Fryksändes dödbok 1696 -1750
Gunnar Almqvist läst
från film (63 A4 sidor)
(L = utdrag av Lysviks dödbok. Uppgifter
gällande Bada är noterade där.)
År m v
96 ------ Bada
(L) Jon Håkanssons barn
96 ------ Bada
(L) Per Håkanssons barn
97 7/3 Bada (L) Marit Persdotter 1 - 20
Bada (L) Erik Olofsson 3 - 20
97 14/3 Bada (L) Jöns
Persson 2 - 2
98 18/3 Bada (L) Halsten
Jonsson - - 34
98 27/4 Bada (L) Marit
Persdotter - - 13
98 8/5 Bada (L) Marit Persdotter 76 - -
99 14/5 Bada (L) Nils
Jonsson 60 - -
Bada (L) Marit, Per Håkanssons dotter 2½ - -
99 23/7 Bada (L) hustru
Anna Månsdotter 54 - -
99 25/7 Bada (L) Jon
Björnsson 58 - -
00 2/2 Bada (L) Per Jönssons hustru - - -
Bada (L) Nils Jonsson - - -
Bada (L) hustru Karin - - -
Bada (L) Jon Håkanssons barn - - -
Bada (L) Per Olofsson - - -
Bada (L) Per Håkanssons dotter 11 - -
00 10/5 Bada (L) Jöns
Olofsson och ett barn - - -
03 13/9 Bada (L) Olof
Jonssons barn 1 - 7
Bada (L) Per Jönssons barn - - 49
03 25/10 Bada (L) Kerstin
Persdotter - - 16
04 14/2 Bada (L) hustru
Kerstin 60 - -
05 ------ Bada (L) Nils
hammarsmed 30 - -
05 15/10 Bada (L) pigan
Ragnella Olofsdotter 80 - -
06 8/4 Bada (L) änkan Barbro 70 - -
(Härifrån dödbok i såväl
Lysvik som Fryksände)
07 9/1 Östmark Britta
Persdotter 27 - -
07 28/1 Vittjärn Abraham
Sigfridsson 80 - 9
07 1/2 Lekvattnet Karin Andersdotter 6 - 5
07 15/2 Åskagsberget Elisabet Henriksdotter 30 - 2
07 19/2 Gransjön Sigfrid
Andersson 47 - 6
07 20/2 Röbjörkeby Olof Halvardsson 68 - 3
07 22/2 Sörmark Lars
Olofsson 38 - 10
07 10/3 Rådom Erik
Persson 1 - 7
07 12/3 Persby Marit
Nilsdotter 1 - 10
07 23/3 Röbjörkeby Olof Eriksson 30 - 7
07 26/3 Vadje Valborg
Eriksdotter 90 - 13
07 14/4 Bada (L) Jonas
Månsson 60 - -
07 18/5 Torsby bruk Jakob Johansson - - 15
07 18/5 Vittjärn Karin
Josefsdotter - - 5
07 20/5 Västanå Per
Knutsson - - 9
07 2/6 Arnsjön Annika
Andersdotter 37 - -
07 21/6 Önnebyskogen Annika Larsdotter 80 - -
07 29/6 Rådom Kerstin
Jonsdotter 40 - 5
07 6/7 Oleby bruk Marit Danielsdotter 1 - 7
07 10/9 Skalleby Jöns
Jönsson 3 - -
07 5/10 Sörmark Jon
Bengtsson 60 - -
07 12/10 S. Röjdåsen Britta
Larsdotter 65 - 3
07 13/10 ------ Kerstin
Göransdotter 6 - -
07 26/10 Västanvik Ingeborg
Eriksdotter 50 - -
07 4/11 Bada (L) Per
Olofsson 63 - -
07 17/11 Rattsjöberg hustru
Annika 80 - 5
07 22/11 Spettungen Karin
Hansdotter 32 - 8
07 8/12 Mången Johan
Pålsson 29 - 5
07 20/12 Bada (L) Marit
Nilsdotter 40 - -
07 27/12 ------ Anders
Boemössa 100 - -
07 29/12 Skalleby Olof
Jönsson 60 - -
07 29/12 Rådom Gertrud
Persdotter - - 40 ?
08 1/1 Mölnerud Eskil Eskilsson 54 - 13
08 14/1 Östmark Nils
Persson 51 - 18
08 19/1 Ånneby Ingrid
Persdotter 48 - 15
08 9/2 Åshagen Olof
Larsson 76 - -
08 22/2 Västanå Elisabet
Olofsdotter 65 - 15
08 26/2 Stensgård Jon
Jonsson 22 - 12
08 1/3 Svenneby Erik Olofsson 68 - 5
08 12/3 Mången Britta,
Påls hustru 85 - 4
08 15/3 Röbjörkeby hustru Annika 69 - 3
08 12/3 Persby Per
Svensson 10 - 40
08 13/3 Åsteby Marit
Persdotter 3 - 41
08 25/3 Bada (L) Per,
Jöns son 2½ - -
08 26/4 Östmark Karin
Jonsdotter 56 - 14 ?
08 27/4 Västanvik Ingegerd
Jönsdotter 10 - 19
08 28/4 Åsteby Per
Jönsson 49 - 16
08 13/5 Vadje Kerstin
Jönsdotter 5 - 13
08 4/6 Torsby Sigrid
Olofsdotter 54 - 10
08 6/6 Bredsjön Olof Larsson 28 - 3
08 16/6 Västanvik Erik
Jönsson 15 - 7
08 18/6 Överbyn Kerstin
(el. Karin) Nilsdotter - - 40
08 11/7 Önnerud Marit
Jonsdotter 44 - 8
08 11/7 Överbyn Karin
Engelbrektsdotter 2 - 3
08 11/7 Åsteby Lars
Jönsson ½ - 2
08 11/7 Fensbol Halsten
Johansson 9 - -
08 11/7 Överbyn Bengt
Persson 2 - 7
08 20/7 Gunnsjögården Elin Persdotter 7½ - 3
08 20/7 Överbyn Klemet
Jönsson ½ - 1
08 20/7 Överbyn Lars
Eskilsson 7½ - 3
08 11/8 Ånneby Kerstin Jonasdotter ½ - 3
08 17/8 Vadje Marit
Eskilsdotter 1 - 1
08 20/8 Oleby bruk Annika Pettersdotter ½ - 9
08 23/8 Bergeby Börje
Stensson ½ - 1
08 23/8 Åsteby Per
Persson ½ - 4
08 24/8 Utterbyn Lats
Rafaelsson 81 - -
08 14/9 Åsteby Karin
Olofsdotter - - 20
08 14/9 Västanvik Ängfast 80 - -
08 4/10 Östmark Ivar
Olofsson 5 - 40
08 10/10 Millmark Kerstin
Svensdotter 68 - 10
08 13/10 Rådom Gertrud
Persdotter 3 - 8
08 17/10 Rådom Kerstin
Olofsdotter 1½ - 3
08 8/11 Svenneby Gertrud
Eriksdotter 4 - 16
08 15/11 Ånneby Nils
Olofsson 54 - 3
08 15/11 Önnebyskogen Per Eriksson 90 - 5
08 16/11 Östmark Jöns
Larsson 50 - 10
08 16/11 Tväråna Tomas
Olofsson 10 - 15
08 17/11 Backa (?) Jon
Olofsson 64 - 8
08 19/11 Vadje Eskil
Persson 53 - 7
08 19/12 ------ Karin
Nilsdotter 3 - 32
08 19/12 Bredsjön Mats
Luken 50 - 13
09 5/1 Torsby Marit
Olofsdotter 5 - 20
09 8/1 Västanvik Jon Olofsson 3 - 42
09 10/1 Utterbyn Marit
Olofsdotter 1 - 29
09 11/1 ------ Ingeborg
Eriksdotter 2 - 42
09 14/1 Gunnsjögården Ingeborg Persdotter 10 - 3
09 17/1 Önneby Olof
Jonsson 5 - 5
09 20/1 Utterbyn Per
Olofsson 1 - 12
09 23/1 Utterbyn Per
Olofsson (struken) 1½ - -
09 24/1 ------ Karin
Jonsdotter 4 - 4
09 28/1 Oleby Per
Olofsson 39 - 18
09 30/1 Sörmark Jöns
Olofsson 1½ - -
09 12/2 Stensgård Karin
Bengtsdotter 3½ - -
09 12/2 Mölnerud Kerstin
Eskilsdotter 3 - -
09 16/2 Västanvik Karin
Larsdotter - - 23
09 16/2 Svenneby Kerstin
Persdotter 3 - 17
09 17/2 Svenneby Nils
Jönsson 51 - 3
09 27/2 Millmark Olof
Jonsson 4 - 40
09 29/2 Västanå Britta
Knutsdotter - - 40
09 5/3 Bada (L) Annika Persdotter 1 - 6
09 8/3 Bada (L) Olof Arnesson 5 9 -
09 8/3 Bada (L) Karin Arnesdotter 3 - 9
09 14/3 Mången Mårten
Mårtensson 53 - 6
09 14/3 Gransjön Per
Olofsson - - 40
09 18/3 Fensbol Nils
Johansson 11 - 20
09 20/3 Svenneby Olof
Eriksson 5 - 29
09 22/3 Kollerud Jon
Olofsson 10 - 20
09 23/3 Millmark Maria
Eliasdotter 4 - -
09 25/3 Vadje Lars
Jonsson 54 - -
09 25/3 Svenneby Lars
Olofsson 4½ - -
09 25/3 Svenneby Kerstin
Jonsdotter 2 - 11
09 30/3 Stensgård Anders
Johansson 3 - 2
09 30/3 Stensgård Maria
Johansdotter 5 - 8
09 2/4 Överbyn Ingegerd
Bengtsdotter 35 - 2
09 3/4 Bada bruk Johan Danielsson 1½ - -
09 24/4 Östmark Marit
Engelbrektsdotter 1½ - -
09 5/5 Rattsjöberg Erik Tomasson - - 2
09 7/5 Rådom Britta
Persdotter 50 - 11
09 20/5 Östmark Ingegerd
Ivarsdotter 29 - 3
09 30/5 Svenneby Per
Olofsson 3½ - 5
09 8/7 Svenneby Nils Eriksson 1 - 25
09 10/7 Mången Pål
Tarfven 60 - 14
09 15/7 Millmark Halsten
Jonsson 60 - -
09 18/7 Oleby Britta
Persdotter 50 - 3
09 13/8 Oleby -----
Olofsson 63 - -
09 13/8 Rattsjöberg Valborg Kristoffersdotter 30 - 16
09 15/8 Västanvik Lars
Jönsson 27 - 15
09 15/8 Multtjärn dr
Erik Pålsson 26 - -
10 3/1 Fensbol Jon
Jonsson 51 - 7
10 14/1 Överbyn Marit
Larsdotter 65 - 3
10 16/2 Röjdåsen Ingrid
Henriksdotter - - 13
10 18/2 Röjdåsen Gertrud
Tomasdotter 70 - 5
10 20/3 Svenneby Marit
Arvidsdotter 62 - 17
10 28/3 Västanvik Lars
Nilsson 10 - 3
10 6/5 Östmark Anna
Ivarsdotter 32 - 3
10 6/5 Bada (L) Ingeborg Nilsdotter 1 - 39
10 12/5 Överbyn Kerstin
Nilsdotter 22 - 11
10 20/5 Torsby Ingeborg
Persdotter 45 - 8
10 1/6 Östmark Olof
Jonsson 1 - 32
10 3/6 Bada (L) Britta Johansdotter ½ - -
10 5/6 Svenneby Ingeborg Håkansdotter 70 - -
10 (beg. 3/7) Överbyn Karin Bondesdotter 54 - -
10 31/7 Vadje Karin
Larsdotter 70 - -
10 31/7 Rådom Lars
Eriksson - - 16
10 1/8 Utterbyn Gertrud Persdotter 80 - -
10 16/8 Rådom Karin
Björsdotter 70 - 3
10 5/9 Önnerud soldaten
Kristian 40 - -
10 12/10 Sörmark dr
Erik Jonsson 30 - -
10 1/11 Smedserud Karin
Nilsdotter 75 - 13
10 19/12 Åsteby Marit
Larsdotter 93 - -
(Lucka
1711-1717 i Lysvik)
11 5/1 Sörmark Olof
Jönsson 54 - 2
11 6/1 Kälkerud Olof Larsson 85 - 13
11 20/1 Åsteby Arne Larsson 70 - -
11 25/1 Spettungen Anders Mårtensson 50 - -
11 25/1 Spettungen Mårten Andersson, hans son 5 - -
11 8/2 ------ Sven
Olofsson, hammarsmed 62 - 2
11 1/3 Röjdoset Lars Persson 90 - -
11 1/3 Röjdoset Per Larsson, hans son 35 - -
11 1/3 ------ Erik
Eriksson, huskarl 50 - -
11 1/3 ------ Karin,
hans hustru 40 - -
11 1/3 ------ Karin
Eriksdotter, hans dotter 15 - -
11 1/3 ------ Valborg
Eskilsdotter, en tiggarkäring 90 - -
11 4/3 Långeruds skog Erik Eriksson 50 - -
11 4/3 Långeruds skog Annika, hans dotter 7 - -
11 4/3 Långeruds skog Anna, hans dotter 3 - -
11 4/3 Vadjeskogen Pelle Hiran, huskarl 60 - -
11 4/3 Mången dr
Johan Pilan 30 - -
11 12/3 Millmark Nils
Bondesson 60 - -
11 (beg. 16/4)
Överbyn Gertrud Jönsdotter 48 - -
11 (beg. 16/4) Mats Luk, en finsk
dräng 36 - -
11 14/4 Röjdåsen Marit
Persdotter 60 - -
11 14/4 Karin
Henriksdotter ½ - -
11 14/4 Mången Annika
Henriksdotter 1 - -
11 29/4 Vadje Lars
Larsson ½ - -
11 30/4 Önnerud Jon Mickelsson 1 - 13
11 29/5 Millmark Jon Persson 21 - -
11 19/8 Utterbyn Britta
Ivarsdotter 76 - 14
11 1/9 Bredsjön Per Grilsson 70 - -
11 12/9 Åsteby Jon
Olofsson 29 - 12
11 16/9 Östmark Karin
Olofsdotter 76 - -
11 14/11 Arnsjön Anders
Andersson 42 - -
11 26/11 Mången Kerstin
Örjansdotter 67 - -
11 29/11 Fäbacken Kerstin
Sigfridsdotter 90 - -
12 1/1 ------ Mars
Tiund, husfinne 38 - -
12 (beg.14/1)
Gransjön Staffan
Sigfridsson 9 - 3
12 1/2 Östmark Marit
Eriksdotter 25 - 8
12 10/2 Vadjetorp Erik
Persson 1 - 6
12 14/3 Sörmark Per
Persson ½ - 3
12 16/3 Åsteby Elin
Nilsdotter 90 - -
12 12/4 Svenneby Marit
Eriksdotter 2 - -
12 6/5 Torsby Per
Halstensson 38 - -
12 10/5 Vasserud Kerstin
Svensdotter 39 - -
12 9/6 Rådom Nils
Larsson 38 - -
12 17/6 Svenneby Kerstin
Nilsdotter 2½ - -
12 1/7 Stensgård Ingeborg Månsdotter 75 - -
12 25/7 Östmark Ingeborg
Jonsdotter 62 - -
12 2/8 Rådom Marit
Larsdotter 28 - -
12 15/8 Oleby bruk Karin Svensdotter 28 - -
12 3/10 Rörkullen Jöns,
husfinne 40 - -
12 14/10 Multtjärn dr
Samuel Göransson 30 - -
12 (beg.25/10)
Mången Erik, huskarl 30 - -
12 24/10 Västanvik Nils
Jonsson 75 - -
12 3/11 Kollerud Kerstin
Jonsdotter 35 - - ?
12 16/12 Kälkerud Karin
Jonsdotter 55 - -
12 23/12 Ånneby Kerstin
Persdotter 86 - - ?
13 10/2 Mången änkan
Sofia 80 - -
13 5/3 Rådom Guru
Olofsdotter 65 - 3
13 12/3 Sörmark Lars
Persson 1½ - -
13 25/3 Överbyn Marit
Larsdotter 71 - -
13 31/3 Vittjärn Karin
Sigfridsdotter 60 - -
13 12/4 ------ Staffan
Bengtsson Rint 42 - -
13 14/4 Svenneby Jon
Olofsson 68 - -
13 26/4 Sörmark Per
Nilsson 52 - -
13 22/5 Vadje Jöns
Bondesson 70 - -
13 8/8 Vitsand Ingeborg
Jönsdotter 1 - 3
13 30/9 Överbyn Karin
Olofsdotter 22 - 5
13 22/10 Millmark Olof
Halstensson 30 - 3
14 14/1 Bergeby Lars
Börjesson 45 - 6
14 17/2 Västanvik Jöns
Ivarsson 70 - 8
14 20/3 Västanå Karin
Matsdotter 80 - 4
14 4/4 Västanå Kerstin
Eriksdotter 17 - -
14 8/4 Smedserud Lars Persson 80 - -
14 1/9 Millmark Erik Jonsson 70 - -
14 5/9 Tväråna Karin
Persdotter 25 - 8
14 23/10 Oleby Olof
Persson 53 - -
14 1/12 Vasserud Jon
Stensson 80 - -
15 2/2 Kollerud Olof Jansson 50 - -
15 13/2 Bredsjön Marit
Larsdotter 30 - -
15 1/3 Vasserud Halsten Eriksson 14½ - -
15 1/3 Vasserud Kerstin Eriksdotter 17 - -
15 20/3 Fensbol Lars
Jonsson 50 - -
15 23/3 Svenneby dr
Erik Jonsson 49 - - ?
15 10/5 Röbjörkeby Karin Elofsdotter 50 - -
15 17/5 Bastvålen Börje
Svensson 105 - -
15 21/5 Torsby Marit
Nilsdotter 55 - -
15 25/5 Vadje Jon Tomasson 25 - -
15 8/6 Utterbyn Gertrud Engelbrektsdotter 70 - -
15 1/7 Smedserud Kerstin Stensdotter 78 - -
15 1/8 Bergeby hustru
Rangella 92 - -
15 8/8 Västanvik Ingeborg Olofsdotter 90 - -
15 28/8 Bredsjön Lars
Tomasson 25 - -
15 26/9 Svenneby Valborg
Jonsdotter 15 - -
15 26/9 Kälkerud Kerstin
Halvardsdotter 32 - -
15 26/9 Stensgård Elisabet
Svensdotter 26 - -
15 14/10 Utterbyn Olof
Halstensson 35 - -
15 16/10 Östmark Marit
Halstensdotter 38 - -
16 1/1 Torsby Karin
Larsdotter 71 - -
16 14/1 Lekvattnet Mickel Matsson 85 - -
16 16/1 Vasserud Rangella
Bengtsdotter 72 - -
16 8/2 Långerud Katarina 90 - -
16 10/2 Stensgård Marit
Matsdotter 70 - -
16 ----- Runnsjön Anders
Moilan 58 - -
16 18/2 Vadje Kerstin
Persdotter 68 - -
16 8/3 Gunnsjögården Mats Matsson 50 - -
16 14/3 Prästbols skog Annika Henriksdotter 14 - 3
16 28/3 Utterbyn Guru
Persdotter 29 - -
16 29/3 Östmark ? Jon
Jönsson 90 - -
16 1/4 Kollerud Marit Persdotter 60 - -
16 3/4 Fensbol Karin
Persdotter 70 - -
16 7/4 Fensbol Gertrud
Nilsdotter 38 - -
16 20/4 Rådom Jon
Larsson ½ - -
16 28/4 Västanvik Karin
Larsdotter 71 - -
16 29/4 Mången Margeta
Karlsdotter 50 - - ?
16 6/5 Smedserud Ingeborg Jonsdotter 58 - -
16 11/5 Persby Sven
Torbjörnsson 56 - -
16 13/5 Önnerud Ingegerd
Persdotter 50 - -
16 (beg.21/5)
Östmark Annika Olofsdotter 100 - -
16 16/6 Arnsjön Anders
Andersson 28 - -
16 16/6 Spettungen Erik Johansson, huskarl 30 - -
16 16/6 Millmark Jon
Ivarsson, soldat 58 - -
16 13/7 Rattsjöberg Tomas Matsson 50 - -
16 20/7 Västanvik Sigrid
Larsdotter 80 - -
16 10/8 Vasserud Ingeborg
Klemetsdotter 67 - -
16 1/9 Sörmark Jon
Svensson 70 - -
16 10/12 Röjdåsen Elisabet
Simonsdotter 100 - 5
16 14/12 Rådom Karin
Eskilsdotter 2 - -
17 1/1 Bada Jon Jonsson 15 - -
17 1/1 Utterbyn Jon Persson 1 - 6
17 6/1 Gunnsjögården Jon Larsson 70 - - ?
17 10/1 Oleby Olof Nilsson 1½ - -
17 12/1 Röbjörkeby Ingegerd Jönsdotter 1½ - -
17 11/2 Killingerud Arvid Bengtsson 62 - -
17 16/2 Fensbol Jon
Persson 36 - -
17 23/2 Bergsäng Gertrud
Olofsdotter 67 - -
17 23/2 Oleby Kerstin Persdotter 54 - -
17 21/3 Vittjärn Johan
Sigfridsson 75 - 3
17 24/3 Röbjörkeby Kerstin Olofsdotter 37 - -
17 14/4 Persby Jon
Jönsson 70 - 2
17 14/4 Kollerud Lars
Jonsson 40 - 4
17 24/4 Röjdåsen Hans
Hansson 62 - 3
17 12/5 Millmark Britta
Matsdotter 35 - 8 ?
17 20/5 Vadje Jöns
Eriksson 27 - 2 ?
17 20/5 Åsteby Henrik
Eriksson 60 - -
17 3/7 Röbjörkeby Jöns Olofsson 80 - 4
17 11/7 Åsteby Lars Olofsson 58 - 3
17 10/11 Oleby bruk Katarina
Persdotter 13 - -
17 (beg.17/11) Oleby bruk Nils Persson 8 - -
17 ----- Oleby bruk Lars Persson 4 - -
17 ----- Oleby bruk Maria Persdotter 2 - -
17 ----- Torsby bruk Britta Jonsdotter 6 - -
17 ----- Torsby bruk Annika Jonsdotter 3 - -
17 1/12 Oleby
bruk Nils Pettersson 2 - 3
17 ----- Torsby bruk Anders Persson 1 - 7
17 ----- Stensgård Ingeborg
Månsdotter 6 - -
17 (beg.8/12) Torsby Lars
Nilsson 8 - 9
17 ----- Torsby Karin
Olofsdotter 1 - -
17 ----- Vasserud Ingegerd
Jönsdotter 2 - -
17 ----- Vasserud Marit
Jönsdotter ½ - -
17 ----- Röbjörkeby Marit Larsdotter 8 - -
17 ----- Vasserud Ingeborg
Jönsdotter 2 - 3 ?
17 ----- Stensgård Jon
Olofsson 6 - -
17 ----- Stensgård Eskil
Torstensson 6 - -
17 ----- Västanå Olof
Nilsson 6 - -
17 ----- Torsby Per Larsson 7 - -
17 ----- Torsby Ingeborg
Bengtsdotter ½ - -
17 (beg. 26/12)
Utterbyn Jöns Jönsson 3 - -
17 ----- Röbjörkeby Markus Olofsson 2 - -
17 ----- Röbjörkeby Marit Jonsdotter 3 - -
17 ----- Bergsäng Gertrud
Olofsdotter 6 - -
17(beg.28/12)
Önnerud Jöns Eriksson 4 - 2
17 ----- Västanvik Marit
Jönsdotter 1 - 4
17 ----- Rörkullen Ingegerd
Danielsdotter 50 - -
17(beg. 28/12)
Kälkerud Ingeborg Olofsdotter 42 - -
18 (beg. 1/1)
Fensbol Karin
Eriksdotter 5 - 1
18 ----- Sörmark Guru
Nilsdotter 1 - -
18 ----- Rådom Kerstin
Eriksdotter 6 - 2
18 ----- Stensgård Per
Halvardsson 1 - -
18 4/1 Västanvik Jon Jönsson 66 - 2 ?
18 7/1 Västanvik Per Håkansson 16 - 32
18 7/1 Oleby Kerstin Olofsdotter 6 - 2
18 12/1 Bergsäng Arvid
Olofsson 2 - 1
18 14/1 Oleby Marit
Olofsdotter 3 - 4
18 14/1 Överbyn Gertrud
Olofsdotter 8 - 3
18 14/1 Rådom Kerstin
Olofsdotter 7 - 6
18 15/1 Kollerud Gertrud
Olofsdotter 6 - 3
18 15/1 Önnerud Marit
Persdotter 7 6 -
18 15/1 Önnerud Olof Persson 5 6 -
18 15/1 Önnerud Jon
Eriksson 2 - -
18 16/1 Sörmark Kerstin
Bengtsdotter 8 - 2
18 19/1 Rådom Marit
Nilsdotter 6 - 2
18 20/1 Västanå Britta
Knutsdotter 1 - 4
18 26/1 Långerud Jon
Halstensson 6 - 3
18 26/1 Östmark Karin
Björsdotter 2 - 5
18 26/1 Överbyn Per
Persson 8 - 6
18 26/1 Fensbol Jon
Larsson 3 - 3
18 26/1 Fensbol Lars
Larsson 8 - 16
18 2/2 Kollerud Måns Börjesson 3 - 16
18 2/2 Östmark Ingegerd
Persdotter 7 - 4
18 2/2 Östmark Nils
Persson 5 - 3
18 2/2 Östmark Jöns
Persson ½ - 7
18 2/2 Svenneby Gertrud Nilsdotter 6 - 20
18 2/2 Åshagen Olof Bengtsson 1 - 4
18 5/2 Sörmark Marit
Persdotter 4 6 ?
18 5/2 Röjdåsen Karin Mickelsdotter 1 2 ?
18 5/2 Gunnsjögården Karin Jönsdotter 2 - 6
18 5/2 Gunnsjögården Jon Jönsson - - 14
18 5/2 Gunnsjögården Karin Benardsdotter 2 - 3
18 5/2 Killingerud Bengt Persson 2 6 -
18 5/2 Överbyn Jöns
Larsson 1 - 9
18 5/2 Överbyn Marit
Bengtsdotter 2 - 13
18 7/2 Västanvik Olof Jonsson 4 6 -
18 7/2 Västanvik Kerstin Jonsdotter 4 6 -
18 7/2 Västanvik Karin Jonsdotter ½ 3 -
18 8/2 Utterbyn Karin Olofsdotter 1 3 -
18 8/2 Vadje Gertrud
Jonsdotter 5 - 3
18 8/2 Vadje Halsten
Jonsson - - 46
18 11/2 Röjdåsen Karin
Henriksdotter 4 - -
18 11/2 Röjdåsen Tomas
Staffansson 14 - -
18 11/2 Multtjärn Henrik
Eriksson 2 - -
18 11/2 Långerud Mårten
Andersson 1 - -
18 11/2 Långerud Britta
Andersdotter - - 12
18 11/2 Långerud Ernst
Håkansson - - 22
18 11/2 Långerud Pål
Johansson ½ - -
18 20/2 Östmark Britta
Nilsdotter 50 - 20
18 20/2 Millmark Karin
Halstensdotter 39 - -
18 7/3 Bada (L) Maria Persdotter 2 - 48
18 9/3 Önnerud Per
Olofsson 40 - -
18 9/3 Oleby bruk Ingeborg Pettersdotter - - 14
18 9/3 Millmark Nils Matsson 3 2 -
18 9/3 Smedserud Kerstin Jonsdotter 4 - 6
18 9/3 Vadje Karin
Jonsdotter 3 - -
18 9/3 Rattsjöberg Henrik Larsson 1 4 -
18 14/3 Fensbol Jöns
Olofsson 50 - 2
18 1/4 Bada
(L) Jon Persson 4 - 7
18 2/4 Åsteby Per
Persson 3 - 3
18 2/4 Prästbols skog Valborg Henriksdotter 12 - -
18 2/4 Överbyn Bengt
Larsson 3 6 -
18 2/4 Åsteby Erik
Persson 1 - 1
18 3/4 Bada (L) Karin Persdotter 2 - 7
18 3/4 Bada (L) Jon Nilsson 1 - -
18 15/4 Prästbols skog Gustaf Henriksson 3 - -
18 15/4 Prästbols skog Erland Henriksson 1 - -
18 20/4 Fensbol Karin
Jönsdotter 1 - 20
18 7/5 Lekvattnet Britta Nilsdotter 70 - -
18 7/5 Svenneby Nils Jönsson - - 12
18 13/5 Bada (L) Kerstin
Andersdotter 3 6 -
18 17/5 Västanvik Jöns
Persson 72 - -
18 20/5 Kollerud Olof
Persson 53 - 2
18 6/6 Bada (L) Erik Nilsson 2 - 40
18 14/6 Runnsjön Örjan
Bor Brosse (?) 65 3 -
18 16/6 Vadje Karin
Bondesdotter 73 - 2
18 20/6 Bergsäng Klemet
Arvidsson 40 - 2
18 29/6 Bastvålen Karin
Pålsdotter 85 - 2
18 10/7 Svenneby Per
Jonsson 54 - -
18 23/8 Kollerud Marit
Jonsdotter 34 - 2
18 25/8 Svenneby Nils
Jonsson - - 16
18 7/9 Stensgård Ingeborg Larsdotter 45 - 3
18 21/9 Västanå Nils
Eriksson 54 6 - ?
18 28/9 Torsby Per Nilsson 14 5 - ?
18 20/11 Torsby Bengt Nilsson 79 - 3
18 28/11 Millmark Gertrud
Olofsdotter 70 2 -
18 1/12 Stensgård Nils
Hansson 50 - 3
18 15/12 Kollerud Tomas
Tomasson 64 2 -
18 15/12 Kollerud Britta,
hans dotter 20 - -
18 16/12 Millmark Halsten
Håkansson 75 3 -
19 1/1 Sörmark Bengt
Jonsson, soldat 30 - -
19 2/1 Sörmark Marit
Ivarsdotter 81 - 2
19 3/1 Oleby pigan
Karin Persdotter 50 - -
19 4/1 Smedserud Ingeborg Gabrielsdotter 51 3 -
19 5/1 Sörmark Bengt
Jonsson, soldat 30 - - (!)
19 ----- Stensgård Olof
Persson, trossdräng 29 - -
19 17/1 Tväråna Mats
Henriksson 18 - -
19 18/1 Vadje Ingeborg
Torgelsdotter 53 3 -
19 20/1 Lekvattnet Jakob Hansson 110 - -
19 3/2 Vadje Per
Tomasson 26 - -
19 8/2 Utterbyn Erik Olofsson 41 6 -
19 12/2 Oleby bruk Henrik Månsson 52 - 4
19 14/2 Bada Gunilla
Jakobsdotter 80 - -
19
(beg.22/2) Multtjärn En huskarlshustru med sina 5
barn. om
deras
ålder vet man intet
19 19/2 Utterbyn Ingegerd
Rafaelsdotter 32 - -
19 20/3 Multtjärn Karin
Kristoffersdotter 66 - -
19 22/3 Västanå Erik
Persson 14 - -
19 23/3 Åsteby Karin
Larsdotter 19 3 -
19 25/3 Svenneby Ingeborg
Eriksdotter 19 5 -
19 28/3 Östmark Olof
Björsson 60 - -
19 28/3 Västanvik Marit
Olofsdotter 21 - -
19 23/4 Fensbol Ingeborg
Jönsdotter 26 - -
19 27/4 Vadje Jon
Larsson 30 - -
19 3/5 Fensbol Karin
Larsdotter 24 3 -
19 10/5 Bada bruk Anders
Nilsson 60 - -
19 12/5 Östmark Jöns
Johansson 45 - -
19 14/5 Åshagen Arvid
Jonsson - - 16
19 23/5 Utterbyn Per
Jonsson 4 - -
19 24/5 Utterbyn Jöns
Markusson 3 - -
19 28/5 Utterbyn Kerstin
Jönsdotter 5 - 8
19 1/6 Överbyn Jöns
Jönsson 52 - -
19 20/6 Heden Marit
Klemetsdotter 3 - -
19 24/6 Utterbyn Per
Olofsson 10 5 -
19 28/6 Röbjörkeby Johan Persson 52 3 -
19 29/6 Millmark Olof Persson 2 - 3
19 1/7 ------ Ingrid,
Nils Rams hustru 35 - -
19 1/7 Heden Kerstin
Klemetsdotter ½ - -
19 1/7 Heden Markus
Klemetsson 5 - 3
19 1/7 Kälkerud Karin Larsdotter 6 - 5
19 8/7 Stensgård Marit Persdotter 64 - -
19 9/7 Oleby Britta
Persdotter 1 - 12
19 10/7 Röbjörkeby Jöns Olofsson ! - -
19 15/7 Västanå Sigrid
Persdotter 58 - -
19 15/7 Gransjön Erik
Eriksson 17 - -
19 17/7 Oleby Ingeborg
Eriksdotter 8 - -
19 17/7 ------ Olof
Eriksson 3 - -
19 20/7 Skalleby Kerstin
Persdotter 4 - 13
19 20/7 Ånneby Karin
Persdotter 1 9 - ?
19 23/7 Åsteby Nils
Olofsson 5 - 2
19 1/8 Torsby Olof Larsson 4 - -
19 1/8 Torsby Ingeborg
Larsdotter 6 - -
19 1/8 Önneby Olof
Jonsson 1 - 4
19 8/8 Önnerud Ingegerd
Svensdotter 58 - -
19 9/8 Bergeby Rangella
Stensdotter - 6 -
19 9/8 Vasserud Marit Jönsdotter 12 - - ?
19 10/8 Oleby bruk Sven Persson 8 - -
19 10/8 Bergeby Olof Persson 1 1 -
19 12/8 Åsteby Kerstin
Eriksdotter 2 - -
19 12/8 Torsby bruk Katarina Jonsdotter 9 - -
19 12/8 Torsby bruk Marit Jonsdotter 2 - -
19 12/8 Överbyn Karin
Klemetsdotter 50 - -
19 17/8 Torsby Olof Olofsson 12 - -
19 26/8 Gransjön Maria
Olofsdotter 3 - -
19 28/8 Fagerberget Gertrud Nilsdotter 8 - -
19 29/8 Önnerud Kerstin
Persdotter 19 - -
19 30/8 Önnerud Ingeborg
Eriksdotter 1 6 - ?
19 5/9 Lekvattnet Sara Johansdotter 10 - 2
19 8/9 Västanå Jonas
Jonsson 5 - -
19 12/9 Åsteby Gertrud
Börjesdotter 80 - -
19 13/9 Fensbol Ingegerd
Jonsdotter 30 - - ?
19 13/9 Gunnsjögården Lucia Klemetsdotter 58 - -
19 14/9 Rådom Kerstin
Larsdotter 80 - -
19 15/9 Rådom Kerstin
Nilsdotter 8 1 - ?
19 19/9 Västanå Ingeborg
Eriksdotter 15 - -
19 20/9 Örtjärnshöjden Jöns Mårtensson 1 6 - ?
19 21/9 Gunnsjögården Lars Larsson 2 - -
19 27/9 Fensbol Jon
Jönsson 7 - - ?
19 28/9 Överbyn Karin
Larsdotter 5 - - ?
19 29/9 Fensbol Marit
Jönsdotter 2 - 6
19 5/10 Västanvik Erik
Jonsson 77 - 6
19 6/10 Lekvattnet Sofia Nilsdotter 5 2 - ?
19 7/10 Lekvattnet Annika Pålsdotter (?) 5 - 6
19 12/10 Fensbol Sigrid
Jönsdotter 47 - -
19 16/10 Åsteby Gertrud
Olofsdotter 45 - -
19 25/10 Västanvik Lars
Olofsson 14 - -
19 1/11 Västanvik Ingeborg
Olofsdotter 11 - -
19 25/11 Västanvik Jöns
Eriksson 71 - -
19 1/12 Västanvik Olof
Jönsson 12 - -
19 8/12 Västanvik Jon
Persson 1 2 -
19 9/12 Röjdoset Kerstin 60 - -
19 20/12 Västanå Kerstin
Arnesdotter 9 - -
19 20/12 Östmark Nils
Nilsson 75 - -
20 2/2 Rådom Jon
Nilsson 29 - -
20 5/2 Persby Lucia
Torbjörnsdotter 70 - -
20 10/2 Oleby Olof Benardsson 2½ - -
20 12/2 Persby Jon Eriksson - - 4
20 23/2 Sörmark Elin
Nilsdotter 70 - -
20 25/2 Västanvik dr
Olof Larsson 27 - -
20 28/2 Åshagen Gertrud
Larsdotter 80 - -
20 3/3 Åshagen Britta
Jonsdotter 16 - -
20 12/3 Långerud Nils
Jönsson 75 - -
20 16/3 Västanvik Marit
Larsdotter 37 - -
20 27/3 Rådom Olof
Nilsson 50 - -
20 3/4 Vitsand Nils
Olofsson 60 - -
20 8/4 Västanvik Jöns Matsson 40 6 -
20 10/4 Sörmark hustru
Britta 70 - -
20 14/4 Överbyn Jöns
Larsson 50 - -
20 28/4 Östmark Helga
Klemetsdotter 88 - -
20 2/5 Vitsand Ingeborg
Elofsdotter 45 - -
20 3/5 Svenneby Ingeborg Eriksdotter 42 - -
20 5/5 Kollerud Lars Nilsson 36 - -
20 8/5 Vadje Jon
Nilsson 2 - -
20 10/5 Mången Annika
Johansdotter 43 - - ?
20 17/5 Önneby pigan
Ingegerd Andersdotter 16 - - ?
20 18/5 Rådom Bengt
Andersson 38 - -
20 18/5 Vasserud Marit
Olofsdotter 36 - -
20 7/6 Bada (L) Ingeborg Nilsdotter 9 - -
20 22/6 Prästbols skog Henrik Henriksson - - 2
20 23/6 Rattsjöberg Karin (el. Kerstin) Matsdotter 2 - -
20 25/6 Åshagen Erik
Jonsson - - 8
20 29/6 Bada (L) Nils
Pålsson 32 - -
20 1/7 Rattsjöberg Henrik Olofsson 1 - -
20 14/7 Rattsjöberg Kerstin Larsdotter (3) - 6 ?
20 20/7 Önnerud Anna
Persdotter 50 - -
20 25/7 Västanå Filip
Eriksson 58 - -
20 25/7 Utterbyn Markus
Jönsson 58 - -
20 28/7 Åsteby Per
Andersson 53 - -
20 6/8 Åsteby Ingeborg
Arvidsdotter 64 - -
20 20/8 Bada bruk Jonas
Andersson, koldräng 20 - -
20 12/9 Östmark Kerstin
Jönsdotter 35 - -
20 28/9 Vitsand Karin
Jönsdotter 72 - -
20 3/10 Vasserud Klemet
Jonsson 45 - -
21 14/1 Sörmarkstorp blinda pigan Britta Pålsdotter 58 - -
21 28/1 Åsteby Ingemar
Bengtsson 70 - - ?
21 22/2 Oleby bruk Nils eldvaktares hustru 50 - -
21 3/4 Millmark Per Olofsson 55 - -
21 27/4 Sörmark Per
Persson 69 - -
21 7/5 Prästbol dr Per Svensson 38 - -
21 8/5 Östmarks skog Erik Persson 58 - -
21 14/5 Sörmark Kerstin
Jönsdotter 35 - -
21 23/5 Lekvattnet Karin Eriksdotter 87 - -
21 10/6 Östmark Jon
Klemetsson 78 - -
21 20/6 Lekvattnet änkan Margeta 67 - -
21 1/7 Mången Karin
Tomasdotter 45 - -
21 6/7 Oleby Kerstin
Jönsdotter 81 - -
21 8/7 Östmark Ivar
Björsson 89 - -
21 2/8 Tväråna Erik
Eriksson 56 - -
21 5/8 Sörmark Gertrud
nilsdotter 2 - -
21 1/9 Vittjärn Marit Kristoffersdotter 1 - 2
21 2/9 Röbjörkeby Martinus Börjesson 89 - -
21 2/9 Vittjärn Jöns Jönsson ½ - -
21 3/9 Persby Ingegerd
Bengtsdotter 50 - -
21 15/11 Bada (L) Kerstin
Persdotter 47 - -
(Föräldrar
Per Jönsson i Sörmark och Marit Larsdotter från
Smedserud. Hon blev 24 år gammal gift med Olof i Bada och har haft med honom 10 barn, av vilka 4
lever.
Avled
sistlidne onsdag, begr. 23/11.)
21 8/10 Tväråna Anna
Olofsdotter ½ - -
21 27/10 Vadje Anna
Olofsdotter - - -
21 2/12 Vadje Ingegerd
Jönsdotter - - -
21 7/12 Lekvattnet Per Matsson - - -
22 2/1 Vadje Jöns
Tomasson 20 - -
22 18/1 Bada (L) hustru
Karin Jonsdotter 40 - -
22 25/2 Bada (L) Nils
Jonsson 1 7 -
22 29/2 Fensbol Jon
Olofsson - - 5
22 30/2 Rattsjöberg Henrik Bengtsson 58 - -
22 28/3 Åsteby Ingeborg
Jonsdotter 62 - -
22 1/4 Rådom Sigrid
Olofsdotter 54 - -
22 7/4 Mölnerud Lars Persson 22 - -
22 23/4 Utterbyn Per
Nilsson 68 - -
22 8/5 Västanvik Per Håkansson 1½ - -
22 3/6 Åsteby soldaten
Erik 27 - 8
22 2/7 Åshagen Jöns
Jonsson 21 - 3
22 15/7 Röbjörkeby Karin Olofsdotter 51 - -
22 21/9 Torsby Kerstin
Larsdotter 50 - -
22 13/10 Bada (L) Kerstin
Eriksdotter 100 - -
22 23/11 Östmark Per
Bondesson 75 - -
22 28/11 Vittjärn änkan
Marit 85 - -
23 7/1 Vadje Jon Jonsson 3 - 8
23 4/2 Oleby bruk Lars Matsson 1 - 18
23 21/2 Stensgård Bengt
Jönsson 53 - -
23 7/3 Rådom Olof Bengtsson 45 - -
23 20/3 Åsteby Per
Persson - - 4 ?
23 23/3 Stensgård Per
Bengtsson 12 - -
23 1/4 Millmark Kerstin Persdotter 12 - - ?
23 19/4 Gransjön Annika
Sigfridsdotter 18 - 5
23 26/4 Åsteby Bengt
Ingemarsson 10 - 6 ?
23 28/4 Svenneby Jon
Jonsson - - ½ !
23 4/6 Bada (L) Marit Olofsdotter 60 - -
23 12/6 Önnerud Olof
Jonsson 1 - - ?
23 18/6 Millmark Halsten
Larsson 1 - - ?
23 23/6 Mången Henrik
Urbian 40 - -
23 25/6 Fäbacken Mats
Eriksson - - 10
23 25/6 Arnsjön Johan
Larsson 3 - -
23 25/6 Arnsjön Karin
Larsdotter 5 - -
23 28/6 Arnsjön Gertrud
Johansdotter 7 - -
23 29/6 Långerud Nils
Olofsson 3 - -
23 29/6 Kläggen Gertrud
Eriksdotter 9 - -
23 1/7 Millmark Karin Jonsdotter 8 6 - ?
23 2/7 Millmark Olof Jonsson 6 - 3 ?
23 4/7 Millmark Britta Jonsdotter 4 - -
23 5/7 Millmark Nils Olofsson 3½ - -
23 7/7 Östmark Nils
Björsson 12½ - -
23 9/7 Sörmark Ingeborg
Nilsdotter 1 - 3
23 12/7 Fensbol Erik
Jonsson 1 - -
23 20/7 Östmark Karin
Engelbrektsdotter 80 - -
23 22/7 Långerud Mårten
Andersson 3½ - -
23 23/7 Långerud Erik
Nilsson ½ - -
23 25/7 Rådom Sigrid
Persdotter 1 - -
23 1/8 Rådom Jon
(el. Per) Jonsson 5 - 3 ?
23 5/8 Oleby Per
Benardsson - - 15 ?
23 20/8 Långerud Jon
Eriksson 2 - -
23 21/8 Torsby Bengt Larsson - - 5 ?
23 7/9 Millmark Ingeborg Olofsdotter 70 - -
23 7/9 Runnsjön Mats Olofsson 40 - -
23 12/11 Bada (L) Nils
Olofsson - 7 -
23 23/12 Ånneby Marit
Jonsdotter 38 - -
24 14/1 Östmark Per
Persson - - 9
24 2/2 Lekvattnet Britta (Bertilsdotter ?) 70 - -
24 14/2 Millmark Bengt
Engelbrektsson 64 - -
24 17/2 Oleby bruk Jakob Eriksson 70 - -
24 21/2 Kollerud Karin
Börjesdotter 1 - -
24 2/3 Stensgård Britta Eriksdotter 43 - -
24 5/3 Sörmark Erik
Jonsson 37 - -
24 29/3 Röbjörkeby Per Rafaelsson 70 - -
24 5/4 Svenneby Johan Jönsson 66 - -
24 25/4 Vadje Kerstin
Eriksdotter 45 - -
24 26/4 Långerud Marit
Olofsdotter 58 - -
24 -/5 Västanvik Kerstin Persdotter 59 - -
24 11/5 Långerud Kerstin
Engelbrektsdotter 80 - -
24 17/5 Torsby Nils Olofsson 19 - -
24 17/5 Runnsjön Johan
Klemetsson 46 - -
24 6/6 Ånneby Kerstin
Olofsdotter - - ½ !
24 8/6 Sörmark Lars
Bengtsson 55 - -
24 14/6 Kollerud Jöns
Olofsson - - 22
24 23/6 Sörmark Karin
Eriksdotter 75 - -
24 5/7 Killingerud Bengt Persson - - -
24 16/7 Överbyn Nils
Jonsson 55 - -
24 10/8 Västanvik Ingeborg
Jönsdotter 1 - -
24 12/8 Utterbyn Gunilla
Larsdotter (omkom i vådeld) 40 - -
24 12/8 Utterbyn Marit
Nilsdotter (omkom i vådeld) 7 - -
24 15/8 Överbyn Lars
Larsson 66 - -
24 4/9 Torsby Halsten
Persson 70 - -
24 27/9 Västanå Måns
Persson 15 - -
24 18/10 Utterbyn Jöns
Jönsson 4 - 3
24 23/10 Bada (L) drängen
Jöns Persson 23 - -
24 25/10 Torsby Nils Jonsson 62 - -
24 26/10 Åsteby Marit
Knutsdotter 54 - -
24 13/11 Röbjörkeby Ingeborg
Jonsdotter 62 - -
24 22/11 Stensgård Nils
Halvardsson - - 2 ?
24 28/11 Fensbol Kerstin
Eriksdotter 86 - -
24 10/12 Västanvik Per
Persson 1 3 -
24 16/12 Mången Per
Urbian 54 - -
24 16/12 Vadjetorp Mats
Persson 16 - -
24 18/12 Arnsjön Karin 62 - -
25 1/1 Överbyn Britta
Börjesdotter 50 - -
25 1/1 Långerud Anders Nikran 80 - -
25 7/1 Rådom Nils
Larsson 64 - -
25 12/1 Vittjärn Klemet
Johansson 59 - -
25 17/1 S. Röjdåsen Britta Persdotter 80 9 -
25 18/1 Gransjön Annika
Hansdotter 64 - -
25 7/2 Torsby Ingegerd
Halstensdotter 34 - 6
25 12/2 Bada (L) Karin
Persdotter 32 - -
25 14/2 Oleby Sara
Nilsdotter 57 - -
25 15/2 Arnsjön Mats
Olofsson 58 - -
25 15/2 Arnsjön Ingrid
Hansdotter 54 - -
25 19/2 Gransjön Mårten
Kafvan 70 - -
25 18/3 Stensgård Karin
Matsdotter 64 - -
25 26/3 Rattsjöberg Gertrud Matsdotter 58 - -
25 2/4 Gransjön Olof Larsson 63 - -
25 8/4 Fensbol Lars
Halstensson 56 - -
25 10/4 Fensbol Marit
Nilsdotter 25 - -
25 14/4 Röbjörkeby Marit Larsdotter 68 - -
25 18/4 Åsteby Marit
Persdotter 85 - -
25 17/5 Åsteby Olof
Jonsson 51 - -
25 17/5 Ånneby Petter
Jonsson (drunknade i sjön) 21 - -
25 17/5 Prästbol drängen
Olof (drunknade i sjön) - - -
25 18/5 Östmark Ivar
Jonsson 2½ - -
25 19/5 Västanvik Gertrud
Stensdotter 8 - -
25 19/5 Millmark Per
Matsson 5 - -
25 29/5 Västanvik Gertrud
Eriksdotter 3½ - -
25 3/6 Västanvik Marit Jonsdotter 63 - -
25 4/6 Vadje Per
Jonsson 6 - -
25 4/6 Västanvik Jöns Jönsson (el. Jonsson) 6 - -
25 4/6 Västanvik Ingeborg Jonsdotter ½ - -
25 10/6 Torsby Kerstin
Bengtsdotter 66 - -
25 11/6 Överbyn Ingeborg
Jönsdotter 66 - -
25 13/6 Västanvik Jöns
Jönsson 3½ - -
25 13/6 Västanå Ingeborg
Jonsdotter 5½ - -
25 13/6 Västanå Olof
Jonsson 3½ - -
25 13/6 Västanå Jonas
Bengtsson ½ - -
25 27/6 Torsby Halsten
Persson 2 - -
25 28/6 Torsby Kerstin
Olofsdotter 2½ - -
25 5/7 Vadje Karin
Larsdotter 3 - -
25 5/7 Bada
(L) Kerstin Johansdotter 3 9 -
25 8/7 Vadje Eskil
Persson 1½ - -
25 11/7 Mången Elisabet
Pålsdotter 3 - -
25 12/7 Kälkerud Marit
Persdotter 58 - -
25 18/7 Rådom Ingeborg
Eriksdotter 1 - -
25 19/7 Vadje Karin
Persdotter 1 - -
25 25/7 Torsby Marit
Matsdotter 91 - -
25 1/8 Gunnsjögården Karin Bondesdotter ½ - -
25 20/8 Önnebyskogen Elisabet Johansdotter 9 - -
25 27/8 Överbyn Jöns
Larsson 7 - -
25 28/8 Oleby Per Arnesson 36 - -
25 12/9 Utterbyn Nils
Hansson 50 - -
25 19/9 Östmark Karin
Olofsdotter 30 - -
25 21/9 S. Lekvattnet Jon Jönsson (drunknad) 12 - -
25 19/10 Östmark Halsten
Klemetsson 95 - -
25 28/11 Torsby bruk Sven
Jonsson 3 - 10
25 29/11 Östmark Guru
Olofsdotter 24 - -
25 14/12 Torsby Marit
Persdotter 60 - -
25 15/12 Torsby Per Larsson 2 - -
25 17/12 Röbjörkeby Marit
Jonsdotter 2 - -
26 1/1 Oleby
bruk Nils Persson 1½ - -
26 1/1 Lekvattnet Nils Nilsson 19 - -
26 2/1 Röbjörkeby Karin Elofsdotter 2 - 4
26 3/1 Stensgård Marit Johansdotter 1 - -
26 18/1 Stensgård Kerstin
Olofsdotter 5 - -
26 19/1 Stensgård Johan
Olofsson 4½ - -
26 22/1 Överbyn Jon
Arvidsson 1½ - -
26 12/2 Fensbol Jöns
Jonsson 61 - -
26 17/2 Vadje Erik
Klemetsson 70 - -
26 17/2 Bada (L) Per
Håkansson 70 - -
26 20/2 Bergsäng Arvid
Olofsson 4 - -
26 5/3 Persby Kerstin
Eriksdotter 2 - -
26 23/3 Rådom Kerstin
Ivarsdotter 72 - -
26 2/4 Svenneby Marit Persdotter 82 - -
26 9/4 Rådom Jöns
Jonsson - - 48
26 16/4 Överbyn Erik
Larsson 20 - -
26 22/4 Västanå Erik
Andersson 3 - 2
26 24/4 Millmark Marit
Olofsdotter 64 - -
26 8/5 Vadje Lars
Andersson 56 - -
26 5/6 Utterbyn Gertrud Persdotter 1 - 8
26 10/6 Östmark Marit
Bondesdotter 72 - -
26 20/6 Smedserud Ingeborg
Nilsdotter - - 13 ?
26 21/6 Kälkerud Ingeborg
Jonsdotter 76 - -
26 28/6 Sörmark Marit
Persdotter 80 - -
26 10/7 Kälkerud Jöns
Halstensson 2 7 -
26 12/7 Åsteby Bengt
Olofsson - 6 -
26 20/8 Kollerud Karin
Persdotter 60 - -
26 23/8 Tväråna Karin
Pålsdotter 3 - -
26 24/8 Bada (L) Marit
Jönsdotter 1 2 -
26 19/11 Sörmarkstorp Kerstin Andersdotter 35 - -
26 20/11 Multtjärn änkan
Kerstin 50 - -
26 18/12 Överbyn Bengt
Bengtsson 63 - -
26 22/12 Kälkerud Per
Engelbrektsson 56 - -
26 24/12 Röjdåsen Olof
Persson 5 - -
27 1/1 N. Lekvattnet Erik Persson 60 - -
27 1/2 Oleby Halsten
Jönsson 76 - -
27 6/2 ---- (drunknad) Karin Larsdotter (blinde Rosans änka) 68 - -
27 15/2 S. Röjdåsen Kerstin Henriksdotter 1½ - -
27 20/3 Överbyn Per
Olofsson - - 16
27 26/3 Killingerud Gertrud Jönsdotter - - 16
27 28/3 Mången änkan
Marina, blind 93 - -
27 5/4 Smedserud Gertrud Johansdotter 8 - 11
27 15/4 Rattsjöberg Henrik Larsson 78 - -
27 18/4 Åsteby Jon
Matsson 45 - -
27 1/5 Gunnsjögården Marit Jonsdotter 33 - -
27 2/5 Vasserud Per Nilsson - - 9
27 3/5 Svenneby Nils Jonsson - - - 9d
27 4/5 Åsteby Ingeborg
Larsdotter (8 - 16)
27 8/5 Åsteby Per
Jönsson 79 - -
27 14/5 Utterbyn Ingrid
Persdotter 48 - - ?
27 29/5 Ånneby Isak
Matsson, soldat 60 - -
27 3/6 Östmark Per
Jonsson 36 - -
27 12/6 Bergeby g.
dr Bengt Börjesson 57 - -
27 17/6 Fensbol Johan
Eriksson 71 - -
27 16/8 Torsby bruk koldrängen Håkan 60 - -
27 19/9 Långerud Kerstin
Andersdotter 45 - -
27 ----- Långerud hennes
döda barn - - -
27 1/10 Svarthultet Pål Persson 24 - -
27 12/10 Östmark Marit
Persdotter - - 8 ?
27 16/10 Östmark Maria
Nilsdotter 36 - -
27 14/11 Vittjärn Olof
Persson 65 - -
27 20/12 Lekvattnet Erik
Eriksson 61 - -
27 22/12 Kälkerud Marit
Jönsdotter 76 - -
27 26/12 Utterbyn Sigrid
Ivarsdotter 70 - -
28 1/1 Smedserud Per Nilsson 21 - -
28 2/1 Lekvattnet Mats Mickelsson 70 - -
28 2/1 Rådom Nils
Jonsson 72 - -
28 8/1 Torsby Johan
Wallström 68 - -
28 10/1 Mången Johan
Andersson 46 - -
28 25/1 Torsby g.
pigan Sara 76 - -
28 7/2 Bada (L) hustru Karin Olofsdotter 70 - -
28 14/3 Önnerud Britta
Börjesdotter 53 - -
28 14/3 Västanvik Jon
Jönsson 43 - - ?
28 5/4 Västanå Knut
Evensson 50 - -
28 16/4 Vadje dr
Olof Aronsson 27 - -
28 22/4 Bada (L) hustru
Sigrid Jonsdotter 67 - -
28 28/4 Vadje Tomas
Björsson 6 - -
28 7/5 Mången Mats
Mårtensson 63 - -
28 14/5 Gunnsjögården Lars Matsson 67 - -
28 1/6 Millmark Jon Knutsson 1 - -
28 (beg.23/6)
Västanvik Marit Eriksdotter 1 - 18
28 7/7 Utterbyn Ingeborg Nilsdotter 70 - - ?
28 22/7 Kälkerud Per
Jönsson 23 - -
28 26/8 Vadje Nils
Persson 30 - -
28 30/8 Önnerud Marit
Persdotter 82 - - ?
28 21/9 N. Lekvattnet Johan Luk 57 - -
28 29/9 Åsteby Ingegerd
Jönsdotter 36 - -
28 8/12 Östmark Marit
Olofsdotter 105 - -
28 10/12 Svenneby Olof
Nilsson ½ - -
28 13/12 Bosjön g.
änkan Kerstin 75 - -
29 3/1 Utterbyn Jöns Olofsson ½ - -
29 13/1 Svenneby Nils
Jonsson ½ - -
29 14/1 Arnsjön Jon
Nilsson 4 - (?)
29 14/1 Önneby Per
Eriksson 6 - -
29 19/1 Önneby Olof Nilsson 1 - -
29 14/2 Ånneby Marit
Olofsdotter ½ - -
29 15/2 Långerud Anders
Andersson - - 10
29 16/2 Västanvik Jon
Persson - - 6
29 26/2 Bada (L) Ingeborg
Persdotter 105 - -
29 28/2 Bada (L) Kerstin
Nilsdotter - 4 8
29 1/3 Bredsjön pigan Britta Tomasdotter 22 - -
29 18/3 Arnsjön Henrik
Hansson 39 - -
29 28/3 Vadje Johan
Nilsson 100 - -
29 30/3 Rattsjöberg Marit Olofsdotter 39 - -
29 16/4 Önneby g.
pigan Ingeborg 80 - -
29 20/4 Svenneby Jöns
Jonsson 1 - -
29 23/4 Kälkerud Ingeborg
Jonsdotter 1 - 8
29 4/5 Millmark Erik Persson 57 - -
29 4/5 Bada (L) Olof Jonsson 50 - -
29 7/5 Bada (L) Måns Jönsson, hammarsmed 88 - -
29 9/5 Vadje Anna
Olofsdotter 61 - -
29 16/5 Kälkerud Halvard
Engelbrektsson 79 - -
29 20/5 Sörmark Jon
Eriksson 7½ - -
29 14/6 Överbyn Ingeborg
Olofsdotter 1 - 16
29 2/7 Vittjärn Olof Klemetsson 27 - -
29 -/9 Vadje Karin
(Olofsdotter ?) 40 - -
29 1/10 Östmark Olof
Ivarsson 72 - - ?
29 4/10 Östmark Ingeborg
Jonsdotter 36 - -
29 1/12 Svenneby Sigrid
Nilsdotter 30 - -
29 3/12 Bada (L) Per
Nilsson 51 - -
29 6/12 Svenneby Ingeborg
Jonsdotter 50 - -
29 14/12 Överbyn Karin
Olofsdotter 38 - -
29 18/12 Östmark Nils
Nilsson 45 - -
29 26/12 ------ Hans
Nilsson, hästsnöpare 60 - -
30 1/1 Önnerud Jon
Persson 30 - -
30 3/1 Bastvålen Olof Persson 66 - -
30 4/1 Bergeby g.
dr Jon Börjesson 59 - - ?
30 13/1 Mölnerud Per
Persson - 8 ?
30 15/1 Östmark Kerstin
Nilsdotter - - 5 ?
30 21/1 S. Lekvattnet Johan Persson 45 - -
30 23/1 Svenneby Marit
Persdotter 64 - -
30 25/1 Heden Ingeborg
Larsdotter 86 - -
30 25/1 Stensgård Ingeborg
Halvardsdotter 4 - (?)
30 26/1 Långerud Håkan
Andersson 35 - -
30 26/1 Röjdåsen Mickel
Persson 56 - - ?
30 27/1 S. Lekvattnet Kerstin Jonsdotter 40 - -
30 1/2 Mången Maria
Pålsdotter 60 - - ?
30 4/2 Överbyn Marit
Nilsdotter 25 - -
30 15/2 Fensbol Gertrud
Persdotter 66 - -
30 1/3 Utterbyn Per Nilsson 9 - - ?
30 14/3 Mången Elisabet
Henriksdotter 60 - -
30 21/3 Stensgård Karin
Persdotter 56 - -
30 8/5 Runnsjön Maria Larsdotter 48 - -
30 16/5 Persby Per
Jönsson 1 - -
30 14/6 Vadjetorp Per
Knutsson 2 - - ?
30 16/6 Skalleby Karin
Börjesdotter 85 - - ?
30 18/6 Röbjörkeby Jon Jönsson 42 - - ?
30 20/6 Torsby Karin
Persdotter - - 4
30 21/6 Åsteby Halsten
Persson 5 - -
30 3/7 Östmark Rangella
Klemetsdotter 60 - -
30 19/7 Stensgård Johan
Olofsson - - 13
30 6/8 Svenneby Lars Jonsson - 8 -
30 29/8 Vadje Knut
Torgelsson 86 - -
30 12/9 Millmark Marit
Persdotter 38 - - ?
30 15/9 Killingerud Ingrid Bengtsdotter 45 - -
30 1/10 Svenneby Nils
Björsson 68 - -
30 2/11 Sörmark Halvard
Engelbrektsson 76 - -
30 5/11 Vasserud Håkan
Olofsson 78 - -
30 25/11 Multtjärn Abraham
Sigfridsson 80 - -
30 1/12 Sörmarkstorp Annika 70 - -
30 3/12 Kläggen Marit
Jönsdotter 60 - -
30 5/12 Utterbyn Olof
Persson 50 - -
30 14/12 Arnsjön Henrik
Burk 90 - -
30 16/12 Ånneby Sigrid
Jönsdotter 80 - -
31 2/1 Kälkerud Halvard Engelbrektsson 2½ - -
31 11/1 Utterbyn Per
Klemetsson 3 - 4
31 12/1 Östmark Jon
Halstensson 65 - -
31 24/1 Östmark Erik
Engelbrektsson 82 - -
31 31/1 Utterbyn Britta
Larsdotter 52 - -
31 7/2 Rådom Marit
Olofsdotter 46 - -
31 8/2 Åsteby Kerstin
Jönsdotter 87 - -
31 12/2 Millmark Ingegerd
Johansdotter 46 - -
31 13/2 Överbyn Marit
Bengtsdotter 1 - 21 ?
31 2/4 Åshagen Erik
Jonsson ? (Persson ?) - - 21
31 7/4 Torsby Kerstin
Persdotter 52 - -
31 13/4 Sörmark Per
Engelbrektsson 54 - -
31 25/4 Vadje Mats
Isaksson 100 - - ?
31 14/5 ------ Johan
Önnberg, soldat 36 - -
31 15/5 Röbjörkeby Jöns Olofsson - - 8
31 19/6 Utterbyn Olof
Björsson 64 - -
31 28/6 Torsby bruk mäster Per Larsson Hake 60 - -
31 6/7 Västanå Olof
Jonsson 6 - -
31 22/7 Oleby ? Britta
Mickelsdotter 50 - -
31 24/7 Persby Kerstin
Svensdotter 45 - -
31 7/8 Millmark Olof Persson 62 - -
31 24/8 Västanvik Kerstin
Persdotter 6 - -
31 30/9 Långerud Marit
Eriksdotter 60 - -
31 1/10 Svenneby Ingegerd
Björsdotter 64 - -
31 1/10 Västanvik Per
Jonsson 50 - -
31 23/10 Rådoms skog Annika
Hansdotter 43 - -
31 28/11 Malung g.
pigan Elin 54 - -
31 1/12 Vittjärn Sigfrid
Sigfridsson 17 - - ?
31 5/12 Långerud Karin
Olofsdotter 35 - -
32 20/1 Kälkerud Sigrid
Engelbrektsdotter 1 - -
32 12/2 S. Lekvattnet Marit Olofsdotter 50 - -
32 20/2 Vitsand Kerstin
Persdotter 54 - -
32 25/2 Torsby bruk Maria Larsdotter 1 - -
32 2/4 Rådom Kerstin
Källarsdotter 70 - -
32 6/4 Fäbacken Karin Henriksdotter (drunknad) 60 - -
32 -/4 Fäbacken Mats Matsson 67 - -
32 8/4 Bastvålen Olof Persson - - 33
32 10/4 Smedserud Ingeborg
Nilsdotter 3 - -
32 7/5 Svenneby Olof Halstensson 71 - -
32 9/5 Västanvik Ingeborg Eriksdotter 1 - -
32 20/5 N. Röjdåsen Staffan Tomasson 78 - -
32 26/5 Rådom Kerstin
Elofsdotter 60 - -
32 12/6 Mången Malin
Persdotter 15 - -
32 19/6 Svenneby Marit
Jonsdotter 1 - 5
32 1/7 Bergeby Per
Stensson 1 - -
32 9/7 Sörmark Per
Halvardsson 47 - -
32 13/8 Bergsäng Engelbrekt
Jonsson 70 - -
32 14/8 Västanå Anders
Olofsson 51 - -
32 19/8 Mölnerud Karin
Nilsdotter 16 - 26
32 29/8 Smedserud Per
Larsson 68 - -
32 13/9 Rådom Kerstin
Jönsdotter 53 - -
32 1/10 Vadjetorp Per
Knutsson 69 - -
32 14/10 Rösbacken Karin
Eriksdotter 56 - -
32 20/11 Persby Kerstin
Eriksdotter 79 - -
32 23/11 Långerud Marit
Olofsdotter 51 - -
32 1/12 Önnerud Per
Nilsson 67 - -
32 3/12 Önnerud Jon
Jonsson 1½ - -
32 9/12 Rådom Bengt
Persson ½ - 2 ?
32 10/12 Torsby Kerstin
Olofsdotter 2 - -
32 17/12 Gunnsjögården Olof Larsson 36 - -
32 21/12 Vadje Jöns
Persson 103 - -
32 21/12 Mången Annika
Larsdotter 70 - -
32 23/12 Åsteby Nils Olofsson 86 - -
32 25/12 Åsteby Jöns
Bengtsson 64 - -
32 28/12 Torsby Kerstin
Nilsdotter 1½ - -
32 30/12 Persby Erik
Jonsson 56 - -
33 1/1 Mången Annika
Henriksdotter 50 - -
33 -/1 Mången Henrik
Tarfven 85 - -
33 15/1 Torsby Jon Olofsson ½ - -
33 15/1 Stensgård Olof
Johansson 2½ - -
33 16/1 Torsby
bruk Olof Larsson 5½ - -
33 3/2 Rådom Ingegerd
Persdotter 1 - 17
33 4/2 Vasserud Per Jönsson 40 - - ?
33 4/2 Västanvik Marit Olofsdotter 55 - -
33 5/2 Oleby bruk Gabriel Olofsson 6 - -
33 5/2 Sörmark Ingegerd
Larsdotter 61 - -
33 6/2 Svenneby Olof Jonsson 2½ 3 -
33 7/2 Torsby Marit
Olofsdotter 1½ - -
33 7/2 Utterbyn Karin Eskilsdotter - - 21 ?
33 7/2 Långerud Rafael Nilsson 5 - -
33 7/2 Långerud Marit Nilsdotter 1½ - -
33 8/2 Långerud Maria Olofsdotter 2 - -
33 10/2 Sörmark Kerstin
Jonsdotter 4 - 4
33 11/2 Smedserud Kerstin
Nilsdotter 2 - 4
33 12/2 Sörmark Jonas
Svensson ½ - -
33 12/2 Sörmark Kerstin
Eriksdotter 6½ - - ?
33 12/2 Kälkerud Gertrud
Engelbrektsdotter 9 - -
33 13/2 Bada g.
änkan Britta 80 - -
33 1/3 Långsjöhöjden Johan Johansson 51 - -
33 3/3 Sörmark Kerstin
Månsdotter 1 - 17
33 4/3 Sörmark Britta
Persdotter 1 - -
33 5/3 Långeruds skog Elisabet Matsdotter 75 - -
33 6/3 Fensbol Kerstin
Svensdotter 2 - 15
33 7/3 Utterbyn Erik Persson 4 - -
33 12/3 Persby Ingeborg
Eriksdotter 3 - -
33 13/3 Killingerud Marit Bengtsdotter 2½ - -
33 14/3 Vasserud Annika
Persdotter 6 - -
33 14/3 Vasserud Ingeborg
Olofsdotter ½ - 8
33 15/3 Mången Annika
Persdotter 2½ - -
33 15/3 Östmark Jon
Jönsson ½ - -
33 15/3 Östmark Kerstin
Nilsdotter ½ - -
33 16/3 Oleby Elin
Benardsdotter 2½ - -
33 20/3 Bastvålen Marit
Mickelsdotter 71 - -
33 20/3 Överbyn Karin
Finnsdotter 78 - -
33 20/3 Svenneby Ingeborg
Jonsdotter - - 6
33 20/3 Östmark Olof Persson 1½ - -
33 21/3 Önnerud Erik Jonsson 2 - 3
33 22/3 Killingerud Nils Bengtsson - - 5
33 4/4 Killingerud Per Bengtsson 55½ - -
33 6/4 Lekvattnet Karin Andersdotter 68½ - -
33 8/4 Västanvik Jöns Jönsson 3½ - -
33 9/4 Sörmark Erik
Svensson - - 3
33 10/4 Västanvik Elisabet
Jönsdotter 1 - 6
33 10/4 Bergsäng Arvid
Olofsson 6 3 -
33 11/4 Östra Bråten Jon Persson 2 2 -
33 14/4 Vitsand Ingeborg
Olofsdotter 3 2 -
33 15/4 Kronoskogen Mats Danielsson 27 - -
33 23/4 Vitsand Karin
Nilsdotter 7 - -
33 28/4 Överbyn Nils
Persson 1 2 -
33 1/5 Utterbyn Per Halvardsson 95 - -
33 8/5 Svenneby Olof Jonsson ½ - 9
33 8/5 Vadje Kerstin
Matsdotter 1 3 -
33 9/5 Östmark Marit
Jönsdotter ½ - 8
33 11/5 Svenneby Ingegerd
Jonsdotter - - 2 ?
33 12/5 Vasserud Olof Burk 45 - -
33 13/5 Vasserud Håkan Olofsson 1½ - -
33 15/5 Torsby Kerstin Jonsdotter - - 36
33 16/5 Önnerud Jon Bengtsson 1½ - -
33 16/5 Åsteby Marit
Jönsdotter ½ - 7
33 17/5 Överbyn Kerstin
Olofsdotter 3 - -
33 17/5 N. Röjdåsen Erik Olofsson - - 26
33 24/5 Västanvik Per
Jönsson 28 - -
33 1/6 Vadje Kerstin
Larsdotter 2 - -
33 13/6 N. Lekvattnet Marit, Olof Harkens hustru 60 - -
33 24/6 Torsby Marit
Persdotter 6 - 3
33 8/7 Utterbyn Ingrid Persdotter - - 22
33 10/7 Stensgård Per
Månsson ½ - -
33 4/8 Kälkerud Olof Olofsson 15 - - ?
33 5/8 Västanå Olof
Svensson 1½ - -
33 6/8 Svenneby Jöns Jönsson 64 - -
33 15/9 Oleby Gertrud
Jönsdotter 23 - -
33 1/10 Västanvik Karin
Matsdotter 62 - -
33 5/10 Tväråna Karin
Eriksdotter - - 18
33 6/10 Västanå Guri
Engelbrektsdotter 69 - -
33 28/10 Svenneby Anna
Jönsdotter 62 - -
33 29/10 Svenneby Ingeborg
Jönsdotter 28 - -
33 3/11 Östmark Olof
Jonsson 72 - -
33 4/11 Västanvik Olof
Matsson, en tiggare 80 - -
33 18/11 Utterbyn Nils
Jönsson 48 - -
33 25/11 Östra Bråten Kerstin Olofsdotter 25 - -
33 19/12 Backa Marit
Jonsdotter 82 - -
33 20/12 Kälkerud Lars
Matsson 73 - -
34 17/1 Fensbol Maria
Ernstsdotter 68 - -
34 20/1 Stensgård Jon
Jonsson - - 3
34 12/2 Gransjön Erik
Olofsson 24 - -
34 17/2 Rådom Per
Larsson 70 - -
34 19/3 Gransjön Per
Tomasson 30 - -
34 24/3 Torsby bruk mäster Anders Eriksson 36 - -
34 29/3 Torsby Bengt
Halstensson 50 - -
34 29/3 Mången Staffan
Henriksson 88 - -
34 9/4 Västanvik Nils Ivarsson 74 - -
34 9/4 Västanå Olof
Andersson 13 - -
34 22/4 Vadje Olof
Torgärdsson 75 - -
34 23/4 Stensgård Marit
Halstensdotter 64 - -
34 29/4 Gunnsjögården Annika Jönsdotter 57 - - ?
34 5/5 Torsby Ingeborg
Jonsdotter 78 - -
34 5/5 Östmark Per
Nilsson - - 7
34 16/5 Svenneby Erik
Björsson 64 - -
34 2/6 Vadje Jon
Bengtsson 36 - -
34 3/6 Fensbol Kerstin
Bengtsdotter 83 - -
34 6/6 Önneby Britta
Olofsdotter 74 - - ?
34 7/6 Utterbyn Britta Olofsdotter 2 - (?)
34 12/6 Åsteby Erik
Nilsson 31 - -
34 12/6 Mången Per
Mårtensson 61 - -
34 13/6 Åsteby Erik
Arvidsson 50 - -
34 14/6 Rattsjöberg Annika Henriksdotter 57 - -
34 16/6 Rörkullen Annika
Matsdotter 67 - -
34 16/6 ------ Britta
Olofsdotter, en tiggerska 64 - -
34 1/7 Åshagen Jon Jonsson - - 9
34 1/7 Vitsand Karin
Olofsdotter 57 - -
34 2/7 Vitsand Marit
Halstensdotter - 5 -
34 13/7 Smedserud Marit
Jonsdotter 52 - -
34 13/7 Millmark Karin
Olofsdotter 7 - -
34 15/7 Vasserud Anders
Matsson 11 - 5 ?
34 19/7 Överbyn Engelbrekt
Börjesson 77 - -
34 20/9 Ånneby Jonas
Persson 34 - - ?
34 24/9 Sörmark g.
pigan Ingeborg Jonsdotter 65 - -
34 1/11 Rådom Marit
Olofsdotter 44 - -
34 1/11 Vadjetorp Ingeborg
Persdotter 36 - -
34 4/11 Rådom Rangella
Larsdotter 4 - -
34 8/11 Östmark Olof
Jönsson 78 - -
34 21/11 Västanvik Anna,
gamle soldatens änka 85 - -
34 28/11 Svenneby pigan
Ingeborg Olofsdotter 27 - -
34 20/12 Önnerud Jon
Jonsson 5 - -
35 1/1 Sörmark Britta
Elofsdotter 63 - -
35 9/1 Fäbacken Maria Andersdotter 49 - -
35 10/1 Fensbol Markus
Jonsson 79 - -
35 12/1 Åsteby Per
Jönsson 40 - - ?
35 24/1 Åsteby Per
Knutsson 70 - -
35 26/1 Sörmark Karin
Olofsdotter 1 - -
35 28/1 Vadje Marit
Jönsdotter 92 - -
35 29/1 Vadje Ingegerd
Jönsdotter 79 - -
35 1/2 Långsjöhöjden dr Johan Andersson 21 - -
35 2/2 N. Lekvattnet Kristoffer Nikran 50 - -
35 12/2 S. Lekvattnet Olof Markusson - - - 8d
35 13/2 Långerud Halsten
Nilsson 72 - -
35 23/2 Långerud Valborg
Ernstsdotter 87 - -
35 27/2 Stensgård Johanna
Persdotter 57½ - - ?
35 2/3 Västanvik Mats Elofsson 23 - -
35 2/3 N. Lekvattnet Tomas Persson 35 - -
35 11/3 Åshagen Marit
Persdotter - 9 -
35 13/3 Sörmark Börje
Persson 23 - -
35 14/3 Östmark Marit
Olofsdotter 82 - -
35 15/3 Kläggstranden Elin Knutsdotter 52 - -
35 15/3 Vasserud Jöns
Olofsson 53 - -
35 15/3 Stensgård Ingeborg
Börjesdotter 69 - -
35 25/3 Millmark Israel
Halvardsson 61 - -
35 26/3 Vasserud Kerstin Jonsdotter ½ - (5)
35 11/4 Västanvik Lars
Bengtsson 77 - -
35 11/4 Rattsjöberg pigan Karin Larsdotter 21 - -
35 12/4 Överbyn Bengt
Larsson 25 - -
35 21/4 Gunnsjögården Ingegerd Persdotter 70 - -
35 22/4 Torsby bruk Anders Dunner, mästersmed 46 - - ?
35 23/4 Långerud Helga
Halstensdotter 24 - -
35 24/4 Gunnsjögården Henrik Persson 61 - -
35 24/4 Gunnsjögården Arne Gulliksson 72 - -
35 25/4 Torsbyskogen Annika Eriksdotter 8 - -
35 26/4 Gunnsjögården Ingeborg Matsdotter 30 - -
35 1/5 Åsteby Marit
Håkansdotter 72 - -
35 2/5 Överbyn Karin
Persdotter 13 - -
35 4/5 Prästbols skog Johan Henriksson 23 - -
35 4/5 Rattsjöberg g. pigan Marit Bengtsdotter 45 - -
35 4/5 Mången Henrik
Pålsson 9 - -
35 5/5 Torsby Kerstin
Nilsdotter 2 - - ?
35 8/5 Åsteby Bengt
Jönsson 46 - -
35 9/5 Vadje Per
Jonsson 29 - 2
35 -/5 Stensgård Anders Svensson, smed 52 - -
35 15/5 Västanvik Marit
Eriksdotter 12 - - ?
35 16/5 Torsby Karin
Nilsdotter 5½ - -
35 17/5 Utterbyn g.
drängen Mats Persson 53 - -
35 17/5 Långerud Erik
Eriksson, gammal soldat 84 - -
35 18/5 Vadje Eskil
Klemetsson 69 - -
35 20/5 Sörmark Per
Persson 27 - -
35 20/5 Vadje Kerstin
Persdotter 82 - -
35 22/5 Svenneby g.
drängen Nils Jonsson 72 - -
35 30/5 Rådom Guri
Jonsdotter 51 - -
35 31/5 Tväråna Elin
Göransdotter 40 - -
35 1/6 Kläggstranden Ingeborg Persdotter 26 - -
35 4/6 Västanvik Erik Johansson 51 - -
35 5/6 Västanvik Mats Matsson - - 6
35 7/6 Rådom Kerstin
Persdotter 55 - - ?
35 12/6 Vadje Erik
Klemetsson, gammal soldat 52 - -
35 12/6 Röbjörkeby Jon Olofsson 14 - -
35 18/6 Utterbyn Karin
Bengtsdotter 65 - -
35 19/6 Västanvik (Nils)
Olofsson - - 22
35 20/6 Rådom Nils
Jönsson 53 - -
35 3/7 Skalleby Karin Jönsdotter 63 - -
35 5/8 Långerud Nils Rafaelsson 35 - -
35 13/8 Rådom Olof Larsson 60 - -
35 16/8 Svenneby Marit
Bengtsdotter 29 - -
35 1/9 Rådom Kerstin
Persdotter 5 - -
35 2/9 Vadje Ingeborg
Olofsdotter 60 - -
35 12/9 Sörmarkstorp Jon Jonsson 33 - -
35 29/9 Gunnsjögården ------- Jönsdotter 1 - -
35 30/9 Runnsjön gamla
änkan Elin 80 - -
35 13/10 Bergeby Per
Börjesson 69 - -
35 20/10 Svenneby Olof
Jönsson 28 - -
35 29/11 Svenneby Anna
Olofsdotter - - 20 ?
35 28/12 Tväråna Margeta
Andersdotter 74 - -
35 29/12 Rösbacken Olof
Burk 82 - -
36 6/1 Mången Anders
Henriksson 5 - -
36 7/1 Västanvik Ingeborg Olofsdotter 39 - -
36 8/1 Kälkerud Jöns Persson 68 - -
36 5/2 Rattsjöberg Staffan Bengtsson 56 - -
36 10/2 Rådom Karin
Andersdotter 44 - -
36 10/2 Oleby Britta Olofsdotter 5 - -
36 11/2 Vadje pigan
Karin Persdotter 29 - -
36 18/2 Östmark Olof
Johansson 82 - -
36 19/2 Rösbacken Henrik
Olofsson 60 - -
36 12/3 Rådom Lars
Larsson 61 - -
36 13/3 Runnsjön Erik
Olofsson 8 - -
36 13/3 Utterbyn Marit
Olofsdotter - 5 -
36 15/3 Torsby bruk Abraham Andersson 1 - -
36 21/3 Gunnsjögården Jöns Bondesson - - 2
36 10/4 Kälkerud Lars
Olofsson 62 - -
36 18/4 Svenneby g.
pigan Ingeborg Björsdotter 68 - -
36 19/4 Oleby Rangella Eriksdotter - - 4
36 20/4 Åsteby Per
Jönsson 59 - -
36 29/4 Långerud Mårten
Mårtensson ("Andersson") 50 - -
36 26/4 Vittjärn Margeta
Jönsdotter 26 - -
36 18/5 Mölnerud Jon Olofsson - - 8
36 28/5 Kälkerud Karin
(Halstensdotter ?) 65 - -
36 12/6 Torsby bruk Jon Jonsson ½ - 4
36 22/6 Röbjörkeby Kerstin Jönsdotter 34 - -
36 1/7 Millmark Elin Jonsdotter 60 - -
36 5/7 Överbyn Elisabet
Jonsdotter (el. Henriksdotter) 61 - -
36 21/10 Västanvik Per
Eriksson - - 18
36 2/11 Åsteby Lars Nilsson 3 - -
36 20/11 Rattsjöberg änkan
Annika Persdotter 50 - -
36 11/12 Rådom Karin
Jonsdotter 2 - 19
36 16/12 Rörkullen Mats
Nilsson 47 - -
36 19/12 Rådom Karin
Nilsdotter 63 - -
37 3/1 Vadje Lars Larsson 57 - -
37 5/1 Spettungen Sigfrid Sigfridsson 81 - -
37 21/1 Millmark Mats
Halstensson 58 11 -
37 23/1 Prästbol Helena
Ågren ½ - -
37 12/2 Bergeby Rangella
Persdotter 16 - 2
37 19/2 Västanå Maria
Svensdotter 63 - -
37 20/2 Stensgård Måns
Svensson 53 .- -
37 8/3 Östmark Gertrud
Olofsdotter 83 - -
37 9/3 ------ Per
Persson Västvik, soldat 37 - -
37 9/3 Oleby Gertrud
Persdotter - - 4
37 14/3 Vasserud pigan
Karin Halstensdotter 17 - -
37 15/3 Stensgård Lisken
Månsdotter 1 - 8
37(beg.27/3) Östmark Lisken
Olofsdotter 51 - -
37 20/3 Multtjärn Erik
Eriksson 74 - -
37 21/3 Sörmark Karin
Nilsdotter 84 - -
37 22/3 Långerud Marit
Olofsdotter 39 - -
37 3/4 Långeruds skog Karin Pålsdotter 5 - -
37 5/4 Västanvik Nils Jönsson 69 - -
37 6/4 Gransjön Olof Matsson 1 - 3
37 14/4 Svenneby Nils
Jonsson 57 - -
37 13/4 Svenneby Olof
Eriksson 41 - -
37 10/4 Svenneby Karin
Olofsdotter, hans hustru 36 - -
37 13/4 Millmark Olof Nilsson 45 - -
37 16/4 Västanå Erik
Halstensson 49 - -
37 13/4 Västanå Halsten
Eriksson, hans son 8 - -
37 14/4 Sörmark Ingeborg
Eriksdotter 68 - -
37 16/4 Långerud Karin
Olofsdotter 15 - -
37 31/4(!) Överbyn Olof
Olofsson 51 - -
37 9/5 Västanå Nils
Eriksson 12 - -
37 12/5 Åsteby Karin
Ingemarsdotter 51 - -
37 13/5 Svenneby Olof
Jonsson 66 - -
37 14/5 Östmark Marit
Jonsdotter 78 - -
37 16/5 Sörmark Marit
Persdotter 50 - -
37 1/6 Röbjörkeby Kerstin Tomasdotter 16 - 8
37 2/6 Sörmark Lars
Persson 35 - -
37 10/6 Sörmark Nils
Larsson - - 11 ?
37 11/6 Lekvattnet g. pigan Karin Mickelsdotter 57 - -
37 16/6 Svenneby Kerstin
Jonsdotter 57 - -
37 29/6 Överbyn Per
Matsson 51 - -
37 30/6 Överbyn Olof
Börjesson 97 - -
37 13/7 Västanå Ivar
Jonsson 12 - -
37 14/7 Gunnsjögården Olof Olofsson ½ - -
37 15/7 Torsby Stina
Andersdotter 12 - -
37 4/8 Västanå Karin
Persdotter 31 - -
37 5/8 Önnerud Kerstin
Bengtsdotter ½ - (?)
37 16/8 Långerud Gertrud
Bengtsdotter 34 - -
37 22/8 Västanå Sven
Olofsson 32 - -
37 23/8 Västanå Per
Svensson, hans son 12 - -
37 16/9 Millmark Marit
Eriksdotter 72 - - ?
37 17/9 Västanvik Kerstin
Bengtsdotter 22 - 7
37 18/9 Vasserud Karin
Håkansdotter 44 - -
37 19/10 Fensbol Erik
Bengtsson 48 - -
37 2/11 Prästbols säter Gertrud Persdotter 82 - -
37 10/11 Ånneby Kerstin
Persdotter 76 - -
37 11/11 Mången Per
Staffansson 66 - -
37 11/11 Västanå Ingeborg
Nilsdotter 1 - 5
37 12/11 Utterbyn Nils
Eriksson 68 - -
37 29/11 Önnerud Per
Björsson 70 - -
37 21/12 Vasserud Annika
Matsdotter 3 - -
38 1/1 Sörmark Per
Jonsson 64 - -
38 2/1 Önnerud Jon
Eriksson 50 - - ?
38 3/1 Östmark g.
drängen Anders Johansson 70 - -
38 6/1 S. Röjdåsen Per Persson 51 - -
38 25/1 Skalleby Per
Jonsson 67 - -
38 27/1 Torsby Nils Bengtsson 57 - -
38 1/2 Svenneby Marit Jonsdotter 87 - -
38 10/2 Lekvattnet Marit Mårtensdotter 27 - - ?
38 12/2 Önnerud Britta
Jonsdotter, en tiggare 60 - -
38 5/3 Torsby Nils Nilsson 38 - -
38 14/3 Åshagen Jon Arvidsson 84 - -
38 14/3 Västanvik Erik
Jönsson 1 - 2
38 16/3 Stensgård Nils Halstensson - - 15
38 19/3 N. Röjdåsen Marit Eriksdotter 12 - -
38 19/3 Kronoskogen Maria Johansdotter 65 - -
38 26/3 Överbyn Ingeborg
Larsdotter 88 - -
38 26/3 Överbyn Kerstin
Larsdotter 52 - -
38 27/3 Torsby Per Olofsson - - 22
38 12/5 Röbjörkeby Annika Börjesdotter 70 - - ?
38 1/6 Åsteby Marit
Ingemarsdotter 32 - - ?
38 10/6 Västanvik Karin
Larsdotter 86 - -
38 5/8 Sörmark Lars
Månsson ½ - -
38 15/8 Röbjörkeby Eskil Eskilsson 40 - -
38 26/8 Överbyn Sigrid
Engelbrektsdotter 70 - -
38 19/9 Spettungen Marit Sigfridsdotter 1 - (2)
38 14/10 Vitsand Olof Olofsson 1½ - -
38 12/11 Vasserud Annika
Eriksdotter 67 - -
38 5/12 Svenneby Gyri
Persdotter 85 - -
38 6/12 Multtjärn Olof Eriksson 30 - -
39 3/1 Mången Erik
Johansson 69 - -
39 4/1 Västanvik Maria Jönsdotter 41 - -
39 12/1 Sörmark Bengt
Knutsson 70 - -
39 13/1 Östmark Björn
Ivarsson 70 - -
39 14/1 Vasserud Karin
Jönsdotter 19 - -
39 15/1 Kälkerud Jon
Gabrielsson 12 - -
39 2/3 Östmark Per
Persson - - 8
39 8/3 Runnsjön Mats Mickelsson 42 - -
39 12/3 Kälkerud Karin
Jonsdotter - - 20
39 12/3 Svenneby Ingeborg
Persdotter - - 15
39 13/3 Långerud Staffan
Olofsson 16 - -
39 15/3 Västanvik Marit
Olofsdotter 31 - -
39 16/3 Oleby Per Markusson - 8 -
39 22/3 Rådom Nils
Larsson - - 3
39 27/3 Rådom Nils
Persson 80 - -
39 29/3 Vasserud Stina
Eriksdotter - - 22
39 29/3 ------ Klemet
Puran, en tiggare 69 - -
39 1/4 Bergsäng Arvid Olofsson 3 - -
39 19/4 Kollerud Karin
Halstensdotter 48 - - ?
39 20/4 Torsby Ingeborg
Nilsdotter 5 - -
39 20/4 Västanvik Karin
Eriksdotter 2 - -
39 24/4 Västanå Lisken
Olofsdotter 44 - -
39 26/4 Kälkerud Anna
Larsdotter 36 - -
39 8/5 Östmarks skog Per Henriksson 75 - - ?
39 8/5 Östmarks skog Erik Nilsson 63 - - ?
39 9/5 Fensbol Karin
Nilsdotter 57 - -
39 9/5 Fagerberget Erik Staffansson 65 - -
39 9/5 Önnerud Valborg
Bondesdotter 10 - -
39 12/5 Fensbol Kerstin
Jönsdotter 37 - -
39 5/6 Vadje Karin
Persdotter 6½ - -
39 13/7 Östmark g. drängen Nils Jonsson 75 - -
39 16/7 (beg.
16/9) herr
komministern Andreas Ågren 45 - -
39 24/7 Skalleby Karin
Jonsdotter 63 - -
39 26/7 Utterbyn Karin
Eskilsdotter 2 - -
39 29/7 Skalleby Jon
Jönsson 36 - -
39 29/7 Torsby bruk Britta Larsdotter - - 28
39 29/7 Utterbyn Erik
Mårtensson 2½ - -
39 29/7 Stensgård Kerstin
Olofsdotter 3 - -
39 30/7 Stensgård Olof
Olofsson 9 - 4
39 2/8 Skalleby Olof Larsson 3 - 16
39 8/8 Stensgård (Kerstin) Hansdotter 9 - -
39 14/8 Vasserud Petter
Eriksson 8 - -
39 15/8 Västanvik Kerstin
Johansdotter 18 - -
39 20/8 Önnerud Jon
Bengtsson 1 - -
39 21/8 Oleby bruk Maria Svensdotter ½ - -
39 23/8 Stensgård Kerstin
Nilsdotter 8 - 29
39 9/9 Utterbyn Olof Persson 4 - -
39 16/9 Önnerud Erik Jonsson 4 - -
39 16/9 Önnerud Karin
Jonsdotter 3 - -
39 17/9 Örtjärnshöjden Anders Nilsson 13 - -
39 18/9 Stensgård Måns
Bengtsson 22 - -
39 18/9 Millmark Marit
Halstensdotter 4 - -
39 18/9 Rådom Karin
Olofsdotter 13 - 4
39 19/9 Västanvik Ingeborg
Olofsdotter 2 - -
39 19/9 Västanvik Erik
Jönsson 1 - -
39 19/9 Svenneby dr
Olof Håkansson 40 - -
39 20/9 Svenneby Karin
Johansdotter 5 3 -
39 20/9 Svenneby Kerstin
Johansdotter 3 4 -
39 20/9 Smedserud Nils
Larsson 9 - -
39 21/9 Smedserud Per
Larsson 1 - -
39 28/9 Västanvik Olof
Eriksson 78 - - ?
39 29/9 Stensgård Halvard
Jonsson 59 - -
39 1/10 Utterbyn Markus
Klemetsson 8 - -
39 1/10 Utterbyn Erik
Jonsson 3½ - -
39 1/10 Svenneby Karin
Halstensdotter 9 - -
39 8/10 Rådom Olof
Nilsson 3 - -
39 9/10 Sörmark Kerstin
Nilsdotter 13 - -
39 9/10 Smedserud Kerstin
Nilsdotter 13 - -
39 10/10 Smedserud Per
Jönsson 6 - -
39 10/10 Sörmark Karin
Nilsdotter 3 - -
39 11/10 Svenneby Marit
Jönsdotter 5 - -
39 12/10 Svenneby Per
Jönsson 1½ - -
39 16/10 Svenneby Per
Halstensson 13 - -
39 16/10 Gunnsjögården Bengt Bengtsson 2½ - -
39 22/10 Smedserud Nils Larsson 65 - -
39 22/10 Västanvik Nils
Jonsson 10 - -
39 30/10 Rörkullen Kerstin
Larsdotter 1 - -
39 30/10 Rådomsskogen Per Nilsson 8 - -
39 31/10 Rådomsskogen Olof Nilsson 11 - -
39 31/10 Rådomsskogen Nils Nilsson 3 3 -
39 31/10 Rådomsskogen Maria Nilsdotter 4 - 8
39 1/11 Örtjärnshöjden Lisa Persdotter 8 - -
39 1/11 Örtjärnshöjden Annika Persdotter 4 - -
39 1/11 Bada (L) pigan
Gertrud Persdotter 64 - -
39 2/11 Örtjärnshöjden Olof Persson 3 - -
39 3/11 S. Lekvattnet Annika Nilsdotter 3 - 11
39 4/11 Millmarks skog Jörgen Pålsson 5 - -
39 5/11 Långtjärn Per
Johansson 17 - -
39 8/11 Stensgård Johan
Olofsson 54 - -
39 8/11 Rådom Gertrud
Larsdotter 17 - -
39 9/11 Utterbyn Ingeborg
Jonasdotter 8½ - -
39 9/11 Rådom Guri
Larsdotter 3 - 8 ?
39 12/11 Stensgård Karin
Jonsdotter 61 - -
39 13/11 Vasserud Kerstin Jonsdotter 64 - -
39 16/11 Sörmark Lars
Andersson 3 - 2
39 16/11 Kläggen Olof
Nilsson 6 - -
39 17/11 Kläggen Elin
Nilsdotter 2 - -
39 17/11 Millmark Jöns
Persson 11 - -
39 1/12 Östmark Olof Nilsson 2½ - -
39 8/12 Millmark Per
Halstensson 50 - -
39 9/12 Sörmark Erik
Månsson 7 - - ?
39 9/12 Fäbacken Erik
Olofsson 15 - -
39 11/12 Sörmark Olof
Nilsson 26 - -
39 12/12 Millmark Ingeborg
Olofsdotter 33 - -
39 13/12 Svenneby Jon
Jönsson 37 - -
39 13/12 Millmark Erik
Jonsson 19 - -
39 13/12 Millmark Kerstin
Persdotter 5 - -
39 14/12 Millmark Marit
Olofsdotter 6 - -
39 15/12 Millmark Helga
Persdotter 2 - -
39 15/12 Sörmark Gertrud
Olofsdotter 1½ - -
39 15/12 Millmark Johan
Israelsson 22 - -
39 16/12 Tväråna Mats
Eriksson 20 - -
39 16/12 Tväråna Erik
Eriksson 1½ - -
39 17/12 Sörmark Per
Nilsson 12 - -
39 20/12 Tväråna Per
Eriksson 7 - -
39 20/12 Tväråna Olof
Eriksson 10 - -
40 3/1 Vitsand g.
drängen Benard Olofsson 77 - -
40 3/1 Överbyn Olof
Larsson - - 3
40 4/1 Örtjärnshöjden Maria Nilsdotter - - 12
40 8/1 Lekvattnet Tomas Persson 80 - -
40 16/1 N. Lekvattnet Gertrud Mickelsdotter, hans hustru 70 - -
40 28/1 N. Lekvattnet Annika Eriksdotter 25 - -
40 29/1 Åshagen Jon Persson 1 - -
40 29/1 Långerud Per
Bengtsson 12½ - -
40 1/2 Långerud Jon Olofsson 22 - -
40 1/2 Långerud Nils Arvidsson 12 - -
40 3/2 Långerud Britta Andersdotter 3 - -
40 4/2 Långerud Olof Johansson 2 - -
40 6/2 Fensbolsskogen Daniel Matsson 72 - -
40 7/2 Fensbolsskogen Erik Bertilsson 4 - -
40 8/2 Långerud Helga Olofsdotter 40 - - ?
40 10/2 Heden Klemet
Finnsson 62 - -
40 18/2 Fensbol Ingegerd
Persdotter 2½ - -
40 19/2 N. Lekvattnet Klemet Nilsson 24 - -
40 29/2 Lekvattnet Mats Samuelsson 1½ - -
40 29/2 Bredsjöskogen Annika Staffansdotter 13 - -
40 4/3 Långtjärn Henrik Johansson 1 - -
40 8/3 Millmark Erik Halstensson 66 - -
40 10/3 Önnebyskogen Lars Persson 55 - -
40 12/3 Önnebyskogen Karin Matsdotter, hans hustru 45 - -
40 14/3 Vittjärn Britta
Eriksdotter 49 - -
40 14/3 Åsteby Karin
Olofsdotter 61 - -
40 15/3 Vittjärn Karin
Jönsdotter 25 - -
40 19/3 Fensbol Jöns
Svensson 4½ - -
40 28/3 Fensbol Jon
Svensson 2 - 8
40 29/3 Vadje Ingeborg
Matsdotter 3 - -
40 29/3 Vadje Erik
Olofsson 5½ - -
40 30/3 Vadje Jöns
Olofsson 3 - 8
40 1/4 Vadje Lars
Olofsson 8 - 5
40 1/4 Vadje Per
Persson 8 - 3
40 1/4 Vadje Kerstin
Olofsdotter 7 - -
40 3/4 Östmark Karin Björsdotter 16 5 - ?
40 3/4 Östmark Karin
Jönsdotter 6 - 10
40 4/4 Överbyn Jon
Bengtsson 15 4 -
40 5/4 Långerud Olof Arvidsson 8 - -
40 6/4 Östmark Jon
Jönsson 1 - 8
40 7/4 Överbyn Karin
Bengtsdotter 1 - 6
40 9/4 Mon (Vadje) Mats Henriksson Wadman, soldat 53 - -
40 10/4 Mon (Vadje) Karin Matsdotter, hans dotter 10 - -
40 10/4 Överbyn Bengt
Persson 1 - -
40 12/4 Åsteby Nils
Persson 12 - -
40 30/4 Åsteby Karin
Persdotter 14 - - ?
40 1/5 Östmark Olof Nilsson 11 - -
40 1/5 Åsteby Kerstin
Persdotter 22 - -
40 1/5 Åsteby Marit
Olofsdotter 24 - -
40 2/5 Åsteby Olof
Jonsson, hennes son 3 - 9
40 2/5 Östmark Olof Persson 8½ - -
40 2/5 Östmark Marit
Persdotter 6 - -
40 3/5 Östmark Björn
Persson 3 - -
40 4/5 Vasserud Måns Eriksson 6 - -
40 5/5 N. Lekvattnet Anders Bertilsson 2 - 7
40 5/5 Snårberget Lars Andersson 60 - -
40 7/5 Östmark Per
Jönsson 3 5 -
40 9/5 Åsteby Nils
Jonsson 6 - -
40 14/5 Åsteby Olof
Jonsson, hans bror 3 7 -
40 10/5 Åsteby Mats
Jonsson 20½ - -
40 11/5 Åsteby Nils
Eriksson 10½ - -
40 12/5 Åsteby Karin
Jonsdotter 14 - -
40 13/5 Åsteby Kerstin
Jonsdotter 1 - 11
40 13/5 Överbyn Bengt
Bondesson 2 - 22
40 14/5 Överbyn Lars
Larsson 13 - -
40 14/5 Överbyn Nils
Börjesson 14 - -
40 14/5 Östmark Olof
Jonsson 60 - -
40 15/5 Överbyn Engelbrekt
Börjesson 3 - -
40 16/5 Överbyn Ingeborg
Börjesdotter 8 7 - ?
40 16/5 Åsteby Kerstin
Klemetsdotter 48 - -
40 16/5 Vadje Ingegerd
Larsdotter 4 3 -
40 16/5 Utterbyn Olof
Persson 4 - -
40 16/5 Utterbyn Jöns
Jonsson 1½ - -
40 16/5 Östmark Gertrud
Bengtsdotter 32 - -
40 17/5 Östmark Jon
Persson, hennes son 3 - -
40 17/5 Åsteby Karin
Persdotter 54 - -
40 17/5 Vadje Maria
Henriksdotter 1½ - -
40 18/5 Arnsjön Lars
Andersson 60 - -
40 18/5 Lekvattnet Jöns Jakobsson 67 - -
40 19/5 Vadje Karin
Nilsdotter 3 - -
40 19/5 Vadje Gertrud
Jonsdotter 10 - -
40 19/5 Långerud Per
Halstensson - - 13
40 20/5 Överbyn Sigfrid
Jönsson 56 - -
40 20/5 Utterbyn Jöns
Olofsson 2 3 -
40 21/5 Heden Kerstin
Finnsdr, Marit Halstensdrs dotter 3 - -
40 22/5 Östra Bråten Olof Persson 5 - 5
40 24/5 Rattsjöberg Karin Jonsdotter 23½ - -
40 26/5 Vadje Jon Jonsson 7 3 -
40 27/5 Utterbyn Per
Olofsson 60 - -
40 27/5 Östmark Jöns
Nilsson 60 - -
40 27/5 Tväråna Helga
Eriksdotter 11 3 -
40 27/5 Heden Ingeborg
Finnsdr, Marit Halstensdrs dotter 7 - -
40 27/5 Östra Bråten Per Persson 1 2 - ?
40 28/5 Långsjöhöjden Marit Johansdotter 80 - -
40 29/5 Vadjetorp Lars Larsson ½ - -
40 29/5 Fäbacken Annika
Eriksdotter 38 - -
40 30/5 Vasserud Nils Olofsson 3 - -
40 30/5 Heden Marit
Halstensdotter 26 - -
40 1/6 Vadje Lars
Jonsson 10 - -
40 7/6 Vadje Nils
Jonsson 4 - -
40 8/6 Vängia (Dalarna) Anna Svensdotter 84 - -
40 14/6 Åsteby Lars
Persson 21 - -
40 14/6 Åsteby Marit
Olofsdotter 10 - -
40 15/6 Stensgård Karin
Jönsdotter 50 - -
40 15/6 ------ Sven
Svenberg, gammal soldat 60 - -
40 16/6 Mölnerud Marit
Jönsdotter 5½ - -
40 17/6 Mölnerud Halsten
Jönsson 1½ - -
40 27/6 Bergeby Marit
Börjesdotter 4 - 3
40 29/6 Millmark Elin
Larsdotter 1 - 4
40 1/7 Vadje Gertrud
Persdotter 4 3 -
40 7/7 Svenneby Ingeborg Jonsdotter 5 6 -
40 14/7 Kollerud Ingegerd
Larsdotter 5 2 -
40 15/7 Kollerud Jon
Larsson 2½ - -
40 19/7 Kollerud Gertrud
Larsdotter 13 - -
40 19/7 Önneby g.
pigan Marit Olofsdotter 58 - -
40 20/7 Svenneby Kerstin
Jonsdotter 2 5 -
40 21/7 Önnerud Karin
Bondesdotter 8 4 -
40 22/7 Utterbyn Per
Klemetsson ½ - -
40 28/7 Önnerud Per
Bondesson 2 - 2
40 29/7 Persby Kerstin
Olofsdotter - 4 -
40 30/7 Långerud Karin
Eriksdotter 9½ - -
40 30/7 Långerud Håkan
Håkansson 10 - -
40 1/8 Vasserud Elin Halstensdotter 67 - -
40 2/8 Önnerud Jon
Eskilsson 6 - -
40 3/8 Önnerud Valborg
Eskilsdotter 2½ - -
40 4/8 Spettungen Mats Eriksson 22 - -
40 8/8 Utterbyn Jöns Jonasson 4 10 -
40 12/8 Persby Erik Nilsson ½ - -
40 15/8 Kälkerud Karin Hansdotter 21 - - ?
40 19/8 Persby Jon Jonsson 10 - -
40 20/8 Långerud Jöns Andersson 25 - -
40 23/8 Vasserud Herman
Olofsson Qvilldahl - - -
40 23/8 Rådom g.
drängen Källar Nilsson 47 - -
40 23/8 Önneby Olof Nilsson 11 - -
40 24/8 Gunnsjögården Lars Larsson 20 - -
40 25/8 Kälkerud Nils Engelbrektsson 7 - -
40 30/8 Kälkerud Maria
Jonsdotter 10 - -
40 31/8 Kälkerud Marit
Halstensdotter 5 - -
40 1/9 Oleby Marit
Olofsdotter 5 - -
40 2/9 Vasserud Per Nilsson 2½ - -
40 3/9 Utterbyn Jöns Jonsson 68 - -
40 10/9 Kälkerud Ingeborg
Halstensdotter 13 - -
40 16/9 Vasserud Per
Klemetsson 68 - -
40 17/9 Oleby Kerstin Olofsdotter 8 - -
40 19/9 Västanå Jon
Eriksson, gammal eldvaktare 80 - -
40 20/9 Ånneby Olof Nilsson 54 - -
40 21/9 Arnsjön Ränuhl
Persdotter 85 - -
40 8/10 Heden Karin
Finnsdotter ½ - -
40 9/10 Vittjärn Karin
Persdotter 70 - -
40 9/10 Vasserud Kerstin
Klemetsdotter 1½ - -
40 20/10 Rådom Karin
Arvidsdotter 80 - -
40 21/10 Sörmark Nils
Nilsson - - 18
40 30/10 Kollerud Jon
Eriksson 45 - -
40 16/11 Sörmark Kerstin
Knutsdotter 80 - -
40 18/11 Östmark Karin
Eriksdotter 2½ - -
40 19/11 S. Lekvattnet Gertrud Olofsdotter 45 - -
40 28/12 Mången Marit
Månsdotter - - -
41 1/1 Gunnsjögården Lars Jonsson 1 8 -
41 8/1 Hollanstorp Valborg Nilsdotter 30 - -
41 8/2 Vittjärn Sigfrid Johansson 60 - -
41 12/2 Fensbol Bengt
Eriksson 77 - - ?
41 17/2 Östmark Karin
Engelbrektsdotter 27 - -
41 10/3 Multtjärn Valborg
Göransdotter 37 - -
41 14/3 Stensgård Maria
Månsdotter 77 - -
41 15/3 Östmarks skog Elisabet Staffansdotter - - 2
41 22/3 S. Lekvattnet Ingrid Markusdotter 76 - -
41 22/3 Runnsjön Marit
Sigfridsdotter 87 - -
41 23/3 Torsby bruk Lisa Månsdotter - - 6 ?
41 1/4 Svenneby Per Olofsson 32 - -
41 2/4 Millmark Jon Halstensson 72 - -
41 5/4 Kälkerud g. änkan Karin Olofsdotter 64 - -
41 7/4 Önneby Britta
Jönsdotter 43 - -
41 9/4 Utterbyn Olof Persson - - 8
41 9/4 Kälkerud Marit Jonsdotter - 1 -
41 11/4 Överbyn Per
Bengtsson 78 - -
41 11/4 Oleby bruk Jonas Jonsson 10 3 -
41 15/4 Utterbyn Jöns
Nilsson 28 - -
41 17/4 N. Lekvattnet Anders Nikran 51 - -
41 17/4 Örtjärnshöjden Marit Olofsdotter 30 - -
41 20/4 Oleby Nils Nilsson 22 - -
41 23/4 Fensbol Markus
Eriksson 67 - -
41 24/4 Oleby bruk Jon Bengtsson, koldräng 50 - -
41 26/4 Gunnsjögården Britta Eriksdotter 80 - -
41 26/4 Oleby Elin
Halstensdotter 53 - -
41 26/4 Långsjöhöjden Britta Tomasdotter 40 - -
41 28/4 Torsby g.
pigan Kerstin Olofsdotter 63 - -
41 30/4 Bergeby Sten
Börjesson 68 - -
41 30/4 S. Lekvattnet Markus Jonsson 33 - (7) ?
41 4/5 Västanå Bengt
Jonsson 57 - -
41 5/5 Persby Jöns
Jönsson 48 - -
41 7/5 Gunnsjögården Per Bengtsson 33 - -
41 8/5 Gunnsjögården Ingegerd Larsdotter 41 - -
41 8/5 Oleby Nils Segolsson 66 - -
41 9/5 Västanvik Nils Nilsson 78 - -
41 10/5 Fensbol Jöns
Halvardsson 64 - -
41 16/5 Fensbol Kerstin
Halstensdotter, hans hustru 50 - -
41 15/5 Kälkerud Per
Börjesson 1½ - -
41 16/5 Östmark Jon
Halstensson 66 - -
41 16/5 Millmark Håkan
Halstensson 80 - -
41 16/5 Bastvålen Marit
Olofsdotter 35 - -
41 17/5 N. Lekvattnet Britta Persdotter 66 - -
41 20/5 Millmark Karin
Persdotter 40 - -
41 21/5 Fensbol Olof
Halstensson 36 - -
41 22/5 Vadje Ingeborg
Torbjörnsdotter 70 - -
41 25/5 Vadje Marit
Eriksdotter, hennes dotter 35 - -
41 23/5 Vasserud Halsten
Klemetsson 38 - -
41 23/5 Rådom Ingeborg
Larsdotter 60 - -
41 25/5 Östra Bråten Marit Olofsdotter 25 - -
41 26/5 Boviggen Britta
Hansdotter 80 - -
41 5/6 Vitsand Jöns
Markusson 60 - -
41 6/6 Rådom Ingegerd
Knutsdotter 78 - -
41 6/6 Torsby bruk Ingeborg Larsdotter 40 - -
41 7/6 Torsby Per Olofsson 40 - -
41 8/6 Fensbol Marit
Nilsdotter 50 - -
41 8/6 ------ Nils
Olofsson Gris, en tiggare 61 - -
41 8/6 N. Lekvattnet Valborg Tomasdotter 43 - -
41 9/6 Mölnerud Ingeborg Olofsdotter - - 11
41 9/6 Långerud Britta Jönsdotter 88 - -
41 12/6 Önnerud Nils Jonsson 10 - -
41 28/6 Mölnerud Per Persson 75 - -
41 30/6 Åsteby Lars Larsson 55 - -
41 1/7 Önnerud Olof Eriksson 13 - -
41 2/7 Överbyn Nils Persson - - 6 ?
41 13/7 Oleby bruk Ellika Pettersdotter 16 - -
41 17/7 Oleby bruk Sven Larsson 32 - -
41 1/8 Killingerud Jöns Nilsson 53 - -
41 13/8 Arnsjön Anders
Johansson 3 - -
41 4/9 Västanvik Nils Nilsson 40 - -
41 21/9 Östmark Ingegerd
Jönsdotter 2 - -
41 21/9 Torsby Per
Jonsson 7 - -
41 1/10 Torsby Halsten
Jonsson - - 20
41 1/10 Långerud Olof
Jönsson - - 10
41 3/10 Långerud Jon
Olofsson 3 - -
41 5/10 Stensgård Lars
Jonsson 6½ - -
41 7/10 Stensgård Marit
Hansdotter 2½ - -
41 10/10 Långerud Marit
Jönsdotter 4 - -
41 10/10 Östmark Marit
Persdotter - - 8
41 13/10 Östmark Per
Nilsson 72 - -
41 15/10 Torsby bruk Per
Larsson - - 7
41 20/10 Västanå Sven
Andersson, soldat och skinnbonnare 69 - -
41 26/10 Sörmark Per
Olofsson 6 - -
41 26/10 Stensgård Nils
Hansson 6 - -
41 29/10 Långerud Marit
Halstensdotter 4 - -
41 8/11 Svenneby Karin
Jonsdotter 6½ - -
41 9/11 Önneby Margeta
Nilsdotter 6 - -
41 10/11 Millmark Erik Nilsson 1 - -
41 10/11 Östmark Elin
Persdotter 1 - -
41 12/11 Östmark Marit
Persdotter 1 - -
41 12/11 N. Lekvattnet Mats Pålsson 5 - -
41 12/11 Utterbyn Ingeborg
Persdotter 15 - -
41 15/11 Oleby Eskil Nilsson 2 - -
41 16/11 Millmark Ingeborg
Knutsdotter 3 - -
41 16/11 Gransjön Karin
Johansdotter 7 - -
41 25/11 Rådom Ingrid
Nilsdotter 2 - -
41 26/11 S. Röjdåsen Mickel
Staffansson 1 - -
41 26/11 Multtjärn Kerstin
Matsdotter 7 - -
41 10/12 Millmark Olof
Larsson 9 - -
41 11/12 Millmark Karin
Larsdotter 6 - -
41 11/12 Vadje Jöns
Persson 21 - -
41 12/12 N. Lekvattnet Helga Pålsdotter 1½ - -
41 16/12 N. Lekvattnet Karin Johansdotter 15 - - ?
41 16/12 N. Lekvattnet Britta Johansdotter - - 6
41 19/12 Önnerud Lars
Bengtsson 8 - -
41 19/12 Vasserud Per
Matsson 5 - -
41 19/12 Överbyn Marit
Nilsdotter 33 - - ?
41 20/12 Västanå Per
Nilsson 3 - -
41 21/12 Gunnsjögården Erik Henriksson 21 - -
41 26/12 Gunnsjögården Maria Henriksdotter 16 - -
41 25/12 Fäbacken Mats
Matsson 42 - -
41 25/12 Västanvik Ingeborg
Jönsdotter - - 9
41 27/12 Arnsjön Marit
Sigfridsdotter, Johan Matssons h-u 32 - -
41 29/12 Arnsjön Olof
Matsson 35 - -
41 31/12 Arnsjön Johan
Matsson 32 - -
41 31/12 Arnsjön Karin
Johansdotter 6 - -
41 31/12 Arnsjön Johan
Danielsson 41 - -
42 6/1 Sörmark Marit
Halstensdotter - - 13
42 8/1 Gunnsjögården Karin Jonsdotter 5 - -
42 9/1 Åsteby Karin
Jönsdotter 2 - 1
42 10/1 Arnsjön Karin
Johansdotter 6 - -
42 14/1 Gunnsjögården Marit Jönsdotter 14½ - -
42 15/1 Västanvik Marit
Larsdotter 3 - -
42 16/1 Gunnsjögården Per Henriksson, Kerstin Persdotters son 23 - -
42 16/1 Millmarks skog Karin Eriksdotter 9 - -
42 17/1 N. Lekvattnet Marit Johansdotter 65 - -
42 17/1 S. Lekvattnet Ingeborg Henriksdotter 10 - -
42 18/1 Svenneby Olof
Jönsson 1 - 2
42 18/1 S. Lekvattnet Anders Henriksson 2 - -
42 19/1 Arnsjön Annika
Olofsdotter 52 - -
42 19/1 Gransjön Johan
Olofsson 28 - -
42 19/1 Svenneby Britta
Halstensdotter - - 8
42 19/1 Gunnsjögården Kerstin Persdotter 45 - -
42 19/1 N. Lekvattnet Olof Olofsson 4 - -
42 19/1 S. Lekvattnet Annika Henriksdotter 16 - -
42 5/2 Gunnsjögården Sven Larsson 43 - -
42 14/2 Svenneby Gertrud
Olofsdotter 3 - -
42 20/2 Gunnsjögården dr Jöns Jönsson 19 1 -
42 26/2 Gunnsjögården Marit Larsdotter 54 - -
42 1/3 Överbyn Karin
Larsdotter 34 - -
42 1/3 Spettungen Sigfrid Sigfridsson 35 - -
42 2/3 Spettungen Erik Mårtensson 70 - -
42 6/3 Arnsjön Anders
Johansson - - 13
42 7/3 Spettungen Tomas Tomasson 23 - -
42 15/3 Överbyn Lars
Jonsson 61 - -
42 21/3 Långsjöhöjden Johan Johansson 27 - -
42 23/3 Mölnerud Marit
Larsdotter 75 - -
42 23/3 Röjdoset Valborg
Larsdotter 70 - -
42 1/4 Gunnsjögården Lars Jonsson 66 - -
42 1/4 Kälkerud Ingeborg Börjesdotter 31 - -
42 2/4 Överbyn Karin
Jönsdotter 67 - -
42 3/4 Bada drängen
Erik Persson 84 - -
42 4/4 Killingerud Jöns Jönsson - - 3
42 12/4 Fäbacken Johan
Sigfridsson 39 - -
42 19/4 Svenneby drängen
Per Nilsson 42 - -
42 20/4 Killingerud Ingeborg Halstensdotter 72 - -
42 20/4 Vittjärn Anders
Sigfridsson 23 - -
42 21/4 Överbyn Ingegerd
Bengtsdotter 8 - -
42 21/4 Kollerud Bengt
Larsson 1½ - -
42 25/4 Kälkerud Annika
Larsdotter 44 - -
42 20/4 Kälkerud Marit
Olofsdotter, hennes dotter 14 - -
42 1/5 Vadje Guri
Torbjörnsdotter 68 - -
42 2/5 Oleby drängen
Arne Olofsson 34 - -
42 11/5 Önneby Halvard
Nilsson 92 - -
42 14/5 Mölnerud Lars Olofsson 1 - 12
42 15/5 Rattsjöberg drängen Olof Larsson 23 - -
42 16/5 Långsjöhöjden Karin Pålsdotter 26 - -
42 16/5 ------ drängen
Örjan Koran, en tiggare 90 - -
42 17/5 Lekvattnet Erik Olofsson 24 - -
42 17/5 Persby Kerstin
Svensdotter 45 - -
42 23/5 Spettungen Marit Andersdotter 80 - -
42 23/5 N. Röjdåsen Göran Eriksson ½ - -
42 24/5 Svenneby Kerstin
Olofsdotter 13 - -
42 24/5 Östmark g.
pigan Kerstin Nilsdotter 43 - -
42 24/5 Rådom Karin
Nilsdotter 10 - -
42 25/5 Långsjöhöjden Karin Johansdotter 24 - -
42 27/5 Utterbyn Anna
Klemetsdotter 71 - -
42 27/5 Vadje Henrik
Danielsson 30 - -
42 27/5 Millmark Per
Olofsson 35 - -
42 29/5 Millmark drängen
Nils Persson 18½ - -
42 1/6 Multtjärn Abraham Abrahamsson 60 - -
42 5/6 Karttorpet drängen Mats Johansson 25 - -
42 12/6 Rådom Eskil
Larsson 60 - -
42 12/6 Långsjöhöjden Johan Andersson 4 - -
42 12/6 Önnerud g.
pigan Karin Nilsdotter 66 - -
42 14/6 Västanvik Gertrud
Persdotter 16 - -
42 20/6 Ransby (L) Kerstin Svensdotter 21 - -
42 21/6 Rådom Karin
Olofsdotter 1½ - -
42 21/6 Rådom Karin
Persdotter 4 - -
42 27/6 Rådom drängen
Lars Nilsson 59 - -
42 27/6 Oleby bruk Annika Andersdotter 40 - -
42 28/6 Rådom Gertrud
Persdotter - 9 -
42 28/6 Östra Bråten Per Olofsson 38 - -
42 29/6 Rådom drängen
Jon Jonsson 22 - -
42 30/6 Torsby Ingeborg
Olofsdotter 5 - -
42 1/7 Torsby Halsten
Bengtsson 16 - -
42 2/7 Västanvik Annika Jönsdotter 8 - -
42 4/7 Västanvik Lars Bengtsson 2 - -
42 5/7 Västanvik Jon Jönsson 6 - -
42 6/7 Västanvik Olof Jönsson 2 - -
42 8/7 Smedserud Nils Jonsson 2 - -
42 8/7 Stensgård Anders Jakobsson 9 - -
42 9/7 Stensgård Valborg Jakobsdotter 5 - -
42 9/7 Killingerud Lars Bengtsson 4 - 3
42 10/7 Killingerud Per Bengtsson 1 - 2
42 12/7 Killingerud Nils Jönsson 3½ - -
42 12/7 Torsby bruk Jöns Jonsson 4 - 3
42 12/7 Önnerud Erik Nilsson 94 - -
42 13/7 Torsby Jon Jonsson 9 - -
42 15/7 Västanvik Marit
Nilsdotter 48 - -
42 15/7 Stensgård Ingeborg
Nilsdotter 3 - -
42 16/7 Utterbyn Arvid Jonasson 3 - -
42 17/7 Långerud Jöns
Olofsson 26 - -
42 16/7 Långerud Halsten
Jönsson, hans son 3 - -
42 19/7 Stensgård Katarina
Pellesdotter 44 - -
42 20/7 Mölnerud Lars
Jonsson 2 - -
42 21/7 Västanå Mats
Svensson 24 - -
42 22/7 Västanå Kerstin
Matsdotter 7 - -
42 25/7 Torsby Sven
Olofsson 9 - -
42 25/7 Vitsand drängen
Olof Nilsson 22 - -
42 26/7 Smedserud Per
Jonsson 9 - -
42 1/8 Västanvik Annika Eriksdotter 80 - -
42 2/8 Lekvattnet Annika Tomasdotter 24 - -
42 2/8 Vitsand Markus
Halstensson 2½ - -
42 3/8 Torsby Per
Persson 11 - ?
42 4/8 Västanå Ingeborg
Ivarsdotter 80 - -
42 5/8 Västanå g.
pigan Ingeborg Danielsdotter 90 - -
42 5/8 Rådom pigan
Gertrud Olofsdotter 20 - -
42 5/8 Långerud Per Jönsson 7½ - -
42 6/8 Sörmark Lars
Olofsson - - 6
42 6/8 Vitsand Marit
Olofsdotter 10½ - -
42 6/8 Sörmark Britta
Persdotter 8 - -
42 7/8 Sörmark Bengt
Persson 4 - -
42 10/8 Sörmark Jon
Andersson 3½ - -
42 12/8 Utterbyn Karin
Jönsdotter 67 - -
42 13/8 Västanvik Per
Halstensson 48 - -
42 14/8 Överbyskogen Anders Olofsson 52 - -
42 17/8 Torsby gamla
änkan Elin, en tiggare 70 - -
42 19/8 Stensgård Lisken
Månsdotter 4 - 6
42 2/9 Åshagen drängen
Jon Bengtsson 20 - -
42 12/9 Killingerud Lars Bengtsson 80 - -
42 13/9 Oleby bruk Sara Jonasdotter 4 - -
42 14/9 Åsteby Karin
Nilsdotter 32 - -
42 15/9 Sörmark Karin
Månsdotter - 5 - ?
42 20/9 Långerud Lisken
Andersdotter 103 - -
42 4/10 Gunnsjögården Benard Bengtsson 75 - -
42 15/10 Vadje Ingegerd
Jönsdotter - - 3
42 16/10 Vasserud Mats
Jönsson 50 - -
42 17/10 Persby Marit
Persdotter 53 - -
42 25/10 Sörmark Maria
Olofsdotter - 10 -
42 19/11 Sörmark Arne
Klemetsson 33 - -
42 27/11 Östmark Marit
Persdotter 16 - 2
42 29/11 Prästbolssätern Gertrud Jönsdotter 9 - 7
42 21/12 Utterbyn Karin
Klemetsdotter 1 - 5 ?
43 1/1 Vitsand Karin
Olofsdotter 22 - -
43 1/1 Vasserud Nils Persson 56 - -
43 5/1 Östmark Karin
Olofsdotter 23 - -
43 12/1 Torsby Marit
Botolfsdotter 54 - -
43 17/1 N. Lekvattnet Annika Johansdotter 29 - - ?
43 19/1 Oleby bruk Håkan Eriksson 40 - -
43 20/1 Smedserud Jon
Larsson 67 - -
43 20/1 Torsby Jon
Halstensson 43 - -
43 21/1 Oleby Olof
Olofsson 70 - -
43 21/1 Tväråna Gertrud
Mårtensdotter 42 - -
43 23/1 Persby Sven
Arvidsson 16 - -
43 1/2 Gunnsjögården Marit Nilsdotter 50 - -
43 2/2 Västanvik drängen Lars Nilsson 40 - -
43 4/2 ------ Johan
Enhörning, gränsridare 40 - -
43 5/2 Bastvålen Marit Börjesdotter 71 - -
43 6/2 Torsby Valborg
Persdotter 34 - -
43 15/2 Västanvik Gertrud
Jonsdotter - - 14
43 15/2 ------ Erik Wassman, soldat 42 - -
43 16/2 Fensbol Ingeborg
Andersdotter, soldathustru 67 - -
43 16/2 Vadjetorp Gertrud
Matsdotter 83 - -
43 17/2 Vittjärn Johan
Matsson 23 - -
43 22/2 Fensbol Lars
Halstensson 40 - -
43 2/3 Önnerud Karin
Jonsdotter 78 - -
43 7/3 Mölnerud Marit Persdotter 40 - -
43 7/3 Stensgård Lisken Eriksdotter 50 - -
43 8/3 Kalvhöjden Marit Matsdotter 51 - -
43 9/3 Vasserud Karin Jonsdotter 63 - -
43 10/3 Torsby Ingeborg
Olofsdotter 34 - -
43 13/3 Önnerud Mickel Eskilsson 80 - -
43 19/3 Åsteby Olof Nilsson 8 - - ?
43 26/3 Rådom Lars
Persson 47 - -
43 27/3 Åshagen Bengt
Håkansson 62 - -
43 28/3 Oleby Erik
Persson 62 - -
43 29/3 Önneby Karin
Larsdotter 30 - -
43 4/4 Lysvik g.
pigan Marit Månsdotter 80 - -
43 5/4 Vadjetorp Olof Mickelsson 42 - -
43 6/4 Överbyn Ingegerd
Persdotter 18 - -
43 10/4 Vittjärn Mats
Olofsson Kart 53 - -
43 15/4 Stensgård Jakob
Pålsson 43 - -
43 15/4 Röbjörkeby g. pigan Gertrud Jönsdotter 54 - -
43 20/4 Torsby Per Nilsson 43 - -
43 21/4 Fensbol pigan
Karin Eriksdotter 82 - - ?
43 22/4 Stensgård Nils Jonsson 10 - -
43 23/4 Vadje Olof
Matsson 20 - -
43(beg. 26/4)
Västanå madam Kristina
Kajsa Ekbom 40 - -
43 30/4 Långerud Anders
Jonsson 3 - -
43 30/4 Smedserud Kerstin
Stensdotter 62 - - ?
43 30/4 Gunnsjögården Ingeborg Bondesdotter 4 - -
43 1/5 ? Långerud Hans
Eriksson 80 - -
43 1/5 Långerud Kerstin, hans hustru 60 - -
43 2/5 Vadjetorp Ingeborg Halstensdotter 46 - -
43 2/5 Gunnsjögården Mats Bondesson 12 - -
43 7/5 Gunnsjögården Jöns Bondesson - - 11
43 8/5 Sörmark Gertrud
Larsdotter 67 - -
43 9/5 Vasserud änkan Annika 70 - -
43 12/5 Stensgård Karin
Persdotter 51 - -
43 13/5 Millmark Nils Olofsson 36 - -
43 13/5 Röbjörkeby Marit Larsdotter 54 - -
43 13/5 Stensgård Maria
Hansdotter 52 - -
43 14/5 Åsteby drängen
Per Larsson 27 - -
43 15/5 Långerud Olof
Rafaelsson 50 - -
43 15/5 ------ Per
Bengtsson Önnerman, soldat 38 - -
43 16/5 Millmark Per
Larsson 46 - -
43 16/5 Östmark drängen
Halsten Engelbrektsson 28 - -
43 16/5 Vadje Karin
Eskilsdotter 39 - -
43 17/5 Sörmark Per
Bengtsson 44 - -
43 17/5 Mången g.
änkan Maria Bengtsdotter 70 - -
43 20/5 Torsby bruk madam Lisa Maria Samson 40 - -
43 21/5 Boviggen drängen
Johan Eriksson 22 - -
43 22/5 Boviggen Annika
Andersdotter 15 - -
43 26/5 Millmarks skog Pål Mårtensson 60 - -
43 26/5 Röbjörkeby Gertrud Jonsdotter 20 - -
43 27/5 Kälkerud Jan Persson 46 - -
43 27/5 Röbjörkeby Lars Persson 30 - -
43 28/5 Millmark Jon
Nilsson, en eländig 40 - -
43 28/5 N. Lekvattnet drängen Henrik Eriksson 60 - -
43 28/5 Ånneby drängen
Erik Jonsson 31 - -
43 29/5 Vadje g.
pigan Britta Eskilsdotter 40 - -
43 1/6 Arnsjön Karin
Larsdotter 50 - -
43 2/6 Västanå Jon
Ivarsson 50 - -
43 5/6 Utterbyn Gertrud Johansdotter 60 - -
43 6/6 Långerud pigan Marit Olofsdotter 16 - -
43 7/6 Mölnerud Jöns Nilsson 33 - -
43 8/6 Torsby Nils
Lundell 54 - -
43 8/6 Millmark Lars Jonsson 50 - -
43 9/6 Åsteby Jöns
Persson 49 - -
43 10/6 Kälkerud Nils Gabrielsson 25 - -
43 11/6 Överbyn Lars
Larsson 66 - -
43 13/6 Mången Henrik
Henriksson 50 - -
43 14/6 N. Lekvattnet Anna Jakobsdotter 67 - -
43 14/6 Åsteby Ingeborg
Eriksdotter 29 - -
43 18/6 Rådom Nils
Persson 25 - -
43 19/6 Torsby g.
pigan Guri Nilsdotter 50 - -
43 25/6 Ånneby Nils
Jonasson, soldat 29 - -
43 26/6 Önnerud Marit
Jonsdotter 74 - -
43 26/6 Oleby bruk Ellika Gabrielsdotter 60 - -
43 3/7 Röbjörkeby Karin Larsdotter 65 - -
43 3/7 Åsteby Nils
Björsson - - 7
43 3/7 ------ Karl
Gustaf Schröder, brukspatron 35 - -
43 3/7 N. Lekvattnet Nils Nilsson 71 - -
43 4/7 Vittjärn Jöns Josefsson 50 - -
43 5/7 Röbjörkeby Marit Jonsdotter 53 - -
43 5/7 ------ madam
Ingeborg Fernholm 50 - -
43 6/7 Oleby Ingeborg
Håkansdotter 52 - -
43 8/7 Åshagen Per
Jonsson 54 - -
43 15/7 Åsteby Marit
Börjesdotter 95 - -
43 5/8 Rörkullen Olof Matsson 5 - -
43 6/8 Oleby
bruk Olof Jonsson 1 - -
43 7/8 Åsteby Jon
Jönsson (70) - - ?
43 8/8 Överbyn Ingeborg
Jönsdotter 86 - -
43 9/8 Överbyn Karin
Arvidsdotter 21 - -
43 25/8 Rörkullen änkan
Annika Svensdotter 64 1 -
43 1/9 Östmark drängen
Jöns Jonsson 67 - -
43 8/9 Skalleby Jöns Jonsson 80 - -
43 10/9 Önnerud Jon
Jonsson 17 - -
43 11/9 Åsteby Sigrid
Persdotter 31 - -
43 12/9 Åsteby Engelbrekt
Jönsson 1 - -
43 13/9 Åsteby Jöns
Nilsson 1 - 9
43 4/10 Åshagen Karin
Stensdotter 80 - -
43 8/10 Åsteby Nils
Olofsson 4 - -
43 16/10 Torsby Marit
Nilsdotter 5½ - -
43 1/12 N. Lekvattnet Britta Persdotter 30 - -
43 5/12 Torsby Jon
Nilsson 50 - -
43 28/12 Svenneby Marit
Persdotter 79 - -
44 12/1 Utterbyn Maria
Mårtensdotter 1 - -
44 13/1 Vadje Jöns
Klemetsson 1 - 8
44 14/1 Östmark Karin
Persdotter 75 - -
44 22/1 Fensbol Nils
Hansson 20 - -
44 23/1 Rådom Gertrud
Persdotter - - 7
44 19/2 Lekvattnet g. pigan Britta, en tiggare 60 - -
44 20/2 Arnsjön Olof
Matsson 57 - -
44 20/2 Lekvattnet Jöns Tomasson 50 - -
44 4/3 Kollerud Arvid Johansson 53 - -
44 10/3 Överbyn gamla
pigan Ingeborg (?) - -
44 11/3 Svenneby Johan
Persson 32 - -
44 11/3 Fensbol Karin
Jönsdotter 1½ - -
44 12/3 N. Lekvattnet Bertil Tomasson 30 - -
44 13/3 Bergsäng Sven
Jonsson 23 - -
44 4/4 Aspe Ingeborg
Eriksdotter 29 3 -
44 14/4 Fensbol Gertrud
Jonsdotter 51 - -
44 16/4 Rådom Anders
Persson (drunknad) 20 - -
44 20/4 N. Lekvattnet Pål Persson 34 - - ?
44 22/4 Östmark Jon
Persson 86 - -
44 23/4 Vasseruds skog Johan Johansson 47 - -
44 24/4 Åskagsberget Erik Matsson 64 - -
44 29/4 S. Röjdåsen Kerstin Larsdotter 62 - -
44 1/5 Tväråna Annika
Henriksdotter 37 - -
44 12/5 Vadje Jon Eskilsson 56 - -
44 24/5 N. Lekvattnet Per Mickelsson 57 - -
44 12/6 Kollerud Börje
Jonsson 80 - -
44 28/6 Hollanstorp Nils Persson 70 - -
44 2/7 Vadje Marit
Olofsdotter ½ - -
44 7/8 Utterbyn pigan Karin Olofsdotter 41 - -
44 8/8 Vadje Karin
Jönsdotter 53 - -
44 16/8 Västanvik Marit
Jönsdotter 66 - -
44 27/8 Åsteby Per
Olofsson 2 - - ?
44 1/9 Överbyn Bengt
Larsson 18 - - ?
44 12/9 Önnerud Rafael
Jonsson 22 - -
44 16/9 Rådom Erik
Nilsson 59 - -
44 21/10 S. Röjdåsen g.
drängen Mats Matsson 60 - -
44 21/10 Utterbyn Karin
Klemetsdotter - - 24
44 1/11 Rattsjöberg Karin Henriksdotter 19 - -
44 2/11 Gunnsjögården Jon Larsson 35 - -
44 3/11 Rattsjöberg Karin Markusdotter 1 - -
44 14/11 Långerud Bengt
Jönsson 78 - - ?
44 16/11 Rådom Kerstin Jonasdotter 46 - -
44 18/11 Kälkerud Ingeborg
Halstensdotter 1 - 9
44 10/12 Västanå Kerstin
Danielsdotter 76 - -
44 13/12 Utterbyn Ingeborg
Klemetsdotter 11 - -
44 28/12 Mången Anders
(Jngäng ?), en tiggare 51 - -
44 29/12 Kollerud Karin
Larsdotter 1 - - ?
45 9/1 Åsteby Jöns
Halstensson 78 - -
45 10/1 Gunnsjögården Bonde Bengtsson 51 - -
45 10/1 Vitsand Jöns
Olofsson 16 - 3
45 19/1 Oleby Kerstin
Markusdotter 32 - - ?
45 19/1 Vadje Jon
Jonsson 1 - 16
45 9/2 Killingerud Kerstin Eriksdotter 24 - -
45 14/2 Långerud Mårten
Andersson 78 - -
45 2/3 Kollerud Marit Halstensdotter 62 - -
45 10/4 Åsteby Karin
Jönsdotter - - 9
45 17/4 Östmark g.
drängen Björn Nilsson 70 - -
45 5/5 Vittjärn Elisabet Persdotter 55 - -
45 17/5 Bada Nils
Eriksson 57 - -
45 21/5 Fensbol Dordi
Nilsdotter 77 - -
45 22/5 Rattsjöberg g. drängen Erik Persson 78 - -
45 5/6 Östmark Kerstin
Halstensdotter 50 - - ?
45 1/7 S. Röjdåsen Henrik Persson 68 - -
45 25/7 Vadje Gertrud
Jönsdotter 50 - -
45 1/8 Åsteby g.
pigan Karin Nilsdotter 70 - -
45 4/8 Utterbyn Mårten Bengtsson 47 - -
45 8/8 Överbyn drängen
Jon Olofsson 22 - -
45 10/10 Fensbol Johan
Eriksson 12 - -
45 5/11 Oleby Klemet
Markusson - - 4
45 16/11 S. Röjdåsen Karin
Tomasdotter 75 - -
45 19/11 N. Röjdåsen Göran
Larsson 75 - -
46 29/1 Oleby bruk Maria Svensdotter 6 - -
46 22/2 Torsby bruk Eva Andersdotter 1 - 4
46 23/2 Torsby bruk Ingeborg Nilsdotter ½ - -
46 1/3 Skalleby Olof Nilsson - - 20
46 12/3 Svenneby Britta
Halstensdotter - - 26
46 26/3 Vadje Per
Eskilsson 56 - -
46 9/4 Östmark Karin
Markusdotter 78 - -
46 10/4 Mölnerud Per
Olofsson - - 2
46 20/4 Utterbyn Bengt
Mårtensson 1 - 3
46 26/4 Västanvik Karin
Olofsdotter 2 - -
46 14/5 Bergeby Marit
Arvidsdotter 68 - -
46 14/5 Smedserud Jon
Larsson - - 14
46 15/5 Millmark Per
Israelsson 31 - -
46 7/6 Utterbyn Jöns Mårtensson 1 - 8
46 23/6 Åsteby Gertrud
Larsdotter 24 - - ?
46 28/6 Persby Per
Börjesson 65 - -
46 22/8 Aspe Bengt
Benardsson 31 - - ?
46 15/9 Vasserud Kerstin
Persdotter 46 - -
46 16/9 Önnerud Marit
Larsdotter - - 8
46 17/9 Utterbyn Marit
Nilsdotter - - 9
46 19/9 Fensbol Ingegerd
Eriksdotter 19 - -
46 2/10 Vadje Jon
Jönsson 3 - -
46 8/11 Rådom Per
Larsson 26 - -
46 8/11 Röbjörkeby Karin Jönsdotter - - 4
46 9/11 Gunnsjögårdsskogen Valborg 36 - -
46 17/11 Vadje Björn
Jönsson 1 - 10
46 20/11 Rådom Per
Nilsson - - 10
46 23/11 Sörmark Nils
Larsson (drunknad) 54 - -
46 26/11 Fensbol Marit
Bengtsdotter - - 40
46 26/11 Oleby bruk Ilena
(Stina ?) Olofsdotter 2 - -
46 27/11 Östmark Jon
Olofsson - - 9
46 27/11 Sörmark Marit
Larsdotter 73 - -
46 27/12 Utterbyn Marit
Persdotter 3 3 -
47 5/1 Sörmark Nils
Olofsson 60 - -
47 6/1 S. Lekvattnet Annika Jönsdotter 1 - 3
47 16/1 Oleby g.
pigan Karin Andersdotter (?) 57 - -
47 17/1 Långerud Erik
Jönsson - - 8
47 20/1 Ånneby Jonas Jonasson 23 - -
47 25/1 S.
Röjdåsen Karin Eriksdotter 70 - -
47 10/2 Utterbyn Jonas Pettersson 42 - -
47 20/2 Vadje Jon Jonsson 47 - -
47 23/2 Röbjörkeby Lars Elofsson 32 - -
47 5/3 Mången Marit
Johansdotter 70 - -
47 12/3 Millmark Nils Olofsson - - 13
47 29/3 Utterbyn Nils
Olofsson 48 - -
47 29/3 Östmark Jöns
Olofsson Mark, soldat 30 - -
47 12/4 Multtjärn Erik
Abrahamsson 73 - -
47 23/4 Bergsäng Olof
Arvidsson 78 - -
47 25/4 Gransjön Marit
Halstensdotter 50 - -
47 2/5 Överbyn Karin
Persdotter 55 - -
47 6/5 S. Röjdåsen Per Tomasson 3½ - -
47 25/5 Östmark Erik Olofsson 1½ - - ?
47 4/6 Önneby Marit
Persdotter 60 - -
47 20/6 Stensgårds utskog Maria Johansdotter 23 - -
47 23/6 Oleby bruk mäster Johan Abrahamsson 66 - -
47 1/7 Aspe Ingeborg
Persdotter 21 - -
47 22/7 Vadje Olof
Nilsson 36 - -
47 16/9 Oleby bruk Jon Olofsson, båtkarl 48 - -
47 16/10 Stensgård Jon
Persson 16 - -
47 20/10 Sörmarkstorp Jon Jonsson 60 - -
47 1/11 Kollerud änkan
Marit Nilsdotter 65 - -
47 7/11 Gunnsjögården Marit Arnesdotter 45 - -
47 12/11 Fensbol Karin
Nilsdotter 64 - -
47 1/12 Sörmark g.
pigan Marit Persdotter 48 - -
47 6/12 Fensbol Jöns
Jönsson 47 - -
47 24/12 Torsby Lars Bengtsson 64 - -
47 29/12 Oleby bruk mäster
Per Larsson Nyqvist 45 - -
47 29/12 Oleby bruk hans
son Johan 5½ - -
48 1/1 Överbyn drängen
Bengt Persson 30 - -
48 6/1 Önnerud Ingeborg
Stensdotter 26½ - -
48 10/1 Önnerud Jon
Jonsson 50 - -
48 12/1 Önnerud Erik
Jonsson 3 - -
48 11/1 Millmark Kerstin
Nilsdotter - - 6
48 12/1 Ullerön Anna
Karlsdotter 75 - -
48 15/1 Stensgårds utskog Valborg Mickelsdotter 78 - -
48 15/1 Västanvik Måns
Svensson 45 - -
48 16/1 Stensgård Bengt
Jonsson 3 - 2
48 16/1 Mölnerud Karin
Jönsdotter 15 - -
48 19/1 Sörmark Ingegerd
Jonsdotter 60 - -
48 20/1 Västanvik Maria
Mårtensdotter 50 - -
48 21/1 Röbjörkeby Jon Tomasson 13 - 4
48 22/1 Råbäcken Lisa
Eriksdotter - - 15
48 23/1 Torsby g.
änkan Ingeborg Nilsdotter 90 - -
48 24/1 Vadje Kerstin
Arvidsdotter 26 - -
48 25/1 Önnerud Jon
Larsson (förkvävd av fostermodern) - - 13
48 29/1 Västanvik Britta
Eriksdotter 2 - -
48 29/1 Utterbyn Eskil
Olofsson 50 - -
48 30/1 Västanvik Lars
Nilsson 56 - -
48 31/1 Stensgårds utskog Erik Samuelsson 14 - -
48 5/2 Västanvik Jöns Jonsson 60 - -
48 12/2 Svenneby Olof
Jonsson 80 - -
48(beg.12/2)
Millmark Halsten Jonsson 35 - -
48 13/2 Aspe Bengt
Nilsson 60 - -
48 13/2 Rattsjöberg Ingeborg Markusdotter 63 - -
48 15/2 Bada Elin
Jonsdotter 8 - 2
48 16/2 Önneby Nils
Jönsson 24 - -
48 16/2 Skalleby Jon
Larsson - - 10
48 16/2 N. Lekvattnet Johan Johansson 32 - -
48 17/2 Svenneby Ingeborg
Olofsdotter 47 - -
48 22/2 Svenneby Kerstin,
hennes dotter 1 - 3
48 17/2 N. Lekvattnet Pål Matsson 48 - -
48 17/2 Rattsjöberg Lars Henriksson 64 - -
48 18/2 Bergsäng g.
pigan Ingeborg Arvidsdotter 67 - -
48 22/2 Prästbols skog Maria Eliasdotter ½ - 3
48 22/2 Östmarks skog Anders Henriksson 11 - -
48 22/2 Bada Kerstin
Nilsdotter - - 8
48 22/2 Millmark Nils
Persson - - 8
48 23/2 ------ Frans
Fransson Millmark, soldat 28 - -
48 26/2 Åsteby Lars Olofsson - - 4
48 26/2 Östmark Ingeborg
Olofsdotter 66 - -
48 27/2 Vadje Per
Jönsson - - 7
48 1/3 Rådom Bengt
Larsson - - 3
48 3/3 Svenneby drängen Erik Halstensson 24 - -
48 3/3 Rådom Gertrud
Persdotter 2 - 2
48 4/3 Västanvik Karin Eriksdotter 4 - 15
48 8/3 Torsby Ingeborg
Olofsdotter 1½ - 6
48 12/3 Åshagen Jon Eriksson - - 7
48 13/3 Vadje Marit
Klemetsdotter 60 - -
48 16/3 Vadje Jon
Jönsson 83 - -
48 19/3 Långerud Olof
Andersson 97 - -
48 19/3 Millmark Per
Olofsson 31 - -
48 19/3 Västanvik Marit
Engelbrektsdotter 36 - -
48 20/3 Millmark Lars Nilsson 30 - -
48 30/3 Runnsjön Kerstin Johansdotter 54 - -
48 1/4 Bada Börje
Persson 3½ - -
48 2/4 Bada Nils
Olofsson ½ - -
48 2/4 Rådom Nils Larsson 20½ - - ?
48 3/4 Östmark Nils Nilsson 12 - 4
48 6/4 Torsby
bruk Johan Nilsson 1 - 3
48 6/4 Röbjörkeby Olof Jönsson 63 - -
48 6/4 Gunnsjögården drängen Nils Larsson 25 - - ?
48 7/4 Östmark g.
drängen Jöns Halstensson 70 - - ?
48 9/4 Mölnerud Halsten Jönsson 5 - -
48 11/4 Runnsjön Karin
Andersdotter 51 - -
48 16/4 Bada Nils
Olofsson - - 2
48 18/4 Rådom Karin
Olofsdotter 5½ - -
48 24/4 Smedserud Gertrud
Larsdotter 4 - -
48 25/4 Vadje Jon
Klemetsson 9½ - -
48 30/4 Oleby Marit
Olofsdotter 1 - 4
48 15/5 Torsby bruk Måns Nilsson, smed 70 - -
48 16/5 Stensgård Halsten
Jönsson 22 - -
48 1/6 Millmark g. pigan Marit Olofsdotter 48 - -
48 1/6 Långerud Jon Olofsson 2 - -
48 3/6 Önneby Halvard
Larsson 3 - 3
48 3/6 Millmark Halsten Persson 26½ - -
48 13/6 Oleby Kerstin
Halstensdotter 69 - -
48 20/6 S. Lekvattnet Karin Henriksdotter ½ - -
48 1/7 Åshagen Bengt
Eriksson 3 - 7
48 1/7 Åsteby Jöns
Bengtsson 4 - 6
48 2/7 Östmark Jöns
Matsson 4½ - -
48 3/7 Östmark Olof Nilsson 6 - 12 ?
48 20/7 Rådom Anders
Persson 1 - 3
48 22/7 Aspe Ingeborg
Persdotter 1 - 4
48 31/7 Rådom Olof
Nilsson 2 - 10
48 6/8 Smedserud Karin Persdotter 1 - 6
48 19/8 Långerud Marit
Nilsdotter 1 - 12 ?
48 5/9 Smedserud Ingeborg Larsdotter ½ - 3
48 6/9 Svenneby Erik Olofsson 34 - -
48 19/9 Torsby Sven
Olofsson 6 - -
48 29/9 Bergsäng Karin
Olofsdotter 2 - -
48 21/10 Gunnsjögården Gertrud Olofsdotter 72 - - ?
48 15/11 Bergeby Per
Börjesson 3 - -
48 27/11 Sörmark Jon
Larsson ½ - 3
48 28/11 S. Röjdåsen Henrik
Andersson 2 - 8
48 28/11 Sörmark Kerstin
Persdotter 6 - 5
48 1/12 Sörmark Jon
Andersson 4 - 11
48 3/12 Sörmark Per
Larsson 4 - 13
48 7/12 Vadje Karin
Olofsdotter 4 - 17
48 16/12 Sörmark Marit
Larsdotter ½ - 3
48 20/12 Utterbyn Marit
Eskilsdotter 3 - -
49 2/1 Råbäcken Lisa Pålsdotter barnsäng 39 - -
49 3/1 Västanvik Håkan Jönsson sting - - 7 ?
49 9/1 Vadje Gertrud
Knutsdotter kopporna 2 - -
49 10/1 Gunnsjögården Anna Svensdotter kopporna 14 - 3 ?
49 30/1 Västanvik pig.
Kerstin Nilsdotter ålderdom 75 - -
49 1/2 Röbjörkeby Lars Hansson sting ½ 1 -
49 7/2 Utterbyn Markus Ivarsson kopporna 1 - 1 ?
49 17/2 Smedserud Ingeborg
Persdotter ålderdom 70 - -
49 21/2 Uttebyn Per
Jonsson håll och sting 35 - -
49 22/2 Oleby bruk Stina Jonasdotter hjärtsprång,
sting - 9 -
49 1/3 Rattsjöberg Karin Pålsdotter kopporna 1 - 4
49 1/3 Östmark g.
änkan Kerstin ålderdom 75 - -
49 9/3 Rattsjöberg ä Annika Mårtensdr håll
och sting 90 - -
49 10/3 Utterbyn Olof
Persson tvinsjuka ½ - 4
49 3/4 Fensbol Karin
Persdotter ålderdom 67 - -
49 16/4 Utterbyn Per
Persson lungsjukdom 28 - -
49 1/5 Gransjön Pål Kåck, tiggare rosen 56 - -
49 3/5 Vägsjöfors bruk Anders Andersson Abbor, knippsmed
håll
och sting 57 - -
49 4/5 Kälkerud Olof Jonsson sting 14 - -
49 8/5 Tväråna Valborg
Nilsdotter barnsäng 38 - -
49 9/5 Mölnerud Nils Jönsson en
art av slag 66 - -
49 14/5 Svennebyskogen Per Sigfridsson Kaja bukrev 45 - - ?
49 5/6 Överbyn Ingrid
Larsdotter gulsot,
barnsbörd 31 6 -
49 9/6 Torrträdsberget Lars Eliasson håll
och sting - - 15
49 23/6 Östmark drängen
Per Nilsson håll och sting 29 - -
49 1/7 Utterbyn Ingeborg Klemetsdr håll
och sting 3½ - -
49 18/7 Långerud Lisken
Eriksdotter sting 5 -2 -
49 8/8 Utterbyn Nils Jönsson håll
och sting 3 - -
49 25/8 Västanvik Lars
Jönsson slag 38 - -
49 25/8 Västanvik pig.
Kerstin Jonsdotter magrev 17 - -
49 17/9 Åsteby Per
Olofsson svullnad 3 - 9
49 8/10 Önnerud Jon
Olofsson håll och sting 63 - -
49 22/10 Vadje Karin
Tomasdotter bukrev 68 - -
49 3/12 Önnerud pigan
Rangella Persdr magrev 44 - -
49 4/12 Fensbol Bengt
Ernstsson tvinsjuka - - 5
49 27/12 S. Lekvattnet Per Jonsson tvinsot 2 - 10
49 28/12 Aspe Gertrud
Jonsdotter magrev 47 - -
50 14/1 Västanvik Marit
Jönsdotter ------ - - 1
50 23/2 Östmark Gertrud
Engelbrektsdr ålderdom 80 - -
50 29/2 Svennebyskogen Per Persson tvinsot - - 19
50 19/3 Östmark dr
Nils Björsson fallandesot 22 - -
50 26/3 Vadje Karin
Klemetsdotter sting 3½ - -
50 12/4 Torsby bruk Johan Tomasson drunknad 4 - -
50 14/4 S. Röjdåsen Anders Andersson sting ½ - -
50 ???? (S) Lekvattnet Karin Matsdotter ????? 25 - -
50 ???? ------sjön Valborg Eriksdotter ????? 73 - -
50 ???? Fensbol Jöns
Persson ålderdom 82 - -
50 ???? Vadje Kerstin
Jönsdotter ------ - - 11
50 ?/6 Rådom Nils
Persson rödsot 8 - -
50 7/7 Rådom Olof
Persson rödsot 10½ - -
50 10/7 ----tjärn Erik
Larsson rödsot 3 - -
50(beg.15/7?)
Runnsjön ett frillebarn håll och sting - - 10
50 14/7 Oleby Björn
Persson håll och sting 35 - -
50 16/7 Östmark Marit
Nilsdotter missfall 21½ - -
50 19/7 Överbyn Jöns
Börjesson drunknad 24 - -
50 21/7 Sörmark Olof
Nilsson drunknad 16 - -
50 22/7 Multtjärn Olof
Olofsson drunknad 13 - -
50 23/7 Rådom Jöns
Olofsson rödsot 1½ - -
50 24/7 Prästbols skog Annika Larsdotter missfall 31 - -
50 24/7 Sörmark Anders
Andersson rödsot ? ? ?
50 25/7 Sörmark brod.
Bengt Andersson rödsot 6½ - -
50 25/7 Sörmark Britta
Andersdotter rödsot ? ? ?
50 29/7 S. ????? Nils
Jönsson rödsot ? ? ?
50 1/8 ????? Olof Persson rödsot ? ? ?
50 5/8 ????? Olof
Nilsson rödsot ? ? ?
50 19/8 ????? Kerstin
Olofsdotter rödsot ? ? ?
50 29/9 Långerud Lisken
Eriksdotter ? ? ?
50 7/10 Lövhöjden Staffan
Tomasson ? ? ?
50 14/10 Västanå pigan
Elin Persdotter rödsot ? ? ?
50 18/10 Önneby Johan
Eriksson håll och sting ? ? ?
50 11/11 Hollanstorp Maria
Larsdotter rödsot ? ? ?
50 13/11 Önneby Olof
Halvardsson magsjuka ? ? ?
50 13/11 Torsby Nils Bengtsson - - - 1 d
50 22/11 S. Lekvattnet Jon Olofsson ålderdom 81 - -
50 29/11 Rådom Per
Jonsson håll och
sting 55 - -
50 30/11 Bada bruk Per
AS Nyqvist, smed ålderdom 81 - -
50 30/11 Runnsjön Per
Henriksson håll och
sting 3 - -
50 1/12 Röbjörkeby Stina Hansdotter - - - 1 d
50 4/12 Västanå Jon
Nilsson hetsig
feber 70 - -
50 11/12 Vägsjöfors bruk Margeta Olofsdotter tvinsot 74 - -
50 11/12 Gunnsjögården Ingeborg Halstensdr håll
och sting 60 - -
50 15/12 Sörmark ä
Marit Engelbrektsdr tvinsot 93 - -
50 ??/12 -----berget g. änkan Anna ålderdom 70 - -
50 ???? Runnsjön oäkta
barnet ?????? - - 8
*********