Östra Emterviks dödbok 1707-1760
Gunnar Almqvists avskrift (44 A4 sidor)
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Ort Namn Ålder
År mån. dag
07 3/1 Bonäs Elin
Bengtsdotter gammal piga
07 16/1 ----- Annika
Elofsdotter ett barn
07 24/1 Korterud hustru
Gertrud
07 10/2 S. Ås Kerstin
Elofsdotter ett barn
07 13/2 Skacksjö Britta
Månsdotter ett barn
07 5/3 Visteruds kvarn Marit Bengtsdotter gammal och blind hustru
07 11/3 Högberg Bengt
Nilsson ett barn
07 29/4 Smedsby Sven
Ivarsson
07 8/5 Visteberg Karin Persdotter
07 27/5 Mickelstorp Olof Mickelsson
07 20/6 Stavik Kerstin
Bengtsdotter änka
07 5/7 Sandviken Jon Nilsson
07 19/7 Skacksjö Nils
Bengtsson liten gosse
07 20/7 Bävik Ingrid
Persdotter hustru
07 5/8 Bogerud Sigrid
Eriksdotter ett barn
07 6/8 Bogerud Kerstin
Eriksdotter ett barn
07 1/9 Västmyr Nils
Eriksson
07 8/9 N. Gunnerudstorp Karin Larsdotter ett
barn
07 17/9 By Jon Elofsson 86 -
07 8/9 Kvarntorp Jöns Nilsson - 3
07 ----- N. Gunnerudstorp Börjes dotter dödfödd - -
(beg. 19/9)
07 18/10 Mickelstorp Abbelona
Larsdotter 3 12
07 31/10 Mosserud Britta
Nilsdotter 5 -
08 26/1 Korterud Karin
Nilsdotter hustru 103 -
08 1/2 Fölsvik Siri
NN hustru 92 -
08 11/2 Bävik Sone
Nilsson 34 -
08 22/2 Västmyr Olof
Jonssons son Jon, förkvävd - 3
08 10/4 Gårdsjö Pelle
hammarsmeds dotter 6 -
08 2/5 Medskog Elof
Nilsson 90 -
08 4/5 Smedsby -----
Persson 3 12
08 6/5 N. Ås Jon
Olofsson (förkvävd) - 4
08 20/5 S. Ås Jon Larsson 25 7
08 21/5 Smedsby Per
Jönsson ½ -
08 22/5 Smedsby Gertrud
Nilsdotter ½ -
08 10/6 Bävik Svens
sjukliga dotter 14 -
08 28/6 Mosserud Måns
S. (?) soldat 30 -
08 8/7 Arvidstorp Nils Nilsson 62 -
08 12/8 Fölsvik Nils
Olofsson 65 -
08 24/8 Älvbäck Måns
Olofsson 1½ -
08 16/9 Mårbacka Brynte
Jonsson 60 -
08 12/10 N. Ås Gertrud
Elofsdotter hustru 64 -
08 11/10 Bävik Anna
Persdotter (drunknad i en källa) 3 -
08 4/12 N. Ås Per
Olofsson 4 -
08 6/12 Fölsvik Börje
Larsson (död i en källa) 15 -
08 27/12 Fölsvik Jöns
Persson 55 -
09 2/2 Sandviken Marit Jonsdotter 3½ -
09 7/2 Gårdsjö bruk Anna Jonsdotter ½ -
09 10/2 Ålkärrsrud Ingeborg Nilsdotter 3½ -
09 12/2 Kvarntorp Nils
Jonsson 62 -
09 14/2 Visterud Sigrid
Persdotter piga 86 -
09 20/2 Visterud Gertrud
Andersdotter 7 -
09 25/2 Visterud Kerstin
Olofsdotter 2 -
09 1/3 N. Ås Per
Pålsson 80 -
09 2/3 Bävik Jon Sonesson 6 -
09 3/3 Fölsvik Karin
Olofsdotter 5 -
09 4/3 Fölsvik Anna
Månsdotter ½ 2
09 6/3 Fölsvik Nils
Olofsson 3 -
09 8/3 Smedsby Per
Nilsson 3½ -
09 13/3 Stavik Bengt
Nilsson 18 -
09 15/3 Stavik Maria
Nilsdotter 2½ -
09 17/3 N. Ås Karin Olofsdotter - 9
09 2/4 By Nils Olofsson - -
09 3/4 ----- hustru
Gertrud (gammal och fattig,
som
haver gått man emellan 127 -
09 22/4 S. Gunnerudstorp Britta Månsdotter hustru 30 -
09 28/4 Gunnerud Per
Eriksson 68 -
09 6/5 Västegård Elsken Hansdotter 25 -
09 16/6 Nolbergsviken Måns Olofsson 7 -
09 17/6 Skacksjö Marit
Elofsdotter 16 -
09 3/7 Mårbacka Karin(?) Ivarsdotter 1½ -
09 1/10 S. Ås Elin
Nilsdotter 33 -
09 13/10 Västmyr Olof
Olofsson - 12
09 ----- Smedsby Per
Ingemarssons dotter dödfödd - -
(beg. 24/10)
09 4/11 Mårbacka Per
Jonsson - 4
10 10/2 Bogerud Sven
Torbjörnsson 63 -
10 18/2 Visteberg Jöns
Andersson 34 -
10 14/3 S. Gunnerudstorp Anders Månsson 7 -
10 3/4 Mårbacka Jon Bryntesson 30 -
10 4/4 ----- Karin
Jonsdotter hustru 28 -
10 9/4 Altjärn Lars
Jönsson (drunknad) 15 -
10 15/4 Gunnerud Anna
Björsdotter - 1 m
10 14/5 Visteberg Måns
Persson 50 -
10 16/5 S. Ås Måns
Larsson 1½ -
10 13/6 Skacksjö Måns
Håkansson 22 -
10 14/6 Ås Kerstin
Elofsdotter 2 -
10 16/6 Ås Ingeborg
Johansdotter - 10 m
10 28/6 S. Ås Nils Johansson 2 -
10 21/7 Högberg Margeta
Jonsdotter - 15 v
10 7/8 S. Gunnerudstorp Mickel NN 60 -
10 1/9 Mårbacka Ivar Bryntesson 50 -
10 2/9 Västmyr Nils
Andersson ½ -
10 28/10 Sandviken Kerstin
Eriksdotter hustru 80 -
10 14/11 Sandviken Kerstin
Olofsdotter hustru 80 -
10 28/11 Korterud Kerstin
Persdotter hustru 37 -
10 15/12 Gunnerud Marit
Eriksdotter 80 -
10 25/12 Stavik Marit
Jonsdotter (blind) 14 -
11 1/2 Bävik Gertrud
Nilsdotter hustru 70 -
11 16/3 Svenserud Ingeborg
Bengtsdotter hustru 84 -
11 17/3 Örbäck Nils
Jönssons son, dödad av en timmerstock 14 -
11 14/4 Bävik Olof
Olofsson 75 -
11 22/5 Mickelstorp Lars Olofsson 34 -
11 8/6 Arvidstorp Karin Björsdotter hustru 43 -
11 13/6 S. Ås Lars Johansson 19 -
11 6/7 Högberg Bengt
Ingemarsson 7 -
11 28/7 Visterud Arvid
Persson dräng 25 4 m
11 29/7 Prästbol Britta
Gullbrandsdotter 8 -
11 1/8 N. Ås Jon Olofsson 1 5 v
11 (16/9) Svenserud Katarina
Nilsdotter (drunknad i en källa) 2 -
11 2/10 Visteruds kvarn Olof Persson (drunknad i Visterudsälven) 37 - ?
11 4/11 Visteberg Elin
Persdotter hustru 30 -
11 3/11 Bävik Karin
Svensdotter (?) hustru 40 -
11 17/11 Gunnerudstorp Karin Månsdotter - 8 m
12 1/2 Ålkärrsrud Per Elofsson 55 -
12 10/2 Mårbacka Per
Olofsson dräng 24 -
12 14/2 Mårbacka Jon
Olofsson (hans bror) 23 -
12 22/2 Gårdsjö bruk Per Månssons dotter Katarina - 8
12 1/3 Örbäck Elof
Bengtsson - 8
12 9/4 Arvidstorp Anders Bryngelsson 1½ -
12 10/4 N. Ås Olof
Nilsson - 1 dag
12 12/4 Älvbäck Nils
Olofsson 8½ -
12 8/4 Fölsvik Sven
Månsson 7 -
12 7/5 Arvidstorp Elin Björsdotter 50 -
12 6/5 Prästbol Gullbrand NN 45 -
12 15/5 S. Ås Nils
Nilsson - 9 m
12 16/5 Prästbol Britta
Gullbrandsdotter 1½ -
12 20/6 Smedsby Marit
NN hustru 107 -
12 21/6 Skacksjö Karin
Jonsdotter piga 28 -
12 17/6 Skacksjö Arvid
Jönssons dotter - ½
12 28/6 Gunnerud Sigrid
Nilsdotter piga 90 -
12 28/11 S. Gunnerudstorp Gertrud NN änka 80 -
12 28/11 Mårbacka Mats
barn (dödfött) - -
12 7/12 Bogerud Sven
Persson dräng (drunknad i Visten) - -
12 9/12 Kvarntorp Kerstin
Nilsdotter piga - -
12 10/12 Arvidstorp Per
Olofssons pigebarn - -
13 17/1 S. Ås Nils
Olofsson - -
13 17/2 Örbäck Erik
Bengtsso - -
13 5/2 Bävik Jon Nilsson 1½ -
13 3/3 Visterud Karin NN hustru 94 -
13 17/3 Visteberg Gertrud
Månsdotter 50 -
13 18/3 Arvidstorp Gertrud Håkansdotter 5 -
13 12/6 Västmyr Ingeborg
Svensdotter 45 -
13 3/7 Gunnerud Britta NN hustru 50 -
13 4/7 N. Ås Nils Olofsson 20 -
13 10/7 N. Gunnerudstorp Karin Larsdotter ½ -
13 11/7 Mosserud Nils Davidsson dräng 20 -
13 15/10 Västegård Bengt
NN 100 -
13 16/10 S. Ås Karin
Olofsdotter - 14 dgr
13 24/10 Stavik Karin
Björnsdotter hustru 90 -
13 19/11 Fasterud Per
Engelbrektsson 50 -
13 3/12 Bonäs Per
Bengtsson 71 -
13 14/12 Korterud Marit
Nilsdotter - 3 m
14 10/2 Fölsvik Britta
Månsdotter 90 -
14 11/2 Bävik Marit
Elofsdotter 1 -
14 15/3 Bävik Per
Nilsson 60 -
14 26/3 Bösseviken Marit Olofsdotter 1 -
14 26/4 Svenserud Måns
Nilsson 2 -
14 22/4 Ålkärrsrud Anders Bengtsson 95 -
14 30/4 Västmyr Marit
Nilsdotter 1 -
14 1/5 Stavik Jon
Jonsson dräng 30 -
14 3/5 N. Ås Lars
Nilsson 1 3 m
14 7/5 Smedsby Jon
Håkansson 1½ -
14 10/5 Gårdsjö bruk Annika Eriksdotter 30 -
14 15/5 Prästbol Mats
Andersson dräng 20 -
14 20/5 Skacksjö Håkan
Bengtsson 1½ -
14 24/5 Kvarnen Björ
NN 75 -
14 17/6 Bävik Simon
Börjesson - 5 m
14 18/6 Bogerud Marit
Jonsdotter hustru 30 -
14 24/6 Prästbol Karin
Larsdotter 1 5 m
14 24/7 N. Gunnerudstorp David Nilsson 85 -
14 26/7 Mickelstorp Olof Mickelsson 95 -
14 18/8 Ålkärrsrud Ingegerd Persdotter 11 -
14 24/9 Prästbol Lars
Andersson klockare 55 -
14 14/10 Högberg Nils
Olofsson ½ -
14 28/10 Säter Nils
Larsson soldat 60 -
14 1/11 By Nils Jonsson - 6 v
14 5/11 Gunnerud Nils Jonsson dräng 20 -
14 15/11 Visteberg Per
Nilsson dräng 36 -
14 15/12 S. Gunnerudstorp Lars Månsson soldat 50 -
15 5/1 Gunnerud Ingegerd Torbjörnsdr hustru 77 -
15 7/1 Arvidstorp Bryngel Nilsson soldat 30 -
15 8/1 By Karin Nilsdotter 3 6 v
15 18/1 Västmyr Olof
Jönsson dräng 20 -
15 23/1 Fölsvik Olof
Nilsson 30 -
15 26/1 Svenserud Nils
Bengtsson 60 -
15 2/2 Dalen Per
Jonsson soldat 27 -
15 3/3 By Jöns Isaksson dräng 26 -
15 9/4 Korterud Jon Isaksson 66 -
15 1/5 Skacksjö Håkan Håkansson 68 -
15 2/5 S. Ås Nils
Persson dräng 26 -
15 3/5 Bösseviken Marit Svensdotter piga 24 -
15 26/6 Mårbacka Sigrid
Bengtsdotter hustru 90 -
15 9/8 Högberg Marit
Elofsdotter hustru 70 -
15 7/9 Prästbol Jon Gullbrandsson 13 -
15 15/10 Visteberg Sven
Arvidsson dräng 32 -
15 27/10 Arvidstorp Anna
Stensdotter husytru 85 -
15 29/10 Skacksjö Per
Bengtsson 1 -
16 23/2 Ålkärrsrud Per Nilsson 12 -
16 29/3 Bogerud Nils
Persson (d.ä.) 60 -
16 ----- Bävik Simon
Hanssons son (förkvävd) - 20 v
16 11/4 Arvidstorp Erik Håkansson dräng 24 -
16 16/5 Bävik Mats
Olofsson 11 -
16 5/6 Bävik Marit
Persdotter hustru 74 -
16 13/6 Västmyr Kerstin
Svensdotter hustru 47 -
16 21/6 Östmansby Olof
Gudmundsson 38 -
16 1/7 Bävik Nils
Jonsson 70 -
16 23/8 Smedsby Olof Larsson 55 -
16 24/8 Fölsvik Elin
Nilsdotter piga 66 -
16 1/9 Fölsvik Marit
Jönsdotter - 14 dgr
16 6/11 Östmansby Britta
Olofsdotter hustru 71 -
16 7/11 Skacksjö Karin
Nilsdotter hustru 69 -
16 29/11 Bävik Lars
Simonsson 46 -
16 1/12 Östmansby Kerstin
Månsdotter piga 23 -
16 15/12 S. Ås David
Olofsson 50 -
16 16/12 Skacksjö Elin
Månsdotter - 5 m
16 20/12 Skacksjö Nils
Håkansson 39 -
16 21/12 Skacksjö Erik
Nilsson - 4 v
16 19/12 Skacksjö Nils
Johanssons son Nils - 1 dag
16 19/12 Skacksjö Nils
Johanssons dtr Ingeborg - 1 dag
16 20/12 N. Gunnerudstorp Lars Månsson 62 -
17 30/1 Prästbol Lars
Olofsson - 8 v
17 12/3 N. Ås Gertrud
Svensdotter - 8 dgr
17 27/3 Mickelstorp Olof Olofsson 46 -
17 3/4 S. Ås Abbelona
Nilsdotter hustru 60 -
17 4/4 Bävik Nils Larsson 2 -
17 10/4 Gunnerud Lars
Herliksson 42 -
17 13/4 Visteberg Sven
Jonsson dräng 28 -
17 16/4 Svenserud Kerstin
Persdotter hustru 80 -
17 20/4 Svenserud Gertrud
Persdotter hustru 66 -
17 8/5 S. Ås Måns
Nilsson 96 -
17 9/5 Arvidstorp Olof Persson 1 -
17 28/5 Sandviken Karin
Larsdotter hustru 78 -
17 3/6 Västmyr Bryngel
Ingemarsson 60 -
17 27/6 N. Gunnerudstorp Gertrud Simonsdotter hustru 60 -
17 28/6 Sandviken Rangella
Torbjörnsdr hustru 60 -
17 10/7 Korterud Nils Nilsson - 14 v
17 11/7 N. Ås Kertsin
Nilsdotter - 20
17 17/7 Visteberg Rangella
Jonsdotter hustru 67 -
17 18/7 S. Gunnerudstorp Abbelona Björsdotter piga 100 -
17 19/7 Gunnerud Håkan
Björsson 6 -
17 22/7 N. Ås Sone
Ingemarsson - 1 dag
17 29/8 Fölsvik Kerstin
Persdotter hustru 67 -
17 30/8 Fölsvik Olof
Olofsson - 2 tim.
17 1/9 Svenserud Lars Isaksson 68 -
17 5/9 Örbäck Erik
Bengtsson - 8 m
17 10/9 Korterud Sigrid
Jönsdotter hustru 27 -
17 23/10 Gunnerud Ingeborg
Johansdotter hustru 50 -
17 25/10 Mårbacka Karin
Ivarsdotter piga 17 -
17 30/10 Fölsvik Nils
Olofsson 6 -
17 31/10 Mårbacka Nils
Eriksson - 10 v
17 11/11 Fölsvik Måns
Månsson 6 -
17 13/11 Fölsvik Elin
Nilsdotter - 10 m
17 14/11 Svenserud Nils
Eriksson 8½ -
17 14/11 Fölsvik Jöns
Persson 5 4 m
17 15/11 Fölsvik Karin
Olofsdotter 6 4 m
17 15/11 Arvidstorp Kerstin
Persdotter 3 5 m
17 16/11 Arvidstorp Karin
Persdotter 8 3 m
17 16/11 Östmansby Kerstin
Håkansdotter 11 11
17 17/11 Östmansby Per
Jonsson - 9 m
17 18/11 N. Ås Nils Eriksson - 7 v
17 19/11 Bävik Måns
Månsson dräng 32 -
17 20/11 Gunnerud Britta
Sandersdotter 8 2 m
17 21/11 Gunnerud Britta
Bryngelsdotter 2 2 m
17 25/11 Visteberg Jöns
Jönsson 9 2 m
17 26/11 Östmansby Nils Johansson 2 10 m
17 27/11 Bävik Margeta
Jönsdotter 6 -
17 28/11 N. Gunnerudstorp Ingeborg Johansdotter 1½ -
17 29/11 Svenserud Kerstin
Månsdotter - 10 m
17 2/12 Svenserud Margeta
Månsdotter 2½ -
17 5/12 N. Ås Lars
Olofsson dräng 35 -
17 6/12 Gunnerud Karin
Nilsdotter pigan 17 -
17 7/12 Gunnerud Karin
Olofsdotter 5 3 m
17 8/12 S. Gunnerudstorp Nils Persson 5 5 m
17 9/12 Fölsvik Nils
Svensson 1 1 m
17 9/12 Västmyr Annika
Nilsdotter 3 -
17 10/12 Smedsby Britta
Persdotter - 10 m ?
17 10/12 Bösseviken Karin
Nilsdotter 7 - (4?)
17 11/12 Smedsby Britta
Nilsdotter 5½ -
17 12/12 N. Ås Nils Persson 2½ -
17 13/12 S. Ås Elin
Nilsdotter 2½ -
17 13/12 Ålkärrsrud Måns
Nilsson 4 -
17 13/12 Visteberg Per
Jonsson 12 -
17 16/12 Visteberg Måns
Jonsson 9 -
17 21/12 Bävik Nils Persson 5 7 m
17 22/12 S. Gunnerudstorp Jöns Persson 10 -
17 23/12 Bonäs Marit
Bengtsdotter 5 -
17 --/12 Mårbacka Erik
Nilsson soldat ("blef död i
decbr
månad wed nårske gränd-
sen och blef begrafven
där."
18 2/1 N. Ås Johan Olofsson 5 6 m
18 27/1 Gårdsjö bruk Adam Adamsson 4 -
18 7/1 Gårdsjö bruk Petter Adamsson - 10 m
18 8/1 Gårdsjö bruk Bengt Johansson 2 9 m
18 9/1 Gårdsjö bruk Maria Persdotter - 10
m
18 10/1 S. Ås Nils
Jönsson 7 5 m
18 11/1 Altjärn Lars
Larsson 8 3 m
18 12/1 Korterud Ingeborg
Jönsdotter 3 1 m
18 10/2 Visterud Olof
Jonsson 3 3 m
18 11/2 Älvbäck Karin
Jonsdotter - 11 v
18 24/2 Västmyr Karin
Nilsdotter - 6 v
18 5/3 Fölsvik Britta
Nilsdotter - 14 v
18 19/3 Gunnerud Karin
Bryngelsdotter - 20 v
18 21/3 Gunnerud Nils Eriksson 1 -
18 26/3 Mickelstorp Olof Olofsson - 5 m
18 3/4 Högberg Marit
Jönsdotter hustru 73 -
18 8/4 Prästbol Hemming Eriksson dräng 19 -
18 9/4 Bävik Per
Elofsson dräng 16 -
18 12/4 Gårdsjö bruk Petter Mårtensson - 3 m
18 3/5 Svenserud Britta Nilsdotter 1 8 m
18 8/5 Örbäck Karin
Jönsdotter piga 52 -
18 26/5 Örbäck Jöns
Nilsson 92 -
18 28/5 Visterud Kerstin
Björsdotter 63 -
18 18/6 Västegård Erik
Bryngelsson 45 -
18 11/7 S. Ås Britta
Jonsdotter 1 6 m
18 25/7 Bävik Gertrud
Nilsdotter hustru 36 -
18 26/7 Västegård Anders
Eriksson (förkvävd) - 3 m
18 27/8 Fölsvik Ingemar
Jönsson häradsdomare 65 -
18 15/10 Smedsby Nils Nilsson 70 -
18 22/10 S. Ås Sigrid
Nilsdotter 28 -
18 5/11 Gunnerud Måns
Sandersson 6 -
18 7/11 Korterud Johan
Nilsson (förkvävd) - 3 v
18 3/12 S. Gunnerudstorp Anders Persson 2 -
19 9/1 Skcksjö Britta
Andersdotter 42 6 m
19 20/1 Bävik Jon
Hansson dräng 18 -
19 27/1 Gunnerud Börje
Björsson soldat 22 -
19 13/2 Bävik Gudmund
Simonsson 1 -
19 16/2 S. Ås Karin
Persdotter 1 -
19 18/3 S. Gunnerudstorp Erik Larsson 33 -
19 8/4 Västmyr Marit
Jönsdotter hustru 57 -
19 9/4 Västmyr Arvid
Nilsson 67 -
19 20/4 Smedsby Karin
Eriksdotter 1 10 m
19 21/4 Fölsvik Per
Jönsson 1 5 m
19 22/4 Kvarnen Jon
Jonsson - 3 v
19 2/5 Visterud Arvid Persson 88 -
19 3/5 Skacksjö Nils Persson - 19 v
19 13/5 N. Ås Per
Jonsson 44 -
19 14/5 Prästbol Jöns
Eriksson dräng 18 -
19 29/5 N. Gunnerudstorp Ingeborg Månsdotter 37 -
19 1/6 N. Ås Marit
Ingemarsdotter - 8 dgr
19 6/7 Smedsby Kerstin
Jonsdotter 72 -
19 21/7 Svenserud Arvid
Eriksson 3 5 m
19 28/7 N. Ås Kerstin
Halvardsdotter 33 -
19 7/8 S. Ås Elin
Jönsdotter 2 9 m
19 19/8 Älvbäck Erik
Olofsson 29 -
19 23/8 Sandviken Nils
Nilsson 1 2 m
19 20/8 S. Ås Sven
Jönsson - 8 m
19 5/9 Gunnerud Karin Månsdotter - 6 m
19 23/9 Fölsvik Gertrud
Jönsdotter 80 -
19 25/9 Bogerud Britta
Nilsdotter 4 -
19 6/9 Bogerud Margeta
Nilsdotter 2 5 m
19 27/9 Ålkärrsrud Dordi Olofsdotter 41 -
19 28/9 Prästbol Nils
Olofsson 1 8 m
19 29/9 Svenserud Olof
Persson 5 14 dgr
19 30/9 Svenserud Kerstin
Nilsdotter - 8 m
19 30/9 Ålkärrsrud Nils Persson 5 -
19 1/10 Örbäck Ingrid
Håkansdotter 32 -
19 2/10 Bogerud Jöns
Nilsson 6 -
19 3/10 Bogerud Marit
Nilsdotter 2 10 m
19 4/10 Sandviken Karin
Olofsdotter 1 6 m
19 5/10 Bogerud Karin
Nilsdotter hustru 80 -
19 21/10 Örbäck Karin
Elofsdotter hustru 62 -
19 24/10 N. Gunnerudstorp Nils Halvardsson 14 6 m
19 25/10 N. Gunnerudstorp Kerstin Torbjörnsdotter 9 2 m
19 3/11 By Marit
Jonsdotter piga 25 -
19 6/11 Bonäs Per
Olofsson 8 5 m
19 10/11 Korterud Per
Nilsson 64 -
19 12/11 Bonäs Bengt
Olofsson 6 -
19 18/11 Visterud Olof
Persson - 9 m
19 19/11 Visterud Per
Persson - ½ dygn
19 19/11 Fölsvik Nils
Larsson dräng 33 -
19 25/11 Visteberg Elin
Larsdotter 2 4 m
19 10/12 Ålkärrsrud Kerstin
Persdotter - 14 v
19 11/12 Skacksjö Jöns
Jönsson 56 -
20 7/1 Högberg Sven
Larsson - 14 dgr
20 25/2 S. Ås Cecilia
Persdotter hustru 58 -
20 3/3 By Marit
Jonsdotter hustru 70 -
20 8/3 S. Ås Jon
Larsson dräng 22 -
20 13/3 Stavik Olof Isaksson 53 -
20 16/3 Stavik Marit
Larsdotter 46 -
20 6/4 N. Ås Håkan
Nilsson 60 -
20 9/4 S. Ås Per
Månsson 63 -
20 15/4 Skacksjö Karin
Nilsdotter 2 -
20 28/4 Östmansby Marit
Månsdotter 36 -
(Anno 1720 d. 1 Maij är Högehrewyrdigh och Högwällärde
Probsten
Johan Ijser till Frykzdahls häradz församblingar anträder.)
20 29/4 Smedsby Olof Nilsson 74 -
20 3/5 Gunnerud Ingeborg Håkansdotter piga 80 -
20 17/5 Bävik Elof
Gudmundsson 50 -
20 20/5 Fölsvik Ingeborg
Nilsdotter 45 -
20 26/5 Altjärn Anders
Larsson 16 6 m
20 12/6 Västmyr Karin
Persdotter hustru 75 -
20 13/6 Bävik Ingeborg
Börjesdotter 76 -
20 14/6 Fasterud Britta
Nilsdotter piga 28 -
20 21/6 Bävik Nils Larsson 8 -
20 22/6 Gunnerud Karin
Jonsdotter - 5 v
20 29/6 Svenserud Nils
Eriksson 1 3 m
20 30/6 Bogerud Nils Nilsson dräng 23 -
20 10/7 N. Ås Karin
Bryntesdotter hustru 44 -
20 15/7 Östmansby Gertrud
Jönsdotter piga 80 -
20 19/7 Fölsvik Nils
Månsson (drunknad i en källa) 2 3 v
20 23/7 Stavik Jon
Bryngelsson 69 -
20 5/8 Mosserud Per Knutsson dräng 20 -
20 6/8 Gårdsjö bruk Ingeborg Mårtensdotter 1 3 m
20 8/8 Gårdsjö bruk Olof Dennisson 1 8 m
20 12/8 Örbäck Måns
Bengtsson 7 2 m
20 24/8 Västmyr Britta
Engelbrektsdotter piga 78 -
20 25/8 Svenserud Bengt
Nilsson dräng 30 -
20 26/8 Västmyr Britta
Olofsdotter 7 10 v
20 3/9 Fölsvik Nils
Jönsson dräng 27 -
20 17/9 S. Ås Nils Olofsson - 4 v
20 27/9 Smedsby Anna
Jonsdotter 70 -
20 21/10 Mårbacka Marit
Olofsdotter hustru 76 -
20 22/10 S. Ås Nils
Nilsson - 13 v
20 4/11 Gunnerud Björ
Håkansson 60 -
20 19/11 Bonäs Nils
Månsson dräng 30 -
20 4/12 N. Ås Nils
Olofsson - 5 m
20 5/12 Gunnerud Karin
Nilsdotter piga 50 -
20 15/12 N. Gunnerudstorp Börje Halvardsson - 14 dgr
20 16/12 Fölsvik Nils
Olofsson 1 4 m
20 29/12 Visteberg Karin
Jönsdotter hustru 68 -
21 16/2 N. Ås Lars
Persson 3 -
21 22/2 Sandviken Måns
Jonsson dräng 18 -
21 2/3 Gunnerud Valborg Håkansdotter hustru 60 -
21 15/3 N. Gunnerudstorp Måns Larsson 38 -
21 16/3 Fölsvik Gertrud
Persdotter 24 -
21 19/4 Gunnerud Marit
Herliksdotter hustru 48 -
21 20/4 N. Gunnerudstorp Torbjörn Larsson 42 -
21 27/4 Skacksjö Anna
Persdotter hustru 63 -
21 17/5 Bonäs Kerstin
Olofsdotter 1 8 m
21 18/5 Älvbäck Karin
Jonsdotter 1½ -
21 27/5 Gunnerud Ingegerd
Nilsdotter 60 -
21 7/6 Fölsvik Olof
Nilsson 64 -
21 7/6 Kvarntorp Kerstin Nilsdotter 12 -
21 16/6 Högberg Isak
Larsson 30 -
21 13/7 Visterud Per
Persson 74 -
21 14/7 By Per
Svensson dräng 23½ -
21 28/7 Skacksjö Elof
Håkansson 73 -
21 1/9 Högberg Karin
Isaksdotter 2 -
21 6/9 Nolbergsviken Elin Månsdotter piga 49 -
21 15/9 Visterud Karin
Arvidsdotter 2 10 m
21 29/9 Gårdsjö bruk Mats Mårtensson - 4 v
21 13/10 S. Ås Lars Olofsson 63 -
21 25/10 Västmyr Jon
Engelbrektsson 78 -
21 3/11 Gunnerud Jon
Björsson 3 5 m
21 16/11 Nolbergsviken Rangella Elofsdotter hustru 75 -
21 27/11 S. Ås Marit
Olofsdotter - 11 m
21 2/12 Smedsby Kerstin
Olofsdotter hustru 38 -
21 3/12 Säter Ingeborg
Johansdotter 70 -
21 25/12 Visterud Britta
Jonsdotter hustru 63 -
22 23/1 Visterud Per
Persson 1 2 m
22 25/1 Mickelstorp Nils Larsson (drunknad i Visten) 18 -
22 9/2 Bonäs Måns
Nilsson 80 -
22 23/2 S. Ås Per
Persson 74 -
22 18/3 Örbäck Erik
Bengtsson - 6 v
22 13/4 Västmyr Kerstin
Nilsdotter 2 7 m
22 28/4 Stavik Per
Jonsson 70 -
22 12/5 Älvbäck Nils
Jonsson 6 7 v
22 20/5 Ålkärrsrud Karin Jönsdotter hustru 72 -
22 4/10 Fölsvik Marit
Olofsdotter piga 40 -
22 1/11 Östmansby Gudmund
Persson 97 -
22 16/11 S. Ås Jon Olofsson ½ 6 dgr
22 23/11 N. Ås Olof Nilsson d.ä. 76 -
22 24/11 Skacksjö Karin
Hansdotter hustru 80 -
22 29/12 N. Ås Kerstin
Persdotter hustru 99 -
23 5/4 Fölsvik Olof
Olofsson 3 1½ m
23 10/4 Fölsvik Sven
Olofsson - 6 dgr
23 11/4 Högberg Olof
Larsson 52 -
23 9/5 Fölsvik Lars
Svensson 90 -
23 23/5 Västegård Olof
Matsson sjuklig gosse 22 -
23 2/6 Visteberg Marit Månsdotter (förkvävd) - 5 m
23 19/6 Gunnerud Marit
Nilsdotter - 5 m
23 25/6 S. Ås Lars
Månsson 80 -
23 1/8 Kvarntorp Nils Månsson - 6 dgr
23 3/8 Visterud Jöns Johansson sjuklig gosse 19 -
23 23/8 Högberg Pål
Halvardsson 51 -
23 20/9 S. Ås Gertrud
Olofsdotter 4 -
23 1/11 S. Ås Olof Nilsson 37 -
23 7/11 Fölsvik Nils
Olofsson 60 -
23 14/12 N. Gunnerudstorp Lars Bryngelsson 1 4 dgr
23 27/12 Skacksjö Karin
Bengtsdotter (förkvävd) - 14 dgr
24 3/1 Mårbacka Ingeborg Bondesdotter 41 -
24 17/1 Rud Sven
Jönsson 84 -
24 23/1 Mickelstorp Karin Olofsdotter hustru 24½ -
24 27/3 Nolbergsviken Anna Ingemarsdotter 39 -
24 4/4 Stavik Jon Jonsson 3 3 m
24 22/4 S. Ås Karin
Persdotter piga 66 -
24 3/4 Arvidstorp Bryngel Eriksson 59 -
24 15/5 Rud Anna
Elofsdotter hustru 98 -
24 24/5 Västmyr Karin
Jonsdotter piga 36 -
24 5/6 Västmyr Annika
Nilsdotter - 3 m 8 d
24 23/7 Bogerud Lars
Persson - 4 m
24 24/7 Kvarnen Gertrud
Jönsdotter 2 7 m
24 23/8 S. Ås Kerstin
Månsdotter hustru 62 -
24 1/10 Skacksjö Anna
Elofsdotter hustru 27 -
24 8/10 S. Ås Per
Staffansson 62 -
24 2/11 Östmansby Sven
Månsson - 7 m
24 23/12 Skacksjö Olof
Johansson 12 -
25 13/1 Västmyr Karin
Olofsdotter 14 2 m
25 6/2 Skacksjö Karin Bengtsdotter hustru 100 -
25 20/2 Gårdsjö bruk Hans Jönsson h-smedsdräng 28 -
25 1/2 Västmyr Ingeborg
Andersdotter hustru 35 -
25 29/4 Gunnerud Gertrud
Jönsdotter hustru 52 -
25 30/4 Svenserud Kerstin
Månsdotter 2 5 v
25 7/5 Gårdsjö bruk Katarina Olofsdotter - 3 m 14 d
25 21/5 Skacksjö Nils
Håkansson 4 8 m
25 25/5 Gunnerud Ingeborg
Börjesdotter hustru 62 -
25 31/5 S. Ås Lars
Jönsson 2 9 m
25 9/6 N. Gunnerudstorp Bryngel Elofsson 26 -
25 15/6 Korterud Annika
Jönsdotter 3½ -
25 16/6 Korterud Karin
Jönsdotter - 3 m
25 17/6 Bävik Olof
Nilsson - 4 m
25 24/6 Svenserud Per
Nilsson 3 4 m
25 3/7 S. Ås Kerstin
Olofsdotter 2 9 m
25 26/7 Korterud Kerstin
Larsdotter piga 55 -
25 1/8 Västegård Jöns Olofsson 1 5 m
25 18/8 Västmyr Bengt
Nilsson 6 9 dgr
25 10/9 Fölsvik Jöns
Nilsson - 7 dgr
25 22/10 Ålkärrsrud Nils
Larsson 3 11 m
25 26/10 Ålkärrsrud Karin
Larsdotter - 3 dgr
25 29/12 N. Gunnerudstorp Karin Larsdotter hustru 34 -
26 2/1 Svenserud Karin Jönsdotter hustru 76 -
26 3/1 Gunnerud Nils Herliksson 50 -
26 6/1 S. Ås Olof
Davidsson - 16 dgr
26 3/1 Gunnerud Jöns Bryngelsson 2 5 m
26 30/1 Bogerud Lars Nilsson 4 3 m
26 2/2 Västmyr Anna
Olofsdotter piga 70 -
26 3/2 Högberg Jon
Jönsson 77 -
26 22/2 S. Gunnerudstorp Anna Ivarsdotter piga 62 -
26 24/2 Bävik Ingemar
Persson - 1 dag
26 11/3 Skacksjö Håkan
Elofsson 38 -
26 22/4 Bävik Nils
Jonsson gammal soldat 72 -
26 29/4 Gunnerud Margeta
Nilsdotter 1 11 m 8 d
26 9/5 Fasterud Karin Eriksdotter hustru 67 -
26 14/5 Stavik Ingeborg
Jonsdotter piga 30 -
26 20/5 Fölsvik Gertrud
Olofsdotter - 6 m 14d
26 27/5 S. Ås Jöns
Olofsson 1 5 m
26 10/6 Rud Annika
Olofsdotter (förkvävd) - 7 m
26 3/7 Fölsvik Erik
Nilsson 61 - (?)
26 3/7 Sandviken Marit Jönsdotter 36 -
26 1/8 Gunnerud Annika Nilsdotter piga 18 -
26 27/9 Fölsvik Ingeborg
Månsdotter piga 18 -
26 25/11 Fölsvik Nils
Andersson 91 -
26 25/11 S. Ås Marit
Olofsdotter hustru 70 -
26 26/11 Medskog Nils
Nilsson - 3 m 14d
26 28/12 Bogerud Marit
Larsdotter hustru 73 -
27 3/1 By Marit
Nilsdotter hustru 76 -
27 1/2 Bävik Anna
Andersdotter hustru 48 -
27 10/2 Mårbacka Jöns
Matsson - 18 dgr
27 8/3 Fölsvik Nils
Perssons barn (dödfött) - -
27 10/3 S. Ås Lars
Jönsson - 14 dgr
27 17/3 Högberg Halvard
Nilsson 84 -
27 18/3 Fölsvik Olof
Olofsson 88 -
27 18/3 Gunnerud Britta
Månsdotter - 1 m 14d
27 25/3 Bävik Pål
Simonsson 64 -
27 30/3 Bösseviken Karin Månsdotter hustru 75 -
27 15/4 Bösseviken Gertrud Nilsdotter piga 75 -
27 28/4 Sandviken Olof
Olofsson 52 -
27 7/5 Bogerud Gertrud
NN hustru 76 -
27 20/6 Nolbergsviken Ingeborg Persdotter 33 -
27 27/6 Rud Kerstin
Nilsdotter 78 -
27 5/7 Gunnerud Marit Eriksdotter piga 80 -
27 30/7 Mickelstorp Karin Olofsdotter hustru 66 -
27 7/8 Mickelstorp Karin Nilsdotter hustru 85 -
27 30/8 Västmyr Erik
Jonsson 50 -
27 28/8 Bävik Erik
Hansson gammal h-smed 95 -
27 15/10 Högberg Marit
Olofsdotter hustru 71 -
27 20/11 Gunnerud Anders
Nilsson 15 -
27 15/12 Visteberg Annika
Olofsdotter - 1 m 6 d
27 24/12 Fölsvik Nils
Persson 30 -
28 1/2 Ålkärrsrud Per Larsson 41 -
28 18/2 Visteberg Karin
Jonsdotter 35 -
28 24/2 Högberg Jon
Jonsson 45 -
28 28/2 Arvidstorp Olof Bryngelsson 31 -
28 20/4 Stavik Nils Isaksson 70 -
28 1/5 Högberg Elin
Månsdotter 70 -
28 2/5 Mosserud Nils Persson - 8 m
28 31/5 Gunnerud Anders
Nilsson 80 -
28 10/6 S. Ås Kerstin
Björsdotter hustru 70 -
28 23/6 S. Ås Nils Persson d.ä. 80 -
28 10/7 S. Ås Marit
Jonsdotter 85 -
28 7/8 Korterud Elin Nilsdotter 73 -
28 8/8 Gunnerud Ingeborg Månsdotter - 10 m
28 10/8 Fölsvik Ingeborg
Torbjörnsdotter 94 -
28 1/9 Fölsvik Marit
Olofsdotter 75 -
28 24/9 Högberg Karin
Larsdotter (död af en oförmodelig wådeld) 4 6 m
28 7/10 Mårbacka Abbelona
Eriksdotter 70 -
28 3/11 By Jon Olofsson 100 -
28 29/12 Fölsvik Jöns
Månsson - 1 m 2 d
29 1/2 Rud Jöns
Olofsson 80 7 m
29 3/2 Mårbacka Olof Matsson 72 -
29 7/2 Korterud Ingrid Jönsdotter 2 6 m 1 d
29 15/2 Stavik Elin
Bryngelsdotter hustru 74 -
29 5/3 Högberg Kerstin
Larsdotter - 9 m 2 d
29 15/3 Mosserud Sigrid
Månsdotter 69 -
29 16/3 Gunnerud Annika
Larsdotter piga 22 -
29 25/3 Skacksjö Kerstin
Månsdotter piga 60 -
29 30/3 Skacksjö Per
Persson 79 -
29 1/4 Mosserud Olof Nilsson 2 1 m
29 2/4 Visteberg Anna NN 76 -
29 3/4 Mosserud Olof Nilsson 2 1 m 1 d
29 15/4 Gunnerud Erik Björsson 29 -
29 16/4 Gunnerud Bryngel
Eriksson 1 2 m
29 3/5 Visteberg Jöns Pålsson 74 -
29 4/5 Ålkärrsrud Ingrid Andersdotter 66 -
29 5/5 Fölsvik Per
Persson - 2 m 2 d
29 23/5 Gunnerud Karin
Månsdotter 3 3 m
29 29/5 Bonäs Gertrud
Nilsdotter hustru 80 -
29 15/7 Smedsby Sigrid
Arvidsdotter 50 -
29 15/8 Östmansby Sven
Månsson - 10 m
29 20/8 Smedsby Marit
Svensdotter 80 -
29 9/11 Rud Olof Olofsson 63 -
29 16/11 Stavik Elin
Israelsdotter 59 -
29 15/11 Bävik Görna
Börjesdotter 76 -
29 18/12 Mårbacka Ingeborg
Jonsdotter 76 -
30 15/1 Västegård Maria
Andersdotter 2 10 m
30 17/1 Bogerud Per
Månsson 5 3 m
30 20/1 Mosserud Marit
Persdotter - 9 m
30 3/2 Fölsvik Marit
Persdotter 16 -
30 15/2 N. Ås Halvard
Persson 77 -
30 5/3 Fölsvik Anders
Bryngelsson 80 -
30 5/3 Svenserud Jon Månsson - 1 dag
30 6/3 Mosserud Kerstin Persdotter - 10 m
30 10/3 Skacksjö Måns
Nilsson 81 -
30 12/3 Korterud Sigrid
Nilsdotter 64 -
30 13/3 Säter Valborg
Jonsdotter piga 80 -
30 3/4 Gunnerud Ingeborg Månsdotter - 5 dgr
30 15/4 Västmyr Ingeborg
Persdotter 45 -
30 29/4 Ålkärrsrud Marit Persdotter piga 22 -
30 30/4 Visteberg Gertrud
Jonsdotter hustru 36 -
30 7/5 Svenserud Kerstin Eriksdotter 42 -
30 22/5 Bävik Måns
Börjesson - 10 dgr
30 25/5 Svenserud Erik
Persson - -
30 26/5 Västmyr Olof
Persson 48 -
30 15/6 S. Ås Karin
Olofsdotter 9 -
30 25/6 S. Ås Nils
Persspon dräng 70 -
30 8/8 S. Gunnerudstorp Karin Nilsdotter 7 -
30 9/8 Nolbergsviken Måns Elofsson - 14 dgr
30 17/8 Prästbol Marit
Eriksdotter 33 -
30 27/8 Bävik Anna
Nilsdotter 54 -
30 15/9 Prästbol Elin
Jönsdotter 85 -
30 19/9 Bonäs Per
Månsson 30 -
30 23/10 Svenserud Britta
Eriksdotter piga 25 -
30 24/10 Bonäs Gertrud
Nilsdotter hustru 93 -
30 3/11 Fölsvik Sven
Svensson 30 -
30 4/11 Stavik Karin
Johansdotter piga 18 -
30 23/11 Västmyr Karin
Nilsdotter 85 -
30 25/11 Visteberg Nils
NN 84 -
30 27/11 N. Ås Kerstin
Bryntesdotter hustru 52 -
30 28/11 Fölsvik Sven
Larsson 55 -
30 15/12 N. Ås Karin
Persdotter piga 18 -
31 7/1 Gunnerud Isak Nilsson 14 6 m
31 5/1 Östmansby Anna Johansdotter 12 -
31 19/1 Bonäs Erik
Olofsson dräng 22 -
31 20/1 Korterud Ingeborg
Larsdotter piga 29 -
31 5/2 N. Gunnerudstorp Ingrid Jonsdotter hustru 72 -
31 15/2 S. Ås Kerstin
Björsdotter 54 -
31 18/2 S. Ås Britta
Månsdotter piga 64 -
31 3/4 Fölsvik Marit
Olofsdotter 60 -
31 5/4 Nolbergsviken Lars Nilsson - 15 (?)
31 1/4 vid älven Olof Nilsson 1 -
31 1/5 S. Gunnerudstorp Karin Ivarsdotter 75 -
31 13/5 Västmyr Nils
Eriksson 15 -
31 17/5 Gunnerud Börje
Herliksson - 3 m
31 3/6 S. Ås Per
Jönsson dräng 30 -
31 8/7 Svenserud Olof Nilsson 11½ -
31 5/8 Bösseviken Sven Svensson - 7 m
31 9/8 S. Ås Marit
Månsdotter 32 -
31 20/8 Älvbäck Karin
NN piga 40 -
31 15/11 Älvbäck Kerstin
Månsdotter 70 -
31 16/11 S. Gunnerudstorp Lars Persson 9 -
31 1/12 Skacksjö Olof
Hansson - 2 m
31 2/12 Visterud Kerstin
Persdotter 8 3 m
31 13/12 Fölsvik Jöns
Persson - 3 m
31 27/12 Fölsvik Nils
Elofsson 4 -
32 1/1 Fölsvik Margeta
Nilsdotter 4 -
32 3/1 Västmyr Per
Arvidsson - 8 m 7 d
32 7/1 Stavik Kerstin
Nilsdotter - 7 m 5 d
32 13/1 Västmyr Karin
Nilsdotter 5 -
32 14/1 Fasterud Bengt
Hansson 3 5 m
32 30/1 Högberg Margeta
Larsdotter 11 -
32 20/1 Gunnerud Jöns
Olofsson 11 -
32 31/1 S. Gunnerudstorp Per Månsson 74 -
32 2/2 S. Ås Marit
Halvardsdotter 47 -
32 3/2 Bogerud Lars Nilsson 1 5 m
32 13/2 S. Ås Ingrid
Olofsdotter - 8 m
32 15/2 S. Ås Karin
Persdotter 2 -
32 16/2 S. Ås Kerstin
Davidsdotter 4 2 m
32 23/2 N. Ås Lars Jonsson 4½ -
32 23/2 Gårdsjö bruk Kerstin Månsdotter - 7 dgr
32 25/2 Gunnerud Elof
Björsson dräng 27 -
32 25/2 Mosserud Kerstin
Nilsdotter - 6 m
32 26/3 S. Ås Ingrid
Nilsdotter piga 20 -
32 29/3 Svenserud Per
Nilsson 6 7 m
32 30/3 Svenserud Olof
Persson 6 -
32 3/4 Smedsby Olof
Arvidsson 1 5 m
32 7/4 Nolbergsviken Måns Olofsson 76 -
32 15/4 Bonäs Måns
Persson 73 -
32 25/4 Svenserud Katarina
Jonsdotter 3 2 m
32 26/4 Gunnerud Anders
Månsson 7 6 m
32 7/5 S. Ås Anders
Persson - 2 m
32 26/5 Mosserud Karin
Persdotter 2 3 m
32 25/6 Fölsvik Britta
Jonsdotter 36 -
32 5/8 Östmansby Håkan Persson 63 -
32 7/8 Gårdsjö bruk Karin Matsdotter 37 -
32 8/8 Skacksjö Nils Bengtsson - 2 dgr
32 1/10 S. Ås Bonde
Larsson 34 -
32 8/10 Gunnerud Björ
Eriksson 75 -
32 12/10 Bonäs Marit
Nilsdotter 1 5 m
32 2/11 Bogerud Ingeborg
Månsdotter 40 -
32 4/11 Nolbergsviken Nils Månsson 45 -
32 15/11 Svenserud Britta
Bondesdotter 72 -
32 25/11 Visterud Karin
Johansdotter 41 -
32 26/11 N. Ås Sven
Jonsson - 10 m
32 24/12 Bonäs Karin Jonsdotter 29 -
32 27/12 Skacksjö Marit
Håkansdotter 44 -
32 28/12 Gunnerud Nils Olofsson dräng 22 -
32 28/12 Medskog Kerstin
Persdotter hustru 79 -
33 5/2 Skacksjö Anna Elofsdotter piga 47 -
33 15/2 Mosserud Karin
Månsdotter 68 -
33 25/2 Mosserud Knut Nilsson 83 -
33 10/3 Prästbol Anders
Matsson 99 -
33 1/4 S. Ås Marit
Nilsdotter 39 -
33 5/4 Mosserud Karin Nilsdotter 7 -
33 13/4 Fasterud Katarina
Hansdotter - 3 m 4 d
33 30/4 Gunnerud Nils Nilsson 23 -
33 30/4 N. Ås Per
Olofsson - 11 m 4 d
33 31/4 N. Ås Marit
Nilsdotter (förkvävd) - 3 m
33 1/5 Gunnerud Bryngel Bryngelsson 57 -
33 13/5 Gunnerud Ingeborg
Björsdotter piga 48 -
33 14/5 Gunnerud Jöns
Nilsson 6 6 m
33 29/5 Ålkärrsrud Gertrud Månsdotter 57 -
33 1/6 Gunnerud Katarina Nilsdotter 1 6 m
33 3/6 Gunnerud Jon Olofsson 16 -
33 3/6 Gunnerud Kerstin Nilsdotter 1 6 m
33 9/7 Korterud Jon Persson dräng 44 -
33 15/7 Visteberg Karin
Olofsdotter 8 6 m
33 25/7 Bävik Nils
Nilsson 28 -
33 27/7 Bävik Britta
Larsdotter 56 -
33 1/8 Bävik Margeta
Börjesdotter 1 6 m
33 3/8 Svenserud Erik Elofsson dräng 59 -
33 5/8 N. Gunnerudstorp Ingeborg Johansdotter 3 6 m
33 15/8 Mosserud Ingeborg
Nilsdotter - 6 m
33 30/8 Sandviken Jon
Jonsson 80 -
33 1/9 Prästbol Britta Jonsdotter 1 -
33 10/9 Skacksjö Per
Arvidsson 2 -
33 9/10 Dalen Sigrid
Persdotter 82 -
33 15/10 Högberg Pål
Nilsson - 8 m
33 30/10 Fölsvik Per
Olofsson - 6 m
33 27/11 Fölsvik Jöns
Jönsson 82 -
33 20/12 S. Ås Gertrud
Nilsdotter 80 -
34 19/1 Visterud Sigrid
Persdotter 82 -
34 21/1 Stavik Marit
Andersdotter - 6 m
34 20/1 S. Ås Ingeborg
Persdotter 34 -
34 15/2 Gunnerud Björ
Jönsson 77 -
34 5/3 Ålkärrsrud Nils Andersson 62 -
34 18/3 Fasterud Elof
Hansson 62 -
34 18/3 Högberg Nils
Bengtsson 70 -
34 19/3 S. Ås Jon
Nilsson 54 -
34 19/3 Prästbol Marit
Bengtsdotter hustru 89 -
34 29/3 Skacksjö Johan
Nilsson 58 -
34 1/4 Fölsvik Olof
Jonsson d.ä. 44 -
34 3/4 S. Ås Per
Nilsson 29 -
34 7/4 Fölsvik Ingeborg
Svensdotter hustru 46 -
34 12/4 Östmansby Nils
Månsson 2 6 m
34 13/4 Prästbol Ingemar
Larsson - 3 m
34 30/4 Visterud Jon
Jönsson 7 6 m
34 1/5 Västmyr Olof
Olofsson 51 -
34 3/5 Rud Olof Larsson 47 - ?
34 4/5 Gunnerud Kerstin Jonsdotter 35 -
34 19/5 Gunnerud Sara
Nilsdotter 55 -
34 21/5 Fölsvik Gertrud
Jönsdotter piga 76 -
34 23/5 Visterud Elin
Jönsdotter 10 -
34 10/7 Bävik Kerstin
Nilsdotter 28 -
34 12/7 Fölsvik Olof
Elofsson - 7 m
34 14/7 Högberg Jon
Jonsson dräng 48 -
34 25/8 Högberg Halvard
Bengtsson 103 -
34 26/8 N. Ås Marit
Håkansdotter piga 23 -
34 28/10 S. Gunnerudstorp Måns Ivarsson 71 -
34 29/10 Östmansby Pål
Eriksson 62 -
34 10/11 Skacksjö Jon
Nilsson dräng 80 -
34 12/11 Svenserud Sven
Nilsson 82 -
34 13/11 Bävik Elin
Olofsdotter 61 -
34 30/11 Smedsby Marit
Nilsdotter hustru - -
34 1/12 Smedsby Marit
Nilsdotter hustru 70 -
34 5/12 Ålkärrsrud Erik Persson 4 6 m
34 17/12 Bösseviken Nils
Svensson - -
35 7/1 Ålkärrsrud Måns Persson 15 10 m
35 20/1 Bävik Ingeborg
Andersdotter hustru 67 -
35 12/2 Östmansby Gudmund
Månsson dräng 47 -
35 22/2 Östmansby Jon
Davidsson 47 -
35 25/2 By Britta
Isaksdotter 66 6 m
35 28/2 Gunnerud Marit
Torbjörnsdotter 40 6 m
35 2/3 Visteberg Elof Persson 76 -
35 5/3 Visteberg Karin Persdotter 78 -
35 3/3 Visteberg Per Andersson dräng 19 -
35 10/3 Säter Karin
Jonsdotter piga 60 -
35 18/3 Visteberg Anders
Jönsson 46 -
35 29/3 By Per Sonesson 85 -
35 26/3 Nolbergsviken Elin Månsdotter 2 10 m
35 1/4 By Jon Olofsson - 4 m 7 d
35 3/4 N. Ås Per
Månsson 60 -
35 5/4 Älvbäck Kerstin
Larsdotter hustru 70 -
35 10/4 Fölsvik Erik
Nilsson 26 -
35 3/4 Svenserud Nils Månsson - 4 m 8 d
35 8/4 Nolbergsviken Marit Månsdotter hustru 67 -
35 12/4 Visterud Karin
Persdotter hustru 54 -
35 19/4 Visteberg Rangella
Arvidsdotter 14 -
35 24/4 Fölsvik Annika
Olofsdotter 1 2 m
35 15/5 Bogerud Per
Nilsson 90 -
35 21/5 Sandviken Anna
Nilsdotter 8 8 m 3 v
35 16/6 Svenserud Marit
Larsdotter hustru 53 -
35 1/7 S. Ås Marit
Olofsdotter 7 2 m
35 4/7 Bävik Karin
Nilsdotter 2 8 d
35 10/7 Arvidstorp Karin Larsdotter 4 9 m 14d
35 22/7 Högberg Ingemar
Olofsson 86 -
35 23/7 Arvidstorp Håkan Eriksson 72½ -
35 22/7 S. Ås Måns
Månsson - 6 m
35 9/9 Gunnerud Olof Isaksson 60 -
35 17/11 N. Ås Jon
Persson dräng 23 3 m
35 20/11 Korterud Karin
Sonesdotter hustru 85 -
35 3/12 Kvarntorp Elin
Nilsdotter hustru 85 -
35 13/12 Visterud Olof
Eriksson - 8 m
35 10/12 Ålkärrsrud Britta
Andersdotter 1 -
36 17/1 Smedsby Sven
Eriksson dräng 24 8 m 2 d
36 29/1 Gårdsjö bruk Katarina Johansdotter 1 8 m
36 16/2 Gunnerud Måns
Björsson 48 -
36 13/3 Visterud Per
Månsson 84 -
36 4/4 Bogerud Erik
Larsson 82 6 m
36 20/4 Visterud Britta
Olofsdotter - 2 m 6 d
36 2/6 Mårbacka Johan Arvidsson 1 2 m
36 5/6 Visterud Elin Persdotter 7 -
36 9/10 Ålkärrsrud Per Andersson - 11 dgr
36 18/11 Gunnerud Nils Sandersson 31 -
36 12/12 Prästbol Anna
Jonsdotter hustru 71 -
36 15/12 Fölsvik Jöns
Persson 76 -
37 1/1 Stavik Jöns
Nilsson 91 -
37 30/1 Mosserud Nils
Nilsson 49 -
37 4/2 Visterud Karin Persdotter hustru 21 -
37 21/2 Bogerud Britta
Nilsdotter 2 2 m
37 25/2 Korterud Nils
Persson 60 -
37 11/3 Svenserud Erik
Arvidsson 52 -
37 24/3 Smedsby Jon
Svensson - 16 d
37 26/3 Västegård Karin
Olofsdotter 1 11 m
37 2/4 Östmansby Elin Olofsdotter piga 70 -
37 11/4 Mickelstorp Lars Olofsson dräng 23 -
37 12/4 Gunnerud Jöns
Nilsson 1 7 m
37 22/4 Gårdsjö bruk Måns Kristoffersson 4 14 dgr
37 29/4 Gårdsjö bruk Jonas Andersson 1 6 m
37 29/4 Gunnerud Nils
Persson 46 -
37 3/5 Skacksjö Margareta Persdotter - 9 m
37 4/5 Ålkärrsrud Sven Persson 2 5 m
37 8/5 Prästbol Lars Larsson dräng 31 2 m
37 20/5 Visterud Jonas
Karlsson 55 -
37 19/5 Gårdsjö bruk Ingegerd Månsdotter hustru 80 -
37 23/5 Prästbol Måns
Persson 52 -
37 8/6 Högberg Britta
Nilsdotter hustru 33½ -
37 19/6 S. Gunnerudstorp Olof Jonsson - 9 m 14d
37 26/6 N. Ås Nils
Nilsson 70 -
37 27/6 Prästbol Kerstin
Jönsdotter piga 60 -
37 1/7 Visterud Gertrud Olofsdotter hustru 88 -
37 30/6 Visterud Ingrid
Jonasdotter 8 -
37 15/8 S. Ås David
Månsson 90 -
37 17/8 Fölsvik Jöns
Svensson dräng 29 -
37 20/8 Älvbäck Per
Jonsson 4 10 m
37 30/8 Svenserud Marit
Svensdotter hustru 50 -
37 21/9 N. Ås Per
Olofsson 1 6 m
37 26/9 Bävik Annika
Larsdotter 3 8 m
37 11/10 Bösseviken Kerstin
Svensdotter 1 8 m
37 19/10 Mosserud Kerstin
Nilsdotter hustru 85 -
37 20/10 N. Ås Per
Simonsson - 8 m
37 28/10 Prästbol Britta
Larsdotter 1 11 m
37 2/11 Bonäs Karin
Persdotter hustru 75 -
37 7/11 N. Ås Olof Nilsson 83 -
37 14/11 Bösseviken Karin
Svensdotter 5 6 m
37 19/11 Fölsvik Olof
Olofsson - 2 m
37 28/11 Bävik Britta
Jonsdotter piga 40 -
37 14/12 Altjärn Annika
NN hustru 70 -
37 14/12 Svenserud NN
Persdotter 2 3 m
37 30/12 Svenserud Karin
Halvardsdotter hustru 63½ -
37 30/12 Skacksjö Marit
Persdotter hustru 93 -
38 12/1 Västegård Per
Olofsson 53 -
38 9/1 Älvbäck Jon
Olofsson 50 -
38 13/1 Säter Annika
NN piga 56 -
38 26/1 Nolbergsviken Måns Månsson dräng 32 11 m
38 29/1 Skacksjö Per
Andersson 60 -
38 3/2 Bösseviken Olof Persson 70 -
38 10/2 Fölsvik Nils Olofsson 1 7 dgr
38 15/2 Bävik Dordi Nilsdotter hustru 55 -
38 10/3 Bonäs Olof Persson 70 -
38 4/3 Medskog Margareta
Pålsdotter hustru 30 -
38 10/3 Mickelstorp Nils Nilsson 50 -
38 30/3 Visterud Kerstin
Persdotter änka 50 -
38 2/4 Medskog Katarina
Persdotter 6 1 m 14d
38 7/5 Bogerud Nils Persson 56 -
38 12/5 N. Ås Kerstin
Larsdotter hustru 55 -
38 13/5 Västegård Nils
Olofsson 1 4 m
38 3/6 Bävik Nils Larsson 1 5 m
38 9/6 Korterud Nils Månsson 9 7 m
38 16/6 Bävik Jöns
Nilsson 70 -
38 7/7 Fölsvik Anna
Olofsdotter 4 5 m
38 21/7 Visteberg Jon
Persson 80 -
38 22/7 Visteberg Kerstin
Bengtsdotter hustru 85 -
38 13/10 vid älven Kerstin
Jonasdotter 6 3 m 14d
38 17/10 Fölsvik Kerstin
Olofsdotter hustru 76 -
38 4/11 S. Ås Margareta
Jonsdotter hustru 31 -
38 21/11 Bävik Per
Persson 48 -
38 25/11 Kvarnen Johan
Wisterud soldat 42 -
39 20/1 Bävik Jon
Börjesson 1 6 m 5 d
39 21/1 Bävik Simon
Hansson 50 -
39 27/1 Sandviken Jon
Persson 45 -
39 28/1 By Olof
Bengtsson 80 -
39 9/2 Älvbäck Olof
Olofsson 80 -
39 10/2 Gårdsjö bruk Britta Johansdotter - 2 dgr
39 10/2 Gårdsjö bruk Måns Svensson 78 -
39 24/2 Fölsvik Ingemar
Månsson - 5 m 14d
39 1/3 Dalen Ingeborg
Jonsdotter hustru 46 -
39 19/4 Bogerud Måns
Nilsson 50 -
39 30/4 Bävik Mats
Börjesson 11 2 m 14d
39 9/5 Smedsby Sven
Bengtsson 67 -
39 7/5 Mårbacka Kerstin Arvidsdotter 1 2 m 7 d
39 5/7 Fölsvik Gertrud
Persdotter hustru 63 -
39 23/7 Västmyr Nils
Arvidsson 60 -
39 1/8 Skacksjö Anna Jonsdotter hustru 80 -
39 3/8 Prästbol Britta Larsdotter 3 14 dgr
39 4/8 Rud Jöns
Nilsson 3 6 m
39 5/8 Bävik Britta
Eriksdotter 12 -
39 31/8 Bävik Nils
Olofsson soldat 45 -
39 11/9 Prästbol Karin
Larsdotter hustru 75 -
39 19/9 Svenserud Lars
Abrahamsson 90 -
39 6/10 Gunnerud Anna
Jönsdotter piga 96 -
39 6/10 Skacksjö Bengt
Månsson 69 -
40 1/1 Skacksjö Nils Persson - 4 m 3 d
40 10/1 Bösseviken Ingeborg Olofsdotter hustru 47 -
40 12/1 Mårbacka Anna
Eriksdotter änka 78 -
40 21/1 Rud Marit
Larsdotter hustru 91 -
40 (3/2) N. Ås Katarina
Simonsdotter 3 -
40 28/1 Västmyr Annika
Svensdotter hustru 76 -
40 28/1 Västmyr Marit
Halvardsdotter (förkvävd) - 4½ m (?)
40 29/1 Västmyr Marit
Bondesdotter hustru 45 -
40 31/1 N. Gunnerudstorp Katarina Arvidsdotter 2 6 m
40 20/2 Nolbergsviken Olof Månsson 1 8 m
40 2/3 N. Ås Elof Olofsson 1 1 m 14d
40 15/3 Bonäs Olof Nilsson 2 14 dgr
40 4/4 Örbäck Karin
Abrahamsdotter 4 1 m 14d
40 15/4 Gunnerud Bryngel
Larsson 3 4 m
40 3/5 Gunnerud Jon Jonsson 41 -
40 9/5 Fölsvik Katarina
Jönsdotter - 4 m 14d
40 22/5 Älvbäck Olof
Olofsson 1 9 m
40 5/6 Fölsvik Måns
Ingemarsson 52 -
40 1/7 Visterud Per Persson 3 2 m
40 2/7 Stavik Kerstin
Svensdotter hustru 63 - ?
40 3/7 Korterud Lars Månsson - 14 dgr ?
40 6/7 Visterud Ingeborg Persdotter 6 -
40 6/7 Sandviken Karin Månsdotter 3 10 m 8 d
40 8/7 Visterud Måns Eriksson 2 6 m
40 10/7 Sandviken Nils
Olofsson 4 11 m
40 10/7 Skacksjö Britta
Hansdotter 5 - ?
40 14/7 Visterud Maria
Persdotter - 7 m
40 22/7 Bävik Marit
Jönsdotter hustru 85 -
40 20/7 Svenserud Katarina
Jonsdotter 2 6 m 3 d
40 2/8 Skacksjö Britta Larsdotter 8 1 m
40 3/8 Visteberg Kerstin Larsdotter 4 6 m
40 7/8 N. Ås Per
Eriksson dräng 21 -
40 10/8 Mårbacka Olof
Matsson 7 3 m
40 11/8 Visteberg Måns
Arvidsson 3 2 m
40 13/8 Svenserud Kerstin
Persdotter 11 3 m
40 14/8 N. Ås Kerstin
Elofsdotter hustru 75 4 m
40 14/8 N. Ås Bryngel
Olofsson 12 3 m 14d
40 17/8 N. Ås Katarina
Nilsdotter 2 8 m 3 d
40 20/8 Svenserud Margareta
Persdotter 7 7 m
40 17/8 Örbäck Sven
Pålsson 2 3 m 3 d
40 23/8 Örbäck Erik
Pålsson 7 6 m
40 28/8 S. Ås Ingeborg
Nilsdotter hustru 33 -
40 21/8 Visteberg Sigrid
Nilsdotter hustru 60 -
40 24/8 Svenserud Gertrud
Olofsdotter 6 3 m
40 27/8 Svenserud Nils
Persson 16 7 m 2 d
40 27/8 Bävik Margareta
Larsdotter 3 2 m
40 27/8 Bävik Sone
Persson 12 -
40 22/8 Bävik Ingemar
Persson 9½ -
40 24/8 N. Ås Marit
Pålsdotter 7 5 m
40 22/8 Visteberg Britta
Nilsdotter 18 -
40 30/8 Prästbol Gullbrand
Larsson dräng 17 -
40 30/8 Prästbol Marit
Andersdotter piga 70 -
40 31/8 Bävik Gertrud
Persdotter 5 -
40 1/9 S. Gunnerudstorp Jon Persson 50 -
40 2/9 Bävik Nils
Arvidsson 1 11 m
40 2/9 Bävik Jon Nilsson - 11 m
40 3/9 Svenserud Margareta Månsdotter piga 18 -
40 4/9 Stavik Håkan
Elofsson 4 11 m 1 d
40 3/9 Fasterud Elof Hansson 2 10 m
40 4/9 Örbäck Olof
Abrahamsson 1 -
40 4/9 Örbäck Kerstin
Pålsdotter 14 -
40 5/9 Prästbol Marit Olofsdotter piga 20 -
40 2/9 Västegård Lars Nilsson 2 1 m
40 2/9 Prästbol Maria Olofsdotter piga 19 7 m
40 2/9 Prästbol Katarina Olofsdotter 6 4 m
40 7/9 S. Ås Per
Olofsson 12 9 m
40 7/9 Västmyr Nils
Arvidsson 6 8 m
40 4/9 Västmyr Kerstin
Eriksdotter 6 -
40 8/9 S. Ås Isak
Olofsson 8 10 m 3 d
40 4/9 S. Ås Elin
Knutsdotter piga 24 -
40 7/9 Stavik Marit
Olofsdotter hustru 93 -
40 9/9 Stavik Maria
Olofsdotter hustru 75 -
40 10/9 Stavik Ingeborg
Andersdotter 5 3 m
40 6/9 Fasterud Marit Svensdotter 8 -
40 7/9 Gunnerud Olof Nilsson 6 6 m
40 7/9 By Kerstin Jönsdotter piga 18 8 m
40 7/9 Bogerud Nils Månsson 13 -
40 1/9 S. Ås Nils Olofsson 5 8 m
40 7/9 N. Ås Nils Olofsson 10 8 m 2 d
40 9/9 Gunnerud Nils Nilsson 8 1 m 2 d
40 10/9 vid älven Anders
Jonasson 3 10 m 1 d
40 10/9 vid älven Per
Jonasson 1 6 m 1 d
40 10/9 Bävik Annika
Börjesdotter - 3 m 3 d
40 11/9 Rud Måns
Börjesson 67 -
40 13/9 Prästbol Jon
Jonsson 56 -
40 11/9 Arvidstorp Britta Olofsdotter piga 18 -
40 12/9 N. Ås Karin Jonsdotter 6 6 m
40 11/9 S. Gunnerudstorp Olof Olofsson 2 10 m
40 12/9 S. Gunnerudstorp Margareta Olofsdotter 8 3 m
40 9/9 S. Gunnerudstorp Karin Jonsdotter 1 1 m 3 d
40 11/9 Gunnerud Olof Nilsson 26 -
40 9/9 Västmyr Måns
Jönsson 5 5 m
40 16/9 Östmansby Nils
Gudmundsson 87 -
40 17/9 Bävik Nils
Torbjörnsson 70 -
40 14/9 S. Ås Marit
Nilsdotter piga 56 -
40 17/9 By Margareta
Olofsdotter 4 -
40 14/9 S. Ås Gunilla
Persdotter piga 60 -
40 12/9 Örbäcks säter Jon Larsson 9 5 m
40 14/9 Bogerud Per
Månsson 6 9 m
40 17/9 N. Gunnerudstorp Jon Jonsson 7 2 m
40 18/9 S. Ås Karin
Nilsdotter hustru 90 -
40 19/9 Rud Jöns
Börjesson 5 8 m
40 19/9 Korterud Kerstin
Olofsdotter 4 6 m
40 24/9 Arvidstorp Karin Larsdotter 4 9 m
40 24/9 Västmyr Marit
Olofsdotter piga 20 5 m
40 20/9 Västmyr Erik
Svensson 1 3 m
40 30/9 Altjärn Lars
Mårtensson 90 -
40 28/9 Älvbäck Per
Jonsson 1 10 m
40 1/10 Bävik Karin
Ingemarsdotter hustru 57 -
40 1/10 Högberg Nils
Larsson 4 9 m
40 1/10 Korterud Måns
Månsson 4 3 m
40 5/10 Bogerud Elof Nilsson 10 -
40 5/10 By Per Olofsson - 11 m
40 10/10 Högberg Margareta
Larsdotter 1 8 m
40 4/10 Kvarnen Annika
Larsdotter - 9 m 2 d
40 23/10 Ålkärrsrud Nils
Persson 15 -
40 27/10 Högberg Ingegerd
Ivarsdotter hustru 44 4 m
40 30/10 Prästbol Ingemar
Olofsson - 4 m 3 d
40 4/11 Ålkärrsrud Per Persson 12 2 m 2 d
40 11/11 Fölsvik Karin
Elofsdotter 8 8 m
40 25/12 Svenserud Olof
Bengtsson 70 -
40 25/12 Bävik Marina
Olofsdotter hustru 74 -
41 4/1 S. Ås Britta
Bryngelsdotter hustru 71 -
41 8/1 N. Ås Kerstin
Arvidsdotter hustru 35 3 m
41 16/1 Östmansby Britta
Simonsdotter - 12 dgr
41 19/1 S. Ås Måns
Jönsson 35 -
41 20/1 By Nila
Isaksson nämndeman 57 -
41 26/1 S. Ås Olof
Persson 51 -
41 29/1 S. Ås Karin
Persdotter hustru 53 -
41 29/1 Bogerud Ingeborg
Elofsdotter hustru 82 -
41 5/2 Gårdsjö bruk Ingeborg Persdotter hustru 76 -
41 16/2 Västegård Nils
Olofsson - 8 dgr
41 19/2 Gunnerud Britta
Elofsdotter hustru 73 -
41 28/2 S. Gunnerudstorp Marit Persdotter hustru 78 -
41 5/3 Östmansby Karin Olofsdotter hustru 67 -
41 9/3 N. Ås Karin
Larsdotter hustru 36 -
41 14/3 Högberg Lars
Olofsson 33 6 m
41 21/3 Stavik Lars
Jonsson dräng 33 6 m
41 27/3 Stavik Jon Larsson 65 -
41 25/3 Gunnerud Ingeborg
Isaksdotter - 8 m 8 d
41 5/4 N. Ås Olof
Larsson dräng 18 6 m
41 9/4 Bonäs Karin
Eriksdotter hustru 73 -
41 7/4 Gårdsjö bruk Karin Hansdotter hustru 55 6 m
41 11/4 Bösseviken Sven Nilsson 37 6 m
41 11/4 Smedsby Ingeborg
Larsdotter piga 60 -
41 21/4 N. Gunnerudstorp Britta Larsdotter hustru 80 -
41 22/4 Svenserud Nils
Månsson 82 -
41 30/4 Västmyr Olof
Jonsson 63 -
41 25/4 Stavik Per
Kristoffersson dräng 24 -
41 1/5 S. Ås Marit
Jonsdotter hustru 49 6 m
41 3/5 Stavik Gertrud
Nilsdotter hustru 36 6 m
41 4/5 S. Ås Kerstin
Larsdotter piga 50 -
41 9/5 Västegård Karin Arvidsdotter piga 55 -
41 14/5 Mårbacka Elisabet
Eriksdotter hustru 80 9 m
41 14/5 Bogerud Karin
Bryngelsdotter hustru 72 -
41 24/5 Bogerud Nils
Nilsson 58 -
41 24/5 Visterud Lars
Jonsson 28 -
41 6/6 Stavik Elin
Persdotter hustru 67 -
41 26/6 Gårdsjö bruk Ingrid Johansdotter 1 4 m 14d
41 12/7 Gunnerud Isak
Olofsson 37 6 m 14d
41 5/8 Visterud Marit Bengtsdotter hustru 82 -
41 26/8 Svenserud Per
Olofsson 1 14 dgr
41 28/8 Sandviken Nils
Jonsson 49 -
41 16/9 Svenserud Nils
Jönsson soldat 60 -
41 28/9 Mårbacka Gudmund
Olofsson 76 -
41 9/10 Högberg Lars
Månsson dräng 80 -
41 21/10 Östmansby Marit
Olofsdotter hustru 32 -
41 28/10 By Lars Jonsson 3 10 m 8 d
41 18/11 By Annika
Olofsdotter 1 10 m
42 10/2 Prästbol Kerstin
Andersdotter hustru 72 -
42 21/2 Stavik Johan
Johansson dräng 33 -
42 16/3 Smedsby Erik
Larsson 66 -
42 28/3 Smedsby Marit
Jönsdotter 1 -
42 ----- Gunnerud Nils
Nilsson (drunknad i Skacksjön) (beg. 22/4) 21 -
42 ----- Gunnerud Jöns
Nilsson (drunknad i Skacksjön) (beg. 22/4) 14 6 m
42 23/4 Skacksjö Elin
Nilsdotter hustru 55 -
42 24/4 Prästbol Olof
Larsson 53 -
42 26/4 Altjärn Maria
Larsdotter hustru 51 -
42 28/4 Bonäs Ingeborg
Månsdotter piga 20 6 m
42 29/4 Bävik Anna
Gudmundsdotter hustru 64 -
42 6/5 Medskog Nils
Månsson 57 -
42 16/4 Mårbacka Katarina
Hesselgren 50 6 m
42 5/6 Stavik Olof
Jönsson dräng 55 -
42 12/6 Arvidstorp Elin Andersdotter hustru 74 -
42 28/6 Bogerud Kerstin
Månsdotter piga 20 6 m
42 26/7 Västmyr Karin
Olofsdotter - 15 dgr
42 2/8 Västegård Abraham Abrahamsson 65 -
42 3/8 Korterud Jöns Jönsson dräng 22 9 m
42 4/8 Skacksjö Marit Jonsdotter piga 70 -
42 5/8 Rud Nils Olofsson 11 6 m
42 7/8 Bävik Karin
Nilsdotter 3 1 m 1 d
42 10/8 Fölsvik Nils
Månsson 12 -
42 12/8 Rud Kerstin Nilsdotter 8 7 m
42 15/8 Rud Nils Nilsson 2 9 m
42 20/8 S. Ås Olof Bengtsson 14 -
42 23/8 S. Gunnerudstorp Annika Jonsdotter 5 2 dgr
42 26/8 Prästbol Ingemar
Larsson 2 9 m 2 d
42 1/9 Fölsvik Nils
Jonsson - 10 m
42 13/9 Svenserud Karin
Persdotter hustru 82 -
42 16/9 Västmyr Anders
Arvidsson 67 -
42 17/9 Smedsby Margareta
Jönsdotter 5 8 m
42 24/9 Smedsby Ingemar
Jönsson 3 7 m 14d
42 26/9 Bösseviken Olof Gudmundsson 80 -
42 28/9 Smedsby Nils
Svensson - 4 m 14d
42 29/9 Bävik Börje
Nilsson 57 -
42 20/10 Östmansby Ingeborg
Månsdotter - 8 m
42 31/10 Västmyr Ingemar
Eriksson - 1 dag
42 6/11 Fölsvik Sigrid
Andersdotter hustru 58 -
42 12/11 Smedsby Bengt
Svensson dräng 20 4 m
42 14/11 Gunnerud Kerstin
Nilsdotter hustru 24 -
42 --/12 Gunnerud Margareta
Jonsdotter - -
42 30/12 Korterud Kerstin
Johansdotter hustru 67 -
43 1/1 Kvarnen Kerstin
Nilsdotter - 4 m
43 2/1 Gårdsjö bruk Kerstin Olofsdotter 4 1 m 7 d
43 3/2 Smedsby Håkan
Larsson 62 -
43 3/2 Bonäs Sven
Månsson dräng 40 -
43 3/3 S. Gunnerudstorp Olof Mickelsson 41 6 m
43 20/2 N. Ås Ingeborg
Nilsdotter - 8 m
43 8/3 Västegård Katarina Olofsdotter - 5 m 3 d
43 8/3 Bösseviken Elin Göransdotter hustru 74 -
43 11/3 S. Ås Elin
Persdotter hustru 50 3 m
43 17/3 Prästbol Lars
Månsson dräng (drunknad) 20 3 m 2 d
43 15/3 Västmyr Olof
Eriksson - 5 m
43 21/3 S. Ås Nils
Nilsson 57 -
43 19/3 Visterud Johan
Persson 1 2 m
43 23/3 Mosserud Kerstin
Nilsdotter hustru 54 6 m
43 25/3 Prästbol Anna
Andersdotter hustru 72 -
43 2/4 Bonäs Katarina
Nilsdotter 1 3 m
43 3/4 N. Ås Olof
Persson dräng 33 -
43 3/4 Fölsvik Marit
Persdotter piga 71 -
43 7/4 Bogerud Per
Nilsson 5½ -
43 15/4 Fasterud Karin
Nilsdotter hustru 56 -
43 16/4 Bävik Britta
Jönsdotter hustru 43 10 m
43 21/4 S. Ås Måns
Nilsson 56 4 m
43 22/4 Mårbacka Ingegerd
Jönsdotter hustru 63 7 m
43 29/4 Östmansby Britta
Månsdotter hustru 61 -
43 3/5 Prästbol Erik Larsson 80 -
43 27/4 By Elin
Andersdotter hustru 80 -
43 3/4 Nolbergsviken Karin Månsdotter hustru 81 -
43 3/4 Prästbol Kerstin Larsdotter hustru 52 -
43 1/5 N. Ås Anna
Sonesdotter piga 100 -
43 29/4 Nolbergsviken Bengt Nilsson dräng 43 -
43 6/5 Stavik Sigrid
Olofsdotter piga 34 -
43 6/5 Mårbacka Mats Olofsson 61 -
43 6/5 Kvarnen Kerstin
NN fattig piga 80 -
43 11/5 Visterud Jöns
Olofsson 70 -
43 8/5 Stavik Anders
Nilsson 42 -
43 10/5 Nolbergsviken Bengt Olofsson 43 -
43 9/5 Nolbergsviken Britta Olofsdotter hustru 42 -
43 27/5 Bösseviken Nils Davidsson 49 -
43 7/6 Mårbacka Arvid Johansson 42 -
43 12/6 ----- Anders
Larsson Knap h-smed 55 2 m 14d
43 15/6 Visteberg Måns
Månsson dräng 21 -
43 19/6 Prästbol Lars
Bengtsson 76 -
43 25/6 By Sven Jonsson 69 -
43 2/7 Nolbergsviken Kerstin Månsdotter hustru 50 -
43 14/7 Ålkärrsrud Kerstin Persdotter piga 51 -
43 16/7 Västegård Karin
Jonsdotter hustru 56 -
43 8/8 N. Gunnerudstorp Jöns Arvidsson 1 11 m
43 24/8 S. Gunnerudstorp Karin Olofsdotter 2 9 m
43 16/9 Örbäck Nils
Jonsson 74 -
43 5/10 Gårdsjö bruk Lisken Göransdotter hustru 100 -
43 29/11 N. Gunnerudstorp Halvard Börjesson 53 6 m
43 2/12 Nolbergsviken Anna Månsdotter 67 -
43 6/12 S. Ås Karin
Bondesdotter hustru 76 -
44 (19/2) Bävik Britta
Larsdotter 1 3 m
44 17/3 Västmyr Kerstin
Bengtsdotter hustru 63 -
44 6/4 Bävik Per
Eriksson 48 -
44 18/4 Prästbol Marit
Larsdotter - 1 m
44 26/4 S. Ås Jon Olofsson - 1 m
44 2/5 Nolbergsviken Måns Bengtsson 4 6 m
44 6/5 Nolbergsviken Margeta Månsdotter 4 4 m
44 13/5 Nolbergsviken Kerstin Persdotter hustru 36 -
44 16/7 Visterud Elin
Jönsdotter hustru 82 -
44 1/8 Västegård Per Olofsson - 3 m 3 d
44 2/8 Arvidstorp Annika Nilsdotter - 5 m 14d
44 14/8 Skacksjö Kerstin
Håkansdotter hustru 72 -
44 25/8 Visteberg Margeta
Arvidsdotter piga 20 -
44 24/9 S. Ås Elof
Isaksson 72 -
44 30/9 Gårdsjö bruk Petter Johansson - 7 dgr
44 7/12 Skacksjö Ingeborg
Jonsdotter 70 -
44 12/12 Stavik Britta
Johansdotter hustru 72 -
44 9/12 Stavik Nils Nilsson 1 2 m
44 26/12 Fölsvik Gertrud
Persdotter hustru 70 -
45 25/1 Korterud Olof
Olofsson 14 -
45 23/1 S. Ås Margeta
Persdotter (förkvävd) - 2 m 8 d
45 10/2 Fölsvik Per
Jönsson 82 2 m 14d
45 16/2 Smedsby Olof Nilsson 56 2 m 8 d
45 7/3 Gunnerud Olof Olofsson dräng 19 4 m
45 25/3 Mårbacka Karin
Jonsdotter - 1 m
45 9/4 Gunnerud Margeta Isaksdotter 7 4 m
(Blad saknas i dödboken)
--------- ---------
46 5/12 Gunnerud Kerstin
Jönsdotter 1 6 m 14d
46 23/12 Prästbol Marit
Olofsdotter 17 5 m
46 24/12 Dalen Måns
Jonsson 65 6 m
46 24/12 Bävik Per
Larsson 2 3 dgr
46 30/12 Gunnerud Britta
Larsdotter 3 3 dgr
47 6/1 Bävik Marit
Persdotter 17 10 m
47 21/1 N. Ås Lars
Simonsson 1 11 m
47 28/1 Gunnerud Britta
Simonsdotter 1 10 m
47 20/2 Arvidstorp Jonas Nilsson 1 4 m
47 23/2 Stavik Bengt
Persson gardessoldat 60 -
47 8/3 Mickelstorp Elof Bryngelsson 95 -
47 16/3 Örbäck Lars
Abrahamsson (drunknad) 2 10 m
47 23/3 Svenserud Olof
Nilsson 2 19 ?
47 23/3 Nolbergsviken Bengt Olofsson - 5 m
47 1/4 Stavik Kerstin
Jönsdotter 2 11 m
47 28/4 Svenserud Anders
Nilsson 1 2 m 14d
47 1/5 Rud Annika
Bryngelsdotter - 8 dgr
47 6/5 N. Ås Karin
Håkansdotter hustru 48 -
47 8/5 Örbäck Ingeborg
Månsdotter 3 1 m 14d
47 12/5 N. Gunnerudstorp Margeta Arvidsdotter 2 7 m
47 16/5 Stavik Kerstin
Svensdotter - 1 m 3 d
47 24/5 Korterud Marit
Månsdotter hustru 89 6 m
47 25/5 S. Ås Jöns
Larsson 90 -
47 30/5 N. Ås Kerstin
Jonsdotter hustru 18 6 m
47 11/6 Gårdsjö bruk Kerstin Olofsdotter 2 1 m 10d
47 18/6 Gårdsjö bruk Johan Jonsson mästersven 30 11 m 8 d
47 21/7 Prästbol Lars
Jönsson 59 -
47 15/7 Gårdsjö bruk Anders Johansson 1 4 m
47 25/7 Bonäs Maria
Nilsdotter hustru 70 -
47 29/7 Fölsvik Kerstin
Ingemarsdotter h-u 71 -
47 25/8 S. Gunnerudstorp Karin Halvardsdotter hustru 41 -
47 (30/8) Visteberg Sigrid
Månsdotter (förkvävd) - 5 m 14d
47 13/9 N. Ås Nils
Håkansson - 1 dag
47 25/9 Svenserud Gertrud
Nilsdotter 1 4 m 14d
47 9/10 Bogerud Katarina
Nilsdotter piga 19 -
47 2/11 Svenserud Marit
Månsdotter hustru 80 -
47 24/11 Fölsvik Kerstin
Eriksdotter hustru 74 -
47 25/11 Gunnerud Kerstin
Björsdotter hustru 41 3 m
47 29/11 Sandviken Måns
Jonsson (drunknad) 16 2 m 2 d
47 30/11 Stavik Johan Jönsson - -
47 ----- Västmyr Marit
Persdotter hustru 90 -
(beg. 28/12)
47 26/12 N. Ås Marit
Elofsdotter hustru 46 -
47 27/12 Skacksjö Ingeborg
Nilsdotter hustru 46 -
48 4/1 Svenserud Per Svensson 66 -
48 10/1 Mårbacka Sven
Jonsson 70 -
48 16/1 Högberg Karin
Jonsdotter hustru 72 -
48 6/2 Stavik Marit
Jonsdotter (förkvävd) - 1 m 14d
48 17/2 Bävik Gertrud
Arvidsdotter 2 2 m
48 24/2 S. Ås Anna
Olofsdotter hustru 85 -
48 (6/3) Bogerud Ingeborg
Persdotter hustru 88 -
48 28/2 Fölsvik Nils
Hansson 99 -
48 2/3 Visteberg Elof Gudmundsson 1 3 m 3 d
48 9/3 Skacksjö Nils Persson - 11 m
48 12/3 Fölsvik Jöns
Persson - 6 m
48 11/3 Skacksjö Per
Jönsson - 7 m 14d
48 15/3 S. Ås Gertrud
Persdotter - 18 dgr
48 21/3 By Marit
Simonsdotter hustru 90 -
48 22/3 Fölsvik Kerstin
Jönsdotter hustru 80 -
48 27/3 S. Ås Nils Olofsson 5 3 m
48 10/4 Svenserud Måns
Davidsson 62 -
48 1/4 Svenserud Per Nilsson - 3 dgr
48 11/4 Svenserud Gertrud
Nilsdotter 13 1 m 7 d
48 21/4 S. Ås Nils
Månsson dräng 60 -
48 22/4 S. Ås Margeta
Olofsdotter 4 4 m
48 24/4 Bävik Karin
Larsdotter hustru 70 -
48 25/4 Bävik Lars
Arvidsson 90 -
48 1/5 Västmyr Sven
Olofsson 75 6 m
48 ----- vid älven Britta
Jonsdotter 2 2 m
(beg. 15/5)
48 11/5 Örbäck Kerstin
Svensdotter h-u 56 -
48 14/5 Sandviken Elin
Elofsdotter hustru 54 -
48 20/5 Svenserud Sven
Jonsson 13 9 m
48 28/5 Stavik Nils Elofsson dräng 23 -
48 2/6 Fölsvik Nils
Persson dräng 72 -
48 5/6 Fölsvik Karin
Olofsdotter hustru 104 -
48 28/6 Västmyr Petter
Eriksson dräng 29 -
48 11/7 Rud Ingeborg
Bryngelsdr hustru 90 -
48 15/8 Västmyr Nils
Olofsson 4 8 m 14d
48 16/8 Skacksjö Gertrud
Isaksdotter hustru 80 -
48 18/9 Gunnerud Nils Larsson - 8 m 1 d
48 3/10 N. Gunnerudstorp Ingrid Svensdotter hustru 24 -
48 11/11 Fölsvik Måns
Knutsson 74 -
48 7/12 Örbäck Kerstin
Nilsdotter piga 54 -
49 26/1 Svenserud Marit
Nilsdotter hustru 84 -
49 10/3 N. Ås Ingeborg
Sonesdotter hustru 90 -
49 15/3 Visteberg Måns
Olofsson (bröstsjuka) 60 -
49 16/3 Svenserud Marit
Andersdotter hustru (tvinsot) 37 -
49 21/3 Rud Erik Arvidsson 82 -
49 19/4 Östmansby Gertrud
Larsdotter hustru 84 -
49 1/5 Svenserud Olof Larsson dräng 80 -
49 18/5 Ålkärrsrud Anders Nilsson dräng (tvinsot) 31½ -
49 24/6 Västmyr Hans
Andersson (sotsjuka) 63 -
49 19/7 Medskog Björ
Jonsson 80 -
49 1/8 Bävik Marit
Persdotter hustru 72 -
49 27/8 Bävik Margeta
Månsdr hustru (barnsbörd) 17 -
49 27/8 N. Ås Karin
Nilsdotter (bröstsjuka) - 1 m ?
49 22/9 Skacksjö Nils
Jonsson (tvinsot) --- ----
49 6/12 Bråten Per
Andersson hammarsmed 82 -
49 17/12 Fölsvik Annika
Olofsdr hustru (barnsbörd) ---- ----
50 17/2 Östmansby Johan
Johansson 78 -
50 18/2 S. Ås Nils
Persson - 2½ dag
50 28/3 Fasterud Nils
Hansson dräng 20 3 m
50 30/3 Bävik Lars
Larsson - 2 m 4 d
50 12/4 Mickelstorp Ingeborg Nilsdotter hustru 53 -
50 24/4 Högberg Kerstin
Halvardsdotter hustru 80 -
50 25/4 N. Ås Pål
Olofsson (blind) 76 -
50 9/8 Mickelstorp Nils Eriksson 12 3 m
50 25/8 Fölsvik Marit
Jönsdotter piga 13 ?
50 26/8 S. Ås Margeta
Olofsdotter piga 16 ?
50 6/9 Skacksjö Karin Persdotter ett barn ---- ----
50 15/9 Skacksjö Elin
Bryngelsdotter h-u 81 6 m
50 17/9 Skacksjö Nils
Bengtsson 4 3 m 14d
50 19/9 Skacksjö Olof
Bengtsson 2 1 m 14d
50 16/9 Skacksjö Per
Arvidsson 7 8 dgr
50 20/9 Skacksjö Anders
Larsson 1 10 m 14d
50 16/9 Fölsvik Margareta
Jonsdotter 3 8 m 14d
50 19/9 Fölsvik Jöns
Jonsson 1 6 m
50 21/9 Fölsvik Ingemar
Jonsson 1 21 dgr
50 25/9 Fölsvik Olof
Jonsson 61 6 m
50 26/9 Skacksjö Britta
Knutsdotter hustru 56 -
50 27/9 Arvidstorp Sigrid Gudmundsdotter hustru 80 -
50 4/10 Fölsvik Katarina
Håkansdotter 4 1 m
50 6/10 Fölsvik Nils
Olofsson - 4 m 4d
50 13/10 Stavik Nils
Andersson dräng 20 -
50 8/12 Ås Nils
Elofsson dräng 35 -
50 27/12 Stavik Kerstin
Nilsdotter 2 5 m 2 d
50 31/12 Dalen Britta
Jönsdotter hustru (sotsjuka) 44 -
51 16/1 N. Ås Ingeborg
Jonsdr piga (bröstsjuka) 19 -
51 21/1 Gunnerud Olof
Simonsson (sotsjuka) - 1 m 3 v
51 30/1 Bävik Börje
Matsson (bröstsjuka) 56 -
51 31/1 Älvbäck Marit
Olofsdr änka (bröstsjuka) 76 -
51 5/2 Örbäck Bengt
Eriksson (sotsjuka) 69 -
51 7/2 Stavik Jon
Larsson (sotsjuka) 2 1 m 4 d
51 15/2 Högberg Marit
Bengtsdr hustru (bröstsjuka) 75 6 m
51 8/4 Fölsvik Per
Jonsson (sotsjuka) - 1 m 3½d
51 4/3 Örbäck Olof
Månsson (mässlingen) - 10 m ?
51 15/4 Gunnerud Marit
Persdotter hustru (sotsjuka) 68 -
51 22/4 Skacksjö Jon
Bondesson dräng (sotsjuka) ----- -----
51 9/5 S. Ås Elof
Olofsson (mässlingen) 1 6 m
51 29/5 Svenserud Marit
Larsdotter hustru (sotsjuka) 69 -
51 7/8 Fölsvik Sven
Jönsson (bröstsjuka) 68 -
51 14/8 Mickelstorp Karin Eriksdotter hustru (sotsjuka) 82 -
51 15/8 Gunnerud Erik
Jonsson (sotsjuka) - 2 m
51 11/12 Örbäck Margeta
Eriksdotter h-u (lungsot) 44 -
51 21/12 Prästbol Olof
Ingemarsson (gulsot) 58 -
52 3/1 By Marit
Arvidsdotter (förkvävd) - 6 m
52 1/3 S. Gunnerdstorp Jon Mickelsson
(hastig sjukdom) 63 -
52 13/3 Stavik Kerstin
Andersdotter (sotsjuka) - 6 m 14d
52 15/3 Älvbäck Kerstin
Nilsdotter (sotsjuka) 1 5 m 8 d
52 0329 N. Ås Marit
Olofsdotter (bröstsjuka) 1 10 m 3 d
52 7/4 Svenserud Margeta Andersdr (bröstsjuka) - 3 m
52 14/4 S. Ås Per
Olofsson (bröstsjuka) 32 -
52 13/4 Visteberg Sigrid
Johansdotter h-u (gulsot) 63 -
52 26/4 Fölsvik Håkan
Jönsson (lungsot) 46 3 m
52 3/5 Skacksjö Nils Larsson (bröstsjuka) - 6 m
52 10/5 Bogerud Nils
Larsson (bröstsjuka) 95 -
52 18/5 Bogerud Arvid
Svensson (lungsot) 90 -
52 19/5 Älvbäck Nils
Nilsson (bröstsjuka) - 2 dgr ?
52 10/6 (skada) Måns
Nilsson (skada)
52 24/6
" (skada) "
52 2/7
" " "
52 17/7
" " "
52 17/7
" ett
barn "
52 22/7
? -rud ett barn "
52 1/8 Örbäcks säter Marit Isaksdotter hustru (rödsot) 35 -
52 3/8 Örbäcks säter Gertrud Olofsdotter (rödsot) 2 -
52 11/8 Högberg Annika
Jönsdotter (rödsot) 13 -
52 12/8 Prästbol Nils
Larsson (rödsot) 2 16 dgr
52 12/8 Mickelstorp Kerstin Olofsdotter (rödsot) 7 2 m
52 12/8 Mickelstorp Margeta Olofsdotter (rödsot) 3 10 m
52 12/8 Prästbol Lars
Jönsson (rödsot) 1 9 m
52 14/8 Rud Britta
Nilsdotter (rödsot) 2 10 m 14d
52 15/8 (skada) Margeta
Jönsdotter (rödsot) 5 6 m
(skada) S. Ås (skada -son 39 9 m
" N.Gunnerudstorp
" 3 6 m
" Högberg "
-dotter 1 10 m
" Mickelstorp
" - fsdotter 1 -
" Västmyr " -son 5 9 m
52 21/8 N.Gunnerudstorp Erik Arvidsson (rödsot) 1 8 m
52 26/8 Prästbol Britta
Larsdotter hustru (rödsot) 72 -
52 25/8 Prästbol Lars
Jonsson (rödsot) 35 -
52 26/8 Prästbol Jon
Larsson (rödsot) 7 8 dgr
52 20/8 Prästbol Jöns
Larsson (rödsot) 4 -
52 24/8 Kvarntorp Karin
Månsdotter (rödsot) 2 9 m
52 24/8 Västmyr Karin
Jönsdotter (rödsot) 1 10 m
52 25/8 Västmyr Anders
Arvidsson (rödsot) 4 4 m
52 26/8 Stavik Elin
Jönsdotter (rödsot) 3 6 m
52 25/8 Östmansby Nils
Andersson (rödsot) 1 3 m
52 27/8 Bävik Jon
Matsson dräng (rödsot) 60 -
52 1/9 Medskog Katarina
Nilsdotter h-u (barnsäng) 40 -
52 1/9 Medskog Elin
Nilsdotter (rödsot) 7 (skada)
52 29/8 Medskog Måns
Nilsson barn (rödsot) (skada)
52 31/8 Högberg Nils
Abrahamsson barn (rödsot) (skada)
52 27/8 Skacksjö Lars
Larsson barn (rödsot) (skada)
52 29/8 Dammen Kerstin
(skada) barn (skada) (skada)
52 3/9 Dammen Marit
Olofsdotter (rödsot) - 5 m
52 3/9 Medskog Anders
Nilsson (rödsot) 33 7 m
52 7/9 Medskog Nils
Andersson (rödsot) 3 11 m
52 5/9 Sandviken Nils Johansson (rödsot) 1 9 m
52 6/9 Sandviken Nils Persson (rödsot) 5 2 m
52 12/9 Sandviken Måns
Persson (rödsot) 1 3 m
52 18/9 Nolbergsviken Ingeborg Månsdotter (bröstsjuka) 1 3 m
52 23/9 Västmyr Gertrud
Nilsdotter hustru (rödsot) 60 -
52 23/9 Sandviken Olof
Persson (rödsot) 8 --
52 28/9 Medskog Katarina
Nilsdotter (bröstsjuka) - 21 dgr
52 (18/10)? Ås Jon Olofsson (rödsot) - 7 m
52 (8/11)? -rud Kerstin
Larsdotter (bröstsjuka) 12 4 m
52 (22/11) (skada) Gertrud
Nilsdotter piga (lungsot) 65 -
52 4/12 Smedsby Britta
Larsdotter (rödsot) 3 10 m
52 19/12 Älvbäck Britta
Olofsdotter h-u (sotsjuka) 100 -
53 11/2 Gylleby säter Sven Andersson (bröstsjuka) 39 -
53 7/2 N. Ås Kerstin
Persdotter piga (sotsjuka) 30 -
53 17/1 Högberg Olof
Nilsson (bröstsjuka) - 14 dgr
53 14/2 Gunnerud Erik
Persson (bröstsjuka) 72 -
53 23/5 Mosserud Britta
Nilsdotter piga (bröstsjuka) 30 -
53 3/6 Nolbergsviken Karin Jonsdotter (kopporna) 5½ -
53 ----- Stavik Jöns
Larsson (rödsot) 1 4 m
(beg, 11/6)
53 8/6 N. Ås Nils
Nilsson (tvinsjuka) - 3 m
53 13/6 Visterud Jöns
Jonsson ung dräng (kopporna) (skada)
53 24/6 Fölsvik Karin
Nilsdotter hustru (barnsbörd) (skada)
53 25/6 Medskog (skada) ett barn (kopporna) (skada)
53 27/6 (skada) (skada) (skada) (skada)
53 29/6 Fölsvik Margeta
Jonsdotter (kopporna) 1 1 m
53 14/7 Fölsvik Olof
Nilsson (kopporna) 6 3 m 14d
53 21/7 N. Ås Ingemar
Sonesson (sotsjuka) 90 -
53 23/7 Visteberg Olof
Månsson (kopporna) 4 5 m 14d
53 10/8 Smedsby Jöns
Ingemarsson (kopporna) 6½ -
53 21/8 Fölsvik Marit
Månsdotter hustru (vattusot) 49½ -
53 29/8 Gårdsjö bruk Ingeborg Andersdotter (sotsjuka) 15 -
53 20/8 Bävik Per
Olofsson (kopporna) 1½ -
53 30/8 Medskog Ingegerd
Nilsdotter h-u (sotsjuka) 70 -
53 20/9 Gunnerudstorp Lars Håkansson (skada) 30 -
53 ----- (skada) Jöns
Johansson 35 -
(beg. 30/9)
(skada) (skada) Nils
Jönsson (förkvävd) - 3 m 3 d
(skada) (skada) (skada)
Olofsdotter (kopporna) 4 4 m
53 1/11 Medskog Måns
Nilsson dräng (sotsjuka) 38 -
53 15/11 S.Gunnerudstorp Per Jonsson dräng (rödsot) 18 -
53 21/11 vid älven Ingeborg
Mickelsdr h-u (lungsot) 67 -
53 14/12 Bogerud Karin
Nilsdotter hustru (lungsot) 70 -
53 15/12 Svenserud Karin
Jonsdotter hustru (barnsbörd) 30 -
53 22/12 Nolbergsviken Lars Nilsson gardessoldat 68 -
(Lucka)
59 24/7 Fölsvik Måns
Elofsson (håll o sting) 35 6 -
59 26/7 Fölsvik Margita
Nilsdotter " " 1 3 8
59 3/8 Östmansby Måns Nilsson (hetsig
feber) 76 - -
59 1/9 Bävik Måns
Gudmundsson (sotsjukan) 84 - -
59 1/9 N. Ås h
Karin Halvardsdotter " 76 - -
59 3/9 Fölsvik p
Elin Månsdotter (brännsjukan) 28 9 -
59 3/9 Stavik gamla
p Karin Jönsdotter (sotsjukan) 70 - -
59 21/8 Gunnerud barnet
Jöns Olofsson (kopporna) - - -
59 8/9 vid kvarnen p Karin Nilsdotter (feber) - - -
59 25/9 S.Gunnerudstorp g p Karin Persdotter (vattusot) - - -
59 16/11 Svenserud Per
Elofsson (värk och
sveda
under
bröstet) 81 - -
59 24/11 Bogerud h
Gertrud Månsdotter (sostsjukan) 74 - -
59 (9/12) Östmansby p
Margita Olofsdotter (brännsjuka) 19 3 -
(beg, 9/12)
59 15/12 Stavik Nils
Jönsson (sotsjukan) 75 - -
60 11/1 Skacksjö Arvid
Jönsson (ålderdom) 77 - -
60 11/1 N. Ås ä
Marit Bengtsdotter (ålderdom) 80 5 -
60 25/1 Bävik Lars
Jonsson (håll o
sting) 54 - -
60 14/2 S. Ås h
Marit Davidsdotter (sotsjukan) 76 - -
60 17/4 Svenserud Nils
Nilsson (sotsjukan) 59 - -
60 16/3 S.Gunnerudstorp Olof Persson (sotsjukan) - 5 14
60 29/5 Skacksjö dr
Lars Persson (feber) 19 3 14
60 30/5 Örbäck h
Anna Olofsdotter (sotsjukan) 95 - -
60 25/6 Prästbol Anders
Johansson (sting o klagan) 3 2 -
60 26/6 Skacksjö Lars
Månsson (feber) 40 - -
60 24/7 S. Ås Karin
Larsdotter (magsjuka) 2 - 14
60 14/8 Svenserud Katarina
Månsdotter (sotsjukan) (1) 7 14
60 16/8 Älvbäck Kerstin
Nilsdotter (sotsjukan) 3
veckor
60 18/8 Högberg g
p Maria --------- 70 - -
60 25/9 Skacksjö h
Karin Jonsdotter (sotsjukan) 72 - -
60 17/10 Västmyr h
Karin Andersdotter (sotsjukan) 76 - -
60 12/11 Stavik ? Per
Jonsson ? (?) 86 - -
60 13/11 S. Ås Nils Johansson (?) 74 - -
60 16/11 Fölsvik p
Kerstin Matsdotter (håll o
sting) 36 - -
60 19/11 Medskog fl
------- Davidsdotter (sotsjukan) 5 4 14
60 22/11 Högberg dr
Jon ? Ingemarsson (håll o sting) 70 ?
60 24/12 Gunnerud h
Britta Andersdotter (håll o
sting) 80 - -
61 29/1 Mårbacka Jon
Svensson (drunknad) 41 - -
61 29/1 Ålkärrsrud Anders Persson (drunknad) 50 - -
61 29/1 Bogerud Jon
Pålsson (drunknad) 57 - -
61 14/1 Gunnerud Margreta
Nilsdotter (sotsjukan) - - 4
61 1/2 Högberg Katarina
Larsdotter (magsjuka) (1) - 9
61