälserud                    Erik Larsson                   Karin

09 2/10       Nils                  Lilltorp                      Olof Gunnarsson             Kerstin

09 12/10     Per                  Backa                       Måns Nilsson                 Margeta

09 13/10     Valborg           Spelnäs                     Per Jönsson                    Marit

09 15/10     Lars                 Gjutaregården            Lars Eriksson                 Karin

09 28/10     Karin               Spelnäs                     Jonas Nilsson                 Kerstin

09 5/11       Ingeborg          Gjutaregården            Elof Olofsson                  Ingegerd

09 5/11       Jöns                 Ivarsbjörke                Nils Jonsson                   Abbelona

09 8/11       Lars                 Tjustersby                 Måns Jonsson                 Ingeborg

09 15/11     Olof                 Vitteby                      Måns Nilsson                 Britta

09 22/11     Sara                 N. Borgeby               Anders                           Kerstin

09 29/11     Abbelona         Maggeby                   Nils Andersson               Kerstin

09 2/12       Anna                Askersby                   Jon Jonsson                    Karin (Jonsdotter)

09 3/12       Olof                 Backetorp                 Olof Nilsson                   Ingeborg

09 7/12       Britta               N. Arneby                 Mats                              Margareta

09 8/12       Måns               Skäggeberg               Erik Nilsson                    Kerstin

09 9/12       Olof                 Bråsstorp                  Olof Olofsson                 Anna

09 14/12     Maria               Gunnerud